Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Na szép, kidobhatom a CD gyűjteményem... akarom írni a most rendelt AX-es cuccaimat :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#2) mad823


mad823
őstag

Nagyon szépek ezek a sok gigabites elméleti sebességek, csak elfelejtik leírni, hogy ezek legfeljebb akkor közelíthetőek meg, ha egy helyiségben tartózkodsz vele. :D

(#3) Synthwave válasza mad823 (#2) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Honnan tudod? Már van ilyened? :D

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#4) mad823 válasza Synthwave (#3) üzenetére


mad823
őstag

Nincs. Fizika könyvem van. Meg 5GHz-es wifi tapasztalatom.

(#5) Synthwave válasza mad823 (#4) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Na, szerintem úgy korrekt, hogy akkor majd vissztérünk rá, ha 6 GHz-es is lesz.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#6) Samott válasza Synthwave (#5) üzenetére


Samott
addikt

Az a fizikakonyv szerint meg kevesbe megy at a falakon. Vagy barmin ami a ket antenna kozt van.

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#7) Black Gobbo válasza E.Kaufmann (#1) üzenetére


Black Gobbo
csendes tag

Azért az a 800 és a 2000 dollár nevű hívószavak miatt úgy érzem még nem kell kidobni őket

(#8) #82860288


#82860288
törölt tag

Mi a különbség a 2 10 gigabites Wan / LAN port között? Mit jelent a Combo?

[ Szerkesztve ]

(#9) biscuit válasza #82860288 (#8) üzenetére


biscuit
aktív tag

Azt, hogy az egyik az csak rj45ös aljzat, a másik pedig sfp, vagyis abba bármilyen (kompatibilis) adapter dugható (optika is akár)!

Mióta Scarlett Johansson sztár lett jól alszom!

(#10) Patice válasza #82860288 (#8) üzenetére


Patice
nagyúr

A combo port az két fizikai port: vagy az SFP, vagy az RJ-45 csatlakozót tudod csak használni, egyszerre a kettőt nem.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#11) arn


arn
félisten

Majd atterek, ha lesz belole synology router :) Synologyt ismerve +3 ev.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#12) tsi


tsi
tag

BE550 érdekelne... pont azt tudja amire szükségem lenne: van 2,5gbit wan portja, meg van hozzá minimum 2db 2,5gbit lan portja. A plusz 2 LAN meg a wifik csak hab a tortán :)

(#13) Synthwave válasza Samott (#6) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Kíváncsi leszek én erre, mert elég nagynak tűnik a terület amit lefednek, és nem maximum sebességről volt szó, hanem azt megközelítőről.

Nem vagyok egy hálózati guru.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#14) mad823 válasza Synthwave (#13) üzenetére


mad823
őstag

Bármekkora területet le lehet fedni, de ilyen sebességhez ethernet backhaul kell, illetve kellően sok access point.

(#15) worxland válasza Synthwave (#13) üzenetére


worxland
addikt

840 és 725 m2 -> 15-16 méteres sugár. Nem olyan nagy az a terület, pláne, hogy rálátással értendő, köztes akadály nélkül.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#16) fecke78


fecke78
senior tag

szép szép , de normális internet szolgáltató se ártana , mert én csak a végpont vagyok , oda el is kell jönnie a cuccnak , mostanában nem nagyon remekelnek ....

(#17) worxland válasza fecke78 (#16) üzenetére


worxland
addikt

Ja, tavaly ősszel én is kicsit ráizgultam a témára a belengetett 10 gigás Digi miatt, de annak ugye lőttek. A többi meg sz@rt se csinál, most, hogy a Digi ki lett herélve.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#18) Varázslóó


Varázslóó
senior tag

Kivancsi vagyok ki hasznàlja ki ezt a sebességet otthon.
AX Routherem 125 eszközt bír kezelni. Még bazi nagy házibuliban se lesznek soha ennyien. Okos otthonom meg köszi sose fog kelleni.
1000 es net illetve Még a sima AX wi-fi is 20év múlva se lenne több igény rà otthonokban.

