Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux oktatás - ph! módra (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Divi


Divi
aktív tag

A BSA témát olvasva egy fórumtárs panaszkodott, hogy míg a vindózerrel könnyedén elboldogul és könyv nélkül kitanulta az egészet a Linuxba már bezony beletört a bicskája.

NA ezzel énis PONTOSAN így vagyok :U

Arra gondoltam, hogy mi lenne, ha egy unoffical ProHardver! találkozó keretében a nagyobb Linux guruk bemutatnának bizonyos alap dolgokat amik vindózban magától értetődőek. (pl: Telepítés - Mp3 howto - Soundcard howto - múviz howto - cdirás howto - egzotikus kártyák - stb)

Én úgy képzeltem el, hogy valahol ahol van elég hely összeülni és mindig egy Linux tudásáról jól ismert ember tartana egy előadást egy bizonyos területéről az OSnek amit a zöldfülűek kivetítőn figyelhetnének, belekérdezhetnének, esetleg hozva saját hardvert berakva megmutatná az adott előadó, hogy miként kell életjelet csikarni a cuccból.

HA már összejöttünk akkor egy kevés sörrel is meg lehetne bolondítani a találkozót.

A gond az ''csupán'' annyi, hogy én csak a szervezést meg essetleg egy áldozatkész gépet tudnék adni de se kivetítőm se helyszinem nincs az nincs ahol egy ilyet össze lehetne dobni.

A kérdés:
Ki tudna, mivel beszálni?
Egyáltalán lenne igény egy ilyen ''linux tanfolyamra'' ?

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#2) Divi


Divi
aktív tag

Gondoltam még, hogy ''a mellékhatások elkerülése érdekében'' egy csontozott Linuxot kéne felboncolni ami még nem olyan ''ízi tu júz'' diszribúciót. Parancssor foreva' :))

Pl.: az amit Polesz használ jó lenne szerintem :)

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#3) Cathfaern válasza Divi (#1) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nem akarom letörni a lelkesedésed, de ez nem olyan egyszerű. Ha az lenne, akkor meg nem lenne gond vele :) Szóval ezalatt azt értem, hogy nem lehet írni/mutatni/mondani olyan megoldást, ami minden gépre (hardverre) jó és igaz lenne. Bővebben majd holnap (vagy mástól), mert most nincs időm.

(#4) vicces válasza Cathfaern (#3) üzenetére


vicces
addikt

hát ez szomorú.
akkor nem marad más, mint az egyedül tanulás. pl a [L]szabilinux.hu[/L]-n.

:)

(#5) vicces


vicces
addikt

[L]szabilinux.hu[/L]

:)

(#6) Cathfaern válasza vicces (#4) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Na azért ennyire nem rossz a helyzet. Meg ugyebár a fórum+chat mindig rendelkezésre áll. Jelzem, én is így tanultam meg.

Topicindítónak:
Bár egy dolog nem világos. Ha abból indulunk ki, hogy a Linux bonyolultabb, mint a Win, s ezért nem tudjuk használni, akkor miért ne lehetne olyan disztribet kipróbálni, aminek kezelése és telepítése nem (sokkal) nehezebb, mint a Win-é? :F (Megjegyezném, hogy a magyar UHU is ilyen).

(#7) Cathfaern válasza vicces (#5) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Vagy http, vagy www mindenképp kell.

(#8) Divi válasza Cathfaern (#6) üzenetére


Divi
aktív tag

Mert ha egy komolyabb rendszert tanulsz ki feltételezem egy UHUban vagy egy SuSe-ban csak könnyen kiigazodsz...
És amúgyis ez itt a PH! Ne neveljünk már Windózos PowerJúzerból Láma Lnx júzert :))

Válaszolva a #3 üzenetedre, nem olyasmire gondoltam, hogy oldjuk meg hogy Géza 30 csatornás studio hangkártyája együt működjön egy Realtime DVD coder kártyával majd a jelfolyamot mentse le egy SCSI RAID rendszerbe :)

Csupán ha valakinek nem Creative hangkarija van (mint pl nekem) és nem ismeri fel csípőböl a rendszer akkor hogy néz ki egy életrekeltési folyamat...

