Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) SystemRoot


SystemRoot
őstag

Üdv mindenki.

Nos tudom, nem éppen elterjedt a használata az ECC képes ramoknak manapság desktop pckben, notebookokban. Talán főleg relatíve magasabb áruk miatt, vagy éppen a chipset nem támogatása miatt. Viszont sokan ezt elintézik annyival hogy úgysincs rá szükség. Akkor meg minek költsek rá többet? Minek terheljem jobban a memóriavezérlőt és lassítsam rendszerem? (bár külön sávszélességtöbblet(+8bit azaz össz 72bites így a memo) van az ECCchipnek mégis átlagban véve 1%-3%al lassítja a rendszert) Nos a helyzet nem ilyen eccerü.
A windos Vista használatához kifejezetten javasolják ECC képes memóriák használatát a stabilitás maximalizálása végett.:[link]
Továbbá a microsoft szakemberei a userek által sok windows-bugot memória tévesztésnek tudnak be. Véleményem szerint nem alaptalanul. A corsair egyik disszertációjában azt írták hogy egy átlagos 256mbos modul tesztelésük szerint akár naponta követhet el ''kisebb'' (1bit-es) hibákat. Amik sokszor adatvesztséhez, adott program lefagyásához, vagy legroszabb esetben az egész rendszer elhalásához is vezethet. Egy 72bites ECC ram 1bites hibákat képes javítani, 2biteseket pedig észlel és bár nem tud javítani de megakadájozza a corrupt adat beírását. Nekem van egypár konzervatív ismerősöm akik eléggé értenek a számítástechnikához, és úgy gondolják ők is hogy a jövőben egyértelműen el fognak terjedni az ECCképes memóriák, a mostani non-ECC-k pedig teljesen feledésbe merülnek majd. Ők maguk már nagyon régóta ECCmemóriákat használnak, és nem értik hogy sok hozzáértő miért nem veszi elég komolyan a stabilitást. Ár tekintetében is javulni fog a helyzet ha szélesebb körben is elterjed a gyártásuk, árusításuk. Én jelenleg nemtudom hogy mit gondoljak. Nem értek sajnos eléggé a memóriákhoz hogy véleményt alkothassak. De remélem ha erről elkezdünk beszélni együtt csak jutunk valamire.:)

Akik nincsenek egészen tisztában hogy mi is az hogy ECC képes ram, annak segítségül itt egy link: [link]

Jó fórumozást!

Üdv: SystemRoot

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#2) P.H.


P.H.
senior tag

[link]
Itt rövid PH!/Chip cikk a memóriavédelmi eljárásokról. Főleg a közepe érdekes, a memóriahibák gyakoriságáról. Teljesen életszerű, hogy mivel az utóbbi időben a több GB memória kezd megszokottá válni az otthoni gépekben is, nagyon megnövekedtek az átviteli sebességek, ezáltal a mozgatott adatmennyiség is (amit ki lehet használni, azt kis is használják a programok) elérte azt a szintet, amit pár éve egy-egy szerver hozott. Ezekkel együtt azonos hibaaránynál meredeken ugrana a hibák száma. Erre még rájön a tuning is. Szerintem is muszáj lesz lassan otthoni felhasználásra is behozni egyes technológiákat (mint az megannyi mással is megtörtént eddig).

Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

(#3) SystemRoot válasza P.H. (#2) üzenetére


SystemRoot
őstag

Köcc a linket. Nagyon jó!
Hogy erre én mérnem találtam rá ezidáig.:F

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#4) #65675776 válasza SystemRoot (#3) üzenetére


#65675776
törölt tag

Otthoni használatra igazából azért nem terjedt el, mert egyrészt, mint írtad drágább, másrészt otthoni körülmények között nem annyira kritikus egy rendszerösszeomlás. Persze kellemetlen, adatvesztést okozhat, de ez nem okoz helyreállíthatatlan gondokat. Persze egyértelmű: minél több a RAM mennyiségileg és minél gyorsabb az, annál nagyobb a hibázás lehetősége. Márpedig a Vista valószínűleg eléggé kényes lesz erre.

Ezekszerint még mindig nem tudtad eldönteni? Emlékszem a Nagy RAM-os Topicban is feltetted ezt a kérdést még jan. 30-án.

