Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) zozoz1 válasza Remekelek28 (#200) üzenetére


zozoz1
aktív tag

Ilyen globális front mozgást lekövetőt, csak a meteorológusok kapnak. Civil felhasználásban még nem láttam... :(

A viták vitték elöbbre az emberiséget

(#202) gyáliSanyi


gyáliSanyi
őstag

Sziasztok!

Tudtok ilyan honlapot / honlapokat mondani ahol az aktuális és várható szélsebességet jelzik előre?

Live poor, die ritch.

(#203) btf


btf
aktív tag

Helyzetjelentés Bp. X. ker

Picit esik. :D

“Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.” - Mark Twain | "PS4 Pro = PS4 Professional" - Alex Battaglia (Digital Foundry - 2021)

(#204) Szevam válasza Remekelek28 (#200) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Hű, megint megtaláltam a topicot :C

Szinoptikus térképre gondolsz szerintem :K . Én már rajztolam ilyet :D Itt van ez esetleg.

Itt vannak a jelölések is :)

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#205) flash-


flash-
veterán

szerintetek melyik a pontosabb pár napos előrejelzésben?aznapi előrejelzésben?
időkép,vagy met?

illetve ha az időkép radaron látom hogy ahol vagyok ott nincs semmi zöld sárga stb.paca, de dörgést hallok viszont nem esik akkor az úgy mi?
mert ja, jól mutatja az időkép hogy nincs esőfelhő, de akkor a dörgést az ezek szerint nem jelzi? vagy pedig a környékről(50km) áthallani a dörgést?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#206) LK válasza flash- (#205) üzenetére


LK
addikt

Na biztos nem az idokep.hu a jó válasz. Ma este kilencre ígérték az esőt Budapesten. Most gyorsan javították, hogy kinéztek az ablakon. És látták,hogy wazze esik! Rendszeresen hibáznak, hiába fejlesztik radarokkal, otthoni állomásokkal, bármivel. Egy békával, vagy egy jósnővel többet ér az ember. Mérges vagyok,mert pálya volt lefoglalva, és azt mondták, hogy este-késő este ér a Duna vonalához a front. Lehet hogy a Tiszával összekeverték? :))

[ Szerkesztve ]

"óóóóó istenem.. boldogok a lelki szegények, mert övék a trollok és fanboyok országa, ámen" by PUG

(#207) LK válasza LK (#206) üzenetére


LK
addikt


Azért nem tudták az összes nyomot eltüntetni. Több felhővel, ja b+. Meg szakadó esővel.

"óóóóó istenem.. boldogok a lelki szegények, mert övék a trollok és fanboyok országa, ámen" by PUG

(#208) homerhamm


homerhamm
addikt

Pesten lesz ma hó?

Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei! Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!

(#209) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Ami most és az elkövetkezendő napokban várható - nos emiatt utálom a nyarat. Azzal, hogy meleg van ~ 30 fok körüli hőmérséklet, semmi bajom nincs. Erről szól a nyár, ok. De, amikor már egy hete 33 fok van és a jövőhétre pedig 35-38 fok közötti hőmérsékleteket jósolnak, mindezt úgy, hogy az érkező hidegfron majd vissza"hűti" 32 fokra a hőmérsékletet...na ilyenkor lesz tele a hőcipőm az egésszel. A nyár nem áll másból, mint hőhullámok sorozatából, amiket megszakít 1-1 hidegfront, ami néhány napra enyhülést hoz, majd pedig kezdődik az egész előlről...itt az Alföld közepén legalábbis így működik már kb. 15 éve. Gyerekkoromban sokkal változékonyabb idő volt nyáron is...nem szenvedtünk a 38 fokban, sokszor beborult, esett, olyan viharok voltak, hogy csak pislogtunk, most meg aszály, tűző nap és hőhullámok sorozata. :(((

[ Szerkesztve ]