► Ryzen 9 5900X (ARCTIC Liquid Freezer II 420 (V.7) + Artic MX-5) ► EVGA RTX 3080Ti Ultra 12GB GDDR6X ► Samsung 990 1TB Pro Raid 0 ► 2x16GB G.Skill Tri Z Neo DDR-4 32GB/4000 CL16-16-16-34 + ►ASRock X570 Steel Legend / ► 60TB HDD / ► Be quiet Pure Power 12 M 1200W 80+ Gold ► Creative Sound AE-9

(#19) Kinder


Kinder
senior tag

Nekem egy 5 részes, Deco M4 1200 -as kis házi rendszerem van, 3 emeletet lát el, gigabites UPC ( oké, Vodafone ) nettel, és baromi gyors, hibátlan. Annó 2 éve 75k HUF volt asszem, de megérte.
Biztos, hogy gyors ez a cikkben említett Deco is, és irodai környezetben szuper lehet, de otthonra bőven elég egy M!-es rendszer is. :C

(#20) fatpingvin


fatpingvin
őstag

otthonra ez már a parasztvakítás kategória, ahol mag nagy területre sok júzernek kell wifi kapcsolat oda egy központi routerre aggatott AP-k valók, nem ez.

700 dolcsiból összeraksz új alkatrészekből egy kb ugyanezt tudó de sokkal komolyabb hardverrel szerelt routert házilag, mellécsapsz még pár AP-t és sokkal profibban és célirányosabban választ adtál pontosan ugyanarra a funkcionalitási kérdésre, egy moduláris, bővíthető rendszer képében.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#21) mad823 válasza fatpingvin (#20) üzenetére


mad823
őstag

Abszolút egyetértek, de ne felejtsük el, hogy a felhasználók 95%-a csak plug&play dolgokat képes használni.

(#22) worxland válasza fatpingvin (#20) üzenetére


worxland
addikt

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#23) fatpingvin válasza mad823 (#21) üzenetére


fatpingvin
őstag

annak a felhasználónak aki meg csak plug and play dolgot képes használni, egyszerűen nem tudom elképzelni hogy a valóságban legyen egy olyan technikai igénye amire ilyen kaliberű megoldás kell.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#24) dabadab válasza fatpingvin (#20) üzenetére


dabadab
titán

Erősen kétlem, hogy abból a 700 dollárból nagyon sok Wifi 7-es AP-t tudnál venni - már csak azért sem, mert így ránézésre egyáltalán nincs is ilyen a piacon jelenleg (illetve igazából nem is nagyon lehet kapni konzumer szinten AP-ket, csak routereket lehet lebutítani).

DRM is theft

(#25) fatpingvin válasza dabadab (#24) üzenetére


fatpingvin
őstag

kétlem hogy nagyon sok kliensnek lenne wifi 7 kompatibilitása, arról nem is beszélve hogy olyan célfeladata ami indokolja a wifi 7 képességeit és ne a hálózat többi része lenne a bottleneck.

szval értem én hogy új technológia, de azért ez nem az értelmes konzumer döntés témaköre még szerintem.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#26) dabadab válasza fatpingvin (#25) üzenetére


dabadab
titán

Ja, hogy te kevesebb pénzből egy tök más rendszert építenél, ami konkrétan a kiemelt szempontból lényegesen elmaradottab. Oké :)

Egyébként a Wifi 7 egyik fontos újítása lesz az, hogy végre az AP-k között lesz valami értelmes roaming, az meg bármilyen multi-AP rendszerben (ugye te is ilyet javasoltál) elég fontos.

DRM is theft

(#27) fatpingvin válasza dabadab (#26) üzenetére


fatpingvin
őstag

akkor ezt inkább meghagyom az úttörőknek.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#28) h-yle válasza worxland (#22) üzenetére


h-yle
addikt

$300 egy N6005-ös 4x2.5Gbps portos mini PC. Feltolod az OPNSense-t és hozzácsapsz olyan AP-t, switchet amit akarsz. Itt azért a TP-Link már erősen túlárazza a portékáját.

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#29) dabadab válasza h-yle (#28) üzenetére


dabadab
titán

Akkor neked is: ajánlj már valami günstig Wifi7 AP-t, lécci :)

DRM is theft

(#30) Patice válasza dabadab (#26) üzenetére


Patice
nagyúr

Seamless roaming már van most is. WiFi6 AP-kat használok itthon.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#31) dabadab válasza Patice (#30) üzenetére


dabadab
titán

Persze, van, húsz éve működik az, ha az SSID-t meg a jelszót ugyanarra állítod, akkor van valamiféle roaming, csak megragadt ezen a szinten: nincs semmiféle protokoll arra, hogy mikor melyik AP-ról melyik AP-ra álljon át a kliens. Ez jelenleg nagyjából teljesen a kliens felelőssége, aminek általában az a vége, hogy csak akkor mászik át a következő
AP-re, ha már tényleg teljesen vállalhatatlan a jelerősség. (Vannak ilyen hekkelések, hogy az AP lerugdalja magáról a túl gyenge jelű klienst, de ez azért nem túl kifinomult vagy nagyon smart módszer)

DRM is theft

(#32) fatpingvin válasza dabadab (#29) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem ajánlok mert minek. lássuk már a fától az erdőt, lécci...

