Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7254) ubyegon2 válasza zodo (#7252) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mate-t nem ismerem, live-ban megnéztem.
Azt hittem ki lehet gyomlálni, de itt nincs frontend, amit le lehetne szedni. Annyit azért csinálhatsz, hogy a Startup applikációkból kilövöd a gnome-keyring-eket.

Gondolom telepítve sincs seahorse vagy más keyring frontend. Ha nem ssh-zol, akkor az azzal kapcsolatos indítót is kapcsold ki. Amúgy érdemes ezt az autóindítót átnézni minden DE-nél, mert alapból elég sok be van pipálva.

(#7348) ubyegon2 válasza fecus (#7340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a jelszó ablak a seahorse jelszókezelő ablaka vagy a sambának van külön jelszóablaka? Hülye kérdés tudom, de nem ismerem a sambát.

Most már automatikusan csatolódik és nem kell nyomogatni a csatlakozás gombot.
Azt nem tudom mi lesz ha a szerver áll, de csak nem hal bele a Mint!

Ezt a belahalást hogyan érted? Újraindítás esetére, amikor leáll a boot folyamatban, ha nem talál valamit, ami fstab-ban van csatolva? ma csak noob kérdéseim lesznek :U

[ Szerkesztve ]

(#7349) fecus válasza ubyegon2 (#7348) üzenetére


fecus
őstag

Ez a jelszó ablak a seahorse jelszókezelő ablaka vagy a sambának van külön jelszóablaka? Hülye kérdés tudom, de nem ismerem a sambát.

Nem tudom. Ezt kutattam eddig, hogy mi adja fel az ablakot, samba, nemo, ..., de már megoldva másképpen. A seahorse eszembe sem jutott.

A belehalást úgy értettem, hogy ha fstab-ban csatolok mindenféle szerverek tárterületeit akkor előfordulhat, hogy amikor nem elérhető a szerver akkor az gondokat okoz a nemo-nak vagy az egész Linuxnak. Gondolom erre írta Syl, hogy nem szereti az ilyesmit.

Pl. a win csak egy buborékot dob fel, hogy több hálózati csatolás nem sikerült, de megy tovább.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#8321) ubyegon2 válasza Ibituba (#8320) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Desktopon még nem jött ez elő, de laptopon pár hete csinálta ezt, pedig beállítottam, ami használta, talán Chrome szokta alkalmazni ezt. Leállításkor viszont feljött, így leszedtem óvatosan. Ha nem használod, inkább szedd le, minek fusson a háttérben.

sudo apt-get remove gnome-keyring

Az alábbi csomagokat is leszedi magával:

sudo apt-get remove gnome-keyring -s
[sudo] ubyegon jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi csomagok el lesznek TÁVOLÍTVA:
evolution-data-server gnome-keyring python-ubuntu-sso-client seahorse
0 frissített, 0 újonnan telepített, 4 eltávolítandó és 27 nem frissített.
Remv evolution-data-server [3.18.5-1ubuntu1]
Remv python-ubuntu-sso-client [13.10-0ubuntu11]
Remv seahorse [3.18.0-2ubuntu1]
Remv gnome-keyring [3.18.3-0ubuntu2]

[ Szerkesztve ]

(#8611) ubyegon2 válasza Rollee (#8609) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rendszerfrissítésnél kell jelszó, de nem kell naponta lefuttatnod. Ha kikapcsolod a Frissítéskezelőt és hetente ránézel, frissítesz, bőven elég. Én akkor frissítek, amikor akarok, nem az oprendszer dönti el, mikor frissíti magát.

A böngészésnél nálad ez az idegesítő kulcstartó dolog lehet, azt viszont ki lehet kapcsolni, ha mutatsz képet, megnézzük. Én FF-ot használok, az nem csinálja ezt, csak a Chrome.

A Linux ilyen, a rendszerbe rendszergazda joggal lehet belenyúlni. Cserébe nem kell használnod online védelmet, nem lassítja a rendszered a rengeteg biztonsági program. ;)

Pontosan írd le, mi az ami jelszót kér, a frissítéseken kívül. Azt hiszem a Mint-ben seahorse a kulcstartó neve...úgy van, rákerestem, ha beírod a menü felugró részébe, megnyílik ez és ott be lehet állítani:

(#8640) ubyegon2 válasza Rollee (#8639) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Sajnos ez a Chrome-os jelszóbekérés kicsit idegesítő, főleg a nehézkes inaktiválása miatt.
Sokan úgy oldják meg, hogy üresen hagyják és úgy nyomnak Enter-t, KDE Mint-em én is kínlódtam vele, pedig nem Chrome-ot használok, de x-edik bottnál megunta és azóta nem kér jelszót.

