Hirdetés

2024. május 16., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Furcsán megy a gép... (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) JanoXP


JanoXP
aktív tag

Hali!

Az egyik kollégám elhozta a gépét, mert folyamatosan fagyott neki Win 2000 alatt és nagyon melegedett.
Epox 8KHA+ alaplap
AMD 1200 MHz Thunderbird
Hűtés = ?
40 GB winyó, márka, RPM = ?
256 MB DDR RAM, szerintem noname
ASUS V7100 32 MB videokártya
Creative SB Live! 5.1
12/40x DVD-ROM
ház, táp = ?, valami noname lehet
Nos, leszedtem róla az op.rendszereket és feltettem az XP-t. Ekkor több furcsa dolog is megütötte az érzékszerveimet:
1. A gép teljesen garis, kompletten lett véve, így a zárt ház le van pecsételve! A proci a BIOS alatt már 55-58 °C-os. Beállítottam, hogy 63 °C-nál risszon. Fél óra múlva sípolt, mint állat!!!
Ahho, hogy ne főjön a proci, underlockoltam 100 FSB-re 9,5x szorzó mellett, így 900 MHz körül járatom (most alap 51-53 °C-os). Terhelés alatt 57 körül van.
2. A memóriát illetően lefuttattam a Memtest86 tesztet, de hibát nem talált. Viszont a BIOS-ban a legkisebb durvításra is már negatívan reagál (az XP indulása alatt mindig újrabootol).
3. A winyó (bár a bizonylat és a garipapír 7200 RPM-es winyót ír - márka nélkül) olyan hangosan karcol, hogy már belefájdul az ember füle!!!
Emellett a WinXP boot kb. 25-30 sec-ig tart, ami szerintem igen sok, tekintve, hogy szinte az összes hálózati és netszolgáltatást letiltottam!
Kíváncsi lennék, hogy ATA100-as kábellel van-e szerelve!

PCMark 2002 eredmények:
CPU: 3239 pont
memória: 3221 pont
HDD: 939 pont (!)
3DMark SE 2001 (javított):
VGA: 2706 pont (!!!)

A kérdésem:
- mennyire van joga/lehetősége arra a vásárlónak (jelen esetben a munkatársamnak), hogy a boltban úgy kapjon garanciát a gépre, hogy a ház oldalát ilyen melegben le lehessen venni?
- milyen hűtőt ajánlotok ehhez a procihoz, hogy zárt házban ne süljön meg a proci? Vízhűtés kizárva! Én Titan D5TB-re gondoltam, de ha van jobb, akkor várom az öteleteket!
- a winyó miért ad ki ilyen rettenetes hangot? Várható a tönkremenetele, vagy vannak ilyen nagyhangú winyók is?
- az, hogy neki gyakran fagyott, lehet-e a gyenge táp következménye?
- az ASUS videokártya ilyen gyenge? Szerintem az a pontérték igen alacsony, főleg, hogy alapbeállításokon ment!
- a Win XP gyorsabb bootolását el lehet-e érni valahogy? Lemez töredezettség-mentesítést csináltam, de semmi változás!

Hát, ha valakinek vannak ötletei, várom őket!

Előre is köszi!!!

(#2) rog válasza JanoXP (#1) üzenetére


rog
addikt

valahol olvastam, hogy a via-s miniport mittomenmit ha felrakod, akkor gyorsabban butul az xp.
ha jol emlekszem, de mindjart kiderül..

meg még eszembe jutott az elöbb valami,de elfelejtettem.. :(

(#3) Den válasza JanoXP (#1) üzenetére


Den
veterán

Melegedés: ez van, nekem tegnap xp1600+ 60 fokra ment föl hang digizés közben.
vga-hoz nem értek.
vinyó ha régi (a proci alapján valószínü) lehet hangos.
xp boot nem lassú, nekem 20-25 mp körül van.
De gyorsíthatod, az sblive minden köcsögséget telepít amik a háttérben futnak, pl cd aktivitás figyelő... nekem ezek kiírtása jelrentősen csökkentette a boot idejét.


a topic címén jót derültem :)

www.simson4t.hu

(#4) rog válasza rog (#2) üzenetére


rog
addikt

ahá megvan!

''szucsati - 2002-07-03 00:31:33
Hello népek, leginkább VIA chipsetesek!

Van közületek valaki, aki kipróbálta már, hogy miután felteszi a 4in1 csomagot, azzal az IDE meghajtóvál, ami benne van (asszem ez az a filter, vagy mi a szösz), és utána lecseréli a miniportra?
Én megcsináltam ezt, és lemértem a boot időt win2k alatt, miután legújabb 4in1 felkerult, ca. 95mp volt, mire gui bejött, aztán rá a miniport, és 32mp-r csökkent ez az idő! Igaz, ez a telepítés után volt, tehát nem teljesen reális, mert benne van a rendszerfrissítési idő, de akkorsem 1 perc az!

