Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) laszlohu


laszlohu
addikt

Üdv
Most másztuk meg a cseszneki
Via ferrata-t, az ostromlók útját,
Nagyon ráférne egy karbantartás,
Van, ahol ki van lazulva a sodronyt összetartó vas a sziklából, és a legtöbb helyen szerintem túl laza az acélsodrony, de ez kissebb probléma

(#102) inf3rno válasza laszlohu (#101) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nekik tudjátok jelezni: [link] Nem hiszem, hogy olvassák ezt a fórumot.

Buliban hasznos! =]

(#103) Bennyboy


Bennyboy
őstag

Udv nektek! Jar vki bulderezni a fleshbe a 11kerben?

ELADÓ D3 ROS CE 15k

(#104) Hi!King válasza Bennyboy (#103) üzenetére


Hi!King
őstag

Az merre van? Ha rákeresek hogy flesh vagy flash, akkor egy olyan találatot kapok, hogy Fless!, de az nagyon nem a 11. kerületben van.

Elkezdtünk amúgy boulderezni feleségemmel heti egyszer, a 11. kerületben a Flow Boulderben. Semmi tapasztalatunk nem volt benne eddig, tegnap voltunk harmadszor, de eddig nagyon tetszik. Úgy érzem ha ebben fejlődök, a via ferratázásban is fogok, majd kiderül, legközelebb március végére van tervben egy klettersteigezés a Hohe Wandon.

(#105) Bennyboy válasza Hi!King (#104) üzenetére


Bennyboy
őstag

a flow-ra gondoltam :)
sztem is jó kis terem

ELADÓ D3 ROS CE 15k

(#106) Hi!King


Hi!King
őstag

Tegnap voltunk Cseszneken. Várpanoráma út, Ostromlók útja, aztán a múlt heti Mátrabérc után egy pihentető 22 km-es túra a környéken.

Régebben az Ostromlók útja traverz szakasza nagyon nehezen ment, ezért akkor nem mertük bevállalni a Várpanoráma utat (előbbi C-s, utóbbi D-s). Nos, valójában a Várpanoráma út nem tűnt nehezebbnek, sőt az említett traverz szakasz volt a legnehezebb rész a kettőn együtt, bár most sokkal könnyebben ment, igazából erősen kapaszkodva nem jelentett gondot.

Igazából megjött az önbizalmunk Ausztriában a Haidsteigre és az Eisenerzer Klettersteigre, nyáron legalább egyiket meglátogatjuk.

Megjegyzem, az Ördög-árokban az Ördög-gát átkelése is pár éve meg lett csinálva via ferrata-ra, régebben volt amikor egy farönkön lehetett fel vagy lemászni, vagy az sem volt, a mostani megoldás teljesen kulturált, csak emiatt egyébként nem kell vinni, mi is az autóban hagytuk a via ferrata cuccot, 3-4 méter magas, 5-10 méter hosszú, szakaszról van szó, via ferrata kötelekkel és acél lépésekkel. Az átkelést fent lépcsős ösvényen el lehet kerülni.

(#107) inf3rno válasza Hi!King (#104) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nekem úgy tűnik, hogy ami nehéz azt általában karból kell mászni legalább egy rövid részen, aztán azért nehéz. Ha karra erősítetek, akkor valószínűleg új dimenziók nyílnak meg egy idő után. Sajnos nekem most túl sok a meló a mászáshoz, erősítéshez, de majd később rendeződik a helyzet.

Buliban hasznos! =]

(#108) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Láttam egy nagyon jó könyvet a könyvtárban: Osztrák Alpok - Klettersteigek az Alpokban Egy csomó pálya leírása benne van. Aki sűrűn jár Ausztriába mászni, annak érdemes lehet belenézni.

Buliban hasznos! =]

(#109) Maximum1 válasza inf3rno (#108) üzenetére


Maximum1
őstag

Neten fellelhető minden pálya leírása, pl. itt, ez a könyv 2005-ös, akkoriban jó lehetett, ma már sajna semmit nem ér.

