Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Killer01


Killer01
őstag

Nah, fejlődik az msata kapacitásra...szép volt.

(#2) Srodney válasza Killer01 (#1) üzenetére


Srodney
senior tag

nekem az ár volt ami elsőként eszembe jutott vajon mennyit kérhetnek érte,de azért igen,fejlődik szépen...

(#3) ChRiS_RS válasza Srodney (#2) üzenetére


ChRiS_RS
aktív tag

Mennyit? Rohadt sokat. ;)

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#4) Srodney válasza ChRiS_RS (#3) üzenetére


Srodney
senior tag

huhú...azigen!ebben én is biztos voltam kár hogy hangulatjelekkel nem aposztrofáltam a szarkazmusom sejtelmességét.de ennél én konkrétabbat is tudok mondani,k***r***drága..hmm... :B ;)

(#5) gabon86


gabon86
tag

Nagyon zsír, csak számomra nem megfizethető kategória. :N

(#6) Patice


Patice
nagyúr

Azért mSATA foglalat már nem csak tabletekben és mobil gépekben létezik. Egy alacsony fogyasztású kis méretű asztali gép is összerakható olyan alaplappal, ami tud fogadni ilyen SSD-t és akkor nem kell más tároló rá.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7) pusszycat


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Látok rá esélyt, h a hagyományos SSD-k kihalnak 1-2 év múlva. :U

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#8) dchard


dchard
veterán

Tualjdonképpen érthetetlen, miért drágább ez, mnt egy sima 2,5-es:

1. Ugyanaz a NAND
2. Ugyanaz a vezérlő van rajtuk
3. Csak kisebb nyákon, amivel tuljéppen spórolnak.

Persze persze, értem én a gazdasági "racionalitást" mögötte, csak látni kell azt, hogy itt megint a "miért drágább a LED tv ha olcsóbb a gyártása" szindróma áll fenn.

Egyetlen a nyilvánvaló "ennyiért is viszik" érven kívül talán a kisebb volumen említhető...

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#9) Televan74


Televan74
nagyúr

A nagy részét úgy is csak a 500e+ notikba szerelik be. Ott fontos lesz , hogy kicsi és az ára sem számít majd annyira.

[ Szerkesztve ]

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#10) atti_2010 válasza dchard (#8) üzenetére


atti_2010
nagyúr

Ezért utálom az ilyen egybe vackokat, beletesznek egy 1-2$ csipet pluszba és máris 15k -val kerül többe.

[ Szerkesztve ]

1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

(#11) Tankos5672 válasza atti_2010 (#10) üzenetére


Tankos5672
tag

Ott az igazság.

Nekem dudálsz, kisautó?

(#12) ChRiS_RS válasza Srodney (#4) üzenetére


ChRiS_RS
aktív tag

Visszafogtam magam.

A 852-es kídlap telepötúsa sike#esen befejezádött.

(#13) D.Orion válasza Srodney (#2) üzenetére


D.Orion
veterán

Idézek a cikkből:

A Mushkin 499 dolláros vételárat jelölt meg, és három év jótállást vállalnak.
Most, akkor ennyire szarkasztikus akartál lenni? Vagy csak simán nem olvastad végig? :DDD

(#14) RabloTapyr


RabloTapyr
csendes tag

Annyira nem vág ide, de: valaki tudja "hagyományos SSD"-nél (furcsa leírni ;) )mennyi a max tárkapacitás jelenleg?

(#15) -=RelakS=- válasza RabloTapyr (#14) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

Én eddig 256GB-ost láttam árlistán, lehet, hogy van nagyobb is. Viszont annak az ára kb a fele volt, mint ennek a 480GB-os apróságnak.

[ Szerkesztve ]

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#16) kakuk.tamas válasza -=RelakS=- (#15) üzenetére


kakuk.tamas
addikt

Amit én találtam:
2,5" méretben: Smart Modular Technologies 1,6 Tbájtos (nincs ára még...)
PCI-E csatolósba:960 GB (339.650Ft)
Pizzásdoboz Skyera SSD csomag : 44Tbájt 131.000 dollár...

