Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Kémia topic

Hozzászólások

(#201) emiki6 válasza Szevam (#200) üzenetére


emiki6
veterán

Milyen oldat? Tettél e magot a cérnára? :D

Nekem egy 355g-os CuSO4 egykristály az életművem, nem cérnás, bár a cérna lehet jobb megoldás, mert akkor mindenhol egyformán nő.


Azért matt kicsit, mert lelakkoztam. Lehet hiba volt.

Kristálynövesztéssel kapcsolatban itt vannak képeim:[link]
Már nem űzöm az ipart, de ha kérdésetek van segítek.

Nem kell valakinek ingyen nikkel-klorid és mangán-klorid?

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#202) Szevam válasza emiki6 (#201) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

NaCl oldat egy kis ételszínezékkel :D

Eléggé amatőr vagyok ilyen téren. Kicsit jobban belemerülnék ebbe a tudományba.
Lennének kérdéseim:
1. Milyen magot, és hogyan kellett volna tennem bele?
2. Mit rontottam el szerinted/szerintetek (itthon nincsenek főzőpoharaim, mérőlombikjaim, helyette lábas és befőttes üveg van) ? Felforraltam a vizet + ételszínezéket, és addig szórtam bele a sót amíg az feloldódott. A tisztáját beleöntöttem egy befőttesüvegbe, amibe egy szál cérnát lógattam. Vártam a csodát, de nem történt semmi, majd elfelejtettem, és kb 1 hónap múlva néztem rá újra, és szépen kikarfiolosodott a befőttes üveg és a ceruza. :W :DDD
3. Lehet igényt tartanék majd a NiCl2 és a MnCl2 -re előbb még a sóval szeretnék eredményre jutni :D
4. Érdemes itthonra beszerezni főzőpoharakat és különböző edényeket a kristályosításhoz vagy, elegendők a fent említett eszközök?

+1: Normális Griffin ballont relatív olcsó áron hol tudnék beszerezni? :)

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#203) emiki6 válasza Szevam (#202) üzenetére


emiki6
veterán

Az nacl nagyon lassan nő, de lehet belőle növeszteni. Amit érdemes kipróbálni, az a timsó és a rézgálic. A jelenlegi felszerelésedelegendő.
Növesztés alapjai. Kell egy mag, ami egy pici kristály. Úgy tudsz csinálni, hogy forró vízben telíted az oldatot, hagyod kihülni, egy csomó só ki fog válni, ha egybefüggő, akkor összetörőd, a lényeg, hogy kiválasztasz egy kristályt, amit vagy a szobahőmérsékleten telített, de tiszta oldat aljára, vagy belógatod egy cérnán, bármin. Ha nagyon kicsi, de szeretnéd belógatni, akkor érdemes kicsit az alján hízlalni és aztán felkötni.
Növeszteni csak szobahőmérsékletű, telített oldaban szabad. Fontos, hogy csak az a kristály legyen az oldatban, amit növeszteni akarsz, mert ha tele van sok picivel, ami csak felesleg, akkor azok lassítják a növekedését a nagynak.
A növekedés gyorsasága a párolgástól függ, a párolgás pedig a nyilt felület nagyságától és a hőmérséklettől függ, de minél lassabban nő, annál szebb lesz. Érdemes pl papírral letakarni, hogy ne száljon bele a por.

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#204) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Van köztetek labortechnikus? :D (vagy olyan akinek van tapasztalata ilyen témában)

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#205) customer114 válasza Szevam (#204) üzenetére


customer114
senior tag

Felteszed azt a kérdést? :D

(#206) emiki6 válasza customer114 (#205) üzenetére


emiki6
veterán

Csak felmérné a gyakorlatilag labortechnikusok számát a topikban. :))

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#207) customer114 válasza emiki6 (#206) üzenetére


customer114
senior tag

Ó, azt hittem van más tartalma is a hozzászólásának. :B

(#208) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Gondoltam privátban érdeklődnék attól, aki azt mondja hogy ő az, vagy olyan területen dolgozik. :)

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#209) customer114 válasza Szevam (#208) üzenetére


customer114
senior tag

Ajaj, mi lehet az a kérdés, ami nem lehet publikus? ;]

(#210) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Jár még erre valaki?