(#210) snecy20 válasza basaharc502 (#209) üzenetére


snecy20
veterán

Nálam olyan ~2003 óta messze a legutáltabb évszak a nyár. Illetve pontosítanék; Vannak olyan évek, hogy májustól szeptemberig elviselhetetlen a meleg.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#211) bubuska10


bubuska10
senior tag

Sziasztok! Remélem, hogy nem rossz helyre írok. :)
Végül is csak arról van szó, hogy zivatarkor imádom a villámokat fotózni/videózni, külön szoktam rá készülni, és azt szeretném megtudni, hogy honnan lehet előre megtudni, hogy mennyire lesz intenzív egy adott zivatar (mennyire lesz hangos a dörgés, mennyire fog a közelbe lecsapkodni, lehet-e látni sok villámot stb.)?
Az Amerikában élő távoli rokonnal beszélgettünk, ő említette, hogy ott percre pontosan meg tudják állapítani, hogy mikor kezd el szemerkélni az eső vagy mikor lehet dörgés hangot hallani. 2021-ben mi, itthon rendelkezünk ilyenfajta előre jelzéssel? :D És ha igen, hol lehet megtalálni? Már 2 időjárásos honlapon próbáltam meg ezt megérdeklődni, de az egyik kihalt, a másiknál meg 30 észlelés után hagynak kommentelni.
Köszi a választ!

(#212) basaharc502 válasza bubuska10 (#211) üzenetére


basaharc502
aktív tag

https://www.met.hu/ismertetok/OMSZ_villamlokalizacios_rendszere.pdf

Ebből is látszik, hogy előre nem lehet meghatározni, hogy te, azaz a megfigyelő helyén mennyi, milyen típusú villám fog keletkezni, azt meg pláne nem, hogy hol fog "lecsapni". Gondolj bele, ha ez így lenne, akkor egyrészt ebből kifolyó balesetek sem történnének illetve tudnánk hasznosítani a villámlás energiáját. Valószínűsíteni lehet, hogy vélhetően sok villám lesz-e és ezt egy friss radar és villámtérkép segítségével meg lehet tenni.
A mennyire lesz hangos a dörgés pedig butaság, hiszen attól függ, hogy a megfigyelő helyzetéhez képest mennyire közel avagy távol csapott le a villám, majd forrósodott fel és tágult ki a levegő. Minden mennydörgés 30-50-100m-es körzetben k*rva hangos...

Nálunk is vannak jó időjárás előrejelző rendszerek, többfajta is: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/modellek/

Én mindig ezeket nézem, ha kíváncsi vagyok a következő 1-2 nap időjárására. Aki ezeket rendszeresen követki az tudja, hogy 1-2 napos előrejelzésben ezek a mérvadóak és nem utolsó sorban igen pontosak.

Előrejelezni egyébként azért is nehéz, mert pl felénk ezüsz-jodidos ágyúkkal lövik a felhőket szinte azonnal...ez pedig olykor valóban meg tudja változtatni a kialakuló zivatar lefolyását.

(#213) bubuska10 válasza basaharc502 (#212) üzenetére


bubuska10
senior tag

Köszi! :D

(#214) I02S3F


I02S3F
őstag

Basszus! Rákoscsabán úgy villámlik, hogy felkeltem és nem tudok visszaaludni. Hajnali 4:00 óra van. Rendesen megijedtem a villámlástól! Nyitva volt az ablak.

A szomszédban a gyerekeket, valószínűleg nyugtatni szükséges.

(#215) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Ezeket a diónyi, golflabdányi jegeket nem értem. Ha az ország déli részén hullik ilyen, azt kb mehértem, mert a déli szomszédaink nem telepítettek ezüst-jodid ágyúkat, így azt a részt jogosan elérhet. De ez, hogy északabbra is... ez nekem fura. Nem indították el a jéger rendszert időben? Vagy annyira durva volt a helyzet, hogy jéger nélkül kézilabdányi lett volna a diónyi jégből? :Y :F

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#216) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Sziasztok.

Közelebbi témát nem találtam.

Pár napja arra ébredtem hajnalban (3 körül), hogy finoman reng a ház vagyis alattam az ágy. Épp hogy csak lehetett érezni.
Nem tartott sokáig és én is kómába voltam gyorsan vissza is aludtam, el is felejtettem pár napra.

Van a közelünkben (kb 5km) bánya is.

Lehetaéges, hogy kicsi földrengés volt amit nem detektáltak valamiért az érzékelők? Nincs regisztrálva fent a seismology.hu-n. Bár az nem világos, hogy itt miért nincs fent.

Vagy lehet, hogy a bányában róbbantottak?

Köszi ha van valaszotok.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#217) Szevam válasza gordonfreemN (#216) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Melyik településen laksz? Kéne egy bánya térképet is nézni, hogy mikor volt ott legutóbb bármilyen kitermelés akármi. Itt van "Magyarország mozgásveszélyes területei" térkép.
Próbáld meg megnézni, mennyire vészes az a hely.

