Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Milyen projektort és kiegészítőket javasoltok házimozi vetítés kialakításához?
Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
Mindenképp szeretném felhívni a figyelmed, hogy ez a topik kifejezetten vászonra való vetítést támogatja, így annak megléte feltétel! Továbbá fontos kihangsúlyoznom, hogy a szoba/terem megfelelően sötétíthető legyen.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#423) gyulaipal


gyulaipal
tag

Az jutott eszembe, hogy ... izé ... szóval egészen pontosan minek is kell a LED a foszfor alá, ha úgysem adunk rá áramot? A LED teste nyilván gyengébb hővezető pl. a rézhez képest, úgyhogy felmerült az agyamban, hogy le kellene csiszolni a foszfor alól a LED-et és közvetlenül egy jó hővezetésű réz felületre ragasztani a (kerámia) foszfor-lapot. Így valószínűleg többszörös hőterhelést bírna ki ... csak hát ezt megcsinálni valószínűleg nehezebb, mint leírni.

Azután azt gondoltam, hogy ha ez egy ennyire jó megoldás lenne (márpedig az lenne) akkor nyilván a szakemberek is kitalálhattak valami hasonlót ... úgyhogy elkezdtem keresgélni interneten ... és több perc is eltelt mire megtaláltam ezt:

https://www.schott.com/d/corporate/62bfbd9f-67d6-466b-8889-24aa11f03890/20190904172057/row-static-ceramic-converter-product-flyer_2019.pdf

Igen, ez egy 4x4mm-es kerámia-foszfor-lap, ami rá van ragasztva egy réz felületre ... és ez pontosan az, amiről az előbb beszéltem.

Olvasgassuk csak az adatokat!

A megengedett lézer-besugárzási teljesítmény 50W négyzetmilliméterenként.

A konverzió hatékonysága (legalább) 280lumen Watt-onként. Akkor 50W lézerfény hatására 50*280 azaz ... hűha ... úgy értem HŰHA!!! ... 14000 lumen (sárga) fény keletkezne négyzetmilliméterenként! Persze 50W lézer-teljesítményhez azért kellene 2db kis Casio-ból a 48db lézer (és ezek ennének is vagy 200W áramot) de ezek ma már relatíve olcsók ... és egy UHP lámpa is eszik ennyit. Mindenesetre 14000 lumen-ből még a natív DCI-P3 színterű RGBRGB színkerekes gépek is vetítenének vagy "nettó" 700 lumen fényerővel, a fényesebb színkerék-változatok esetén pedig 1000-1400 lumen fényerőnk simán lenne a vásznon. Ez sokkal több, mint amire szükség van és mivel a kicsi felületen keletkező fény jó kontrasztot is jelent egyben, így NEM kell a fényerőt pazarolni a jó kontraszt érdekében.

Tippem szerint kb. fele ennyi lézer elég lesz a legtöbb hazai házimoziban és ha nem akarjuk maximumig "terhelni" a foszfort, akkor fókuszálhatjuk a lézerek fényét valamivel nagyobb felületre. Ekkor (mondjuk) 2x1mm-es foszfor-felület használata esetén kb. a megengedett "terhelés" negyedét kapná a foszfor, tehát az élettartamán sem kellene aggódni.

Írtam a Schott-nak, meglátjuk válaszolnak-e. A termék még nagyon új, lehet, hogy még várni kell, mire kereskedelemben megvásárolható lesz, de hát annyira mi nem sietünk. Az új csodát csak augusztus végén jelentette be a gyártó, úgyhogy tényleg nagyon új dologról beszélünk:

https://www.schott.com/advanced_optics/english/news/press.html?NID=com5646&freturl=%2Fadvanced_optics%2Fenglish%2Findex.html

Viszont ha ez a dolog működik, akkor ezzel kb. egy életre meg lesz oldva a projektoraink fényforrásának a kérdése. A nagyobb gépek esetén 2db ilyen fényforrást is lehetne használni ... szóval a fényerővel sem lesz gond...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.