Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) blueMerle


blueMerle
veterán

Hát nem semmi hobbi az egész biztos, nekem nem lenne türelmem hozzá :) Bár érdekelnek a régi pc-k, de nem szivesen bíbelődnék velük, viszont így olvasni nagyon jó volt.

(#2) opeter87


opeter87
senior tag

Nem semmi.
Jó kis nosztalgiázás.
Gratula a kitartásodhoz és várom a fejleményeket :R

[ Szerkesztve ]

(#3) Apone33


Apone33
őstag

Grat hozzá, nagyon tetszik az írás, és a gép is. :C

Play Hard!!!

(#4) Angel1981


Angel1981
veterán

Ember!
Ez fantasztikus! :R

(#5) alvaro


alvaro
senior tag

(mi lenne ha)... kicserélnéd a videokártyát is? Akadtam anno össze olyan sebességű darabokkal, hogy ha alá tudnál hegeszteni egy i7-es CPU-t, akkor se adna többet ennél a 18fps-nél :DD

[ Szerkesztve ]

(#6) bacsis válasza blueMerle (#1) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

A Poén, hogy mióta "elkészült" azóta be sem kapcsoltam :DDD de nem adnám semmi pénzért :))
Amúgy, örülök skacok, hoyg tetszett :R

(#7) callmeakos


callmeakos
veterán
LOGOUT blog

aztabetyár nem hittem volna h ilyet látok. erről még szakközépbe tanultunk infó órán. nagyon komoly..... érdekes hogy kinek mi az álma :D :D

All→M8

(#8) forgonati


forgonati
őstag

Ember, te beteg vagy :))
60 alaplap a padláson... És mág ki tudja mennyi minden más kacat. Jó hogy rád nem szakad :)

Imádom a cikkeid, mindig jó kedvre derítenek.

Amúgy nekem is megvan még az első PC-m, 286-os cpu ami kőkemény 20MHz-en száguldott, 2MB ram társaságában. Mellé 40MB HDD és brutál videokártya Trident 8900 (512KB) személyében. Még a monitorom is megvan, egy 14" VGA (Supercom azt hiszem), tökéletesen működik. Sajna a HDD-t még anno BIOS-ból leformáztam low level formattal, meg is halt tőle :DDD De a többi hibátlanul megy.

Így tovább, várom a folytatást.

PS:

A végén már 486 proci volt nem? Tehát már 386 a plafonon :N

Keelah Se'lai!

(#9) mghltm


mghltm
addikt

:R

engem az erdekelne, asszonypajtas hogyan toleralja a hobbidat? gondolom penzben es idoben nem keves megy el szamitogepes kutyukre

still 4 sale https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mghltm/index.html || http://www.youtube.com/watch?v=85VErvTqgWc

(#10) bacsis válasza mghltm (#9) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Abszolút jól tolerálja, lassan 3 hete kerülget egy óriási szervert a szoba közepén :B
Hát inkább idő mint pénz megy el jobban, de azért úgy cvsinálom, hogy ne menjen a család rovására így nincs gáz :)

(#11) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Bacsis a kapocs a múlt és a jövő között. Ő nyit nekünk kaput, hogy lássuk mi volt akkoriban. Mi az ajtó másik felén állunk (ahol pl én is), Bacsis az ellenkezőn. Jó ott bacsis? Ne haragudj nem fáradok beljebb kintről szemlélődök. :R

(#12) Fücsök007


Fücsök007
őstag

A régi szép idők. :B Fogsz tesztelni 486-as csúcskonfigot is mester? (Az is nagyon feelinges). :K :R

(#13) ufocsalad


ufocsalad
tag

Egy jo herkules kártya lett volna tuti, a prince frankón nézett ki rajta.