Utána nézd meg, hogy mit bányásznak feléd, majd híreket a neten a bányászott elemről.

A topic amibe jobban beleillik: Környezetvédelem

Környezetvédelem definíciója: A környezetvédelem az a társadalmi tevékenység, amely az emberi társadalom által saját ökológiai létfeltételeiben saját maga által okozott károsodások megelőzésére, a károk mérséklésére vagy elhárítására irányul. Másrészt ideológia, filozófia és mozgalom is. Maga a fogalom egyként jelenti azt a gondolatkört, mely szerint az emberiség felelősséget visel és persze függ is az őt körülvevő környezettől és azt a mozgalmat is, mely a különböző természeti és épített környezeti értékek megőrzéséért, annak élhetően és használhatóan tartásáért küzd. A környezetvédelem hasonlóságokat mutat a természetvédelemmel.

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#218) gordonfreemN válasza Szevam (#217) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Nagyonköszi, bár nekem elsőre kicsit magas, de nekiülök.

Egyébként Petőfibánya/heves megye.

Köbánya van közel hozzánk.

Alattunk régen lignit banya volt a lőrinci erőmübe termeltek, de már rég bezárt, talán a 60-as években. illetve csak altárók voltak, külszíni fejtés az egy másik helyiségben volt.

A házunk pedig 50es épitésű, 12 lakásos 2 emeletes th.

Akkor átugrok abba a topikba, vagy ott ha válaszolsz azt megköszönöm

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#219) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Ki mit szól ezekhez a szeles időkhöz? Nem tudom mi lesz itt pár év múlva, denagyon kíváncsi vagyok rá.

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#220) leslieke válasza Szevam (#219) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ezek még nem olyan vészesek.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#221) Szevam válasza leslieke (#220) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Valóban, a mostani Hollandiai az durvábbra sikerült.

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#222) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Kíváncsian várom, hogy az idei nyár hány hőullámot tartogat számunkra. :U . A jelenlegi időjárás pont megfelelő lenne egészen szeptemberig, aztán mehetne le 20-25 közé :))

(#223) Szevam válasza basaharc502 (#222) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Én is tartok tőle, hogy ez ami van, nem lesz sokáig. :(

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#224) basaharc502 válasza Szevam (#223) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Sajnos borítékolható, hogy idén sem ússzuk meg 4-5 komoly hőhullám nélkül.
Itt az Alföld közepén borzasztóak a nyarak. Irígylem a nyugati határszél mellett élőket...közelről sincs olyan kitartó és forró nyár ott, mint itt, pedig csak 200 km a távolság.

Más: Pénteken 30 körüli hőmérséklet volt, délután beborult és esett is. Vissza is hűlt 25 fok köré a levegő hőmérséklete, igazán kellemes hőérzet lett, ráadásul este 6 körül már visszamelegedni sem tudott. Erre mit látok, ahogy sétálok hazafelé? A házak, lakások 80%-ánál az ablakok hermetikusan lezárva, redőny leeresztve, hogy a levegő meg se mozduljon odabent, emberek, főként fiatalok pedig pulóverekben, sőt téli nagykabátokban jelentek meg az utcákon. Komolyan nem hittem a szememnek mennyi idióta van. Télen szakadt, bokavillogtató farmer a divat, amiben le van lilulva szerencsétlen bokája, ilyenkor meg xxxl-es fekete pulóver, téli nagykabáttal. :W

(#225) Szevam válasza basaharc502 (#224) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Ezzel egyet értek. Az Alföld keleti részein is igen erősek szoktak lenni a hőhullámok.
Lehet hogy reggel lehúzták a rolót és elmentek hazuról.
Ezek a mai fiatalok.... Hát most ez a divat úgy látszik. Nekem is furának tűnnek ezek a látványok, de valószínűleg akklimatizálódnak :DDD.

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#226) basaharc502


basaharc502
aktív tag

No, itt is van az első, még annyira nem telibeveretős vagy legalábbis még nem látszik annak - hőhullám: Nálunk most 33 fok van, a nyugati határszélen átlagosan 28. Holnapra 36 fokot jósolnak és úgy fest ez most az egész országot elkapja, szóval senki sem marad ki a "jóból". Azt hiszem az első alkalom lesz idén, hogy a klíma bekapcsolásra kerül. Hogy aztán mi lesz az jó kérdés, nálunk úgy néz ki nem lesz visszasés, végig 33-34 fokot mutat, szinte egész július kezdetéig. :W

Visszaolvasva pontosan 1 évvel ezelőtt is hasonló dolgokon károgtam, szóval tavaly is hasonlóan a június vége igen melegre sikeredett. Majd ezt követően mit hoz a 2 legforróbb hónap, hát kíváncsian várom.