(#110) Hi!King válasza Maximum1 (#109) üzenetére


Hi!King
őstag

Szerintem a legjobb ilyen oldal a bergsteigen.de, elég sok infó van a klettersteigekről, illetve ezen kívül a magashegyi tevékenységek más formáiról is (sziklamászó utak, túrák, sítúrák, stb.), képekkel, topo-val, a nehézséget is reálisan szokták feltüntetni ott is, ahol az építők nem sorolták be.

Szoktam nézegetni az általad linkelten kívül a klettersteig.de-t is, ez kevésbé megbízható, mert erősebb a közösségi jellege és kevésbé ellenőrzött. Ennek megfelelően több klettersteig szerepel az oldalon, több országból, ellenben sok olyan van, ami nem is igazán az.

(#111) flash-


flash-
veterán

van olyan könyv - film - netes oldal ahol a valós részleteket lehet egy egy ilyen magas egy mászásról megtudni? most ugye ez a tragédia kapcsán olyan sok az okoskodó,felteszem sok is a fals információ,de egyébként is jó lenne tudni pontosan milyen is egy ilyen mászás,
írják hogy ilyen magasságban a becsatolás is hosszadalmas, viszont pl ez miért?

illetve pontosan mi lehetett a legvalószinübb oka a halálának? oldalt kicsúszott? vagy beszakadt alatta a hó - jég? nem igazán tudom elképzelni hogy ezek a dolgok hogy vannak

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#112) Maximum1 válasza flash- (#111) üzenetére


Maximum1
őstag

Tele a net videókkal, és beszámolókkal, doku stb...
Erőssnek jó a könyve, vannak jó mászó sztorik benne.

20+ órája ment egy olyan helyen ahol alig van oxigén, nem tudsz regenerálódni stb.. elfáradt, túl ment azon a ponton ahonnan már nem volt vissza út.
Én személyes véleményem, erősen benne volt a megfelelési vágy, és ez hallatszik ki Timi /feleség/ beszédeiből is, hogy ezt Ők nagyon akarták.
Kleinel ugyan csúcsokat nem hódítottak, de legalább lejöttek, ki tudja miért váltak szét, mellette mindig háttérben volt.
Feleség sikereket akart? ki tudja...
Azt sem értem hogy a háttércsapat itthon volt, kb. úgy csinálták mint amikor én a Pilist támadom, csak Ő az everesztet akarta "parasztba" behúzni.

(#113) stellaz válasza flash- (#111) üzenetére


stellaz
addikt

Ég és jég című könyvet ajánlom, ami az addigi egyik legnagyobb Everest tragédiát dolgozza fel elég részletesen, aztán készült film is több is talán, legutóbb 2016-ban azt hiszem, Everest címmel.

A könyv után szerintem el fog menni a kedved az ilyen kalandoktól.

[ Szerkesztve ]

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#114) inf3rno válasza stellaz (#113) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én a filmet láttam, azt is érdemes megnézni. Aki oda megy, az az életét teszi kockára, mindegy, hogy serpa, vagy mi kíséri, úgy sem lehet teljesen biztonságban.

Buliban hasznos! =]

(#115) stellaz válasza inf3rno (#114) üzenetére


stellaz
addikt

A könyv részletesebb azért, és és a magashegyi mászással kapcsolatosan is elég informatív.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#116) kp78


kp78
addikt

Ha vki még nem ismerné a határ közelében a Hohe Wand új ferratáját :)
Matthias Prinner Klettersteig
Mi a Hohe Wand tetején parkolva csináltuk meg, nem lentről mentünk a beszállóhoz.
Csak ezért nem biztos, h megéri elmenni, de az ÖTK Blutspur alatt kezdődő felső részét is bele lehet tenni, Frauenlucken létrát.