(#5) SystemRoot válasza #65675776 (#4) üzenetére


SystemRoot
őstag

Igen sajna nincs nagyon még elterjedve a gyártása ezeknek a ramoknak. Pedig elméletileg nem kerülne sokkal többe a gyártásuk. Ma úgy kb 50%al drágább egy ECC-s modul. Persze a kapacitás növelésével ez csak tovább nő (drasztikusan).
Igen elég régóta vacilálok már rajta. Persze azért nem állt meg addig sem a világ:DDD, csak még mindig foglalkoztat a kérdés.:) Most kezdek oda eljutni hogy lehet ha áttérek 2x1Gb ramra akkor ECC-képeset veszek.

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#6) gyap


gyap
csendes tag

Sziasztok!

Azért ide írok, mert már fogalmam sincs hol tegyem fel a kérdésem.

Szeretnék egy dual core-os Opteron 265-ös procival, Gigabyte GA-2CEWH szerver alaplapot (elég brutálnak néz ki).
Kérdéseim:
1) Azt írja az a alaplaphoz hogy ECC és registered. Ez azt jelenti, hogy normál, non-ECC, unregistred ''sima'' ramot (negyed árért) nem használhatok hozzá? ez a kérdésem az ASUS K8N-DRE alaplappal is. Amúgy szerintetek melyik jobb? Én amúgy is Gigabyte fan vagyok, de szerintem specifikáció alapján is jobb...

ASUS
[link]

GIGABYTE
[link]

2) Gigabyte ezen lapját nem tudom hol lehetne Magyarországon megvenni, és hogy mennyibe kerül. Segítsetek! CHS-nél sem láttam, írtam mailt nekik, szarnak rám.

Szóval az alap parám az, hogy alaplapokban ahol azt írják ECC/Registered az megy-e sima non-ECC-vel...mert akkor abból vennék én inkább, és sokkal többet!

Help me guys! :O

gyap

(#7) neduddki válasza gyap (#6) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

1.HAt igen ug tunik ko nekije...
2.hivd fel asbis-t es nezelogy a tyan ok kozott

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#8) L3zl13 válasza gyap (#6) üzenetére


L3zl13
nagyúr

CHS-nél nincs ilyen GBT lap, csak GA-7A8DRH.

Lehet, hogy rényleg érdemes volna az Asbisnál megérdeklődnöd a Tyan-t.

A memória támogatás A64/Opteronnál elvileg csak a procitól függ. (Abban van a memvezérlő.)
Az Opteron pedig úgy tudom Registeres memóriát igényel, ECC-t pedig támogat.
Azaz unbuffered nem müxik vele, de registered+nem ECC igen.

Árban nem tudom melyik hogy áll. Lehet, hogy érdemes volna ECC-set venned.

Aki hülye, haljon meg!

(#9) L3zl13 válasza SystemRoot (#1) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Nem fog mindenki átállni ECC-s ramra, mert abból nincsenek tuningváltozatok. :DDD
Desktopra pedig ez a trend.

Aki hülye, haljon meg!

(#10) Pít válasza gyap (#6) üzenetére


Pít
tag

Úgytudom Opteronok csak ECC-ramot tudnak használni.

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#11) Pít


Pít
tag

Én is ezen kattogonk mostanában, én is 2x 1Gb-ramot szeretnék venni,
és gondolkodtam ECC-n, de ahoz, hogy értelme legyen procit is cserélni kell..
ha a 939-es Opteronok nem kezelnek registered ramot, akkor alaplapot is kéne cserélnem, de annyira már tényleg nem fontos...
Egyáltalán elindul egy registered RAM sima A64-el?

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#12) L3zl13 válasza Pít (#10) üzenetére


L3zl13
nagyúr

[link]

Az utolsó mondatot emelném ki az apróbetű fölött.
ECC-ről szó sem esik, csak regiszterességről.

Aki hülye, haljon meg!

(#13) Pít válasza L3zl13 (#12) üzenetére


Pít
tag

Ez 940-es Opteron ugye?
Mert van olyan 939-es Opteron ami nem Registered ramot használ..
Csak reklámfogás ez a név..
V. az összes 939-es Opteron ilyen?

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#14) L3zl13 válasza Pít (#11) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Jó kérdés.
939 Opteron nem igényel regiszteres ramot. Ezt tudom. De hogy kezeli-e? :F
ECC-t biztosan tud.