[ Szerkesztve ]

(#227) Dr. Romano válasza basaharc502 (#226) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Június közepe van ÉS még meg se érkezett az első komolyabb hőhullám, de itt Békésben a fű már totál ki van égve kb mindenhol, na ez a durva. Még el se kezdődött a nyár, de már a tavaly nyár végi állapotok uralkodnak.
Eső kb nem létező dolog errefelé.

Egyre szarabb hely ez időjárás szempontjából (is). Nálunk a klíma ma került először bekapcsolásra. A holnapi 36 fokot ma sikerült -a mi hőmérőnk szerint- összehozni, kíváncsi leszek holnap mennyit fog mutatni.

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#228) basaharc502 válasza Dr. Romano (#227) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Pontosan az ilyenek miatt utáltam meg a nyarat. Nekem az nem nyár, hogy 36 fokban keresem az árnyékot mindenhol.
Nem arról van szó, hogy megpusztulok, de egyszerűen semmi jót nem találok az ilyen időjárásban. Klíma nélkül nem lehet jót aludni, pihenni. A munak és edzés után engem pl. kikapcsol egy kis sorozatozás, játék vagy csak szimpal netezés ezt klíma nélkül lényegében esélyed sincs konfortosan megcsinálni, mert odaolvadsz a proci mellé kb. Arról ne is beszéljünk, hogy aki nem 22 fokos irodában dolgozik, hanem klíma nélküli beltérben vagy odakint, ahol ha van árnyék van, ha nincs akkor így jártál elég kemény 3 hónap ez.
Programot pedig 36 fokban szervezni, ami nem vízparton van kb. az önszop@tás kategóriája...

(#229) Dr. Romano válasza basaharc502 (#228) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Így van. Ebben a nyárban még akkor se találnél örömet ha fizetett strandoló lennék.
Ma voltam kint fűkaszálni a szomszéd portáját. 10kor kezdtem, de délben abba kellett hagyjam mert már marta a bőrömet a nap. Az orrom, kezem, fülem most is fáj.

90s-ben kisgyerekként egész nyáron reggeltől, estig az utcán/udvaron játszottunk és nem emlékszem hogy fizikai fájdalmat okozott volna hogy kint vagyok a napon.
Klímáról azt se tudtuk mi az, a lakásban nem pusztultunk meg.
Manapság nem lehet meglenni nélküle. Annyira alap dolognak számít mint a fűtés megléte pláne aki panelben lakik.

Igazából a meleg mellett az eső hiánya is nagyon necces, egyetlen előnye hogy legalább este még! nem marnak szét a szúnyogok.

Úgyhogy igen, kemény 3 hónap lesz ez még. Most kezdődik el és biztosan retek meleg lesz, pléne itt a katlan alföld f*sban.

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#230) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Jövőhéttől megkapjuk amire "ácsingóztunk"....Hétfőtől 35 fok, majd naponta melegedik egészen 38-40 környékéig...Egyszerűen csodás lesz. Nem mintha a mai 33 ne lett volna bőven több soknál... :(

(#231) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Itt már 36 fok van, lassan 37 lesz. Péntekre meglesz a 40. :W Aztán elvileg "lehülés" jön, lemegy egészen 34-ig. :Y

(#232) Dr. Romano válasza basaharc502 (#231) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Sajna marad a retek pusztulat perzselő meleg. A GFS szerint érdemibb lehűlés jövőhét második felében lehet egy pár napra.... legalábbis egyelőre ezt mutatja, bízzunk benne nem fogja tologatni.

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#233) leslieke válasza basaharc502 (#231) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ma az M0-n délután 4-kor menet közben 39 fokot mutatott a kocsi a külső hőmérsékletre. :Y

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#234) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Kertész topicban panaszkodtam, hogy nem nő a kukoricám ( 2 naponta tudom locsolni csak), kb 100-120 cm magas és már virágzik 40 magból 8 kelt ki :DDD . Szerintem nem lesz idén kukoricám. Ahol teli napot kap a füvem fel van perzselve (amit picit nagyobbra hagytam nőni az még bírja, de amit rövidre vágtam kiszáradt). Ez dunán túlon van.