A linuxmint.hu-n ezt írják, hátha bejön neked is:

Én is küzdöttem ezzel nekem ami bejött az a "seahorse" -al sikerült!
Telepítsd vissza, sudo apt-get install seahorse , majd felhasználó alatt indítsd.
(Kellékek > Jelaszavak és kulcsok)

Jobb oldalt listában lessz egy olyan hogy jelszavak, és "Bejelentk..." arra jobb klik, jelszó módosítása.
Megadod a régi jelszavad, majd üresen hagyva az újat. Üres jelszót nem fog bekérni. :-)

Itt is egy lehetséges megoldás.

Azt írják, hogy a gnome-keyring beépül több helyre is, e azért egy sudo apt purge gnome-keyring seahorse parancsot kipróbálhatnál terminalból kiadva, ha a fentiek nem jöttek be.

(#8644) Frawly válasza Rollee (#8643) üzenetére


Frawly
veterán

Mindegy, most megnéztem neked a screenshot alapján, ez Cinnamon-os Mint. Azért kérdeztem, mert van másmilyen is (MATE, KDE), és azokon máshogy kell kilőni ezt a szart. Bár az is lehet rosszul tudom, és mindegyiken és a MATE-en is Gnome Keyring fut, de KDE alatt tuti máshogy kell.

Cinnamonon: terminálban futtassad a seahorse alkalmazást. Ott Jelszavak fülön Jelszó megváltoztatása, réginek azt a jelszót add meg, amit egyébként is be szoktál írni a kulcstartónak, az új jelszó meg maradjon üres. Lehet máshogy van magyarítva, én angol nyelvű leírást találtam, azt fordítom visszafelé.

[ Szerkesztve ]

(#11550) Frawly válasza Drughi (#11539) üzenetére


Frawly
veterán

A böngészőnél a seahorse progiban ki kell kapcsolni a Gnome kulcstartót, és akkor a böngésző nem fog jelszót kérni. Kikapcsolni úgy lehet, hogy a kulcstartónak beállítasz egy új üres jelszót, és onnantól nem fogja többé kérni.

Frissítésnek kell jelszót kérjen. Milyen más alkalmazás akar még jelszót induláskor?

(#11559) #40553216


#40553216
törölt tag

Keyring témában nekem kicsit bonyolultabb, mivel még a Kulcstartó kulcsokhoz hozzáférését is jelszóval védtem le, de már régen volt. :DDD Így semmi esélyem nincs a Seahorse-zal vagy bármi más grafikus progival, mivel jelszót kér. :DDD Marad a ./.local/share/keyrings/login.keyring törlése.

(#12479) Frawly válasza Cyrin (#12473) üzenetére


Frawly
veterán

Alapból támogatom. Egy jó lépés ez a Minttől. Bár kicsit a másik végletnek érzem, hogy az apt még telepíteni sem engedi a snap-ot. Lehetőségnek azért meg kéne tartani, hátha valakinek hasznos, ha nem tudja az adott szoftvert máshogy beszerezni. Annyi elég lenne, hogy default, a user tudta nélkül ne erőltessék a snapos megoldásokat.

Azt se értem, hogy a Chromium miért üres csomag. Nyugodtan csomagolhatná a Mint a bináris Chromiumot, vagy akár forráskódból is forgathatná. Nem lenne egy nagy kunsz, és simább lenne, mint felhasználóknak magyarázni meg máshová elküldeni őket, ahonnan beszerezhetik.

Amit én még a Mint helyében meglépnék: engedném könnyebben a default Firefox keresőmotort megváltoztatni, mert a mostani default Bing és trükközős Google keresőmotoros telepítés weboldalról körülményes, sok kezdő felhasználót frusztrál. A Seahorse kulcstartó szintén. Meg ezt a Timeshift-et nem tolnám ekkora erőkkel, az nem baj, ha benne van, és akinek kell, használja, de ne legyen ráerőszakolva senkire.

(#12480) ubyegon2 válasza Frawly (#12479) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Alapból támogatom. Egy jó lépés ez a Minttől.

Mondtam neked pár hete, hogy ez nem lesz Ubuntu. ;) Persze erősködtél, vitáztál, hiába utaltam arra, mennyi ideje használjuk együtt a Mint Cinnamont. ;]

Bár kicsit a másik végletnek érzem, hogy az apt még telepíteni sem engedi a snap-ot. Lehetőségnek azért meg kéne tartani, hátha valakinek hasznos, ha nem tudja az adott szoftvert máshogy beszerezni.