A64-nél még az ECC-ben sem vagyok biztos.

Aki hülye, haljon meg!

(#15) L3zl13 válasza Pít (#13) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Szvsz az az oldal még a 939-es Opteron előtt íródott, ezért nem tér ki rá külön.
Tehát szerintem, kizárólag a 940-esekre vonatkozik.

[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#16) Pít válasza L3zl13 (#15) üzenetére


Pít
tag

Mert 4800as Toledót terveztem be nyárra, ha addigra normális áron lesz...
ha van értelme mellette ECC-t használni, akkor lehet, hogy olyat veszek mellé..

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#17) L3zl13 válasza Pít (#16) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Akkor vegyél inkább 939 Opteront akkor nem drágább. Sőt.

[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#18) Pít


Pít
tag

Aztán lehet, hogy két 1Gb-os A-Datát veszek..
Remélem az M2-es foglalat kijöttekor nagyon lemegy a DDR és a 939-es procik ára!
Utána meg szokás szerint meredeken föl! :(((

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#19) Pít válasza L3zl13 (#17) üzenetére


Pít
tag

JaJa!
Azt én is néztem, hogy ezzel a névvel olcsóbb, viszont a magja ennek is Toledo! :F

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#20) Goose-T válasza SystemRoot (#1) üzenetére


Goose-T
veterán

A sávszélesség-többlet tévhit. A lényeg az, hogy minden 8. bit után van egy paritásbit, amivel azt ellenőrzik, hogy az előző 8 bitben páros v. páratlan számban voltak 1-esek (vagy nullások, tökmindegy). Így 64 bites ugyanúgy az adatkommunikáció és 8 darab ellenőrző bit van. A paritásbit előállítása és ellenőrzése miatt lassul az átvitel.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#21) Pít válasza Goose-T (#20) üzenetére


Pít
tag

Tehát a müveletek számától függ mekkora a lassulás?
Egyenesen arányos?

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#22) neduddki válasza Pít (#19) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

Itt a 2865/2866-nak a leiras es intha latnam benen aram igenyt:- )))
[link]

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#23) Goose-T válasza Pít (#21) üzenetére


Goose-T
veterán

Gondolom, igen. Bár az ebből eredő lassulás mértéke elhanyagolható, ahogy SystemRoot is írta az indító hozzászólásában (1-3%).

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#24) Pít válasza neduddki (#22) üzenetére


Pít
tag

Aha!
Asszem akkor ezt az én lapom is tudja!
Csak kéne bele keményebb cucc!

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#25) Pít


Pít
tag

Szal ha már a mostani konfigomba ECC RAM-ot teszek, azt már kihasználja, v. ahhoz Opteron kell?

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#26) #65675776 válasza Pít (#25) üzenetére


#65675776
törölt tag

Az A64 IMC-je is támogatja az ECC-t: [link]

(#27) Loha


Loha
veterán

Jó dolog az ECC-s ram, de otthonra egyenlőre semmi értelme, mert az átlagos gépek nem mennek többet egy napnál egyfolytában. Az én esetemben egyébként ha 1 hetet végigmegy a gépem bárminemű hiba nélkül, akkor nem hiszem, hogy szükségem lenne rá.
Sztem egy jól megválogatott ECC nélküli rendszer is lehet kellően stabil, de szerverekbe én csak ECC-set tennék, és tettem is.

Én azt nem tudom, hogy a registered moduloknak mi értelme, hogy ha akkora méretű modulokat használunk csak, amik non registered változatban is kaphatóak akkora méretben.

DDR400-as ECC-s modulokat ahogy én tapasztaltam használt piacon ugyan annyiért be lehet szerezni, mint a normál márkás memóriákat.

[Szerkesztve]

(#28) neduddki válasza Loha (#27) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

Twinmos es Kinstone 400-asai is gond nelkul birjak a tobb hetes, sot neha majd 2 honapos 100%cpu-kat 90% rammal...

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#29) Pít


Pít
tag

Hú már kezdek begazolni!
Ha egy RAM-ra azt írják reg ECC, az gondolom mindkettőt tudja,
de elindul sima A64-el?
Akkor csak a registered funkció nem működik, de az ECC-t kihasználja?

[Szerkesztve]

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#30) Loha válasza Pít (#29) üzenetére


Loha
veterán

Na akkor most tisztázzuk a dolgot.