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#211) emiki6 válasza TESCO-Zsömle (#210) üzenetére


emiki6
veterán

Én pont megláttam, hogy van új hsz, szóval ja.
Mit szeretnél? :D

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#212) TESCO-Zsömle válasza emiki6 (#211) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Van olyan vízben oldódó anyag, ami számottevően megnöveli a sűrűségét, akár a só, de nem teszi azt vezetővé?

Szeretnék csinálni vízhűtéshez vmi olyasmit, mint a Mayhems Aurora, és hogy a szilárd anyag nehezebben ülepedjen le, sűrítenék a közegen.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#213) emiki6 válasza TESCO-Zsömle (#212) üzenetére


emiki6
veterán

Rossz hír: ha valami só az vezetővé teszi a vizet (már ha oldódik benne).

Sűrűséget akarsz növelni vagy esetleg viszkozitást?

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#214) TESCO-Zsömle válasza emiki6 (#213) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Ezzel tisztában vagyok, ezért keresnék alternatívát.

Sűrűséget, vagyis térfogatra eső tömeget szeretnék növelni, hogy közelebb kerüljek ahhoz a ponthoz, ahol a szemcsék már úsznának a felszínen. A viszkozitáshoz nem nagyon nyúlhatok, mert azzal a szivattyút gyilkolnám.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#215) emiki6 válasza TESCO-Zsömle (#214) üzenetére


emiki6
veterán

(Mivel sűrűségnövelést nemtom hogy lehetne)

Talán valami emulgálószer kéne bele (szójalecitin :DDD ), ami segíti vízben tartani az ülepedő anyagod, de hogy pontosan mi azt nem tudom, megpróbálok utánanézni.

Kérdezz be ide is: index kémia topik

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#216) Mackósajt válasza TESCO-Zsömle (#214) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Találtam egy céget némi kereséssel, ami ún. nehéz folyadékokat forgalmaz. De tartok tőle, hogy ezek se jók neked. Egy része az itt említett anyagoknak is ionos, ami meg nem, az nem vízoldható (de legalább mérgező is).

BTW elég halott a topic, de szerintem nem én vagyok az egyetlen akinek ki van emelve a fix listában. :)

(#217) Zolorado válasza TESCO-Zsömle (#212) üzenetére


Zolorado
tag

Tapétaragasztó, esetleg keményítő?

[ Szerkesztve ]

(#218) emiki6 válasza Zolorado (#217) üzenetére


emiki6
veterán

A viszkozitáshoz nem nagyon nyúlhatok, mert azzal a szivattyút gyilkolnám.

Ez itt a nagy problémánk. :/

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#219) Zolorado válasza emiki6 (#218) üzenetére


Zolorado
tag

A Mayhems aurora biztonsági adatlapja alapján 89% (desztillált) víz és 10% glicerin. Ez a víznél kb 1,3-szor viszkózusabb, talán még nem gyilkolja le a pumpát.

Nem tudom, hogy ennyi elég-e a gyöngyházfényhez, de kipróbálni mindenképp érdemes. Ahhoz hogy ilyen szép opálos "oldatot" kapj, mindenképp valami kolloidnak kell képződnie, emiatt kisebb viszkozitást szerintem már nem igazán tudsz elérni.

Mivel akarod színezni?

(#220) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! Ha angol oldalakon kellene egy laikusnak kérdezni ahol szakértőktől szeretne választ kapni akkor mely oldalak a javasoltak? Pl answers.yahoo.com?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#221) Zolorado válasza tknof1871 (#220) üzenetére


Zolorado
tag

Csak két okot látok, amiért angol oldalakon kérdeznél szakértőket. A saját biztonságod érdekében: ne csináld!