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#9) Divi válasza Cathfaern (#6) üzenetére


Divi
aktív tag

Nem bonyolultabb (szerintem).

csak ''Más'' :DD

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#10) steveetm válasza Divi (#9) üzenetére


steveetm
őstag

Én lehet bennelennék egy ilyen dologban.

Egyébként ez a ''más'' dolog igaz mindkét irányba, hihetetlen nagyokat szoktam szívni windowssal suliban(kedvencem a kijelölöm, középső gomb, ezt vagy 10x eljáccom, mire rájövök, hogy kell ctrl-v ctrl-c:))

Üdv.: steveetm

(#11) Divi válasza steveetm (#10) üzenetére


Divi
aktív tag

Mint néző/előadó? Netán support? :)

Én bavalottan hülye vagyok:) De szerintem mindenki könnyebben, gyorsabban, kevsebb izzadságcseppel túl lenne a kezdeti nehézségein ha vizuálisan látná egy kivetítőn, majd otthon emlékezetből reprodulkálná :)
Legalábbis én így működök :U

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#12) WolfByte válasza Divi (#9) üzenetére


WolfByte
tag

A hangkártya életrekeltése iszonyatosan sok időt és energiát igényel, amennyiben nincs megfelelő támogatás hozzá. Én még a mai napig se tudtam nf7-s alaplapi hangkariját beizzítani debian alatt, nincs hozzá kompatibilis driver :(((
Egy sound blasterrel már könnyebb boldogulni, elég sok doksi van hozzá

Amúgy érdemes végignézni a /usr/doc alatti howto, vagy mini-howto könyvtárat, illetve a man paranccsal bármilyen ismeretlen prompt-parancsról lehet infot kérni.

(#13) Divi válasza WolfByte (#12) üzenetére


Divi
aktív tag

A vindóz se nyikkan meg jó driver nélkül. Ez a gyártók sara, hogy nem írnak megalább a top 5 OSre drivert. Utálják is őket a Linuxos elvtársak.

'' Linuxban járni számomra olyan mintha egy éhező oroszlánt egy hajszál tartana pórázon :)) ''

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#14) raven10011


raven10011
senior tag

Ha jól sejtem én voltam az a júzer, aki felvetette a problémát, hogy szivesen megismerkedne a linukszal :)) de az is olyan időigényű volt, hogy a hangkártya 1 nap, net fél nap, és akkor még nem is telepítettük a kis ősrégi Mustek 600cp scannerem :))

financenewbie.com

(#15) Adi


Adi
senior tag

Ne értsetek félre, nem akarok senkit piszkálni.

Nem értem, hogy mi a gond a hangkártyákkal pl. Arról tudok, hogy az UHU-nak (1.0) az AC97-es cumókkal gondja van, egy barátom szívott vele, az újban már javítani fogják.

De a 8.2-es SuSE nekem egy duronos meg egy celeronos gépre úgy fölmászott, hogy csak néztem, alig kellett hozzányúlni. Mindent megtalált, minden működik, csak lestem. :)

Érdemes hangkártyáknál az ALSA cumóit kipróbálni, ugyan a 2.4-es kernelnek még nem része alapból (de a SuSE pl. beleteszi), de jóval többféle hangkártyát támogat, mint az OSS.

Itt fölöttem panaszkodtak, hogy egy napig tartott beállítani ezt, fél napig azt, stb. Ez könnyen lehet, ha tapasztalatlan vagy, de gondold meg, hogy mi van a mérleg másik serpenyőjében: nem kell pár havonta újratelepítened. :DDD

ldm start-reconf primary

(#16) Adi válasza Divi (#1) üzenetére


Adi
senior tag

Az MP3/film/CD-írás/stb. howto sem olyan egyszerű, mert mindegyik feladatra van többféle program is. :) Ízlés dolga, hogy ki mit használ.

ldm start-reconf primary

(#17) zfarkas


zfarkas
senior tag

Ez az igazi: [L]http://www.linuxfromscratch.org[/L].

