Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-11-23 08:44:46

LOGOUT.hu

Kérdés előtt olvasd át az alábbi összefoglalót!

Rövid bevezető:
Konkrét típust mindig nehéz ajánlani. A gyártók folyamatosan változtatják a típusaikat és a hozzá használható tonerfajtákat az utángyártókkal folytatott küzdelemben. Mi olyan nyomtató kiválasztását javasoljuk, ami gyári kellékekkel is gazdaságosan üzemeltethető!
Ezzel hosszú távon a nyomtatót is kíméljük, kisebb valószínűséggel futunk bele elhasználódás miatti meghibásodásokba és költségekbe, és a nyomatok minősége is jobban garantálható.
Hogy ne kelljen sokat keresgélni információk után, felsorolunk pár típust, ami az alul látható dátum idején a mi legjobb tudásunk szerint ajánlható (volt). Nem állítjuk, hogy nincs ezeknél jobb választás. Mi azért javasoljuk ezeket, mert azt láttuk, hogy utóbbi időkben jó ajánlatnak tűntek, és még nem érkezett rájuk olyan visszajelzés, ami miatt ne mernénk ajánlani.
Sima, legegyszerűbb, WiFi-s fekete-fehér (mono) lézernyomtató:
Brother HL1222WE Mono lézernyomtató.
Hozzá való toner: TN-1090 Eredeti 1500 oldalas toner ára 6600 Ft (gyári kellékkel gazdaságos!)
Legolcsóbb WiFi-s, szkennelni is tudó (multifunkciós) fekete-fehér (mono) lézernyomtató:
Brother DCP 1622WE Mono multifunkciós lézernyomtató.
Hozzá való toner: TN-1090 Eredeti 1500 oldalas toner ára 6600 Ft (gyári kellékkel gazdaságos!)
Legolcsóbb kétoldalas (duplex), WiFis-s, szkennelni is tudó fekete-fehér (mono) lézernyomtató:
Brother DCP-L2532DW Mono multifunkciós lézernyomtató.
Hozzá való toner: TN-2411 Eredeti 1200 oldalas toner ára 15 000 Ft (utángyártott: 5 000 Ft)

Bővebben:
A lézernyomtatókról tudni kell, hogy az általános igényeknek megfelelő, átlagos (otthoni és kisebb irodai) felhasználásra tervezett modellek drágábban nyomtatnak, mint az (olcsó) tintasugaras nyomtatók. Ez különösen a tintasugaras technológia legújabb fejlesztései - a tartályos nyomtatók megjelenése és elterjedése - óta igaz. De van olyan élethelyzet és felhasználási mód, ahol a lézernyomtató tűnik a legjobb megoldásnak. Viszont szinte mindig magasabb költséggel.
Vannak persze nagy nyomtatási volumenre tervezett modellek, amikhez extra-nagy kapacitású toner kapható (amivel már felveszik a versenyt lapköltségben egy olcsó bolti tintasugaras nyomtatóval), de ezeknek az ára mindig elég magas (2-3 olcsóbb tintasugaras nyomtatót is vehetnénk akár egyetlen ilyen toner árából!), így egy ilyen lézernyomtató csak igen nagy mennyiség kinyomtatásakor lesz "olcsó". Ennek nem is igazán technikai okai vannak, hanem üzletpolitikai. Nem egyszerű választani, minden szempontot számításba kell venni!
Hogy van-e, illetve melyik a "best-buy"? Nehéz erre olyan írni, ami mondjuk fél év múlva is biztos igaz, és nehéz lenne félév múlva újra felmérni a piacot. Rengeteg termék kapható, gyakran jelentős részben azonosak, de mivel más a típusszám, valamennyire akkor is eltérőek, és más áron láthatóak meg a neten. Ezzel szemben az ide írogatók többnyire magánemberek és nem kereskedők, tehát legfeljebb 1-2 típust használunk párhuzamosan, és nem cseréljük őket évente, ami szükséges lenne ahhoz, hogy minden új típusról első kézből legyen tapasztalatunk. Így ha van is olyan, hogy "legjobb", nehéz magabiztosan kijelenteni.
Következzen pár szempont, amit egy nyomtató kiválasztása előtt javasolt végiggondolni:
"A legdrágább a színes"
Különösen a színes lézernyomtatók gyári tonerei méregdrágák, akár 10-szer vagy 20-szor annyiba is kerülhet egy színes oldal kinyomtatása lézerrel, mint egy olcsóbb tintással. Egy 10×15-ös fotót például emiatt olcsóbb "előhívatni" (kinyomtattatni pl. egy drogériában), mint saját lézernyomtatóval kinyomtatni! Ráadásul az is elmondható, hogy a színes nyomtatásra is képes lézernyomtatókba a fekete toner is drágább (a belépő szintű mono lézernyomtatókhoz képest).
Kijelenthető, hogy a létező legdrágább nyomtatási megoldások közül kell választania annak, aki lézernyomtatót szeretne, de mindenképpen színest. Ezért ha nem vagy benne biztos, milyen nyomtatóra van pontosan szükséged, mindig inkább kérdezz! Jól gondold át! Csak azért, mert valakitől hallottad, hogy "a lézer jó", még nem feltétlenül igaz rád is! Lehet, hogy útba igazítást kapsz másfajta nyomtatók felé, vagy másfajta beszerzési konstrukciót javasolnak.
"A matek" (bekerülési költség, lapköltség, utángyártott tonerek)
A legtöbb esetben mi is az árukereső(.hu)-t használjuk, ha megnézünk egy modellt, illetve a google találatai közül válogatunk. Kis rutinnal lehet találni olyan boltokat (webshopokat) is, amiknek a termékei és árai nem kerülnek be az arukereso.hu alá, így ezeket érdemes eltárolni a későbbiekre.
Egy lézernyomtató teljes "birtoklási" (beszerzési + üzemeltetési) költsége több tényezőből tevődik össze:
1. Nyomtató bolti ára (amihez tudni kell, hogy a nyomtatók előszeretettel érkeznek "demo" - csökkentett - tonerekkel, ami jó eséllyel azt jelenti, hogy rögtön a Kosárba lehet rakni egy szett új tonert is - igen, akár minden színből, ha színes nyomtatót veszünk!)
** Vannak olyan modellek persze, ahol ezzel nagyvonalúak - vagy éppen bőkezűek - a gyártók, ami teljesen "felboríthatja" a kalkulációkat. De lehet, hogy teljesen becsapva érzi majd magát 1 hónap használat után az, aki csakis a termék alapárával számolt. **
2. Tonerek. Fentebb írtunk róla, hogy a gyári kellékek jellemzően magas áron kaphatók, az extra nagy töltetűek meg kisebb vagyonnal érnek fel. Ha színes, az meg csak a hab a tortán: szinte fájnak, ha egyben kell megvenni mindet. Mindig keress rá az aktuális árakra, mielőtt döntenél! Ne kérdezgesd, keress rá!