Mint-nél még mindig a Flatpak van alapból, nem gond a Snap letiltás. Flatpak telepítés akkor van, ha kifejezetten ezt szeretné a user!

Amit én még a Mint helyében meglépnék: engedném könnyebben a default Firefox keresőmotort megváltoztatni, mert a mostani default Bing és trükközős Google keresőmotoros telepítés weboldalról körülményes, sok kezdő felhasználót frusztrál.

3 kattintás, de ha a felhasználó nem néz bele a Firefox Beállítások Kereső fül opciói közé, akkor mit akar? Azért pár beállítást csak meg kell ejteni még egy Mint felrakása után is.

kb ennyi lépés a telepítés és a boot utáni beállítás:
imént raktam fel újra a 20 betát és gyorsan lejegyeztem a lépéseket

1 pendrive beboot
2 terminal setxkbmap hu
3 wifi jelszavazás
4 telepítés indítása
-3rd party no pipa
-particionálás kézi
-telepítés elind, adatok megadása, auto login, jelszó, innentől automatikus
-reboot

boot után
FF sync, kieg. gmail
tapipad beállít
FF opengl, fontrender beállítás, cache ramdikbe,
particiók autocsatolása
dark theme, OS beállítások, panel etc.
szokásos programok felrakása terminalból egy-két parancs
rendszer frissítése

Menjünk tovább,

A Seahorse kulcstartó szintén.

Én sose látom, nem jön elő, kivéve, ha Chrome-ot rak fel valaki. Ha zavaró, terminalba következő parancs:

rm -v ~/.local/share/keyrings/*.keyring

forrás[link]

Meg ezt a Timeshift-et nem tolnám ekkora erőkkel, az nem baj, ha benne van, és akinek kell, használja, de ne legyen ráerőszakolva senkire.

Nincs már Timeshift, ezzel indít a Frissítéskezelő:

Akinek kell a Timeshift, elindíthatja a Frissítéskezelőből illetve a Menuből vagy terminalból. Szerintem amúgy jó ötlet volt kezdésnek, csak sokan azt hitték, hogy kell is használni, pedig csak egy lehetőség volt.

A tükörkiszolgáló váltásra figyelmeztetés megmaradt, az is igen hasznos, mert a kezdőnek eszébe sem jut és a default USA tükrök nem mindig a legoptimálisabbak.

**********************************************************
Mivel 2. friss telepítés után vagyok, aki felrakja most vagy később a 20-as Cinnamont és elakad, segítek. Ha odaírjuk, hogy Legacy telepítés, UEFI installt nem ismerem, így egyre kevésbé szállok már be a helpbe. Szerencsére már sokan UEFI-znek, így nem fog hiányozni a belevaum. ;]

Ja és alap, hogy az előző/meglévő 19.3 historyt elmentettük, most azt átfutjuk. Meglepően hasznos.

[ Szerkesztve ]

(#12481) Frawly válasza ubyegon2 (#12480) üzenetére


Frawly
veterán

Örülök, hogy ezek nagy része akkor már meg van oldva. Legutóbb, mikor néztem, FF alatt nem lehetett Google keresést hozzáadni, hanem el kellett látogatni egy mintes weboldalra, onnan feltenni a keresőmodult. Nem nagy feladat, de elég sok felhasználón kifog, még youtuberek is hőbörögnek rajta.

Ugyanez a kulcstartónál. Nem azt mondtam, hogy nem lehet kikapcsolni, de nem a v1.0-ás user számára nyilvánvaló módon, vagy terminálból kell törölgetni, vagy seahorse-t elindítve kell beállítani, de ez nincs rendesen dokumentálva.

Timeshiftnél szintén nem az volt a gond, hogy volt, hanem bele lett tolva a felhasználó arcába, és igen, ahogy írod, ezt eredményezte, hogy az emberek azt hitték, hogy kötelező használni. Pont ez volt vele a fő baj.

Egyébként szerintem a Flatpak sem jobb, mint a Snap. Az nem baj, ha ezek opcionálisan elérhetők. Én nem használnám, de én Mintet és Ubuntut se használok, úgyhogy azért nem releváns. De akinek segítség, azoknak benne maradhat, csak ne default legyen rátolva mindenkire, és legyenek figyelmeztetve az emberek, hogy csak vészesetben használják, ha elérhető a tárolóban bináris csomag, akkor azt használják inkább helyette.