Raw Dark Pure

(#18) tildy válasza Divi (#1) üzenetére


tildy
nagyúr

Egy barátnőmet anno Linux elé ültette le a barátja.Azóta legalább 5-6 év eltelt, és a csaj a mai napig nem boldogul a windózzal, csak és kizárólag a Linuxot tudja használni.
Ez csak arról szól ki mit szok meg.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#19) Flashcash válasza tildy (#18) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Ez így van az én volt Unix tanárom is Sun Unix gépeket használ, nem egy nagy windows szakértő az biztos. :)

(#20) Sipi válasza Cathfaern (#3) üzenetére


Sipi
addikt

Szerintem viszont jó ötlet, és lehet hasznos dolgokat mutatni. Pl. az ALSA hangrendszer beállítása kb. ugyanolyan minden disztribúcióban, a hardverkülönbségek max. csak a mixer elemeiben mutatkoznak meg.
Ugyanígy általános XFree-beállítás (videokártya - nvidia, ati a két legfontosabb és nehezebb, billentyűzet-kiosztás), stb.

De melyik városban legyen?

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#21) Sipi


Sipi
addikt

Ja, előadásokat szívesen tartok. De nem szervezek...:)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#22) JaniS


JaniS
senior tag

Üdv!

Nem letörni akarom a lelkesedést, de nem hiszem, hogy sok értelme lenne az ilyen okításnak. A Linux how-to-k szerintem jól használhatóak és nem hiszem, hogy egy windows-t használó, számítástechnikához kicsit is konyító usernek nagy gond lenne feltelepíteni egy Linux-ot. Első próbálkozásra vannak olyan ''disztribúciók'', amik nagyon szájbarágósak, ismerkedésre alkalmasak, persze normálisan nem használnák őket. Vagy ha van némi félelem, akkor ott a VMware, virtuális gépen telepítve nincs mit elrontani. Utána pedig ha van net, akkor nem nehéz megtalálni a választ a speciálisabb problémákra sem. Másrészt nem hiszem, hogy jó ötlet Linux-ra áttérni, ha nem tisztázta magában az ember, hogy mire használja a Windows-t most és mire használná a Linuxot. Csak a saját példámból kiindulva olyan szoftvert használok, amelyiknek nincs linuxos verziója ill. a PC-s játékok manapság windows-ra íródnak.

JaniS

(#23) kismedve_hu


kismedve_hu
csendes tag

Hali!

Eddigi tapasztalataim szerint leginkabb a saját szívásaimból tanultam, azt nehezen felejti el az ember :-) Én Debiant használok már jó ideje, de közben ki szoktam próbálni az új dolgokat is (pl UHU, FreeBSD, Knoppix stb).
Szerintem jó kezdés ismerkedésre a Knoppix vagy a Sulix (http://www.knopper.net/knoppix/ http://sulix.homelinux.net/), mivel ezek CD-ről is futnak, nem kell semmit telepíteni (egyébként Debian alapúak). Ezeken büntetlenül lehet tanulmányozni, hogy az átlag felhasználó számára milyen programok állnak rendelkezésre, nagy vonalakban milyen a Linux könyvtárrendszere, hol vannak és milyenek a konfig fájlok stb. Ráadásul az új Knoppixon már van telepítő is (csilivili, grafikus, alig kell néhány dolgot megadni és magátol feltelepül a vinyódra, root-ként lehet indítani parancssorból: knoppix-installer), ráadásul automatikus HW felismerés stb., így rövid idő alatt kapsz egy átlag felhasználó számára teljes értékű Linuxot (egyedül az MPlayer kérdéses, nem emlékszem, hogy rajta van-e, mintha csak a xine volna benne).
Az egyes progik doksijainak és a kapcsolódó HOWTO-k (HOGYAN-ok) olvasása melegen ajánlott. Ha Debiant (http://www.debian.org/ http://www.debian.hu/) szeretnél kipróbálni vagy Debian alapú rendszerrel szeretnél kísérletezni, akkor ajánlom figyelmedbe a Gentoo-t is (http://www.gentoo.org/), a DebianHelp-et (http://www.debianhelp.org/), a Debian Planet-et (http://www.debianplanet.org/), és természetesen a HUP-ot és az ott lévő fórumokat (http://www.hup.hu/). Aztán ajánlom még a levelező listákat és IRC-n a #debian.hu csatornát (OpenProjects hálón). Vki biztosan megpróbál neked segíteni, de mielőtt kérdezel, ajánlott végignézni a doksikat és a levlista archívumokat.
Én is szívesen segítek, amiben tudok, de mivel nem túl sok fajta hardverrel volt dolgom, valószínűleg amolyan vak vezet világtalant eset volna :-)
Kellemes élményeket kívánok a dologhoz!