Az utángyártott tonerekre pedig jellemzően elmondható, hogy a bennük lévő por jobban igénybe veszi a nyomtató dobegységét, tehát idő előtti elhasználódására lehet számítani (annak költségével együtt). Cserébe olcsóbbak, akár fele-harmada is lehet vele a lapköltség.
Van olyan nyomtató, amit "épeszű embernek" csakis utángyártott tonerrel éri meg használni. Ez többnyire csak akkor lesz gazdaságos, ha a dobegység cseréje sem túl drága (vagy ha sose kell cserélni a dobot, mert olyan keveset használjuk). Érdemes emiatt a következő ponttal is foglalkozni:
3. Dobegység. Van egy várható élettartama, ezt a gyártók is közlik (utána lehet járni: dobegységet áruló webshopokban többnyire ott van, mennyit ígér a gyár). Ha elkopik, a nyomtató elkezd csíkozva nyomtatni. Idővel el fog...
Kitaláljátok szerintem: ez se olcsó. Jó hír, hogy némelyik típushoz van utángyártott dobegység is. De ezekkel nagyon kevés tapasztalat van. Senki nem fog (=nem mer) "garantált javaslatot" adni!
És már írtuk, az utángyártott toner pora gyengébb minőségű, jobban koptatja a dobot, vélhetően NEM fog annyit bírni, mint a gyári jósolt élettartam a gyári toner használata mellett.
Összefoglalva: nagyon át kell gondolni, milyen célra és milyen nyomtatási volumenre (teljes lapszámra) veszünk nyomtatót. Ha sose érjük el egy dobegység (mondjuk 20-30ezres) élettartamát, nem kell vele foglalkoznunk. (Sőt, ha annak negyedét se, akkor valószínűleg az utángyártott toner hátrányaival se szembesülünk.) De ha 1-2 évente igen, akkor máris más a helyzet.