(#12637) Frawly válasza Petya XT (#12636) üzenetére


Frawly
veterán

Nálam a LUKS teljesen jól megfért a torrenttel, és gyengébb gépeken sem evett sok erőforrást. És a víruskeresést sem tartom indokoltnak Linuxon, főleg nem Live Kasperskyvel. Bőven elég online módban (értsd már futó rendszer alól) vírusszkennelni clamav-vel, azt is csak windowos megosztások és windowsos gépek védelmében.

Publikus gépen nem tudsz egész lemezt titkosítani az OS alatt, azt csak a zárolásra meg a login jelszóra írtam.

Az egész adatbiztonság per defintionem „szarakodás”. Az adattárolási redundancia (RAID és hasonlók), a snapshotok, a backupolás, titkosítás, login/zárolás és rendszergazdai műveletek jelszavazása, jelszómenedzserek használata (pl. Keepass, Seahorse kulcstartó, Lastpass, stb.), víruskeresés, hardverabsztrakciós réteg, virtualizáció, sandboxing, konténerizáció is mind-mind-mind szarakodás, kényelmetlenség, és szarakodás a köbön, csak az ember idejét és erőforrásait viszik el. Mégis csinálják emberek és nem paranoiából vagy önszivatásból. A modern oprendszerekben a kernelben lévő feature-ök 99%-a megint csak biztonság miatt van benne, ergó megint erőforrászabáló szarakodás, az egész IT és internet, sőt, ha nagyon távolról nézed, az egész élet ebből áll, szarakodás hátán szarakodáshegyek és -völgyek. Pedig milyen egyszerű lenne az élet, ha ezekkel nem kéne szívni. De ezek pont azért jöttek létre, mert az élet sose ideális, mindig szívás van, lesz mindennel.

Nem is kell messzire menni, most írt be a haladó linuxos topikba egy koma, hogy a hozzá nem értő ismerőse véletlenül leformázta és windowszal felültelepítette a HDD-jét. Most ugye ment a sírás, hogy jajjazadatok, mihozzaeztvissza, segítség, világvége. Backup of course az nuku, mert kényelmi szempontból nem akartak szarakodni vele, eddig biztosan sok kényelmetlenséget meg is takarítottak az évek folyamán, csak most milyen jó lenne, ha mégis szarakodtak volna pár kört néha napján. Az ilyen védelmi intézkedéseknek a hasznát mindig csak akkor látja be a legtöbb ember, mikor kész a baj, adatot vesztett, gépét, online accountjait felnyomták, és még akkor is másokat hibáztatnak érte, nem saját magukat.

Ezt van, aki belátja, van, aki csak a saját kárán tanulja majd meg. A Windows nagyon rosszul teszi, hogy a felhasználók idiótaságát és kényelmét szolgálja ki, és nem a biztonságról gondoskodik.

[ Szerkesztve ]

(#12820) ubyegon2 válasza Petya XT (#12819) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A Brave telepítése* során felrak egy keyring-et 2. lépés, így a seahorse fogja kérni a jelszót. Nincs értelme megtartani, vagy ezzel a módszerrel távolítod el vagy egy egyszerű parancs a terminalba:

rm -v ~/.local/share/keyrings/*.keyring

Ha mégis feljönne a keyringes ablak, akkor üresen kell entert nyomni és továbblép.

Brave telepítése*
1) sudo apt install apt-transport-https curl
2) curl -s https://brave-browser-apt-release.s3.brave.com/brave-core.asc | sudo apt-key --keyring /etc/apt/trusted.gpg.d/brave-browser-release.gpg add -
3) echo "deb [arch=amd64] https://brave-browser-apt-release.s3.brave.com/ stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/brave-browser-release.list
4) sudo apt update
5) sudo apt install brave-browser

(már csak régi hsz-eimből halászgatok, de ez szerintem nem változott)

[ Szerkesztve ]

(#12823) ubyegon2 válasza Petya XT (#12822) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit tárolna ebben? Böngésző jelszavakat?

Dehogyis, azt a böngirnyó tárolja felhőben. Amiket írsz, azokat ne piszkáld, csak töröld az említett keyringet. Ha nagyon akarod olvasgathatsz keyring-es írásokat, itt is említenek egyet az Összefoglalóban, de mondjuk túl sokat nem értek belőle. A Seahorse működése megvan, ez tárolja/kezeli a gpg kulcsokat, itt lehet megcsinálni kezdő szinten, amit szeretnél. :K

Seahorse-ban nézegesd meg, milyen kulcsokat managel, ha érdekel, de sokra nem mész vele. A loginnal kapcsolatos adatok nem itt vannak.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.