Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  Mos' meg micsináljak ? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) jasonka


jasonka
aktív tag

Help !
Konfigom : Win'98SE; Intel PIII (1200)-nem cerka-, 320MB SDRAM, Fastfame alaplap (állítólag VIA alapú) max 4x AGP-vel és 2db 40 GB-os Seagate 7200-as vinyó.
A VGA-karit most vettem : lecseréltem egy Power Magic Radeon 8500 LE-t Canyon Radeon 9800 SE-re - utóbbi természetesen 8x AGP-t igényel -.
Namármost: ha esti többórás (4x-es AGP-n való) működés után rendesen leáll a gépezet - reggel ''hidegen'' a Windows emblémáig eljut, ámde utána nagy fekete képernyő jelentkezik ( aminitor LEd-je zöld, nem sárga, tehát jel van...)
Arra már rájöttem, hogy a ''vezérlőpultyon'' van egy SMARTGART -nevű szolgáltatás (?) ami átállítja a 4x AGP-t 2x-esre és ilymódon, ha én az alaplap BIOS Setup-jában engedélyezem a 4x-es AGP-t, az hardveresen ''ellenkezik'' eme 2x-es szoftver beállítással.
(A lecserélt kártya eleve 4x-es AGP-s volt)
Próbáltam már ezerféle - régebbi és újabb - driver-t felrakni, megpróbáltam az Omegá-t is, ugyanez a jelenség látszik. (Mellesleg a 3D Mark 2001-ben a legrégebbi driverrel adja a legtöbb pontot).
Mit csináljak ? Nyugodjak bele, hogy 8x-os AGP helyett csak 2x-essel hajlandó menni ?
(Ha átállítom a SMARTGART-ban 4x-es AGP-re akkor megy úgy is , de a legközelebbi induláskor betöltés után egy pillanatra sötétre vált a képernyő, majd újra van kép, de 2x-es AGP-vel.)
Talán nem elég a feszültség az AGP-nek ? ( a kártyának saját csatlakozója van ).
Van a gépben éppen a kártyacsatlakozás mellett egy túláramvédő
- tápmegszaladás esetére- talán az a hibás ? -
Ja, és a táp 300 W-os Mercury.
Rossz a kártya, rossz az alaplap, gyenge a proci, gyenge az op. rendszer ?
Mi a a véleményetek ?

Hja kérem ! A Belváros !...

(#2) panda válasza jasonka (#1) üzenetére


panda
tag

Van egy olyan tippem, hogy nem véletlenül tették a fiúk a plusz csatlakozót a karira :)). Valszeg pont a csati miatt van a bénázás. Cseréld le a régi cuccokat a vinyókat tartsd meg és végy egy életrevalóbb gépet.

Our choices define us, sometimes doom...

(#3) jasonka


jasonka
aktív tag

Más ötlet/vélemény nincs ? :( Olvastam valamilyen AGP 3.0 driverről - az mit tud és hol található nem tudjátok ? -
Mekkora feszültséget kell kapnia az AGP aljzatnak ? 5V ? 12 V ?
( igaz ugyan, hogy a kártya saját áramfelvevőkábellel megy, de mégiscsak az AGP körül lehet a gond ...)
(Mellesleg - mint írtam - az összes fellelhető ATI-Catalyst drivert fel -és leinstalláltam már, de, hogy lehet, hogy némelyik később kiadott meghajtóprogi vezérlőpultján max 2x-es AGP jelenik csak meg, míg a régebbieken 4x-est is be lehet állítani ? )
ÍRJATOK LÉCCI !!!!!

Hja kérem ! A Belváros !...

(#4) PWR válasza jasonka (#3) üzenetére


PWR
aktív tag

nincs feltornaszva az FSB? az en pIII alaplapom visszaveszi az agp sebesseget, ha huzom az fsb-t (egy tusl-2c). persze lehet hogy ez csak tusl-ekre jellemzö...