Az ECC egy extra szolgáltatás, amit ha a lapod támogat akkor tudod használni, ha nem támogatja akkor nem, tehát az ECC-s rammok mennek ECC-s és nem ECC-s lapban is.

A registered modulok amik általában ECC-sek is, csak registered lapban mennek, ez nem egy extra szolgáltatás mint az ECC, hanem kötelezően választható :D tehát igazából csak szerverekben, vagy komolyabb workstation lapokban működnek, szóval általában messziről kerülendők a home user számára.

(#31) Pít válasza Loha (#30) üzenetére


Pít
tag

JÓ!
Értem!
Köszönöm, a tömör, kimerítő választ! :R

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#32) SystemRoot válasza L3zl13 (#9) üzenetére


SystemRoot
őstag

Hát igen, az emberek talán kicsit túlbuzgóak is tuning terén. Én egyáltalán nem vagyok tuningellenes de ami PH-n van az azér már néha szánalmas (bocsánat mindenkitől ha sértő).
Eccerűen mindenütt hajszolják a MHz eket. A64 es platformon az én tapasztalatom és ismereteim szerint a memória órajel növelése nem különösebben dobja meg a teljesítményt. (még szintetikus tesztekben is csak alig.) A legtöbb valós alkalmazásban szinte észrevehetetlenül kicsi (őszintén szólva semmit nem vettem volna észre ha nem mérem ki) volt a különbség azonos CPU órajel és DDR400 vs DDR570 között. Mind2 esetben CL 2.5 és 1T CMR volt. DDR2 platformon meg ugye a processzorok QPB je (ált 800MHz) tökéletesen lelimitálja azt a memóriafrekvencia növeléséből adódható teljesítménytöbbletet amit nyújtani tudna a DDR2.
533Mhz és 800Mhz mem. sebesség között szinte semmi teljesítménybeli klönbség nincs. Hiába a nagy mem sávszélesség ha a proci nem tudja kihasználni.Tehát szerintem ezen a két platformon, de főleg az utóbbin a memóriatuningolás nem egy lényeges szempont. Tudva hogy nem nyújt igazándiból semmit (najo legfeljebb nyugodtabb álmokat néhány tuningőrültnek:DDD), és elméletben csökkenti a stabilitást és feszültségemelése esetén még akár az élettartamot is.
Szerintem a stablilitás nagyon fontos. Szóval én nagyonis ésszerűnek tartom ECC-s modulok vételét/használatát, még a jelenlegi magasabbáruk fejében is. Remélem erre többen is rájönnek majd.

Üdv: SystemRoot

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#33) SystemRoot válasza Loha (#27) üzenetére


SystemRoot
őstag

Az szerintem tökéletesen igaz amit #30 ban írtál.
erre még megpróbálnék reagálni:
''Én azt nem tudom, hogy a registered moduloknak mi értelme, hogy ha akkora méretű modulokat használunk csak, amik non registered változatban is kaphatóak akkora méretben.'' - Sajnos az én ismeretem ramfelépítésben és működésben nagyon limitált, de ha jól tudom akkor a helyet a következő (ha tévednék elnézést miatta): Registered modulokon egy külön register chip van ami a címzést végzi, pontosan megmondja hogy melyik bankban van az adott irandó vagy olvasandó adat és csak azt teszi aktívvá, így sokkal kisebb terhelésnek kitéve a memóriavezérlőt, meggyorsítva a működést, és talán még biztonságosabb is. (ha nem másért akkor azért mert ksiebb terhelésnek teszi ki a memvezérlőt). Míg a non-Registered modulon ilyen funkció nincsen ezért a címzés minden bankhoz szól, így sokkal (!) jelentősebb terhelésnek kitéve a memvezérlőt. Így hibázásnak is nagyobb az esélye. És természetesen így nem is bír el túlzottan nagy kapacitásokat a rendszer. Nah remélem nem írtam túlnagy hülyeséget. Én egyáltalán nem vagyok szakértő és még csak a fáradtságot sem vettem most őszintén szólva hogy utánanézzek, de asszem kb így néz ki a helyzet. És ezért alapfeltétel szervereknél a Registered Dimmm.