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#17) -=RelakS=- válasza kakuk.tamas (#16) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

Aquánál vannak 480-asok meg 512-esek 90-140 között.

Valami külső 800 gigás meg másfél milla :D

Azt a pizzásdobozos cukorfalatot meg szerintem olvastam :) Nem halandónak való :D

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#18) kakuk.tamas válasza -=RelakS=- (#17) üzenetére


kakuk.tamas
addikt

Most mi a bajod azzal a 131ezer dolláros árával?! Tisztára érthetetlen nekem... :)) :DD

[ Szerkesztve ]

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#19) bteebi


bteebi
veterán

Nem semmi :). Kis méret, nagy kapacitás, nagy sebesség, tekintélyes ár :). Még egy duplázás azért nem ártana a tárolókapacitásban, és még legalább két felezés az árban. Oké, hogy mSATA, de akkor is kb. kétszer annyiba kerül, mint a 2,5"-os, hasonló kapacitású SSD-k, ami azért elég nagy felár...

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#20) -=RelakS=- válasza bteebi (#19) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

?

500 dodo nekem 110ezer forint körül van. Előbb meg soroltam a sima ssd-k árait.

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#21) banhammer


banhammer
veterán

Drága is, meg nem is.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#22) dabadab válasza dchard (#8) üzenetére


dabadab
titán

Igazan nem dragabb, ahogy nezem, a sima SATA 480-asnak is hasonlo MSRP-je van, illetve a 240 GB-s mSATA is nagyjabol egy arban van az SSD-vel.

DRM is theft

(#23) vinibali


vinibali
őstag

na ezt tényleg rápaszírozták :D

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#24) jbush válasza dchard (#8) üzenetére


jbush
tag

"3. Csak kisebb nyákon, amivel tuljéppen spórolnak." - anyagköltségen valóban, de ezt meg is kell tervezni, és le is kell gyártani. Egy kis méretbe összezsúfolt elektronika mindig bonyolultabb (és ezzel együtt drágább), mint ugyanaz nagyban.
Nem véletlen, hogy eddig nem volt ekkora kapacitás ilyen kis méretben.

(#25) forgonati


forgonati
őstag

Egyszerűen elképesztő belegondolnom, hogy az első gépemet kemény 40MB HDD-vel vettem meg, ami lassú volt, nehéz, meleg és kerregett mint állat. Most meg 480GB egy gyufásdoboznyi területű kis cuccon... Baszki, hova fejlődünk :) :C

Keelah Se'lai!

(#26) pusszycat válasza forgonati (#25) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

40 MB az ugy 1992-ben volt sláger 286-os gépen 1 MB RAM 8-10 Mhz es DOS-al ja az elsö gépem stimmel. :K

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#27) bteebi válasza -=RelakS=- (#20) üzenetére


bteebi
veterán

Ááá, mea maxima culpa, benéztem, bocsi. Nem volt arra időm,. hogy végigolvassam a cikket, csak a számokat néztem :B. A címben csak azt láttam, hogy 256 GB, de azt már nem, hogy "-nál nagyobb". Így viszont - SSD-khez mérten - rendben van az ára is :K.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#28) miles.co válasza pusszycat (#26) üzenetére


miles.co
csendes tag

Ez nálam is stimmel. :) De szerintem vannak itt sokan akik így kezdtük az "ipart", ezzel a hardverrel.
Aztán ha belegondolunk, hogy azóta hol járunk pl. HDD terén, de lényegében bármilyen hardver terén....majdnemhogy egy "csoda" amit átélünk nap mint nap.
Ez is egy tipikus "then and now", akkor CPU: 10MHz, RAM: 1MB, HDD: 40MB -> most egy telefon ! :Y többet tud ennél, és nem 2x, vagy 4x, hanem 100x ennyit (pl. HDD terén is) méretben meg 10-ed annyi lett.
Érdekes váltoszámok ezek-> minden 100x-os, méret 10-ed, vagy 100-ad lett.