(#14) netpeti98


netpeti98
addikt

Jó cikk.
Elég érdekes viszonyítás a Phenom II ezekhez a cpukhoz

(#15) speed3456


speed3456
aktív tag

Mi lenne ha... FELHÚZZUK 1GHZ-RE ;]

Amúgy nagyon tetszett az írás. :R Nagy élmény volt olvasni. Nekem a "leggyengébb" PC itthon egy Pentium 1 es gépecske de semmi pénzért nem válnék meg tőle. :C

[ Szerkesztve ]

PS 1-2-3-4-5, PSP, PS Vita :) PS ID: speed3456789

(#16) blueMerle válasza speed3456 (#15) üzenetére


blueMerle
veterán

Egy kis lekvár és balaton csodkára képes. :D

(#17) freshtests


freshtests
csendes tag

ez már mióta fenn van a bacsis tuning-on

Időnként feltünök!

(#18) waithEard


waithEard
őstag

Köszi a cikket! :R
Lehet, hogy valaki számára ez érdektelen ez a korszak, ha i7-et használ, de ne felejtsük el, hogy 15 év múlva a mostani gépeinket is így fogjuk szemlélni.... ;]

[ Szerkesztve ]

"The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

(#19) mghltm válasza bacsis (#10) üzenetére


mghltm
addikt

akkor nagyon szerencses vagy, hogy ilyen turelmes asszonykad van :K az enyem gyakran kiakad, ha a motorolajat, a karburatort vagy a szerszamosladat kell kerulgetnie a hazban :DDD

still 4 sale https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mghltm/index.html || http://www.youtube.com/watch?v=85VErvTqgWc

(#20) Szemi82


Szemi82
tag

Hát ez nekem egy retró élmény volt kérem!
Gratulálok hozzá! :C
Én is foglalkoztam velük a korukban ezért ez egy múlt felelevenítés volt számomra amiért hálás vagyok!!!!! :R :R

(#21) bacsis válasza Fücsök007 (#12) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Igaz, sokadlagos a project, de minden héten faragok valamit azon a gépen, szóval, igen, tervben van a dolog :)

freshtests!
Igen, már régóta fent van! De mikor elkezdtem a bacsis-tuningot csinálni, mondtam, többször is, hogy a logoutos kollegákat sem fogom hanyagolni, ugyanúgy ide is publikálok, hozok át cikket, hiszen nagyon sokan nem olvassák az oldalam ;)

[ Szerkesztve ]

(#22) DBob


DBob
őstag

"A Stunts száguldott, de a Test Drive 3 még mindig nem volt tökéletes. Olyan 18 FPS körül mehetett."

A TD3 egy 386SX20-on épp jól játszható. DX40-en már játszhatatlanul gyors, mert nincs FPS limit benne.

(#23) Vicoo


Vicoo
senior tag

Nekem a 6. oldalon lévő BIOS tetszett!!! Tök jó h nem ilyen egyen kék mint a többi ... :)

(#24) alienpapa


alienpapa
senior tag

Nagyon jó kis írás! :)

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#25) .bableWes


.bableWes
őstag

amikor megláttam a negyedik oldalon az utolso képet, azt hittem, hogy ráküldted a win7et a kis gépre :DDD

szép kis irás, öröm volt olvasni :R

töltöm lefele a torrentet döpirétbéj-rü. csak gondoltam kiirom, hátha kibanolnak..

(#26) Zoz


Zoz
őstag

Én még emlékszem arra, amikor még új 386-osokat szereltünk össze :)

Néhány megjegyzés:
"A CGA-ról (Color Graphics Adapter) annyit kell tudni, hogy a szabványt az IBM fejlesztette ki 1981-ben ez volt az első színes monitor, ami grafikus módban 4 szín megjelenítésére volt alkalmas. Fekete, fehér cián kék, és lila. Persze keverni nem tudta őket. A monitor 640X200-as felbontásra volt képes. "

A monitor az 16 színt képes megjeleníteni. A CGA kártya 640x200-ban két színt (fekete+a 16-ból valamelyik), 320x200-ban 4 színt tud megjeleníteni. A 4 színből 3 kötött az egyes paletta beállításoknál, 1 szabadon választható a 16-ból (ez alapból fekete). Összesen 3 paletta beállítás érhető el. Pluszban még van egy fényesség választás is. Az viszont valóban igaz, hogy az általad felsorolt legrondább színösszeállítás a leggyakoribb, pedig van normálisabb is, pl: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b3/Castle_master-cga.png

160x100-ban már előcsalogatható mind a 16 szín :-)

Amúgy ugyanezen Motorolla 6845-ös vezérlő IC található több 8 bites gépben is, pl Amstrad CPC, vagy hazait nézve Videoton TVC, ezekben sokkal szabadabban programozhatóak a színösszeállítások.