Üdv.

(#24) Cathfaern válasza kismedve_hu (#23) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy a Sulix-ot (szvsz) messszire tessék kerülni. Nem rossz annyira (...áhh! ;)), de a Knoppix-hoz képest borzalmas.

Sipi:
Egy szóval sem mondtam, hogy rossz ötlet, csak azt mondtam, hogy azért nem olyan egyszerű...helyileg szvsz Bp-n kéne tartani (igaz ez egyben azt is jelenti, hogy én nagy valószínűséggel nem leszek ott, de szerintem ezt túlélitek :D)

(#25) Sipi válasza Cathfaern (#24) üzenetére


Sipi
addikt

Hát nem egyszerű, az biztos! :)

De ha összedugjuk a fejünket, tutira összejön pár téma, ami elég általános kiindulásnak. Ráadásul szerinte nem is tuti tippek gyűjteményét kell megoldani, hanem leginkább egy általános kiindulást, mit hogyan érdemes elkezdeni, hogyan kell infót vadászgatni a sarki hómezőkön, stb.

Ezután jöhet pár olyan, ami disztribtől független (X szerver, hang, videokártya).
A tűzfalazást, hálózati szerverüzemeltetést én személy szerint kihagynám. :D

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#26) Barton


Barton
senior tag

Bizony a legnagyobb probléma a driverekkel lehet.

Itt van pl. egy Intel D875PBZL-s alapú P4-es cumó, de a AGPGART driver még sehol.
5 centire amin most is írok egy Abit NF7+NVidia Ti4200 tökéletesen megy Fedora Core disztribbel és éppen shotcastolok+ADSL-en lógok.

A cégnél szigorúan IBM szervereket használunk + SLES 8-at probléma mentesen !!!

Mivel a Linux a legjobban dokumentált rendszer ezért, ha valami nem megy elsőre próbáld meg az interneten megkeresni.

Tutira találsz valamit !

(#27) Divi válasza Barton (#26) üzenetére


Divi
aktív tag

Nossss...

Sokaknak olyan (jogos) aggályaik vannak, hogy különféle gépekben, különféle vasak vannak. DE azért ha úgy ránézünk a mai rendszerekre azért elég jól körbe lehet skatulyázni őket. (Nvidia / Ati) (Intel / AMD) ( Via / Intel / nVidia)

Egy átlag júzer fel tud telepíteni egy linuxot
>>> Ez így van. Csak amikor rákkattintottam, hogy Egyéni telepítés és hozzámvágott úgy nagyonsok telepítési csomagot akkor nem nagyon tudam mit hozzászólni :)

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#28) Divi válasza Sipi (#25) üzenetére


Divi
aktív tag

Jólbeszélsz!

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#29) bdav


bdav
őstag

na 1. körben kifejezném hogy nagyon tetszik az ötlet, ugyanis jómagam is többször próbálkoztam különböző linuxokkal, de eléggé sikertelenek voltak a kísérleteim (részemröl a nagyon lama kategoriába tartozom, egy rohadt operát nem sikerült használhatóan feltenni uhu 1.0 alá - ugy hogy normálisan megjelenjen minden oldal).