A privátot előbb észreveszem, mint az UP-ot! (a hirdetéseim addig élnek, míg le nem zárom, akkor is ha nincs up-olva)

(#29) pusszycat válasza miles.co (#28) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Az a vicces benne h akkor az volt a csúcsmodell es mindenki ki volt szédülve tőle… ;)

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#30) forbence


forbence
csendes tag

Szép a termék, és ahhoz képest hogy mSATA-án ekkora tárhelyet adnak, nem is olyan drága. Csak kár hogy a 300k-ért árult, és általam kinézett Dell Inspiron 7720 csak 32GB-os mSATA-ás SSD-t támogat. :O

Az egyik kérdésem hogy ez vajon mennyi írást/olvasást bír el?
A másik pedig hogy ha ekkora helyre bepaszíroztak 480GB-ot, akkor egy 2.5" SSD-be miért nem raknak 1-2GB-ot? Mert ezek szerint szimán beleférne...

(#31) pusszycat válasza forbence (#30) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Ja még talán 1-2 TB is. :))

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#32) dchard válasza forbence (#30) üzenetére


dchard
veterán

1. Az biztos, hogy a kinézett masinába lehet rakn nagyobb mSATA SSD-t, csak a gyártó árulja 32GB-ossal. AMi szégyen ennyi pénzért. SZóval cserélni biztosan lehet benne, ha valóban mSATA SSD van benne.

2. Az írási ciklusa mindig ahasznált NAND memória gyártástechnológiájától függ. A mostani 25nm-es nandok jellemzően 3-5000 írást bírnak ki, de ezt napi használatra átforgatva így is simán kibírhatnak 5-8 évet. Érdemes a lapozófájlt letiltani vagy normál diszkre pakolni, ezzel jelentősen kímélhető az SSD.

3. Azért, mert a vezérlők jellemzően 8 csatornát tudnak, ezekre maximum 16 NAND lapka pakolható. Tehát nem (csak) a hely limitál, hanem a csatornaszám is. Nagyvállalati felhasználásra vannak ennél sokkal nagyobb moduláris SSD-k is (jellemzően PCIe sínbe), de ezeknek igen elkérik az árát. Itt vannak 4-6 vezérlőt is felsorakoztató több terabájtos megoldások is, több százezer Forintért.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#33) forbence válasza pusszycat (#31) üzenetére


forbence
csendes tag

Ja igen, 1-2 TB-ot akartam írni.

(#34) dabadab válasza dchard (#32) üzenetére


dabadab
titán

"Érdemes a lapozófájlt letiltani vagy normál diszkre pakolni"

Nem, abszolut nem erdemes. A lapozofile-t tipikusan alig irja a rendszer, viszont rengeteget olvassa, vagyis ha az ember SSD-re rakja, azzal az elettartamat gyakorlatilag semmivel sem csokkenti, viszont felgyorsitja a rendszer mukodeset.

DRM is theft

(#35) forbence válasza dchard (#32) üzenetére


forbence
csendes tag

Megnéztem a gép specifikációját amelyben így fogalmaznak: "mSATA port, amely maximum 32GB-ot támogat". Szerinted ezek után ha nagyobbat rakok bele, akkor a nagyobbal is működni fog és nagyobb tárhelyem lesz? (Vásárláskor nem is adnak bele kártyát, csak opcionálisan rendelhető, vagy utólag vehetek bele magam.)

Akkor már értem miért nem mennek 512GB fölé az SSD-k. Egyébként technikailag nem tudnak még több csatornás vezérlőt csinálni? Akkor meglódulna az SSD-k kapacitása, és lehet hogy egyszerűbb lenne egy több csatornás vezérlő fejlesztése, mint a sávszélességek csökkentgetése. Meg lehet hogy tartósabbak is lennének az SSD-k, de persze az nem jó, mert nem vennél akkor egy újat 10 év múlva...

[ Szerkesztve ]

(#36) -=RelakS=- válasza dabadab (#34) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

ehhez képest mindenki azt mondja, hogy ki kéne kapcsolni.