(#117) Hi!King


Hi!King
őstag

Tud valaki ajánlani olyan mászócipőt, ami alapvetően kezdőknek való, tehát nem agresszív, viszonylag kényelmes, ugyanakkor tartós is? Eddig egy Simond Rock-ot használtam, teremben boulderezést még bírta, de úgy kb. 5. alkalom sziklamászás után kezd szétszakadni az eleje. Feleségemnek Simond Rock+ van azt hiszem, ez egy újabb, tépőzáras változat, de az övén is látszik, hogy nem fogja sokáig bírni.

La Sportiva Tarantula ami felmerült, illetve Evolv Defy, de nem tudom mennyire bízhatok bennük, hogy sokáig bírják.

Illetve a másik kérdéses dolog a méret, mert elvileg azt mondják 1 vagy 2 számmal kisebbet érdemes venni, de Simondnál ezt eleve korrigálták, a 46-os mászócipő jelentősen kisebb mint egy átlag 46-os futó vagy utcai cipő, más márkáknál viszont feltételezem hogy nincs így, mert La Sportiva-nál például eleve 45.5 a legnagyobb méret, amit Mountexben kapni lehet. Simán lehet hogy abból nekem a 46-os lábammal a 44-es lesz az ideális.

Emiatt viszont próba nélkül nem veszek cipőt, Mountexben van kb. ez a 2 ami szóba jöhet, illetve egy Mountexben nagyon kevés féle van, esetleg tud valaki másik boltot is ahol érdemes lehet szétnézni, és tudok helyben többfélét is felpróbálni?

(#118) Hi!King


Hi!King
őstag

Végül vettem egy La Sportiva Tarantula-t. Érdekesség, hogy 46-os utcai, túra és futócipők jók nekem, ebből 44.5-es a kellően szűk, viszont felpróbáltam egy 46-os 5.10-t és egy szintén 46-os Evolve-ot, azok rövidebbek a 44.5-es La Sportiva-nál.

(#119) perempe


perempe
addikt

Nagyon szép, látványos sport ez. Nézegettem Magnus Midtbø csatornáját, onnan csak egy lépés belenézni a világkupa versenyekbe. A női mezőny kiemelkedő versenyzője Janja Garnbret, miatta megéri megnézni lányok versenyét is.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#120) Hi!King válasza kp78 (#116) üzenetére


Hi!King
őstag

Épp arra voltunk pár hete mászni, a Sechsersteig mászóút 2-3 kötélhosszát másztuk meg felsátűltunk ÖKT Klettergartenhez, ahol fasza egykötélhosszas mászóutak vannak (III-V nehézségűeket műsztuk) a Blutspurtól balra, meg a Wilde Völlerin felső 2 kötélhosszát másztuk meg a végén, majd sörözés után Völlerinsteigen le. Láttuk az új klettersteiget is a hídjával együtt, elég sokan voltak rajta.

Most hétvégén meg Eisenerzben voltunk az Eisenerzer Klettersteigen (C/D), nagyon látványos és változatos ferrata, aki még nem volt, nagyon tudom ajánlani. Sehol sem túlzottan nehéz, de néhol nagyon kitett. Másnap szeles, hideg idő volt, eleinte még esett is, úgyhogy egy viszonylag rövid túrát tettünk a Vordenberger Griesmauerhez és a TAC Spitze-hez, utóbbin is van egy rövid klettersteig, de csak A/B, de amúgy a csúcs maga nagyon látványos, egy igencsak meredek sziklatorony. Baromi szép, sziklás hegyek vannak Eisenerz környékén, az egyik kedvencem.

[ Szerkesztve ]

(#121) Hi!King


Hi!King
őstag

Szombatra síelést terveztünk, aztán a kánikula miatt inkább elvetettük, úgyhogy elmentünk a Hohe Wandhoz. Köteles mászáshoz is elég meleg lett volna hőmérséklet, napsütés alapján, csak a nagy szél miatt inkább via ferratazni mentünk.