(#222) tknof1871 válasza Zolorado (#221) üzenetére


tknof1871
őstag

Én arra gondoltam hogy az angol az a tudományban is világnyelv. Most tanulom és nehezen haladok. Unalmas a tanulás. Ha mondjuk olyan kérdéseket tennék fel amik érdekelnek és rövidebb párbeszédet kezdeményeznék akkor talán előbb megtanulnám ezt a nyelvet. Szakértők alatt olyanokat értek akik egyetemet végeztek vagy éppen ott tanulnak és ez nem okoz nekik kellemetlenséget. Ez olyan mint amikor az itcafe-n kérdezek valamiről ami csak érdekel.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#223) Zolorado válasza tknof1871 (#222) üzenetére


Zolorado
tag

Ha tanulod, akkor nem "szakmai" oldalt keresel, hanem oktató oldalt.
Például a www.masterorganicchemistry.com.
Szakemberekkel pl. itt is beszélhetsz. ;)

(#224) tknof1871 válasza Zolorado (#223) üzenetére


tknof1871
őstag

Ja már rég nem járok iskolába. Valami olyanra gondoltam mint itt az "Azonnali ... kérdések." topikok.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#225) emiki6 válasza Zolorado (#221) üzenetére


emiki6
veterán

:DDD

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#226) kisZ2


kisZ2
csendes tag

Üdv. Megtöröm a csendet. Hogyan lehetne kiszámítani ha van egy egység 12 ph-s folyadékom (nem tudom pontosan az összetételt) és felhígítom 5 rész vízzel akkor mi lesz a keverék ph-ja?

(#227) Mackósajt válasza kisZ2 (#226) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Ha feltételezzük, hogy a 12-es PH-jú oldat egy teljesen oldott és disszociált lúg (szóval nincs semmi trükk a feladatban), akkor a következő a menete.

A PH a H+ ion koncentráció (tényleges formájában a H3O+ ion koncentráció) negatív tízes alapú logaritmusa. Ha kiszámolod a -lg[H+] = 12 egyenletet, akkor 10^-12 mol/dm^3 jön ki.
Másrészről ennek egyensúlyban kell lennie az OH- ion koncentrációval, oly módon, hogy [H3O+]x[OH−] = 10^-14 mol^2/dm^6.
(Ebből kiszámolható, hogy az oldatodban az OH- koncentráció 10^-2 mol/dm^3 (0,01)), de ez nekünk most nem kell.)

5 rész víz hozzáadása a hatodára hígítja a lúgoldatot. Mivel az [OH-] és az [H3O+] szorzata egy fix szám, ezért ez hatszorosára növeli a "sav" koncentrációját, tehát az új [H3O+] = 6 x 10^-12 mol/dm^3.

Ebből kiszámolható, hogy az új PH = -lg(6x10^-12) = 11,22.

(#228) #48613632


#48613632
törölt tag

Üdv
Házi készítésű kézfertőtlenítő készítésébe vágtam bele, amihez az aklapot a WHO ajánlása adta.
Az Isopropanol bázisúba vágtam bele, mivel ez volt itthon. (Van még Ethanol bázisú is az ajánlásban.)
1 litert kevertem:
- 750ml alkoholból
- 10ml 12% H2O2 (peroxid, az eredeti ajánlásban ~40ml 3%-os szerepel)
- a maradékot növényi glicerinnel pótoltam (~240ml)
- vizet az ajánlás ellenére nem tettem bele.

Aztán az egészet, turmixal összelötyböltem.

Na és itt is a bajom ezzel. Vizet csak azért nem tettem bele,. mert így is túl hígnak érzem, a gyári sanitizerekhez képest. Viszont, utána olvastam, és sok irodalom említi a vizet, mint kémiai reagenst.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy mennyire baj, hogy a víz kimaradt belőle?
A másik pedig az, hogy nem ismertek valami sűrűbb formulát véletlen? Esetleg azzal játszanék, hogy kevesebb alkohol, több 12% peroxid, ezzel a végén több glicerolt tudok hozzáadni. Vagy van még itthon aloe vera gél is, a glicerol mellé.
Esetleg volna ötletetek?
Köszi előre is.

[ Szerkesztve ]

(#229) becuszabi


becuszabi
aktív tag

A víz mindenképpen kell, mert a vírusok, baktériumok szerketetének tönkretételéhez kell a hidratáció.

"Aki szívből él, az élből szív"

(#230) #48613632 válasza becuszabi (#229) üzenetére


#48613632
törölt tag

Köszönöm. Akkor ezt a részét, újra gondolom. :R

[ Szerkesztve ]

(#231) becuszabi


becuszabi
aktív tag

Ja, sűríteni (gél állagúvá tenni) pedig valamilyen polimerrel szokták (carbomer, carbopol).