Amúgy a CGA monitor működik EGA kártyával is, persze a 64 színt nem tudja (kb egy évig használtam így az első XT-met, amíg nem telt új monitorra)

Apró érdekesség még, hogy a CGA kártyán volt kompozit TV kimenet, igaz számunkra nem sok haszonnal, mivel NTSC.

(#27) Csapoati


Csapoati
nagyúr

Nekem egy tök ugyanilyen 486DLC volt az első gépemben. :) Elő is tört a nosztalgia belőlem.

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#28) kovy79


kovy79
őstag

Jó cikk, mint mindig bacsis! :R
Nekem is van XT-től P4-ig mindenből egy komplett gépem, de ennyi türelmem nincs. :DDD

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#29) Zoz


Zoz
őstag

"De például a HDD és a floppy vezérléséhez is külön egy úgy nevezett „IO” (Input Output) kártyát kellett beraknunk az alaplapba, és az akkoriban alapvetőnek számító nyomtató és soros port is ezen a kártyán volt megtalálható. "
Ez már az úgynevezett Multi I/O kártyák korában volt csak ilyen egyszerű :D
(Ilyen kártya van a fotón is)
Korábban külön volt a floppy vezérlő, a vinyó vezérlő, a soros port, a párhuzamos port...
vannak ilyen ősleleteim a fiókban :) sőt a soros portnál is sokszor úgy volt, hogy bár két portot tudott a kártya, csak az egyiknek a vezérlő IC-je volt rászerelve, a másiknak üres foglalat, ha gyűlt pénzed, majd később bővíthetted .-)

Elsőként, még az MFM korszakban a vinyó és floppy vezérlő költözött össze. Ezek a Multi I/O kártyák úgy a 93-94 körül kezdtek elterjedni. Utána jöttek ezek VLB kiadásban is, ekkor jelentek meg az első olyan kártyák, amiken 2 IDE port is volt, amit csak pár évvel késöbb követtek olyan alaplapok, amiknek a BIOS-a már tudott két IDE portot kezelni. Addig jobbára csak CDROM-nak (a vadi új IDE-seknek, aminek már nem kellett külön kártya :) ) volt használható a 2. csatlakozó.

És hamár IDE: nagyon sokáig nem volt AUTO DETECT a BIOS-okban, hanem kézzel kellett beírni a vinyó paramétereit, ami jó szívás volt anno, ha nem volt ráírva a vinyóra...
Régebbi lapokon még USER DEFINIED vinyó típus se volt, a beépített pár tucatból kellett a vinyóhoz hasonlót találni...

Ja és, CMOS SETUP se volt minden lapon, némely régebbi darabnál azt is floppyról (esetleg rejtett particióról a vinyón) kellett betölteni, ha bármit állítani akartál. Ez egyes márkás gépeknél még 486-os korszakban is megmaradt.

(#30) Mozilla válasza bacsis (#6) üzenetére


Mozilla
csendes tag

Szupeerrr, köszönjük.. :)

[ Szerkesztve ]

(#31) draco31


draco31
veterán

Ezt később mindenképpen elolvasom, egyenlőre csak átfutottam.