Üdv

(#5) PWR válasza PWR (#4) üzenetére


PWR
aktív tag

8x AGP = 0.8v
4x AGP = 1.5v
2x AGP = 3.3v

Üdv

(#6) AI válasza jasonka (#1) üzenetére


AI
tag

Amúgy hány pontot hoz a 2001-ben? Sokkal kevesebb 2x-es AGP-vel? Szerintem nem olyan rossz ez a konfig, érdemes vele próbálkozni...

42

(#7) AI válasza AI (#6) üzenetére


AI
tag

Első körben próbálnék egy windóz full újrainstallt, meg persze minden driverből a legújabbat (a via 4in1 chipset driverből is a legfrissebbet)

42

(#8) nbk


nbk
aktív tag

első körben próbáld ki, mennyivel szarabb 2 szeres AGP-vel, lehet nem is érdemes foglalkozni vele...

''Egy aprócska kalapocska, benne csacska macska mocska...''

(#9) L3zl13 válasza jasonka (#3) üzenetére


L3zl13
nagyúr

A te konfigodnál szerintem még nem lesz szűk keresztmetszet a 2x AGP. Nem lesz jelentős változás akárhogy használod.

Esetleg próbáld meg a BIOS-t frissíteni, hátha amiatt van.
Ja és a VIA4in1-ban vannak különböző AGP beállítási lehetőségek telepítéskor. Próbáld ki, hátha valamelyik megoldja...


[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#10) jasonka


jasonka
aktív tag

Mindnyájatoknak nagyon köszönöm - még akkor is, ha a leírtak egy részét kipróbáltam -. (Frissítettem az alaplap BIOS-át - olyannyira semmi sem történt, hogy még az alaplap általam megváltoztatott beállításai sem álltak vissza alaphelyzetbe -, kipróbáltam a legrégebbi és a legújabb drivert - meg persze a köztük levőket is - :))).
Azt hiszem most megpróbálom műszerrel megmérni a feszültségeket - mind az AGP aljzaton, mind a kártya saját tápkábelén - aztán egy másik gépben is kipróbálom. Megnézem azt is, hogy a tápmegszaladás ellen védő szerkentyű NÉLKÜL mi történik.
Furcsa módon 2x-es AGP-n több pontot ér el, mintha erőszakkal átállítom 4x-es AGP-re.
Egyébként ezzel a ''felállással'' a 3D Mark 2001-ben 8200-8250 körüli pontot teljesít alapértelmezésben 2x-es AGP-n ( újabb driverekkel valamivel kevesebbet (((:) ) ha pedig bekapcsolom a 6x-os élsimítást, és a 4x anizotrop szűrést - nomeg a trilinear mintavételt - akkor lemegy kb. 5900-6100 körüli értékre ( ha jól emlékszem az adatokra - nem otthoni gépről írok ) az újabb 3d Mark 2003-ban pedig 3000 körülire emlékszem alapon.

Apropó: nem tud tudjátok, hol van leírva a Net-en MAGYARUL, hogy mi a funkciója és hogyan hat a teljesítményre/képbeállításra a:

- Z-puffer ( választható 16 és 24 bites beállítás)
- trilinear (?) mintavétel
- SMARTGART alkalmazás
- TRUFORM
- várakozás a függőleges szinkronizációra

Mégegyszer kösz a tanácsokat - nagyon rendesek vagytok ! -...

Hja kérem ! A Belváros !...

(#11) ollie válasza jasonka (#10) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Na, szerintem elég jól teljesít így a kártyád, mert egy 1300-as Tualatin celeronnal és 512M 266-os DDrammal egy 9700 pro kb 3400 pontot csinált 3dmark03-ban. A 3dmark2001 meg asszem 8800-8900 körül volt.