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#33) Patice válasza dabadab (#31) üzenetére


Patice
nagyúr

IEEE 802.11k, v és r protokkollokra gondoltam.
TP-Link Omada rendszert használok, külön vezérléssel.
Ubiquiti Unifi rendszer is tudja.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#34) worxland válasza h-yle (#28) üzenetére


worxland
addikt

2,5 != 10
no wifi
Még csak nem is hasonlít

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#35) h-yle válasza dabadab (#29) üzenetére


h-yle
addikt

Nem tudok, mert még nem létezik. :) De. Fogod és átteszed a routingot a miniPC-re, ráteszed a jelenlegi komboroutert/AP-t, és veszel másik AP-t amint lesz olyan ami szimpi. Bármilyet, bármennyi pénzért. Ha kijön a wifi 8 megint csak AP-t kell cserélni (már ha elég a 2.5G).

A BE900 és 800 nem rossz deal, persze ha jön új WIFI szabvány lehet az egészet cserélni (vagy ha ezzel is megy a mesh akkor routing only), és kérdéses, hogy milyen a routing performance, ha "ki van hajtva" esetleg IPS is fut rajta (már ha tud ilyet).
Engem leginkább a top deco 1000/db ára ütött szíven.

Ha 10G kell arra ott van mondjuk €700-ért a DEC740, de biztos van már vmi €500 körül is, és akkor megint csak AP-t kell cserélni.

A problémám nem az, hogy húúúú szar a TP-Link. Biztos jó. csak mondjuk a mesh-hez 2x (3x, 4x...stb.) fizetem ki a router+AP kombót ahelyett, hogy megoldanám egy router + akármennyi AP-al.

Felhasználás helyétől függ, biztos van ahol elég egy BE800, vagy 2-3 deco, de ha új rendszert építek, és megoldható a kábelezés akkor ilyen árak mellett elgondolkodtató egy tisztességes router(és firewall)+switch+AP setup.
Úgy írom ezt amúgy, hogy most vettem 3 deco AX20-at a "telekre", mert oda ez pont jó, de nem is 1 millió forint...

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#36) worxland válasza h-yle (#35) üzenetére


worxland
addikt

"Ha 10G kell arra ott van mondjuk €700-ért a DEC740," - ühüm. Tehát a 700 eurós tépélink router helyett itt ez a 700 eurós cucc, amin a 10 gigás portok SFP+ csatisak RJ45 helyett, tehát akkor még belevaló SFP+ csati is kell, és wifi továbbra sincs.
Magyarán továbbra is kamu, hogy ennyi pénzért jobbat raktok össze, mint a TP-Link.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#37) h-yle válasza worxland (#36) üzenetére


h-yle
addikt

Mégegyszer, leginkább a mesh megoldással van bajom, ahogy ezt fent le is írtam. $2000 VS $700+AP. $700-as kombó BE800 megérheti, ha mindenképp 10G kell és mindenképp WiFi7 azonnal, és más funkció/SW nem érdekel.

Amúgy kb. 60k egy dual 10Gbe nic. Azt beleteszed egy 100k-s sff PC-be és van egy routered. €400.

De aki ennyi pénzt költ hálózati eszközre, annak csak van rá valami oka nem? Így tényleg nem mindegy ez mire lesz. Tényleg kell a 10G, meg a WiFi 7 MOST, vagy csak epénisz? IDS/IPS? SDN? VPN? Dual WAN? VLAN? Milyen kliensek? Mennyi? Hol?
Egyáltalán nem triviális, hogy a TP-Linkre (vagy hasonló eszközre) elköltött pénz jól elköltött pénz.

Nyilván ha az a use case, hogy van egy 10G NAS-om, meg mondjuk 10G MAC-em otthon, akkor tök jó lehet egy ilyen eszköz. Set it, and (hopefully) forget it. Már ha a 10G porton tud is 10G-t meg mellé WiFi-t.

Számomra vhol $500 körül jön el az a határ, amikor megéri dedikált komponenses rendszerben gondolkodni, mert lehet (lehet!!), hogy adott felhasználásra jobb megoldást találsz azonos áron, némi kompromisszummal olcsóbban, vagy kis extra ráfordítással sokkal jobbat.
Ez már nem a legyen net, menjen a torrent, a netflix, meg ne lagoljon a DOTA szint szerintem. :R

[ Szerkesztve ]

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#38) worxland válasza h-yle (#37) üzenetére


worxland
addikt

"Tényleg kell a 10G, meg a WiFi 7 MOST,"
A 10G jó lenne (főleg ezért érdekelne az egész), a WiFi 7 nem, de azért legalább WiFi 6 illik már. Amiket javasolsz, abban meg mindig kimarad a wifi. Meg valahogy az SFF PC sem annyit fog zabálni, mint egy router. A telepítés/beállítás idejéről, meg arról, hogy mennyi idő utána olvasni, hogy csináljak otthoni router-t a PC-ből, nem is beszéltem.