Palánták tövére borsószárak kerültek, hogy valamennyire visszatartsa a vizet.

#232Dr. Romano: Te hol nézed a GFS-t? Én itt szoktam.

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#235) Dr. Romano válasza Szevam (#234) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Én itt nézem :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#236) flash-


flash-
veterán

jelen állás szerint jövő hétre (11. hétfőtől) milyen idő várható?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#237) basaharc502 válasza flash- (#236) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Hát, ő ez a kérdés elég érdekes. Egyrészt azt nem írtad, hogy hol..., ami valljuk be nem elhanyagolahtó szempont az időjárásnál. Másrészt amíg beírtad a kérdést meg is nézhetted volna pl. az időképen vagy a met.hu-n.
De a kérdésre a válasz: Nem lesz olyan meleg, mint most bár ez is relatív, mert pl. Soporonban per/pill visszaesett a hőmérséklet 20 fokra, addig itt az Alföldön 38-39 között aszalódunk. 30 körüli értékekkel kell számolnod tehát.

[ Szerkesztve ]

(#238) Szevam válasza flash- (#236) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Amit basaharc502 írt az fontos... hogy HOL? :D

Az előrejelzések 3 napra látnak előre, a többit pedig a korábbi évek statisztikáiból állítják elő. Tehát ha bárki bármilyen választ ad, a Jóisten úgyis felülbcsapja, ha akarja addig.

@ basaharc502: Szerintem flash- valószínűleg azért írthatott ide be és nem nézi meg a met.hu-t vagy az időkép.hu-t ,mert azt várja, hogy valaki szakember direkbe megmondja neki a tutit. Ez érthető is, mert annyi információ és dezinformáció kering a neten hogy nem lehet eligazodni (főleg, ha nem jártas az ember az adott témában), viszont ha egy szakami oldalra betekint az ember ott találhat olyan embertársat, aki jobban érthet a dologhoz (fórum ajánlat: metnet.hu). Ez csak vélemény nem biztos, hogy így van, de majd flash- megmondja miért nem nézi meg inkább az oldalt és ír be ide :) .

Szerintem időjóslásba bocsátkozni nagyon nehéz. Még két évet kellett volna egyetemre járjak, hogy meteorológus legyek (inkább szakmátváltottam), de egy igazi meteorológushoz nem elég a papír. Hihetetlen sok idő kell, hogy valaki a legtöbb összefüggést meglássa ezekben a légköri folymatokban. Mindig a legidősebbeket és a szakmában a legtapasztaltabbakat kell kérdezni.

Nagyon fontos, hogy bárki ha ránéz egy statisztikára, térképre azt lássa amit kell. Ehhez bizony tanulni kell, és az időt a tanulásra fordítani.

Itt van még egy oldal amit szívesen ajánlok.

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#239) flash- válasza Szevam (#238) üzenetére


flash-
veterán

Balatonszemes :)
az az igazság hogy szoktam nézni a met-et meg az idokepet, de van többféle előrejelzés,wcmf,gfs,ECMWF meg sokféle rövidités, meg 10 napos valószinüségi, megmondom őszintén régen csak a tvbe volt és kész.most meg már annyi féle hogy ha az ember kicsit szeretne pontosabb információt elveszik hogy akkor most merre mit...
(arra rájöttem hogy a vizhőfok az eumet oldalán a pontos, az idokep le van maradva egy nappal mindig legalább)

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#240) Szevam válasza flash- (#239) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

A Balaton egy kicsit más tészta. Más az időjárás, mert a nagy víztömeg megbolondítja.

Ha már úgy is ott laksz mellette, és esetleg van egy kis időd, bogarássz a balatoni időjárással kapcsolatban, hogy jobban megértsd. :)

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#241) flash- válasza Szevam (#240) üzenetére


flash-
veterán

jaa nem ott lakom :) nyaralás miatt érdekelne .
meg alapvetően hogy ezek az előrejelzés módok közül melyiket.miért van ennyi?
van többféle időjárás is? :)

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#242) Szevam válasza flash- (#241) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Ez a többféle időjárás kérdés nekem fura.