SMARTGART csak egy, az ATI driverbe épített AGP tesztelő progi, ami leteszteli az AGP portot, hogy a kártya milyen sebességen kompatibilis vele. Ezt amúgy telejsen el lehet távolítani.

TRUFORM csak kifejezetten ATI kareszokban található, mely szebbé teszi a 3d testeket oly módon, hogy megnöveli a poligonszámukat, minek következtében lekerekítettebb formákat kapunk. Ez persze sokkal jobban leterheli a kártyát, és csak olyan játékokban működik, melyekbe be van építve a használata (pl: Serious Sam 2nd Encounter, Return to Castle Wolfeinstein).

Függőleges szinkronizációnál a kártya egy kép kirajzolása után megvárja, míg az elektronsugár a képernyő tetejére ér. Ez akkor hasznos, ha a kép láthatólag elcsúszik valahol középen, tehát alul a régi frame, felül az új látható, amit úgy érzékelünk, mintha a kép középen elcsúszna egy kicsit. Ha be van kapcsolva, a játékok maximum a képernyő frissítési frekvenciájával megegyező fps-t tudnak produkálni, tehát ha a képernyő 85Hz, akkor max 85 fps lehet.

A Z-puffer-ről és a Trinilear mintavételről nem tudok pontos információval szolgálni, ezért inkább nem is írok semmit, nehogy hülyeséget írjak. Ami biztos, hogy a trilinear szebb képet produkál, mint a bilinear, és lassabb is.

***

(#12) jasonka


jasonka
aktív tag

Nos, újabb rémtörténet/paranormális jelenség(ek):
''Tennap'' próbálkoztam a kártyus (Canyon ATI Radeon 9800 SE)-vel.
Többször ki- és bekapcsoltam SZOFTVERESEN a +4 pixelfutószalagot - hibázott, így''megelégedtem'' az eredeti 4-gyel. Próbálkoztam némi tuninggal is (GPU, DDR RAM) ''nem igazán teccett neki''. Végülis a Power Strip egyik változatával azt próbáltam elérni, hogy legalább kedvenc játékom a Train Simulator indulásakor más videoktya beállítások legyenek (nem tuningolt, egyes tényezők bekapcsolva) -erre a PowerStrip lehetőséget ad, hogy csak adott alkalmazás indulásakor legyen így.
NA EKKOR SZABADULT EL A POKOL !
Először csak a Train Simulator indulásakor a betöltési szürke képernyő vált békazölddé, elmosódott, ''elfolyt'' körvonalakkal . Megijedtem - vissza az egész ! -
(AIDA szerint mindenteljesen alapon). Az asztalon lévő ikonok mintha fluoreszkálnának, de egy másik játék (DirectX 9-es ) simán fut, no problem.
Többször drivercsere (szigorúan ATI-s !) után ugyanazon kedvezőtlen jelenségek mellett egyszercsaka vezérlőpulton lévő SMARTGART aszongya: IMMÁR NEMHOGY AGP 2X-ES , HANEM 1x !!!!!! Aztán aszongya: AGP KIKAPCSOLVA !
(Csak a SMARTGART szerint - alaplap BIOS-ában beállítható, de indulás után SMARTGART megint leveszi )
Azóta több játéknál is egészen más színek jelentkeznek betöltéskor (pl.:kék helyett rózsaszín ). Ugyanakkor az említett motorverseny vidáman, simán fut - jó színekkel - DirectX 9.0-val !
Lecseréltem a DirectX-et semmi változás. Gondoltam: megnézem teszttel:
és most jön a ''paranormália'' simán lefut a 3D Mark 2001 JÓ SZÍNEKKEL kifogástalanul, eredmény: 7790 pont !
Összefoglalva: az eredetileg 8x AGP-s kártya először 4x-sel ment (ennyit tud az alaplap) aztán 2x, most 1x-es vagy be sem kapcsolt AGP van !
Kérdéseim: mi a rossz: alaplap, videoktya,tápegység (Mercury 300 W) ?
és a klasszkus kérdés: ''MOS' MEG MICSINÁLJAK ???''