élő tali is jó ötlet lenne, de egy állandóbb topik is, vagy akár több itt a ph-n, ahol kezdü linuxosok kérdezgethetnének (mondjuk nyitni egy uj topikot adott disztribucionak, ha kellö számu vállalkozó egyén van rá hogy belevágjon, és akkor nem keveredne az info). azért inkább a ph-n, mert itt regisztrálva vagyok + ismerös társaság + stb... ja és bennetek feltétlen megbizom

mellesleg pl. a szabilinux nevü oldal nem rossz valoban, de mondjuk netosztást akartam beállítani az alapján, és nagyon nem jött össze (ök ipchains nevü progit használtak hozzá, nekem az uhuban iptables van - ok nem ezzel kéne kezdeni a linuxozást, de épp szükség volt rá; most vmi kódgenerátor által összerakott cucc van, hát nem'tom mennyire hatékony)

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#30) Cathfaern válasza bdav (#29) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hadd súgjak valamit: keress rá a PH!-n a fórumok között linux szóra...aztán utána megbeszéljük milyen topicokt kéne nyitni :P

(#31) bdav válasza Cathfaern (#30) üzenetére


bdav
őstag

az nem mindig jó. most az h. a guruk egymás közt megbeszélik a gondjaikat bajaikat, az nekem marhára nem segit :) folyton kérdezgetés sem mindig járható út

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#32) bdav válasza bdav (#31) üzenetére


bdav
őstag

most konkrétabban ilyesmit gondoltam: ha összejönne pár ember, aki tök lamaként pl. uhu-t vagy debian-t akar telepiteni akkor nyitni egy topikot, ahol mondjuk a telepitéstöl kezdve részletesen átbeszélünk mindent (tényleg alap dolgokat h. pl. openoffice-t, operát hogy lehet felrakni, meg ilyesmiket). és akkor az a 2-3 lama azért valszeg elég sok kérdésre kitérne ahhoz hogyha vki ujra belevágna, akkor már csak végig kéne lapozni az adott topikot. ja és ha esetleg lenne ilyen, akkor viszont jolenne ha nem offolnák szét.

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#33) RoLi válasza bdav (#32) üzenetére


RoLi
csendes tag

re

ha kell akkor lehet hogy tudok segiteni :)
4 evig adminoltam linuxokat, bar az elmult 2 evben mar inakbb csak unix es bsd, de a halozatos/secuirty temaban meg lehet hogy hasznomat veszitek:)

udv

''the network is the computer''

(#34) Divi válasza RoLi (#33) üzenetére


Divi
aktív tag

Köszönöm!

A napokban valamikor körbejárok egypár helyet ahol meg lehetne szervezni egy ilyet! ( speciel én művelődési házakra gondoltam, de ha valakinek van ötlete akkor örömmel várom!)

A ''vezetőség'' mostanság mennyire van elhavazva?

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#35) zrubi


zrubi
senior tag

Ha sikerül megszerveznetek, akkor én szivesen előadok, (ha épp ráérek)... :)

Én ezeket használom: Debian, Gentoo
Persze a nem disztribúció függő dolgokból sok téma van.... Majd meglátjuk mire van igény :P

zrubi.hu

(#36) Divi


Divi
aktív tag

Köszi Zrubi ! Általában mindenki akkor tart előadást ha épp ráér :D

Más: Helyszint tud-e valaki ahol egy ilyet meg lehetne szervezni?

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#37) steveetm válasza bdav (#29) üzenetére


steveetm
őstag

Pedig szabilinuxon remek kis iptables how-to van, én is abból tanultam az alapokat.
Üdv.: steveetm

(#38) bdav válasza steveetm (#37) üzenetére


bdav
őstag

akkor megnézem még1x :) anno nem találtam :)

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#39) milka1


milka1
csendes tag

Sőt, a sztaki.wigwam.hu -n is akad iptables-ről:) Jó olvasgatást!

÷Penguin World÷

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux oktatás - ph! módra (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.