Üdv: SystemRoot

[Szerkesztve]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#34) SystemRoot válasza Loha (#27) üzenetére


SystemRoot
őstag

...az ECC-s ram, de otthonra egyenlőre semmi értelme... -ezzel nem értek egyet semmiképp. Nagyon sokszorosan megnöveli a stabilitást az ECC ram használata. Sokkal kisebb az esélye bárminemű kis hibának a felmerülésére ha 1bites hibákat tud javítani ramunk. Namost én azt olvastam hogy egy átlagos ram (sajnos nem említettek márkanevet de nem noname vagy ''brand'' kategória volt szvsz) akár többször is hibázhat 24óra alatt. Ami persze nem feltétlenül úgy kell elképzelni hogy kifagy a halálba a rendszer, hanem csak valami kis ''jelentéktelen'' hibáról is lehet szó. Szvsz egy adott program kifagyása már nagyon súlyos hiba. Namost ilyen eset gondolom veletek is fordult már elő. Talán nem is egyszer:). Jó, jo persze ilyenkor az ember sokszor szoftver hibára gyanakszik, vagy betudja windows-bugnak. Én használok mind Linuxot mind Wint és bár tesztprogramok szerint tökéletesen stabil a gépem minden szempontból, fordult már elő hogy kifagyott egy egy program néha-néha. (Linux alatt is!, najo ellenérv lehet hogy karakteres módban még nem:DDD)
És mint azt olvashattátok az első hszben szereplő linkben a Microsoft Windows tervezői szerint nagyon sokszor adott program kifagyását ramhiba okozza. Nem pedig windows bug:DDD (ahogy azt már túl sok mindenre mondják (főleg persze hozzánemértők)). És én őszintén szólva hiszek nekik. Mert mértne hinnék nekik?
Az pedig hogy jelenleg nincs akkora szükség ECC-re. Szerintem nem igaz. A nagy kapacitás már önmagában magával hozza a hibázás nagyobb valószínűségét. Az pedig hogy a Windows Vista-hoz majdhogynem alapkövetelménynek mondják ECC-s ram használatát magáért beszél. Legalábbis nekem ez a véleményem

Üdv: SystemRoot

[Szerkesztve]

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#35) Pít válasza SystemRoot (#32) üzenetére


Pít
tag

JAja!
Sokkal fontosabb lenne, ha inkább a késleltetésre figyelnének, és a stabilitásra.
(nem ebben a sorrendben)
A64-nél biztos fontosabb a mem késleltetése, mint a frekvencia...
Azt néztem, ECCmodulokból nem igen kapni alacsony késleltetésüt, márpedig ha ráveszem magam, hogy veszek 2x 1Gb-os modult, jó lenne, ha ennyi jó sok pénzért álja a sarat késöbb is. Ha meg már hosszabb távra tervezem, akkor télleg legyen ECC!

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#36) Loha válasza SystemRoot (#33) üzenetére


Loha
veterán

Kb én is úgy tudom ahogy te leírtad, azzal a különbséggel, hogy a registred modulok lasabbak mint a simák, pontosan a regiszter chip miatt. Én úgy tudom, hogy azért kellenek ezek a modulok, hogy nagy menyiségű memórát is tudjunk használni a gépben, sztem vmi olyasmi a működésük mint egy jelerősítőé. Registredből vannak ilyen nagy többsoros modulok amiket nem bírna el a memóriavezérlő a nagy jelveszteség miatt. Az addig oké, hogy ha 16GB ram van egy mai gépben akkor oda csak reg. ram jó, de 1 vagy 2GB-hoz nem tudom minek.

(#37) Loha válasza SystemRoot (#34) üzenetére


Loha
veterán

Ha a gépem hetekig képes újraindítás nélkül üzemelni teljes üzembiztonsággal akkor ezen még mi értelme van javítani? :) Ha tudna a lapom ECC-t akkor sztem ECC-s rammot használnék, de nem sok értelme lenne jelenleg...

Ez a Vistás dolgot pedig nem értem... Ha a mostani gépen teljesen tabil, és tökéletesen fog rajt futni a Vista a jelenlegi kiépítésben, akkor nem értem, hogy minek kellene az ECC-ram... Vistával többet fog hibázni a ram mint most, vagy mi? Vagy 4-8GB kell majd a gyors működéséhez? :)

(#38) Pít válasza Loha (#37) üzenetére


Pít
tag

Úgy tudom, a Vista több memóriát eszik mint az XP, ezért nagyobb a hibalehetőség is.
Ahol a memóriavezérlő a prociba van integrálva, ott már nem a lapnak kell tudnia az ECC-t,
-ugye?