Hja kérem ! A Belváros !...

(#13) wipes válasza jasonka (#12) üzenetére


wipes
senior tag

Ha van rá lehetőséged, teszteld le a kártyát másik lapban, ill.
egy hasonló (8*agp-s) kártyát a te lapodban. :F

(#14) budo


budo
csendes tag

Sziasztok!

Vettem egy MX-440-es GeForce4-es kártyát, de nem müxik a dolog.
Ha berakom a gépbe, nem tud bootolni a rendszer, nem látja a gép a winyót...
Szerintetek mi lehet a hiba? Tán bios-gondok?

Segítsetek please!

b.

(#15) ffodi


ffodi
veterán

Tegyél fel egy Win XP-t!! :DDD

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#16) Zoltán válasza jasonka (#12) üzenetére


Zoltán
őstag

Természetes, ha a legújabb driverrel lassabb, mert-
-új driver újabb kártyához való, arra van optimalizálva
- nem képesek normális drivert írni, általában úgy sz@rok, ahogy vannak.

(Egyébként ha nem jön össze, a 8X AGP miatt ne sírj, csak parasztvakítás)

(#17) Zoltán válasza budo (#14) üzenetére


Zoltán
őstag

Szerintem ezt egy másik topicba kellett volna... Egyébként a BIOS-ban be van állítva, hogy nem PCI hanem AGP a vga-d? Vagy: letelepítetted az előző kártya driverét? Vagy: ha totál nincs kép, nézd meg, hogy jól csatlakozik-e a kártya az AGP slotba. Illetve: nézd meg, hogy a kártya hányszoros AGP-ket támogat, jegyezd meg, majd vesd össze azzal a listával, amin az van ,hogy az alaplap hányszoros AGP-ket ismer. Na, ha van olyan érték (pl.: 4X) ami mindkét listádon van, akkor örülj. Ha nincs, akkor is örülj, mert megvan a probléma! :) etc...

[Szerkesztve]

(#18) budo válasza Zoltán (#17) üzenetére


budo
csendes tag

Persze be van állítva és csatlakozik is... ;)
Nem szedtem le az előző drivert, és még ezé sincs kicsomagolva, de ez lehet ok arra, hogy nem látom a winyót?
Úgy értem a driverhez kell a windows és nem fordítva, nem?
Egyébként kép van, csak nem tud bootolni, mert ''''látja'''' a gép a winyót... ;)
Mos' meg micsináljak ? - //nem akarok ennek külön topicot nyitni//

b.

(#19) budo válasza Zoltán (#17) üzenetére


budo
csendes tag

A kártya elvileg 4x-est és 2x-est tud. (rá szerintem nincs írva)
Az alaplapom meg egy régi aranyos BE-6 os abit, ami 2x-est biztos tud...

b.

(#20) Zoltán válasza budo (#18) üzenetére


Zoltán
őstag

Tehát boot-ig se jutsz el mert a vga-csere óta nem látja a gép a vinyót??
Akkor szerintem mindenképpen nyiss új topicot, mert ez nem vga kategória, hanem a '' 0.tipusú találkozások'' kategóriába illik...

(#21) Zoltán válasza budo (#19) üzenetére


Zoltán
őstag

Próbáld ki más gépben... Vidd vissza míg meleg (3 nap), egyből cseréljék ki.

(#22) budo válasza Zoltán (#21) üzenetére


budo
csendes tag

//Á, havertól vettem... Próbálok egy biosfrissítést, aztán remélem még jövök netre... ;)) Thx!//

b.

(#23) Rolly


Rolly
veterán

Csak tip de lehet hogy a tápegység kevés neki, mivel ezek a Mercury-k se egy atom erős tápok ha jól tudom kb olyan codegen szinten van

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  Mos' meg micsináljak ? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.