"Biztos lézer kell nekem?"
Mikor érdemes mono lézernyomtatót venni:
a) Fekete-fehér nyomtatást szeretnél olcsó üzemeltetéssel, de semmiképp nem szeretnél tintasugarast (mert ezt mondták; vagy kiütésed lesz tőle; vagy bármi lelki baj, rossz tapasztalat stb.).
b) Ritkán lenne használva a nyomtató, és akkor se túl sokat.
Mikor érdemes színes lézernyomtatót venni:
a) Ritkán lenne használva a nyomtató, és olyankor kell a színes is, de alapvetően keveset nyomtatnál. (Tehát nuku fotónyomtatás vagy színes A4-es rajzok a gyereknek stb.)
b) Nem számít a pénz, csak a kényelem.
Minden egyéb esetben érdemes átgondolni. A rossz választás ugyanis sokba kerülhet.
Gondold meg, tényleg szükséges-e egy-egy funkció, mert nagyon megdrágítja a nyomtatódat:
A gyártók úgy találják ki a modellpalettáikat, hogy bizonyos funkciók csak drága modellekhez kaphatók, hiába csak egy 1 dolláros chip az egész. Ez sajnos gyakran oda vezet, hogy nem pusztán X ezer Ft-tal drágább nyomtatót kell vegyél, ha ragaszkodsz az adott funkcióhoz, hanem lehet, hogy csak egy jóval drágábban üzemeltethető (drágább tonerekkel működő) modell nyújtja.

A következő funkciókat érdemes megfontolni (hogy tényleg kellenek-e):
- duplex nyomtatás:
Hányszor használnád? Biztos csak úgy a szép? Vagy csak spórolni akarsz 1 Ft papírköltséget laponként? Muszáj ezt a pár oldalt a nyomtatónak automatikusan forgatnia (jó drágán), vagy menne kézzel is? Példa: ha heti 100 oldal nyomtatásból csak 10 a kétoldalas, akkor nem tudod azon 10 alkalommal megfordítani a lapokat Te magad?
(Sok nyomtató támogatja a "manual duplex" nyomtatást, tehát a kétoldalas nyomtatást kézzel való megfordítással, ami szoftveresen a nyomtatás indítása előtt beállítható a Print/Nyomtatás menüben. Van olyan nyomtató, ahol a lapokat csak egyenként forgatva lehet így nyomtatni, de olyan is, ami előbb a páratlan, majd az egész köteget fordítva visszarakva a páros oldalakat nyomtatja ki a másik oldalakra --> kétoldalas szöveget kapsz. Ingyen!)

- duplex szkennelés a felső automata lapadagolóról, azaz ADF-ről (D-ADF, DADF):
Az egyik legnagyobb luxus, ami az árát illeti. Kényelmes, az egyszer szent, de gondold át előre, hogy vajon hányszor kell majd vaskos kétoldalas dokumentumokat gyorsan szkennelned. Ha úgy érzed, hogy az a néhány alkalom nem megoldható üvegről szkennelve, laponként behelyezve és forgatva, akkor tényleg kellhet neked ilyen, de bizony megkérik az árát! És nagyon leszűkül vele együtt a kínálat is. Szinte biztos, hogy nem fogsz olyan "olcsó" megoldást találni, mint szerettél volna.

- színes nyomtatás (Bizony, már megint ez a téma!)
Tapasztalataink szerint az itt kérdezők nagy része színes lézert szeretne olcsón megvenni és üzemeltetni - mint ideális terméket -, csak hát ilyen nem létezik. Direkt. Azért, mert sok pénzt akarnak keresni rajtad.
Mi a megoldás? Néha csak félmegoldás van. Pl. ha mégis kell színest nyomtatni, akkor próbáld meg máshol kinyomtatni, a fotókat arra szakosodott helyeken, akár drogériákban "előhívni" (meglepően gyorsak, néhol meg is várható!).
Száz szónak is egy a vége: ha lehet, próbáld meg leredukálni, kiváltani a színes nyomtatást, hogy egy egyszerű mono lézernyomtató is elég legyen! Azok a modellek tudnak ugyanis olyan "olcsón" nyomtatni, mint amennyire az emberek szeretnék!

- WiFi, direct WiFi:
Sokan havi néhány oldal kinyomtatására vesznek csak nyomtatót, amire a lézer amúgy pont alkalmas, hiszen nem szárad be 1 hónap alatt, de - ha csak nem telefonról nyomtatsz - arra a pár oldalnyi időre nem lehet rádugni a gépre a nyomtatót?
Oké, 2020 van, és szerencsére már egyre több eszköz WiFi-képes.... De: biztos kell a direct WiFi képesség is? (Nincs egy router a házban?) Ugyanis ez is leszűkíti a kínálatot. Érdemes a funkciókat pontosan ismerni.

