Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) morfológus


morfológus
csendes tag

Sziaszok,

A közepesen távoli jövőben szeretnék otthonra egy NAS-t.
Erre egyik ismerősöm benyögte, hogy minek az? Egy kis gépházból
építhetek sajátot és még fogyasztásban is jobban jövök ki.
Kérdésem ez utóbbi kijelentésre vonatkozik?
Én 2 vagy 4 fiókos (inkább 4est de azok azért nem olcsó darabok) modellt
szeretnék, és nem tudom hogy ha megpakolom HDD-vel akkor hogy jönnék ki.
Elsősorban otthon file és/vagy nyomtató szerver lenne, szal 7/24-es üzemidővel
lehet számolni.
Nem nagyon vagyok otthon a fogyasztási témában, de nyilván függ hogy milyen HDD
megy bele, a terv szerint valami NASsolni való WD red sorozat lenne benne.
Szerintetek melyik enne kevesebbet egy nap alatt?

üdv,
Viktor

(#2) Tigerclaw válasza morfológus (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Fogyasztásban nagyságredekkel járnál rosszabbul, ha építenél egy saját NAS-t házilag és egy szinte folyamatosan müködő gépnél minden watt számít.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#3) feketegergo


feketegergo
tag

Mégis nem tudnátok valami konkrétumot mondani?
Hány wattot fogyaszt egy kb egy gyári NAS,
hányat egy épített ?

Én is pont hasonló kérdésen agyalok. Már egy ideje olvasgatok a témában, de még csak benyomásaim vannak.

Úgy hallottam egy sima 2 fiókos NAS olyan 10 watt körüli fogyasztásal elmegy. Azt viszont nem tudom, hogy akkor 10 watt, ha pörögnek a HDD-k, vagy akkor amikor le vannak állítva.

Épített NAS esetén keresni kell egy kis fogyasztású alaplapot+ processzort.
Egy mini-ITX vagy egy ARM alaplap + integrált CPUúgy tűnik 15 watt körüli fogyasztással beéri.
Erre rájön még a memória fogyasztása + a HDD-k fogyasztása + hogy a táp mondjuk csak 80% hatásfokú.
Szerintem olyan 30 watt körüli felvett fogyasztással ki lehetne jönni.

41 Ft/Kwh órás áram díjjal számolva egy havi költsége egy folyamatosan 10 wattot fogyasztó készüléknek kb 300 Ft.
Ugyanez 4 évre és 10 wattra kiszámolva kb 14500 Ft . (kb 4 évnek gondolom egy ilyen szerver élettartamát)

Tehát ha építesz szervert, ez én számításom szerint, havonta 600 ft-tal eszik többet, és árban is kicsit drágábban jössz ki, de cserében sokkal többet tudhat.

(#4) feketegergo


feketegergo
tag

Én mondjuk úgy tervezem, hogy 2 hálókártyát rakok bele, és nem lesz routertem, hanem az az épített kicsi szerver veszi át a funkcióit (PPPoE cstlakozás a szolgáltatóhoz, DHCP szolgáltatás, tűzfal), és beteszek utána egy switch-et.

Azt már simán el tudom képzelni, hogy a router + a gyári NAS fogyasztása versenyezhet az épített szerver fogyasztásával.

(Tudom, hogy a switch fogyasztását is számolni kell, de arra amúgy is szükségem van, mert a 4 port ami egy szokásos routerből kijön nem elég.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.