Igazából mindegyiket érdemes, van ami pontosabb rövid távon, de hosszú távon nem és van ami pontosabb hosszabb távon de rövid távon nem :) Azért van ennyi mert különböző matematikai modelleket alkalmaznak, és millió paramétert a modellek megalkotásához.

Más:

Ez a jégkármentesítős sztori kiborít. Megint az van, hogy tanulatlan emberek akik félnek mindentől is, beleszólnak olyanba, amibe nem kellene. :(

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#243) gergo5991


gergo5991
őstag

valaki meg tudná nekem mondani, mivel nagy a szárazság satöbbi, elpárolog a viz, apadnak a folyók meg minden, érdekelne, hogyha ebből az elpárolgásból felhő lesz, az meg vissza leesik, ki jár jól vele? Gondolok itt arra, hogyha európát szárazság sújtja, az itt elpárolgot viz hol esik le?

(#244) Szevam válasza gergo5991 (#243) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Jó felvetés. Bizony nem feltétlenül mi járunk jól. Meg kell nézni, hogy éppen akkor merre viszi az áramlat azt a meleg légtömeget amiben benne van a felpárolgott nedvesség. Amint olyan légtömeghez ér ahol alacsonyabb a hőmérséklet, de telített (azaz majdnem 100% a páratartalom) ez a melegtől kitágult légtömeg összeszűkül, majd a benne lévő nevesség (ha össze tudott állni benne a pára olyan nahéz vízcseppé ami ki tud esni) kicsapódik, és kihullik.

Javaslom, hogy olvasd el Demet Szilvia szakdolgozatát. Szépen ösze foglalja, hogy mikor mi történik. :K

Pl a jégkár mentesítés is azért szar délen, mert a Horvátok nem telepítettek ilyen rendszert. Ha lenne, akkor a feláramló légtömeg fel tudná szedni a kiszórt ezüst-jodidot és pl Pécs környékén sem lennének akkor jéggolyók mint a múltkor.
Pécs
Szerintem ez is Pécs, de nem vagyok benne biztos.

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#245) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Ismét beröffent az időjárás rendesen, az elmúlt 1-2 hétben szavam nem volt a hőmérsékletre, 27-30 körül alakultak a napi maximumok. A héten, hétfőtől megkezdődött viszont a kegyetlen felmelelgedés, ami valószínűleg péntek-szombat magasságában rekordokat is karcolgatni fog.

2 problémám van:

Az egyik, hogy nem látszik a történet vége...nevezetesen az, hogy ennek a hőhullának mikor is lesz vége...mert az, hogy vasárnapra, hétfőre 37 fokot jeleznek előre, utána meg 35-36 fokokat attől kicsit sem vagyok boldog. Gond nélkül lehoznám a 7végi 40-41 fokot, ha tudnám, hogy utána azért ismét mérséklődik a helyzet, de így nagyon nem tudok örülni.

A másik pedig a csapadékhiány. Felénk konkrétan 1 hónap alatt 10 mm esett, de szerintem az is inkább harmatból jött össze, mert én felhőt se nagyon láttam az égen már hetek óta. :(

(#246) gergo5991 válasza basaharc502 (#245) üzenetére


gergo5991
őstag

valami videóban hallottam, hogy egy atombomba támadás után jégkorszak lenne kb, mert a füst nem engedné át a napfényt. Ilyen meleg hőhullámos időben nem lenne jó 5let valamilyen porszemcséket vagy fasztudja valamit a levegőbe juttatni? inkább legyen hideg mint 40+ fok baszki

(#247) Dr. Romano válasza gergo5991 (#246) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Radioaktivitás helyett inkább legyen sok vulkánkitörés ;]

basaharc502
Jah a mostani GFS futás se látja a végét egyelőre, csak retek és szárazság...

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#248) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Mindenhol olvasom a lehűlést, zivatarokat stb....valahogy ilyenkor elfelejtkeznek az ország keleti feléről, mert itt ugyan úgy tombol a hőség....lassan délelőtt 11 és 34 fok van már. Ha jól láttam a modelles előrejelzéseket ide még csak a szele sem fog elérni....
Hihetetlen, hogy 15 fokos különbségek vannak 150 km-en belül :W

[ Szerkesztve ]

(#249) Szevam válasza basaharc502 (#248) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Jön a zuhi! Legalább is állítólag.

Attól tratok, hogy a csont száraz talaj nem fogja tudni magában tartani a vizet, hanem elfolyik valahova. Van valami ötletetek, infótok, hogy ilyenkor valamit lehet-e csainálni a talajjal, hogy magába szívja a vizet és ne vezesse el?