"Aki szívből él, az élből szív"

(#232) #48613632 válasza becuszabi (#231) üzenetére


#48613632
törölt tag

Ez házilag megoldható? Bocsánat, nem értek hozzá. De ha kell, kiguglizom.

PS:
Itt pl lehet kapni 10g/£6.00 Árban nekem megfelel, amennyiben ez írja:
"Applied at this rate, 10 g of carbomer 940 will produce 2 kg of hydroalcoholic gel."

[ Szerkesztve ]

(#233) #48613632 válasza becuszabi (#231) üzenetére


#48613632
törölt tag

Utánanéztem, néhány dolog nem világos.
Ha carbomerrel gélesítem a vizet, attól még a víz megtartja azon jótékony hatását, hogy a baktériumok és a vírusok szerkezetét tönkreteszi? Természetesen, mint adalékról beszélek, nem mint önálló alapanyagról.
Másik kérdésem, hogy a carbomert muszáj a vízhez adnom, vagy a kész elegyet is gélesíthetem?
Köszönöm, ha válaszolsz, illetve ha bárki válaszol :R

(#234) Mackósajt válasza #48613632 (#233) üzenetére


Mackósajt
senior tag

A víz benne marad, nem alakul át semmi mássá, csak felszívja magába a carbomer. Csak ne adagold túl a gélesítőt. (Szvsz. nem olyan nagy baj, ha folyékonyabb a cucc mint a kereskedelemben kaphatóak. Akkor pl. lehet spriccelni is, nem csak kenni. De nyilván megvannak a magad szempontjai.)

A második kérdésedre nem tenném tűzbe a kezem a válaszomért, de szerintem hozzáadhatod a carbomert utólag is.

BTW, a hidrogén-peroxidos cuccot sötét edénybe tegyél, amiben nem kap fényt.

(#235) #48613632 válasza Mackósajt (#234) üzenetére


#48613632
törölt tag

Na jó, akkor az lesz, hogy a már elkészült elegyhez, adok víz/karbomer kombót, megfelelően gélesítve, max annyit, hogy a 75% Isopropanopl, ne csökkenjen 70/65 alá (ezt még átgondolom, hogy pontosan mennyi legyen.)
Szerintem a 65 elég lehet, ha van benne peroxid is. De ezt már csak saccra adagolnám. Mondjuk tettem a literbe 10ml-t, teszek mellé még 5-öt. Attól még talán nem lesz irritatív, de majd tesztelem.
Jelenleg kézmosós pumpálós flakonba töltöttem vissza, abba jobb a gél állag. De vannak 100ml-es aeroszol pumpás flakonjaim is. Abba meg a sűrű túl sűrű, ez igaz. Sajnos mindkettő átlátszó flakon. Mi lesz a gond, ha ezek fényt kapnak?

(#236) Mackósajt válasza #48613632 (#235) üzenetére


Mackósajt
senior tag

A peroxid bomlását a fény gyorsítja. Ez nem jelenti azt, hogy egy pillanat alatt eltűnik belőle, de csökkenti a komponens élettartamát jelentősen.

(#237) becuszabi


becuszabi
aktív tag

A peroxid szerintem annyira nem fontos.
Meg a bomlékonysága miatt hamar hatástalanná válik.
Öszintén szólva eddig egy kereskedelmi terméket sem láttam, amiben lett volna, de nyílván azok más adaléko(ka)t is tartalmaztak.

"Aki szívből él, az élből szív"

(#238) #48613632


#48613632
törölt tag

Köszi a válaszokat mindkettőtöknek, Mackósajt, és becuszabi. :R
Peroxidot akkor kihagyom. Van fodrász ismerős, akinek majd jól jön.
Igazából, a fentebb is linkelt WHO ajánlásban van benne. Kicsit csodálkoztam is ezen. No meg a WHO amúgy is mondott pár badarságot már eddig is. Szerintem csak próbálják úgymond kicsit "túlbiztosítani" a dolgot. Mindegy, akkor kimarad.
Köszönöm még1x :R

(#239) mufi


mufi
senior tag

Sziasztok. Kaptam valakitől régen egy házi készítésű likőrt, pálinkát, tökmindegy, a lényeg, hogy alkohol alapú italről van szó. Namost, eltettem egy tárolóba, magam sem tudom hogyan, de a kupakját ma a földön találtam meg és hát ment egy kis por az üvegbe. Megpróbáltam átszűrni régi pelenkával, de csak tele ment szöszökkel az ital. Emlékszem, anno gimiben a kémia gyakorlatokon használtunk oldatok szűréséhez valami spéci papírt.
tudnátok ajánlani valamit amivel átszürhetném ezt a nedüt, kiszűrve belőle a porszemekt?
Köszönöm előre is.