Másnak milyen tapasztalata van ezzel?

Szerintem érdemes megnéznetek ez a miniportot, ha nem ismernétek talán {8-)
http://www.viaarena.com/?PageID=66 ''

és fogalmam sincs mit akartam még mondani az elöbb.. csak attól tartok, hogy valami végsö igazság-dolog volt, és most elveszett örökre ..

(#5) Den válasza rog (#4) üzenetére


Den
veterán

Én meg egyszer a végső megvilágosodás állapotába kerültem, de pár perc múlva elfelejtettem. Csak arra emléxem hogy volt benne radiátor. De komolyan.

www.simson4t.hu

(#6) rog válasza Den (#5) üzenetére


rog
addikt

radiátor?! :)

(#7) Turmoil válasza Den (#5) üzenetére


Turmoil
senior tag

Den: már megint a Viccrovat:)) Össze kellene linkelni a kettőt:P

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#8) Den


Den
veterán

Nem, nem, komolyan. Hírtelen megértettem _mindent_ de a következő pillanatban, már csak magára a megvilágosodás tényére emlékeztem, de hogy mi volt a lényeg arra nem, csak hogy szerepelt benne egy radiátor (az a nagy öntöttvas), de hogy minek azt nem tom.

www.simson4t.hu

(#9) JanoXP válasza Den (#3) üzenetére


JanoXP
aktív tag

A gép egyáltalán nem lehet régi (hacsak a vásárlót át nem k**ták rendesen - de én ilyet egyenlőre nem feltételezek), mivel 2001. december végén lett vásárolva.
Az SBLive!-os köcsögségekről, ha valami bővebbet tudnál nyilatkozni, azt megköszönném (miket és hogyan kell kiirtani?)

(#10) JanoXP válasza rog (#4) üzenetére


JanoXP
aktív tag

Sajnos, no-english-tudás!

Mit is csinál tulképpen ez a Miniport driver? A saját gépemen és a kollégám gépén is a 4.38-as VIA driver van feltéve. A 4.39-et egyenlőre még nem tettem fel, mert nem nagyon bízok a béta verziókban.

(#11) rog válasza JanoXP (#10) üzenetére


rog
addikt

nem tom nekem sis735 és win98 kombinácio van. szal kb 10mp a boot mindennel együtt..

aszondja a srác hogy uninstall via4-in-1, install ide-miniport
és akkor begyorsul a boot.

(#12) JanoXP válasza rog (#11) üzenetére


JanoXP
aktív tag

Hát, akkor hazamegyünk és kipróbáljuk a dolgot. Mi történhet? Maximum újra kell rakni a dolgokat. Holnapra megmondom, hogy sikerült-e.

(#13) Den válasza JanoXP (#9) üzenetére


Den
veterán

A régit kb így értettem. Ez a config tavaj decemberben sem volt high end (1.2tb) ezért elképzelhető hogy egy előző generációs 7200-es vinyó van benne azok némelyike meg (állítólag) visított.
Hát a háttér nyavajákat a feladattkezelőben tudod megnézni (ctrl-alt-del) és a processes fül alatt azokat nézegesd amiknél a user name nem system. Sajnos konkrét neveket nem tudom mert már kiírtottam őket és elfelejtettem, de volt valami ct... kezdetű, meg még néhány. A gyanúsakat beírtam a google-ba és ott találtam egy oldalt ahol le voltak írva az ilyen háttérben futó cuccok funkciói, és hogy kellenek-e. Ezután msconfig-gal kikapcsoltam őket és kész.

www.simson4t.hu

(#14) Den válasza JanoXP (#12) üzenetére


Den
veterán

nem kell újra rakni, system restore, driver rollback...

www.simson4t.hu

(#15) McJames válasza rog (#11) üzenetére


McJames
senior tag

rog tényleg nem akarok kötözködni, de a rendeltetésszerű használat közben számít-e az ide-miniport istallálása? Mert, ha nem, akkor pl. engem nem zavar, ha 30-40 sec alatt boot-ol a gép, hiszen átlagosan napjában 1-2× van rá összesen szükségem.
Ha gyorsulnak tőle a lemezműveletek is, akkor természetesen üdvözlöm a miniportot... :)

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#16) rog válasza McJames (#15) üzenetére


rog
addikt

nekem is mindegy meddig butul egy gép, itt a melóhelyen órabérben vagyok otthon meg tényleg napi 1x kell csak.
ez nem az én problémám, és nem is az én megoldásom, csak továbbítottam...
saját tapasztalatom csak annyi, hogy egyszer felraktam a viatól letöltöt drivereket egy gépre ami azonnal belehalt. :)

(#17) McJames válasza rog (#16) üzenetére


McJames
senior tag

Hát, állítólag az Intel chipsetek tényleg nincsenek oda érte... :DD

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#18) rog válasza McJames (#17) üzenetére


rog
addikt

ez fájt! :)

(#19) McJames válasza rog (#18) üzenetére


McJames
senior tag

:) Oda se neki... :)

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#20) napos2600


napos2600
tag

valaki messejjen reszletesen errol a miniport-rol es a filter-rol mert nem birtam semmi ertlmeset kihamozni a via oldalan:))

(#21) rog válasza McJames (#19) üzenetére


rog
addikt

''Performance Enhancement (Explanation)

The VIA IDE Miniport Driver uses a per-fetch algorithm to occupy other system memory and therefore increase hard disk performance.''