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#250) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Kirúgták az OMSZ vezetőit.

Szerintem nagy baj van a fejekben, ha egy ilyen világ szintű változás miatt valami már nem előrejelezhető úgy ahogyan régen, és ezért rúgnak ki szakembereket (még ha vezetői poziban is vannak). Engem hihetetlenül megdöbbentett. Nem látnak az emberek, vagy mi történt?
Eléggé szomorú vagyok. :(

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#251) basaharc502 válasza Szevam (#250) üzenetére


basaharc502
aktív tag

20-án nálunk is változékony idő volt egészen kb. 14-15 óráig. Utána már oszladozott a felhőréteg, nem is esett, a radar sem mutatott nagyon semmit...kb. pont ekkor futottam bele a hírekbe, hogy a tűzijáték lefújva és nálunk is egyébként minden esti rendezvényt töröltek. Csodálkoztam is, hogy most mi is van, mert éppenhogy az idő egyre alkalmasabb lett arra, hogy a kültéri eseményeket is megtartsák...gondoltam is, hogy na b+ ha estefelére nem lesz újra sz@r idő akkor itt fejek fognak hullani...hát így is lett.

Egyébként teljesen érthető az omsz óvatossága 2006 óta...Az is érhető, hogy a modellfutások alapján nem lehetett biztosra megmondani szombat délelőtt, hogy este mi lesz és mi nem...hozni kellett egy döntést, úgy, hogy benne volt a pakliban, hogy nem lesz se eső, se vihar. Ez utóbbi, legvalószínűtlenebb forgatókönyv jött be, van ilyen...ezt mindenki beláthatná...Gondolom nem 2 perc alatt hozták meg a döntést, tudták az omsz-nél is, hogy nagyon nem mind1 mit mondanak, tehát felelőtlenségről én nem beszélnék.

(#252) Szevam válasza basaharc502 (#251) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Nem is értem, hogy óvatosság miatt, miért történik kirúgás. Ez is a pénzről szól, nem a józan észről.
2006-ot helyben megéltem, de szerencsém volt, mert a várban voltam, és bevittek a boltív alá, egy pavilon mögé.

Pont akkor iktatták be Kornéliát, mikor gyakornok voltam az OMSZ-nál. Sikerült is személyesen találkozni és bemutatkozni. Egy végtelenül határozott és jóízlésű személy szerintem, ráadásul a szakmában is ott van.
Ahogy észrevettem meteorológust sem könnyű kinevelni. Olyat aki végig is tolja és emberileg is helytáll még nehezebb. Akinek jó családi háttere van, vagy baromira elszánt (nagyon minimálból is meg tud élni) annak sikerülhet szerintem. Ott hiány volt informatikai oldalon is. Akikkel megismerkedtem és informatikusok, azok fanatikusok is voltak egyben (már nem tudom ki maradt ott).

Nem tudom ki lesz helyettük, de félek hogy kóklereket pakolnak oda.

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#253) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Azért az is megérdemel egy posztot, hogy évről évre egyre melegebb a november és a december is. Tegnap, dec. 24-én megdőlt a melegrekord 13 fokkal. Karácsonykor 13 fokos hőmérséklet egy déli, mediterrán országban is melegnek számítana....a fehér karácsony csak filmeken és képeslapokon létezik már errefelé. Örülkök, hogy akkor voltam gyerek, amikor még azért a tél arról is szólt, hogy havazik.
A szilveszter is úgy néz ki hasonlóan meleg lesz, tavaly 17-18 fok volt dec 31-jan 1 között...Persze jelen rezsiköltségek mellett senkinek sem hiányozna egy -10 fokos, több hétig tartó hidegbetörés, de azért na...lényegében a tél megszünt létezni, ezt lassan kijelentjetjük.

(#254) Szevam válasza basaharc502 (#253) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Búék mindenkinek!

Azért ne feledjük, hogy idén tavaly :DDD volt egy nagyobb vulkánkitörés is, ami igen csak megtelítette a levegőt vízgőzzel + üvegházhatású gázokkal. Ez most "egy kicsit" változtatott a légkör összetételén.