Creed Aventus 500 ml splashre keresek jelentkezőket.

(#240) becuszabi


becuszabi
aktív tag

2-3 papírzsepi (csak ne illatosítottat) egymásra téve, és mondjuk egy hagyományos szűrőbe belefektetve.

[ Szerkesztve ]

"Aki szívből él, az élből szív"

(#241) mufi válasza becuszabi (#240) üzenetére


mufi
senior tag

Az azért nem jó, mert abból simán kioldódhatnak apró szemcsék. Pl mikor eltépek egy papírzsepit, akkor lehet is látni ahogyan száll a "por" belőlük.

Creed Aventus 500 ml splashre keresek jelentkezőket.

(#242) #48613632 válasza mufi (#241) üzenetére


#48613632
törölt tag

Szerintem is jó a papírzsepkendő. Az majdnem tiszta cellulóz, és ha benedvesedik, nem fog szállni semmi. Vagy próbáld meg, a kávéfőzőbe is tehető, szűrőpapír betétet. Más ötletem nincs.
Ami a pelenkából kijött por, az szerintem az a por, ami lerakódott rajta az idők folyamán. Maga a pelenka nem porzik.

(#243) becuszabi


becuszabi
aktív tag

Kávészűrő papír. Ott a pont. :C
Erős, nem ázik szét, nem oldódik belőle ki (elvileg) semmi.

"Aki szívből él, az élből szív"

(#244) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! Otthon (konyha, fürdő) állítólag úgy is lehet a lefolyót tisztítani, dugulást megszüntetni, hogy mosószódát kell a lefolyóba tenni és ecetet kell ráönteni majd várni.
Ez tényleg tisztítja a lefolyót? Leszedi a csőről a lerakódásokat? Hogyan? Lehetséges hogy valójában semmit se tisztít? Lehetséges hogy a mosószóda és az ecet egy olyan reakcióba kezd ami nincs hatással a környezetére? Gyakorlatilag pezseg és ennyi. Pezseg és mindegy a lefolyóban vagy egy bögrében lépnek reakcióba.
Vagy a mosószóda és az ecet reakciója közben létrejön valami új anyag ami a csövekben elfolyva letisztítja a csövek falait?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#245) Mackósajt válasza tknof1871 (#244) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Szia!

A reakció eredmény nátrium-acetát, szén-dioxid, és víz. Tudtommal egyiknek sincs erősebb koszoldó hatása, mint az alapanyagoknak. Egyik se jobb szerintem, mint simán ecettel vagy szódaoldattal tisztítani a lefolyót. Amúgy mindkettő használható tisztítószernek, de szerintem célszerűbb nem egyszerre.

(#246) tknof1871 válasza Mackósajt (#245) üzenetére


tknof1871
őstag

Egy újabb népi bölcsesség amiről kiderült hogy haszontalan. Mosószóda+ecet nem fogja megszüntetni a dugulást. Nem távolítja el a lerakódásokat a csövekből.

Nem tudom pontosan miből van az otthonainkban a lefolyókból elvezető csövek falán a lerakódás. Pedig kerestem. Tekinthetjük ténynek, nincs jobb mint a boltokban vásárolható duguláselhárító? A házipraktikák a közelükbe se érnek? Nem mintha meglepő lenne hogy a 21. század vegyipara hasznosabb megoldásokat kínál erre a célra.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#247) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Sziasztok!
Ha kéken füstöl egy autó elvileg motorolajat éget el. Az érdekelne, hogy mi miatt lesz kék a füst? Melyik alkotó elem(ek) miatt?
Van valakinek tippje?