Egyik haverom megajándékozott egy nem mai lappal, de a tesztben szereplőktől mindenképpen újabb. Ez a név szerepel rajta: Gigabyte GA-6EA REV1.5 Sajnos nem tudom, hogy él-e nincs hozzá hardver, hogy kipróbáljam.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#32) Zoz


Zoz
őstag

"Gondoltam CPU-t cserélek, de hiába raktam be 40MHz-es példányokat, mindig ugyanezt az eredményt kaptam"
Nem véletlen, ugyanis itt még jumperekkel kellett beállítani a processzor órajelét. Ha nincs semmi állítási lehetőség, akkor pedig kvarc oszcillátort kellett kicserélni (anno én így tuningoltam a 286-osomat 16-ról 20 Mhz-re :D ). Oszcillátor cserénél előfordulhat, hogy ha ugyanarról van leosztva az ISA busz órajele, akkor mivel az is nő, a perifériák nem fogják bírni a tuningot.

Ami még kimaradt a tuningolásból: érdemes a BIOS-ok CHIPSET SETUP-jában elmélyedni. Memória ill cache esetén a várakozási ciklusok csökkentésével csikarható ki némi plusz teljesítmény, persze ehhez nem árthat válogatott tuning modulokat és cache IC-ket beszerezni :) akkoriban a 70 és 80 ns-os RAM-ok voltak az általánosan elterjedtek, a 60-as a ritka kincs. Cache IC-kből a 25 és 20 ns-osak voltak a 386-os időkben általánosak, később jöttek 15-ösök, P1 alaplapon már 12-es is előfordulhat.
ISA buszra is akadhatnak beállítások, amivel a videókártya és a vinyókezelés gyorsulhat (ha bírja a tempót :) ).

Itt meg említeném a Celem Cache Test nevű progit, ami különböző adatblokkokkal végez műveleteket, a grafikonon szépen látszik az L1, L2 hatása (a 486DLC esetén már van mindkettő).

(#33) Kolondrum válasza bacsis (#10) üzenetére


Kolondrum
félisten

:R ;)

(#34) Kiki18


Kiki18
őstag

Sajnos túl fiatal vagyok ezekhez a gépekhez,de nagyon élveztem az írádosat! :R

(#35) alvaro válasza Zoz (#26) üzenetére


alvaro
senior tag

Csak az érdekesség kedvéért jegyzem meg, hogy a monitor az akárhány színt meg tud jeleníteni, mert (ellentétben az EGÁval) analóg - legalábbis az enyém az volt. Használtam is S3 trióval 65 ezer színnel egy rövid ideig (640*480 interlaced módban :DDD) - vissza kellett fejteni hozzá az S3 BIOSt, de jó móka volt :DDD

(#36) dave666


dave666
aktív tag

Köszi a bemutatót :R
Jó emlékezni erre a korszakra is ;]

Dave666

(#37) Csabipici


Csabipici
aktív tag

Jó cikk. A régi szép DOS -os idők... ;-)
Nekem még volt x86 XT-m 640K RAM-mal. Aztán AT 286-os 16MHz-el, turbo gombbal... Az sem semmi... :)

(#38) osztraksajt


osztraksajt
őstag

Még annyi, hogy ez nem 487 koproci, hanem egy 387-es, csak ugye a nagyzási hóbort, mint ahogy az AMD 5x86-nak hívta a magas órajelű 486-ost. A 487-es koproci a 486SX mellé mehetett, de mivel gyakorlatilag egy az egyben egy 486DX proci volt(abban az árban is ugye) senki nem vette, mert olcsóbb volt venni egy rendes DX procit venni helyette (és ráadásul eladni az SX-et). Egyedül márkás (főleg IBM) gépekben volt csak opció, mert ott rendszerint be volt forrasztva az SX.