--------------------------------------------

Kérdezz bátran!
Ha a fentiek ellenére nincs ötleted, és másra bíznád a döntést (amire semmi garancia, hogy jobb/gyorsabb/személyre szabottabb lesz, mintha Te járnál utána akár sokkal rövidebb idő alatt), és kérdést teszel fel, tanácsot kérsz, akkor ne felejtsd ki belőle, hogy:
1. Ragaszkodsz a lézerhez? Szóba jöhet tintasugaras is? (Ha nem tudod, az se baj. Ha "mert csak" vagy mert már eldöntötted korábbi tapasztalatok alapján, és rendíthetetlen vagy, írd le! Nem fogunk feleslegesen győzködni.)
2. Fekete vagy színes? (Jól gondold át! A "jó lenne néha színes" elég sokba is kerülhet! Biztos nem tudsz meglenni nélküle? Nem tudod máshogy megoldani vagy épp kihagyni félévente 1-2 alkalommal azt a színes nyomtatást?)
3. Mire használnád? (Fotók, színes marketinganyag és táblázatok prezentálni, vagy többnyire csak szöveg?)
4. Mennyit nyomtatsz hetente/havonta? (színes / ff bontásban)
5. Mennyi a leghosszabb idő, amíg állni fog a nyomtató?
6. Milyen funkciókat vársz el? (pl. szkenner, ADF, egyszerű/egygombos másolás, WiFi, direct WiFi, keret nélküli/fotónyomtatás stb.)
7. Mennyi a keret? (Mennyire rugalmas?)
8. Árérzékeny vagy? (A létező legolcsóbb megoldás érdekel, akár bármi áron?)
9. Preferálod az utángyártott, vagy épp ellenkezőleg, a gyári kellékanyagokat?

--------------------------------------------

Gyakran Ismételt Kérdések:
- Milyen ez és ez a nyomtató? (Hol nézzek utána?)
Sokszor nem tudjuk. Annyi fajta nyomtató van a piacon, hogy komoly eséllyel nincs tapasztalat a konkrét modellel. De ha van is: egy vélemény nem vélemény. Legalább 2-3 azonos visszajelzés kell ahhoz, hogy valamilyen információt hitelesnek kezdjünk tekinteni. Elég csak megnézni a termékek értékeléseit az árukeresőn: néha teljesen eltérő véleményeket olvashatunk. Vajon melyik az igaz?
Hogy honnan lehet információt szerezni?
Többnyire netes tesztekből, angolul, ritkábban magyarul. Pl. ha van egy kiszemelt nyomtató, akkor rákeresel a termék neve + a "review" vagy "test" szavakra. Sok találatod lesz, csak győzd elolvasni! Sajnos némelyik teszt már több éves: a benne lévő nyomtatók már esetleg nem is kaphatók, a Te kiszemelt példányod meg (még) nincs benne. Pech.
Hasznos lehet még az amazon.com-on elolvasni az értékeléseket, ha megtalálható ott a termék. Esetleg az itthoni oldalak közül az arukereso.hu vagy mondjuk az edigital.hu termékei alatti értékeléseket. Néha meg újabb fórumokhoz jutsz a kereséssel, ahol már kérdeztek róla (persze nem biztos, hogy jött rá válasz). Egy idő után kialakul benned egy kép, hogy az a termék kábé milyen. Ha nem, akkor érdemes átgondolni, hogy nem kellene-e inkább egy másik után nézni. Pl. ebben az Összefoglalóban....
- Milyen utángyártott kellékeket érdemes megvenni?
Nem lehet konkrét márkára hivatkozni. Sokszor még a bevált márkáknál is ingadozik a minőség.
Többnyire sokkal gyengébb anyagminőség jellemzi az utángyártott tonereket, így nem csoda, ha a méretpontatlanságok, illetve gyenge anyaghasználat miatt ömlik belőle a por.
Általában a nagyon olcsó termékeket kerülni kell. Fontos még, hogy egy utángyártott termék "ready to use", avagy "chipes"-e.
De ne akarjunk mindenáron "olcsósítani" az üzemeltetésen, mert könnyen lehet, hogy azzal ártasz a gépnek és a környezetnek is!
- Melyik duplexes nyomtatót vegyem? (Elolvastam a fentieket, de nem segített.)
Az ajánlott típusok közül a HL-1222WE és a DCP-1622WE nem tud duplexet, de a nagyobb felbontású, drágábban üzemeltethető gépcsalád az L2000 sorozat tagjai tudnak: HL-L2312D, HL-2352DW, HL-2372DN, DCP-2512D, DCP-2532DW, DCP-2552DN, MFC-L2712DN, MFC-L2712DW, MFC-L2732DW, MFC-L2752DW.
Xeroxból ezek a duplexesek a lista alján: Xerox B210V_DNI, Xerox Phaser 3260V_DNI, illetve ha valakinek a masszívabb, nehezebb gépek jönnek be: Ricoh SP 311DN.
Csakhogy:
Xerox nyomtatóba az 1500 oldalas toner 20.000 Ft és kevés helyen árulják,
Brotherbe az 1500 oldalas toner kb. 6.500 Ft, és rengeteg helyen lehet kapni.
A Brother nyomtatóhoz 1500 oldalas tonert mellékelnek, a Xeroxhoz csak 700 oldalasat.
----
2020. július

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.