"Egy, a közelmúltban elvégzett elemzés alapján az esemény során a nagy mennyiségű hamu és vulkáni gáz mellett 45 millió tonna vízgőz került a légkörbe – írja a Live Science. Emiatt nagyjából 5 százalékkal nőtt a sztratoszféra globális nedvességtartalma, ami sztratoszférikus lehűléshez és felszíni felmelegedéshez vezethet."

Én még várnék 2-3 évet a "vége a télnek"-kel kapcsolatos kijelentésekkel. ;)
Bízzunk a jóban ez visz tovább. :)

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#255) 8th


8th
addikt

Kalocsa most.

(#256) Szevam válasza 8th (#255) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Ohh apám. Pont rádőlt az előttdlévőre?

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#257) 8th válasza Szevam (#256) üzenetére


8th
addikt

Nem én fotóztam, haver küldte át, de ja. Pont az orra előtt csavarta ki a szél.

(#258) flash-


flash-
veterán

a mérsékelt légmozgás hivatalosan mit jelent?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#259) basaharc502 válasza flash- (#258) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Enyhe fuvallat: a falevelek alig mozdulnak és a szellő: a fák levelei megmozdulnak - tartozik bele kb.

Azért szeretem ezt a topikot, mert így vissza-vissza tudom olvasni az elmúlt évek saját szemszögű időjárási történéseit is.
Eddig azt mondom a június egész okés volt, leszámítva ezt a hetet, mert pik-pak a tetőtérben 30 fokra ment fel a belső hőmérséklet, ami azzal egyenlő, hogy a klíma is be lett kapcsolva. Azért az érdekes, hogy hét elején vettem elő a ventillátort és 2 nap alatt már az sem ért semmit.
Mára szépen visszamegy 28 fok körülire, ami pont kellemes és úgy tűnik, hogy egy darabig nem is lesz nag hőhullám. Nekem már az is angy szó, hogy a június eltelik úgy, hogy csak 1 rövid hőhullám volt/lesz. A következő 2 hónapban sajnos nem hiszem, hogy megússzuk, de hátha idén kicsit kevesebbet kell szenvedni a 36-40 fokban.

(#260) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Már-már csodálkoztam az idei nyáron, hogy idén lehet kimmarad a hőség...de "szrencsére" nem kell csalódnom, megérkezett a várva várt hőhullám. Ahogy elnézem bő 1,5 - 2 hétig keményen fogja adni. Nálunk most 33 van, holnap 35 és araszol szépen fentebb.

(#261) basaharc502 válasza basaharc502 (#260) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Ma úgy néz ki megkarcoljuk a 40-et. :O

(#262) Szevam válasza basaharc502 (#261) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Vártam az esőt, a lehűléssel de hozzánk nem érkezett meg... :O :(

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#263) basaharc502 válasza Szevam (#262) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Hozzánk sem, bár nem is számítottam rá....itt most is 35 fok van...a északabbra 30 nyugatra 31. :O

(#264) Szevam válasza basaharc502 (#263) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Talán most? :D

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#265) garga01 válasza Szevam (#264) üzenetére


garga01
senior tag

Jó hogy jön az eső és lehűlés, csak a szélvihar és jég körítés nem kellene :(

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt..... csak más a fogása!

(#266) Szevam válasza garga01 (#265) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Idokepen jol latszik ki nem tud aludni :D

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#267) homerhamm


homerhamm
addikt

Azt hittem eljött a világvége.

Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei! Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!

(#268) basaharc502 válasza homerhamm (#267) üzenetére


basaharc502
aktív tag

Én meg teljesen kivagyok, hogy 120 km-en belül 12-14 fokos különbség van...persze (már megint) a mi javunkra. 36 fok, köszi. Ma is hasonlóan nagy lesz a kontraszt...nem is értem, hogy a francba tud 48-72 órára egyszerűen megállni a hidegebb légtömeg a Duna vonalánál.
Aki nem Bács, Csongrád, Békés megyében él...nem is tudja, hogy itt már teljesen más éghajlati viszonok vannak, mint bárhol máshol az országban.

[ Szerkesztve ]

(#269) Gallmix


Gallmix
aktív tag

Nézem az időképet, és pár óra múlva már teljesen más értékeket mutat, mint eddig mutatott... lehet elmarad ez is... sebaj.

(#270) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Eléggé dúrva volt a tegnapi szállópor a nyugati országrészben. :( Szerencsére mára azért kitisztult az idő. :)

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#271) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Végre jött egy kis eső :D

Ki örül neki?

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.