(#22) guest válasza JanoXP (#1) üzenetére


guest
veterán

Hali!

Nos, részemről:

Via chipsettel nemigen lesz gyorsabb bootolás, meg
hát az a 25-30 sec nem mondható túl soknak.
Töltsd le MS-től a BootVis progit, az gyorsít ha lehet!

A procihűtő megér egy cserét. Én egy 1333Mhz-es TB-re
pakoltam Titán D5TB-t és minden OK.

A memória tuti a legolcsóbb fajta, ha már a hűtőn is spórolt a cég.

Az egyik haveromnak egy Quantum 7200-es winyója van. Megőrülök tőle mikor elhozza, olyan hangos!
A 939 pontja PCmarkban nemtudom, hogy jó vagy rossz, mert az én 5400-esem 750 körül nyom.

A vidkártya, ha minden igaz a típusa alapján egy
32MB-os Geforce2 MX400-as, amitől nemigen várható el eszement teljesítmény. Az én Abit G2MX400-am 3144-et nyom 1024x768x32-ben 2001se-vel.

A gart nem véletlenül úgy adták ezek szerint ahogy. Lehet velük beszélni, de kétséges a végeredmény. Vásárlás előtt sajnos nagyon sok dolog mellett erre is oda kell figyelni, de az ember feje nem káptalan, így sokan járnak hasonlóan.

Sajna a számtech boltok között is nagyon válogatni kell, mert NEM MINDEN az ÁR !!!!!!
Nekem sokat számít a szakmai hozzáértés és nem utolsó sorban a garanciális problémák kezelése.

Remélem valamivel tudtam segíteni :)

prohardver vendég

(#23) guest


guest
veterán

Sztem a winchester eredménye teljesen normális ennyi kell egy 7200 rpm vinyótól min..
CPU az is ok... ja és hűtésnek a globalwin tak68 kiváló lenne, és lehet egy alaplapcsere megoldaná a problémád lehet alaplappal vana gond

prohardver vendég

(#24) JanoXP


JanoXP
aktív tag

Hali!

Feltettem ezt a Miniport drivert. Az eredmény boot terén fantasztikus! 15 sec alatt teljes boot!

Egyébként nekem sincs normál esetben szükségem ilyen gyors bootra, de miután a 0-ról telepítem a teljes rendszert, így szinte mindem program install után újrabootolást kér a gép.

Már csak arra vagyok kíváncsi, hogy ezért milyen árat kell fizetni? Gondolok itt arra, hogy nem a Via 4in1 driver van fent, hanem a Miniport és lehet, hogy ezzel bizonyos dolgok nem úgy műxenek, mint kéne. De ez majd a későbbiek során kiderül!

Nos, a winyó konkrétan:
MAXTOR 6L040J2 típusú

Ez 7200 RPM-es? A PCMark 2002 végén adott HDD eredményt ezek szerint befolyásolja a többi hardver minősége is? Mert az én gépemben szintén 7200-es 40 Gigás Maxtor winyó van és arra 1050 pötty körül adott a bencs.

(#25) Den válasza JanoXP (#24) üzenetére


Den
veterán

Persze hogy befolyásolja, az alaplap leginkább.

www.simson4t.hu

(#26) JanoXP


JanoXP
aktív tag

Hi!

A legfelül említett gép úgy néz ki, hogy működik rendesen, azonban a Win XP-n néha, a bootolás után 2-3 perccel kifagy, és szép királykék háttéren, hófehér betűkkel javasolja, hogy frissítsem a BIOS-t, lépjek kapcsolatba ezzel-azzal, meg ilyenek.

Hát ennek meg mi lehet az oka (új WinXP install kéne, vagy esetleg a táp, memória, valami nem bírja ezt a meleget)?

(#27) sniper007


sniper007
csendes tag

gép:
duron1200
abit kg7-raid
256/266ddr
5.1gb guantum
abit siluro gf3ti200 128mb ddr dvi változat
mit várhatok boot terén kb hány mp lehet az ideális??
irtátok hogy kitöröltetek lassitó dolgokat ezek mik lehetnek
lécci segitsetek!!!
miniport kell vagy ide filter driver??
mindkettőt láttam de nem tudom melyik kell??

duron1200

(#28) Nimrod


Nimrod
addikt

Quantum winyók jobbára zajosak mint a fene, jobbak a Seagate-ek (de nem mindig) :D

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Furcsán megy a gép... (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.