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#39) SystemRoot válasza Loha (#36) üzenetére


SystemRoot
őstag

Hát 1 vagy 2Gbhoz én sem egészen tudom megválaszolni hogy mi értelme a registered moduloknak. Bár ha jól tudom a legtöbb szerver lap esetében alapkövetelmény a registered kialakítása a ramnak, mint ahogy azt te is írtad ha jólemléxek. És akor onnan már az a kérdés hogy ilyen kisebb kapacitású szerver funkciórka mért kell ilyen szintű összeállítás?

#35 Az igazság az hogy ECCramok közül egyáltalán nehezen kapni bármilyet is:) Ritka ha már akárcsak a sebessége között is válogathatsz, nemhogy még a késleltetéset is megszabod:)

Üdv: SystemRoot

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#40) SystemRoot válasza Loha (#37) üzenetére


SystemRoot
őstag

Hát igen ez az álláspont nehezíti a döntést. Hogy vajon nem elég e márkás megbízható modulokat vásárolni? Ez vajon már önmagában garantálja a minőséget? Nosmegmondom nekem az én véleményemet. Szerintem tévedsz. Akár még ha szerinted hetekig stabilan is működik géped előfordulhatnak kisebb hibák, vagy esetleg ha folyamatosan számoltatnál valamit ami intenzíven használ ramot szerintem van valószínűsége hogy hiba következik be. Persze lehet nem és akkor örülsz. De lehet néha igen. Vagy akár gyakran...
Engem az sarkall arra hogy ezt gondoljam hogy láttam mind a Dell mind a HP és
IBM(anno) Workstation szintű PC sorozatait mindenféle árszinten. Namost ezek általában (sőt majdnem mindig) ECC képes rammal vannak/voltak szerelve. Ez azért elgondolkodtató nem? És akkor még ezek sem 24/7 es üzemre vannak tervezve. Bár már közelítik azt. Az hogy a Microsoft is alátámasztja az ECCramok használatának helyénvalóságát sztem megintcsak meglátásomatbizonyítja.

Ha tudna a lapom ECC-t akkor sztem ECC-s rammot használnék, de nem sok értelme lenne jelenleg... ha nem sok értelme lenne akkor miért használnál mégis?:)

Ez a Vistás dolgot pedig nem értem... Ha a mostani gépen teljesen tabil, és tökéletesen fog rajt futni a Vista a jelenlegi kiépítésben, akkor nem értem, hogy minek kellene az ECC-ram... - mert talán lehetmégsem annyira tökéletesen stabil:)

Vistával többet fog hibázni a ram mint most, vagy mi - nem ezt nem mondta senki. Csak mint azt Pít kollega is meglátta helyesen, intenzívebben használja a ramot. Nagyobb adatforgalmak lesznek. Tehát nő a memória hibázási lehetőségének a mértéke.

Üdv: SystemRoot

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#41) SystemRoot válasza Pít (#38) üzenetére


SystemRoot
őstag

Ahol a memóriavezérlő a prociba van integrálva, ott már nem a lapnak kell tudnia az ECC-t -ugye? Alapfetően a memóriavezérlőnek kell támogatnia az ECCramok kezelését, amit mivel gondolom A64 architektúrára gondolsz alá is támasztok.Tudtommal támogatja.
Viszont ez -amennyire én értek hozzá- nem elég. A lapnak is biztosítania is kell a 72bites szélességet. Vagyis a lap is számít. Tudtommal általában külön fel is van tüntetve A64eslapoknál is hogy képes e ECC-s ramok kihasználására.

Üdv: SystemRoot

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#42) Pít válasza SystemRoot (#41) üzenetére


Pít
tag

Na ezt nem tudtam! :F
Ezen gondolkodtam, hogy a lapoknál minek írják ki, mikor a vezérlő a prociban van..
Kösze!

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#43) Loha válasza SystemRoot (#40) üzenetére


Loha
veterán

Azért használnék mégis ECC-t mert ugyan annyiért tudnék szerezni mint normált, és a bajom biztos nem lesz egy kis ECC-től :)

Öcsém gépében pl. 1GB DDR400-as ECC ram van, de a lap nem támogatja, csak olcsóbban szereztem mint a simát :)

(#44) Pít


Pít
tag

Szóval azt eldöntöttük, hogy érdemes,
én legalábbis következőre biztos, hogy azt veszek!