Én asszem kikapcsoltam. 12GB memóriában férjen már el :D vagy hagytam 1 gigát, a fene emlékszik rá, most meg még nem azon a rendszeren vagyok

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#37) Oliverda válasza dchard (#8) üzenetére


Oliverda
félisten

Több lapka van egy chipben. Talán ezért.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#38) dabadab válasza -=RelakS=- (#36) üzenetére


dabadab
titán

Nem, azok mondjak azt, akik esz nelkul ismetelgetik azt, amit valahol olvastak a neten. Ha belenezel akar itt is az SSD-s topikokba, akkor (elnezest a terminologiaert :D ) a n00bok ezerrel mondjak, hogy ki kell kapcsolni a lapozot, akik meg kepben vannak, azok meg megmondjak, hogy de nem.

De hogy konkret szamokkal is szolgaljak, tessek egy iras egy MS-os fejlesztotol: [link] (konkretan a "Should the pagefile be placed on SSDs?" resz)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#39) -=RelakS=- válasza dabadab (#38) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

Szép.
Még szebb, hogy mikor valaki elkezd számolni, akkor évek jönnek ki még így is az élettartamra :) Talán pont itt, a PH-n volt egyszer róla egy cikk.
Aki meg pl 10 évig szeretné használni az SSD-jét, mert csak, tegye szívére a kezét, és mondja meg, hányszor költözött új vinyóra az utóbbi 10 évben? :DDD

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#40) dchard válasza dabadab (#34) üzenetére


dchard
veterán

Na akkor nézzük mit ír az úriember:

"Should the pagefile be placed on SSDs?

Yes. Most pagefile operations are small random reads or larger sequential writes, both of which are types of operations that SSDs handle well."

Fordítás nélkül: nem azt mondja, hogy jót tesz neki, csak hogy performancia szempontból jól kezeli. Attól hogy nem renadom write hanem nagy chunkokat használ, attól még írva van az, wear szempontjából nem az számít, hogy nagy chunkokkal volt-e megírva az adott nand blokk vagy kicsivel, hanem hogy hányszor volt írva. Az, hogy a large chunk műveleteket gyorsabban végzi el írásnál mint a kicsit, nem releváns.

"Pagefile.sys reads outnumber pagefile.sys writes by about 40 to 1"

40 az 1-hez arányban történik olvasás, nincs mit magyarázni. Azt azonban nem írja le, hogy átlagos használat mellett ez mégis számszerűsítve mennyi írást jelent egy nap.

"Pagefile.sys read sizes are typically quite small, with 67% less than or equal to 4 KB, and 88% less than 16 KB."

Ez megint nem érdekes wear szempontjából, hogy hogyan oszlik meg olvasásnál a méret.

"Pagefile.sys writes are relatively large, with 62% greater than or equal to 128 KB and 45% being exactly 1 MB in size."

Itt ugyanazt írja mint az első mondatban: hogy a pagefile írások nagy része relatív nagy méretű, amit az SSD gyorsabban csinál mint a kis méretű blokkok kiírását.

"In fact, given typical pagefile reference patterns and the favorable performance characteristics SSDs have on those patterns, there are few files better than the pagefile to place on an SSD."

Na igen, és akkor a bullshit megint. Nincs konkrétum, például nem írja le, hogy a begyűjtött trace fileok alapján átlagos használat mellett mondjuk napi 3GB írás jön ki, hogy össze lehessen hasonlítani, csak általánosít egyet.

Hát bocs, de ez nem győzött meg.

El tudom képzelni, hogy normál használtnál még lapozó file mellett is évekig kitart egy SSD, vagy hogy csak pár százalékot rontja az élettartamát több év alatt, de akkor is: 8GB RAM kerül 12-13ezer Forintba. Inkább veszek elég ramot és tiltom le a lapozó file-t, ha már van pénzem SSD-re, és így minden a RAM-ban van ami sokkal gyorsabb az SSD-nél, ráadásul valamennyire kímélem az SSD-t is.