A fő attrakció ez a klettersteig volt:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/gebirgsvereins-klettersteig/

Látványos, változatos, kitett ferrata, gyönyörű környezetben. A Hohe Wand ezen végében rengeteg helyről látszik egészen közelről a Schneeberg, de a közeli falak, tornyok is jól néznek ki (Baumgartnerturmot ki is néztem, hogy valamikor meg kellene mászni). Az első felében van egy függőleges fal, talán ez a legnehezebb szakasz, de nem agyatlan kapaszkodás, vannak jó fogások a sziklán is, hogy ne mindkét kézzel csak a drótkötélbe kapaszkodjon az ember. Aztán pihentetőbb szakasz, egy híd, ami előtt paráztam mi van ha nagy lesz a szél, de ott konkétan nem volt, majd eg drótlétra, majd megint egy kitett felszökés a vége előtt.

Aztán a Hunertushausnál beszálltunk a Steierspurba is, de csak a traverzen mentünk végig, a felszökést már nem csináltuk meg, mert inkább lementünk másik mókát keresni.

https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/steirerspur-hohe-wand/

A másik móka az Appelsteig volt. Ez egy 2- nehézségű mászóút, ehhez hasonlóból sok van a Hohe Wandon, igazából turistautak némi könnyű mászással, köteles biztosítás még nem szükséges, és a sok törmelékes erdős szakasz miatt mindenképp túracipővel vagy beszállócipővel érdemes mászni, nem mászócipővel. Erről van szó:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettern/appelsteig-hohe-wand/

Igazából két könnyű mászás, az elején egy törmelékes kuloárban kell felsétálni az Appelhöhle nevű barlanghoz, ami szép, de tele van kecskeszarral, innen jobbra könnyű mászás felfelé (itt egy homokórában láttunk egy otthagyott kötélgyűrűt, az egyetlen jele hogy volt aki kötéllel biztosított), majd hosszabb séta az erdőben, jobbra egy törmelékes ereszkedés a felső szakasz beszállójáig, innen mászás a gerinc tetejéig. Az oromról látszik a szomszéd ormon lévő kereszt, ami egy turistaház előtt van átsétáltunk oda, majd a csúcsig, majd egy kényelmes turistaúton le.

Egyébként eltévedni nem lehetett, mert piros öttyökkel jelezve volt végig a mászóút.

A környéken van egy rakás 3-4-as nehézségű sok kötélhosszas út, némelyik nittelt, némelyik trad. Tervben van a Hohe Wand másik részén a Tirolersteig tavaszra, de ez a környék i megmozgatja a fantáziánkat, úgyhogy legközelebb kötéllel, mászócuccal fogunk érkezni.

[ Szerkesztve ]

(#122) kp78 válasza Hi!King (#121) üzenetére


kp78
addikt

Jó is a Gebirgs, szinte bármikor. :)
Ha a másik végére mentek, akkor mi szoktunk olyat csinálni, h fent parkolunk (itt >> [link] ), és fentről (le)séta a beszállókhoz.
Onnan az ÖTK tetejét (a könnyebb kb. 1/3-át) lehet megcsinálni.
Majd a Skywalk-nál kiérve újra leséta, és Matthias Prinner, + Frauenlucken.
Esetleg újra le, és a rövidecske, de azért kapaszkodós Blutspur.
El lehet ott így pörögni jó pár órát. :)

(#123) Hi!King


Hi!King
őstag

Pár kép:

(#124) inf3rno válasza Hi!King (#123) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szép táj! :K

Buliban hasznos! =]

(#125) Hi!King


Hi!King
őstag

Tegnap megint volunk Hohe Wandon, ezt az utat másztuk:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettern/wienersteig-hohe-wand/
Igazából ez volt az első sok kötélhosszas út, amit végigmásztunk. Nagyrészt piros pöttyökkel jelölt a mászóút, egy-két helyen kellett jobban odafigyelni mert hiányos volt, majdnem végig jól nittelt, ahol nem, azok könnyű szakaszok, de fákra vagy homokórákba lehet közteseket tenni, van ahol voltak is otthagyott kötélgyűrűk. A standok helyenként fák, de ezt a bergsteigen és a mászókalauz topoja is jelöli. Van benne néhány sétálós rész is a következő beszállásig, de rövidek és nem vészesek (nem törmelék rengeteg, csak erdő).