Akkor ki, mennyiért tud szerezni, honnan?

Létezik alacsony késleltetésű, mondjuk CL2-es?

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#45) SystemRoot válasza Loha (#43) üzenetére


SystemRoot
őstag

Jó neked:)
Esetleg nem akarsz nekem is olcsón szerezni? ;)
Én éppen most fejlesztek gépet és a következő a helyzet:
Vagy P5LD2 Deluxe + Pentium D 920 + 2x1GB Kingston DDR2 non-ECC mivel a lap (945P chipset lévén) nem támogat ECC-t.
Vagy P5WD2-E Premium lapot 975X el ua D 920 al és 2x1GB Kingston ECC vel. Az ECC ramok önmagában olyan +10K-t jelentenek. A lap pedig 25K-t jelentene pluszba. Persze ez így nem csak ECC-t ad hanem a lap rengeteg pluszt nyújt még. (=Crossfire, nagyobb tuningpotenciál, több szolgáltatás, jobb kialakítás stb). De azért így nekem +35K + t kéne rászánni. Szal kicsit húzom a számat. Mi a véleményetek? Érdemes rászánni?

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#46) Loha válasza Pít (#44) üzenetére


Loha
veterán

Sztem továbbra sem érdemes egy otthoni átlagos gépbe, főleg nem 1GB RAM esetén.
Hátrányokról nem beszéltünk eddig... Általában szarul tuningolhatóak, és lassabbak mint a normál ramok.

[Szerkesztve]

(#47) SystemRoot válasza Loha (#46) üzenetére


SystemRoot
őstag

Egyrészt nálam két GB ról lenne szó. ;]
A hátrányokról meg annyit hogy szvsz az a 0-3% os sebességvisszaesés szvsz nem nevezhető drasztikusnak. Sőt sztem teljesen elhanyagolható. A tuningpotenciáljuk valaszeg roszabb non-ECC társaiknál ez a nagyobb memvezérlőterhelésből adódik. De ez DDR2nél LGA775ön nem különösebben számít. Pluszt úgysem adna a nagyobb sebesség vissza pedig nem fogja a procituningot mert tudom állítani a ratio-t.
A stabilitást pedig egyértelműen növeli. Statisztika szerint egy ECC modul 25x ritkábban hibázik mint egy non-ECC. Azért ez elég erős. :U

Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

(#48) Pít válasza Loha (#46) üzenetére


Pít
tag

Nekem elég fontos a stabilitás, nem csak játszom, Grafika, videoszerkesztés,stb.
elég memóriaéhes dolgok...
2x 1Gb lenne, ott meg azért van hibalehetőség!
A másik pedig, azért több órás rendereléseknél elég szar ha kifagy a történet!!!
Vannak programhibák is , de ne csak ezen múljon!

A processzor füsttel működik, ha egyszer kijön belőle, tönkremegy.

(#49) eziskamu válasza Pít (#48) üzenetére


eziskamu
addikt

Szerintem is kell az ecc otthonra (vagy a cikk alapján brutál ólomház :D ). Amúgy meg a vistanál nem a rendszermemó miatt aggódnék, hanem a videókari miatt, mert az asztal megjelenítése is terhelni fogja jobban a videókártyát, és kíváncsi vagyok nem megbízhatatlanabb-e vajon a videókari memóriája átlagosan mint a rendszermemó?

(#50) Loha válasza SystemRoot (#47) üzenetére


Loha
veterán

És akkor a félévenkénti egyszeri ram miatti fagyást ECC-vel le tudom csökenteni 10évente egyre? Hát vhogy ez nem izgat. :)
Amikor több mint egy hétig ment a gépem kikapcsolás nélkül, akkor a sok VHS kazit tömörítetem DivX-be. Nem 100%-os volt a prociterhelsé folyamatosan, mert napközben PH!-zni is kellett, de akkor kb. napi 16órában ment a gép 100%-os prociterheléssel. A windows természetesen nem lett újraindítva egyszer sem. Szóval csak azt akarom mondani, hogy kis odafigyeléssel össze lehet dobni betonstabil gépet is, és ehhez nem követelmény az ECC.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.