Érdemes volna saját trace-eket kielemzeni, például ha nálad SSD-n van a lapozófile, postolhatnál eredményt, hogy naponta mennyi írás keletkezik ebből. Nálam momentán nincs elég hely ahhoz, hogy visszakapcsoljam :)

Egyébként én sem vigyázok perverz módon az SSD-mre: csak a laopzó file van letitlve (8GB ram mellé nem kell), meg alignolva van. Eszembe nem jutna pl. a netcache-t átrakni vinyóra meg ilyen őrületek.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#41) dchard


dchard
veterán

Egyébként most vettem észre, hogy a hülye windows 7 csinálgatta szépen a defragot SSD-n is, valszeg azért mert HDD-s telepítésről lett ghostolva... Végre megvan, hogy mitől lett rajta 2TB írás lapozófile nélkül másfél év alatt, mert írva nem nagyon volt másként, max a webcache csinálhatta még.

Egyébként csak tájékoztató jelleggel: lapozó file nélkül, úgy tűnik bekapcsolt defraggal és webcache-sel 2TB írás és 4TB olvasás volt az SSDmen SMART szerint, kizárólag programok vannak rajta, tehát semmi olyan ami írkálna a merevlemezre, és mégis. Prefetch superfetch stb. szintén lelőve, hibernálás szintén nincs, se system restore... A semmihez képest elég sok írás, könnyen lehet, hogy a heti defrag tolta meg, mert hogy két terát nem böngésztem össze az biztos :)

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#42) dabadab válasza dchard (#40) üzenetére


dabadab
titán

Linuxot hasznalok, ott egyszeruen kikapcsolatam a page-elest, mert nem kell, de a windowsos userek szoktak panaszkodni, hogy akkor is kenytelenek bekapcsolni, ha a memoriameret nem indokolna, mert a hianya hasfajast okoz mindenfele programoknak.

DRM is theft

(#43) Patice válasza dchard (#40) üzenetére


Patice
nagyúr

És 8 GB RAM-ból nem lehet lecsípni 2-3 GB-ot, csinálni belőle RAMDisk-et és oda rakni a chache-t meg akár a lapozófile-t? (Leállítsánál meg max. kiíratod HDD-re a tartalmát, ha kell.)

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#44) dchard válasza Patice (#43) üzenetére


dchard
veterán

lapozó file-t ramdiskbe?? Minek?? Ha letiltom, úgyis minden a memóriába kerül/marad, minek partícionáljam a memóriát ketté? Semmi értelme.

A cache meg szintén vissza kéne írogatni minden kikapcosláskor SSD-re, szóval wear szempontjából nem nyernék vele túl sokat, egyébként is inkább olvas a cache-ből, mint írja. Ez az a pont ahol már fölöslegesnek érzem a "vigyázást" az SSD-re. Bőven nem ír annyit a cache az SSD-re, mint amennyi macera rendesen megcsinálni a szinkronizálást a ramdsik - SSD között, lgalább is én így látom. Én úgy vagyok vele, hogy a minimális odafigyelést megteszem (lapozó file, defrag, restore, prefetch és társai), de a többi normál használat, és ha úgy veszem az átlagnál még így is jobban megkíméltem az SSD-met mint egy átlag user. Szóval bírja csak ki a cache-t (ki is bírja a mellékelt ábra szerint, pedig ez egy pici, első generációs SSD amim van).

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45) dabadab válasza dchard (#44) üzenetére


dabadab
titán

"lapozó file-t ramdiskbe??"

Nagyon egyszeru:a ramdiskbe belerakod a lapozo file-t, az igy megnovelt virtualis memoriaba nagyobb ramdisket tudsz csinalni, amibe nagyobb lapozo file fer, amivel meg nagyobb lehet a ramdisk, ad infinitum :P

DRM is theft

(#46) dchard válasza dabadab (#45) üzenetére


dchard
veterán

Először majdnem komolyan vettem a kései óra miatt :P

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#47) winhate válasza dabadab (#45) üzenetére


winhate
őstag

Ez jo volt :)

http://pouet.net/prod.php?which=5633

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.