[ Szerkesztve ]

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#39) E.Kaufmann válasza worxland (#38) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

OpenWRT vagy RouterOS ( egy kis Zs-ért) telepíthető PC-re is, igazából a kompatibilis hw-k beszerzése lehet probléma.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#40) h-yle válasza worxland (#38) üzenetére


h-yle
addikt

A WiFi azért marad ki, mert olyan AP-t veszel amit akarsz $10-$10000 intervallumban, ez a komponens alapú rendszer lényege. Minek vegyek ma WiFI7 AP-t mikor az eszközeim 80% WIFI5 a maradék meg 6. Majd veszek új AP-t 3 év mulva mikor lesz elég kliensem ami használja. Csak azért 7-re váltani, hogy a telefonon az 1/1 net ugyan úgy 1/1 legyen és ugyan azt a 25Mbps videót nézzem... :)

Egy high end ARM router eszik 10-20W-ot a PC 15-30W-t (mondjuk egy 4570t-s SSD-s megoldás) +5W / AP. Cserébe 2-3x olyan gyors (ne csak azt nézd mekkora a Gbps), kérdés szükség van-e rá.

Igen a telepítés és a config több idő, megint az a kérdés mire van igényed. Ezért írtam, hogy dedikált komponens alapú megoldás ALTERNATÍVA, de ha neked megfele amit a TP-Link (vagy bármelyik másik gyártó) ad adott kategóriában akkor vedd meg nyugodtan.

A köztes út a Ubiquiti (pl, de hasonló a TP-Link Omada, olcsóbb megoldás a Mikrotik cuccok) pl. egy €400 Dream Machine Pro ami egy elég jó home (SOHO) 10G sec gateway/router. Aztán ráaggathatod a meglévő routert mint AP, vagy vehetsz hozzá Ubiquiti AP-kat. Utóbbiból WiFi6 100-150 dollár. És akkor van egy kurva jó rendszered.

Arra szerettem volna rávilágítani hogy abban az árkategóriában amiben a cikkben szereplő eszközök játszanak, nagyon sok más megoldás is játszik, és aki ennyi pénzt szán hálózati eszközökre, annak valószinűleg specifikus igényei vannak, amit lehet hogy más megoldás jobban/olcsóbban ki tud szolgálni. Mégegyszer, ha neked pont az kell amit a TP új eszközei nyújtanak akkor go for it. :R

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#41) fatpingvin válasza E.Kaufmann (#39) üzenetére


fatpingvin
őstag

pécé hardverre inkább pfSense, a célfeladatra is alkalmasabb. nyilván OpenWRT-vel is lehet routingot csinálni, de jobb rá egy kifejezetten router/firewall célszoftver. az OpenWRT kifejezetten a wifis eszközökre van kitalálva és leginkább a rommá konfigurálható wifi beállítások okán érdekes.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#42) E.Kaufmann válasza fatpingvin (#41) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Rommá konfigurálható. Háát nem vagyok hasraesve a Luci-ba kivezetett képességektől, még a RouterOS is többet ad :), persze, lehet kapirgálni parancssorból is. Azért hoztam fel, mert egyrészt routeres képégeik se rosszak, másrészt, lehet, azokkal már volt dolga az illetőnek, de őszintén már nem is emlékszem erre a szálra :D

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#43) fatpingvin válasza E.Kaufmann (#42) üzenetére


fatpingvin
őstag

a LuCi a mogyoróknak való akik félnek konfig fájlt szerkeszteni, azoknak meg amúgy se kell azokba a funkciókba nyúlkálniuk amihez ez kell. egyébként meg a webUI-n is igen sok dolgot be tudsz állítani amit egy generic SOHO wifi eszközön nem.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#44) E.Kaufmann válasza fatpingvin (#43) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Vagy azoknak, akiknek családjuk van és nincs idejük otthon is ilyennel vacakolni :DDD Értem én, hogy menő turkálni a konfig állományt, meg tömeges konfigurálásnál óhatatlanul előkerül, több területen is, de pl munkahelyi Wifihez már ott a Unifi (vagy egyeseknek Aruba)

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.