Ma is van a pincében egy IBM 5160 XT lezsírozva működőképesen eredeti IBM monitorral a pincében. Ebayen 100k körül megy maga a gép, a monitor sem aprópénz. :C

(#39) Elekke


Elekke
csendes tag

Gratulálok a teszthez nagyon baba, ha lehet akkor egy tomb raider-t futtass már a következő tesztben a kíváncsiság kedvéért. Mert mikor fiatal voltam (gyerek) akkor volt egy 486 dx-em azon elment 320x200-ba ugy játszhatóan, de a gazdag barátomnak akkor egy pentium 1 60-a volt és azon az F gomb variálásával vga-ra kapcsoltuk és szépen futott. Pedig még 3d gyorsítónak akkor még nyoma sem volt, kíváncsi lennék hogy ketyegne ezen ha ketyegne :) :R

[ Szerkesztve ]

(#40) Endreas


Endreas
tag

Jó lett!

Co-processzoros "csodánk" nekünk is volt..
Én nemsokára egy 286-ost fogok beizzítani! :D

Kérdezz.

(#41) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

A szokásos minőségi cikk. Öröm volt olvasni!!!

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#42) Gergosz2


Gergosz2
veterán

régi szép idők :B

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#43) #83009024


#83009024
törölt tag

:C :R tökéletes tesz nagymesterem :R :C

(#44) zoleek


zoleek
tag

Nagyon köszönöm. :R
A név kötelez, így most sem csalódtam benned. :D
A Stunts-al istenem, mennyit nyomtam én is annó... De szépek is voltak azok az idők!
Még most is örzöm a 286os AMD procimat amit az Intel gyártott le nekik...
Nem mindennapi látvány egy prockón a két nagy rivális neve! :N

Ha nem vagy képes egy értelmezhető privátot összehozni, (köszön-->nevezd meg a tárgyat-->kérdés róla-->elköszön) könnyítsük meg egymás dolgát! Kérlek inkább NE is írj nekem.

(#45) Yutani


Yutani
nagyúr

Hajrá Bacsis, várjuk a folytatást!

Öregem, hogy te mennyire bele tudod ásni magad ezekbe a régi cuccokba! Én Pentium alatt viszolygok mindentől, pedig 286-tal kezdtem anno '92 környékén... :)

#tarcsad

(#46) sz4blya


sz4blya
csendes tag

Ezt már olvastam bacsis oldalán, hát ezért volt olyan ismerős :DDD

Mindenesetre élmény volt olvasni :R

Cum Deo Pro Patria Et Libertate. Verje meg a mi Istenünk, aki ezt engedte! | Free life, free people, free internet! *See you, space cowboy!

(#47) Vicoo


Vicoo
senior tag

Én azon gondolkoztam ,hogy milyen durva a gépek fjlődése: azok az autók amik a Stuntsban vannak idősebbek mint én, de még ma is kellene a legtöbb embernek , míg azok a gépek amiken a játék futott, ma már fasorba sincsenek, ellentétben az autókkal.

(#48) Freddy TNT válasza bacsis (#6) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Grat az íráshoz ! Költeni ugyan nem költenék ilyesmire de jót nosztalgiáztam rajta én is.

Nekem annyiban megrekedt a dolog, hogy CPU-kat gyűjtök. Hasonlóak vannak:

-Intel 486DX
-AMD 486 DX-40
-IBM 6*86MX PR300 (66Mhz)

:)

Már csak arra vagyok kíváncsi, hogy így szépen lassan mikor érsz a mai gépekig el ? :C

(#49) antikomcsi


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog (1)

Ááááááá faccom, mindig a legizgalmasabb résznél van vége! :DDD

Most várhatjuk a fojtatást...... :K

(#50) b0rZ


b0rZ
aktív tag

Le a kalappal.. ezt én is szívesen olvasnám tovább! :)

Személy szerint pedig 8MHz-es XT volt az első PC-m 1991 körül, azt követte egy 12MHz-es 286, 2MB RAM társaságában. Mindkettőhöz Hercules (HGC) monitorvezérlő volt, némelyik CGA-s játék is ment rajta emulátorral! (emu.com volt a programfájl neve, még erre is emlékszem, pedig nem tegnap volt :D)
És ami érdekes, hogy a 286-os proccal tök simán ment a Stunts (legalábbis emlékeim szerint..).. gondolom a monokróm grafika miatt.. :D

Még több retro cikket! :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.