Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zekm


zekm
tag

Sziasztok!

Próbálkozott már valaki http://www.benchtest.com/gp_Temp.html ezzel?
Ha igen akkor mik voltak a tapasztalatok, mert én nem tudtam normálissan kalibrálni
Köszi :R

(#2) LukE válasza zekm (#1) üzenetére


LukE
veterán

ahamm.
Tuti jó a hőmérőd, amihez kalibrálsz? Kontakthiba? radikalmodra valamikor régenrégen raktam ki egy cikket, nézd meg, hátha segít.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#3) zekm válasza LukE (#2) üzenetére


zekm
tag

Egy MY-64-es multimeterem van azzal mértem a hőmérsékletet és az ellenállást is. 10 és 47k-s termisztorokkal próbáltam. Ok elolvasom. Amúgy az eltérés olan 30-50 C volt :Y

(#4) zekm


zekm
tag

Elolvastam és mindent így csináltam.Valami ötlet hogy mitől lehet ez a nagy eltérés?
Köszi

(#5) LukE válasza zekm (#1) üzenetére


LukE
veterán

tuti, hogy ntc ellenállás? Vannak PTCk is, amiknek nem csökken, hanem nő az ellenállásuk magasabb hőmérsékleten.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#6) zekm válasza LukE (#5) üzenetére


zekm
tag

Most nem vagyok otthon de majd vasárnap megnézem mert most nem emlékszem, de sztem NTC. Majd jelentkezem.
köszi a tippet!

(#7) zekm


zekm
tag

Megnéztem és NTC-k. Valami más tipp esetleg?

(#8) AmPeX


AmPeX
aktív tag

A kalibráláshoz vizet használtál? Figyeltél rá, hogy a termisztor lábai közé ne kerüljön víz?

(#9) zekm válasza AmPeX (#8) üzenetére


zekm
tag

Igen vizet használtam és becsomagoltam fóliába a termisztort. Száraz is maradt! A víz 3-70 C tartományban próbáltam kisebb illetve nagyobb lépésekben. A hangkártya nem lehet a hiba forrása?

(#10) AmPeX válasza zekm (#9) üzenetére


AmPeX
aktív tag

De lehet, sajnos. nemtudni, hogy mekkora a portok bemenőimpedanciája, ezért azt sem tudjuk, hogy jól működik e a termisztoros feszosztó... Próbálkozz többféle termisztorral, vagy köss a helyére egy potit, és nézd meg, hogy ugyan olyan ellenállás beállítások mellett a szoftvernek van e szórása... biztosan ki lehet deríteni hogy hol a hiba...

(#11) zekm válasza AmPeX (#10) üzenetére


zekm
tag

Próbáltam már 10k és 47k-s termisztorral, de semmi eredmény. Most vettem 100k-at ha lesz időm akkor este kipróbálom, meg valamikor ezt a potis ötlete is ha lesz időm.
Köszi a segítséget :R

(#12) AmPeX


AmPeX
aktív tag

ha a termisztor helyére potit kötsz, és méred a porton a feszt, 2,5 voltot állíts be. ha ez megvan, akkor mérd le digit műszerrel a poti értékét, annyi a port bemenőimpedanciája.
ebből már ki lehet találni hogy mekkora termisztorral megy frankón...

(#13) zekm válasza AmPeX (#12) üzenetére


zekm
tag

Megtörtént a mérés és a port ellenállására 2,4k jött ki. Gondolom akkor kb ilyen retmisztor kellene? Kipróbálom mi történik ha a 2 10k-sat párhuzamossan kötöm.

(#14) zekm


zekm
tag

Megpróbáltam a párhuzamossan kötött 2db 10k-al és egy 100k-al de az 1ik 60 a másik meg 66 fokot mutat :(((

(#15) AmPeX válasza zekm (#14) üzenetére


AmPeX
aktív tag

Nem egészen értem h mit csináltál. Igazából azt kéne kideríteni, hogy a program milyen bemenő feszültségre mekkora hőmérséklet értéket ír ki. Ennek, és a port bemenő impedanciájának tudatában már egészen pontosan meg lehet határozni a szükséges alkatrészek értékét. Kicsit elbonyolítanám ezt az amúgy nagyon egyszerű kapcsolást, dehát ha egyszer nem működik... Majd holnap, ha nagyon ráérek megnézem h mit csinál ez a progi, én még nem találkoztam ezzel, csak az általad belinkelt oldat néztem meg...

Ha jól sikerül a kísérlet, megépítem frankóra és biznisz lesz ebből is.. :DDD

Bár, most gondolok bele, ha lehet kalibrálni, akkor tökmind1 h milyen feszre mekkora értéket ír, mivel ez a kalibrálás lényege.

Na akkor az van, hogy olyan értékű termisztor kell, amivel minél szélesebb feszültségtartomány lefedhető, mivel így az A/D pontosabban tud dolgozni. Holnap számolgatok, de mostmár nincs ehez agyam...

[Szerkesztve]

(#16) zekm válasza AmPeX (#15) üzenetére


zekm
tag

Hát próbáltam 5k-100k-ig termisztorokat és egyikkel sem volt jó. Most arra gondoltam hogy megpróbálok egy potit sorbakötni a termisztorral és azzal beállítani az offset-et, mert lehet hogy a változást jól észleli.

Ha jutottál valamire a számolgatással azt megköszönném :B

(#17) AmPeX válasza zekm (#16) üzenetére


AmPeX
aktív tag

Arra jutottam, hogy 2 különbözővel kéne megpróbálnod, nagyobbakkal. 50k-100k. utánanéztem, a port 16 bites A/D -t tartalmaz, tehát nem para elég pontosan tud mérni, ahhoz meg pláne elég, hogy celsius fokonként adjon értéket. Pontosan kalibrálod? ahogy elnéztem elég szopó jól beállítani...

(#18) zekm válasza AmPeX (#17) üzenetére


zekm
tag

Az utolsó probálkozásom egy 5k és egy 100k-s volt de úgy sem volt jó. Kb 10szer próbáltam kalibrálni, és volt hogy semmit nem kellett változtatni a leolvasott ellenállás értékeken, mert minden érték pozitív lett. A hőmérséklet eltérés meg mindig kb 30 C volt. Azt írta az oldalon is hogy bőven elég a felbontása aa A/D átalakítónak. Holnap mérek újból, és beszámolok!
Űdv

(#19) zekm


zekm
tag

Próbálkoztam mindenféle értékűvel, de semmi eredmény :(
Azt hiszem lemondtam erről a hőmérésről
Köszönöm a hozzászólásokat!

(#20) AmPeX válasza zekm (#19) üzenetére


AmPeX
aktív tag

Sajnálom, hogy így jártál, gőzöm sincs, hogy mi lehet a probléma.. ha majd ráérek szórakozom vele énis, és megosztom a tapasztalataimat...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.