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#248) Zolorado válasza tknof1871 (#246) üzenetére


Zolorado
tag

Bízom benne, hogy már megoldódott, de azért itt hagyom a választ, hátha segít másnak is.

A dugulás során főként vízkő és különböző szerves anyagok (zsír, hajszál, ételmaradékok, stb.) rakódnak le a lefolyócső falán, amik egyre szűkítik a víz útját, akár teljesen el is zárhatják.

A legjobb szerintem a sima szilárd lefolyótisztító granulátum (nátrium-hidroxid), majd arra egy kevés víz. Ez roncsolja a szerves anyagokat (pl hajszálak), oldja a zsírokat és a vízkövet is. A víz hatására történő melegedés miatt még hatékonyabb. Dugulásra hajlamos helyeken megelőzésre is jó.
(A szerves anyagok roncsolása során szúrós szagú gőzök képződnek, érdemes alaposan szellőztetni! Védőszemüveget és gumikesztyűt én mindenképp veszek fel hozzá, mert elég erősen maró hatású, és a melegedés miatt fröcskölhet is. Egyetlen csepp kimarhatja az ember szemét...)

Ami nekem még bevált, az a meleg, jó tömény trisóoldat (1-2 liter!), majd a lefolyó bedugózása éjszakára. Másnap reggel több liter vizet kell rá önteni (hogy a trisó ne száradjon bele...) Ez a nagy térfogat miatt mélyebbre el tud jutni, mint a szilárd nátrium-hidroxid. Jó tanács: ne zománcos edényben készítsétek el a meleg trisóodlatot... Ez is forró tömény lúgoldat, hasonlóan veszélyes, mint a NaOH! Ha a zománcot leoldja az edény faláról, akkor elképzelheted hogy mit csinál a szemeddel és a bőröddel...

A sósav is jól oldja a vízkövet (szerintem még jobban is), de a fémeket is, ezért személy szerint nem szívesen önteném lefolyóba (kivéve a WC). És a szerves lerakódásokkal szemben közel sem olyan hatékony, mint a lúg.

Ugyan az ecet is oldja a vízkövet, de sokkal lassabban, ráadásul a lefolyóba öntve nagyon meghígul, ha használ is valamit, alig. Szódabikarbónával keverve szén-dioxid gáz fejlődik, ami kémiailag nem tesz semmit, viszont az intenzív gázfejlődés segíthet fizikailag fellazítani a dugulást. (Vagy szétvetni a lefolyócsövet...) Fizikai módszernek gyenge, kémiaiaknak pedig a nyomába sem ér. Ennél még a Foschpunepa is jobb. És az még környezetbarát is. :))

A mindenféle csoda folyékony duguláselhárító szerek elég drágák, nekem sosem vált be igazán. Talán picivel kényelmesebb használni, de vagy ugyanúgy megtette a dolgát a töredékébe kerülő nátrium-hidroxid is, vagy ez sem segített.

Ha ezek nem válnak meg, akkor marad a gépi duguláselhárítás. A csőgörény helyett javaslom a nagynyomású mosást (hívj szakembert), nálunk negyed óra alatt megoldott egy régóta fennálló nagyon makacs dugulást, amit vegyszerekkel nem tudtunk kezelni.

(#249) kisZ2


kisZ2
csendes tag

Mennyire ajánlott a lenti használt ibc tartályban esővizet gyűjteni, hogy a házi kertet locsolja belőle az ember? Csak mert a leírásban ha jól értem az van hogy tároltak benne C9-es szénhidrogént, aromás anyagot, fenolt, formaldehidet. Gondolom Askocure 355 hydro teil 1 anyag lehetett benne, de arra nem találtam semmi használható adatot.

(#250) becuszabi


becuszabi
aktív tag

PUR gyanta egyik alkotója, ha jól olvastam.
A PP/PE edényekkel az a gond, hogy ugyan inertek, de elég laza a rácsszerkezetük és a szénhidrogének, aromás anyagok könnyen bediffundálnak és onnan nagyon lassan távoznak. Nem nagy anyagmennyiségről van szó, de zavaró lehet.
Ha nem büdi, akkor használd nyugodtan.

"Aki szívből él, az élből szív"

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Kémia topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.