Ami nagyon tetszett, az a barlangos rész, ott a barlangban van a stand (a bejáratánál, de már fedett helyen) ami jól jött, mert az időjárás jelentés ellenére napsütés nem volt, hideg szél igen, feleségem meg fázott, szerencsére épp úgy alakult, hogy oda ő elölmászott, így kicsit át tudott melegedni a barlangban. Meg ott volt az út három darab 3+ szakaszának egyike ezek magyar viszonylathoz képest némileg nehezebbek voltak a jelölt nehézséghez képest, de amúgy érdekesek voltak, főleg a 2. kötélhosszban a fellépés egy álló szikláról a falra.

A tetején már a Kanzelgrat gerincen ment az út, az utolsó felzökéstől a kereszt alatti felszökésig inkább séta, de látványos, ahogy a kereszt a kiálló szirten is jól néz ki.

Céljaink között szerepel alpesi mászóutak mászása, pl. Gesäuse nemzti parkban, de a Triglav északi falát is másznánk egyszer, és erre nagyon jó gyakorlásra alkalmas utak vanak a Budapeatről egy-egy napra is elérhető Hohe Wandon. Mindjárt ott van az Eichertsteig, de másik szakaszon a Tirolersteig is azok közé tartozik, amiket mászni tervezünk. De feleségem tegnapelőtt lapozgatta a kalauzt, vagy 20-at bejelőlt hasonló nehézségben, úgy hogy feléig sem jutott a könyvnek.

[ Szerkesztve ]

(#126) kp78 válasza Hi!King (#125) üzenetére


kp78
addikt

Mi is ott voltunk tegnap, de mi csak ferrátáz(t)unk, nincs köteles hóka-móka. :)
Gebirgsvereinssteiget másztuk. Tervben volt még a Steirerspur, de úgy fújt a hideg szél a Hubertushaus előtt, hogy evés után inkább leindultunk, mert két ember is kicsit alul volt öltözve.

(#127) Hi!King válasza kp78 (#126) üzenetére


Hi!King
őstag

Köteles mókával az a baj ilyen időben, hogy a standban fázós tud lenni. Egyébként volt egy másk magyar mászópár, őket előre engedtük, mert nem voltak olyan lassú, tökölősek mint mi.

Pünkösdi hosszúhétvégére mi tervbe vettük, hogy Eisenerzbe megyünk, aztán hogy ott mit, még változhat. Franz-Joseph klettersteig az egyik napra, de ha addigra már nem lesz túl havas-jeges, Grosser Buchstein túra is szóba jöhet vasárnap, ott is ban fent eg B-s via ferrata, a harmadik napra pedig talán a Leopoldsteinersee melletti mászóiskolánál köteles mászás.

Poén hogy múlt előtti hétvégén még sítúráztunk 1500-2200 magasságban, most meg száraz túrát, klettersteigezést tervezünk jövő hétvégére, de nézve mások képeit pl. Vordenberger Mauernél volt egy arc 2000-es magasságban, már megérett a helyzet 200 körüli magasságban is, persze attól is függ hol, nyugatabbra több hó esett.

(#128) kp78 válasza Hi!King (#127) üzenetére


kp78
addikt

Nyugatabbra sokkal több hó esett, ott vmelyik csoportban írták, h 1200-1400 körül is még bőven havas minden, míg itt a Rax teteje nem vészes, Haidsteig akár járható is, csak tegnapra nagyon hűvöset mondtak, azért nem oda mentünk. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.