Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#851) WaterWawe válasza tom_tol (#850) üzenetére


WaterWawe
őstag

Igen, ezt is olvastam külföldi fórumon, lazítottam rajta valamint megnzéztem hogy hátul valami nem ér-e hozzá a proci hátlapjához, de semmi sem segített. Tényleg nem rossz lap, mivel a CPU tuning kiválló, és az előző lapban nem ment a ram xmp-2400MHz-n (ez a ram gyári órajele), de könyörgöm a szegény user aki kidob 125k-t erre az alaplapra (én olcsóbban vettem mivel használt) ne szenvedjen már napokat azzal hogy. Ugyan menjen már az a Quad channel és lássa mind a 16GB ramot, amit egy 50k-s f*s alaplap gond nélkül tudott. Legalábba leírásában lenne benne pontosan hogy mit kell tenned ha ilyen van, de persze csak az van benne hogy a pirosakba kell tenni a ramokat.

(#852) Tirexi válasza WaterWawe (#851) üzenetére


Tirexi
addikt

A Quad Channel is egy nagy parasztvakítás már rájöttem.
Ez szimpla duál:

Ez Quad-ban nekem éppen hogy elérte a 20k-t 4.6Ghz-en egy 6 magos CPU-val.
Ez meg 4 mag és 4.4Ghz. Meg merném kockáztatni, hogy 5Ghz-en over 30k lenne...

Úgy hallottam, hogy a quad channel-t csak bizonyos erre fejlesztett programok használják ki. Játéknak tökmind1, hogy dual, triple vagy quad.
Vagy te filmeket renderelsz éjjel nappal? :)

Elég a 4GB ram is iWater. :K

(#853) WaterWawe válasza Tirexi (#852) üzenetére


WaterWawe
őstag

12Gb legalább kell, én is ugyanúgy szoktam videókat készíteni, csak nem olyan mennyiségben. De hár ha lehet akkor mért ne legyen quad channel és azért volt neked olyan kevés mert mind a 8 slot használatban volt.

(#854) subaruwrc válasza Tirexi (#852) üzenetére


subaruwrc
félisten

csak cpu órajelekről meg magszámokról beszélsz, az ilyen benchmarkban a memória időzítés és órajel a legfontosabb, tökmindegy hogy 2 vs 6 mag. az aida számok kevesebbet mutatnak mint mondjuk egy dual ivy rendszer esetén, de az snb-e cpuban 2db imc van és szerintem az aida csak az AB channelhez tartozót teszteli, szóval a valódi átviteli sávszél valahol a látott duplája körül alakulhat.

azt meg kitől hallottad hogy a quadot csak bizonyos programok használják ki ?

freestyée

értsd meg, hogy ez nem a normális működés, a fentebb leírt tanácsok mind azt segítik hogy megoldódjon a problémád,de a 2400mhz-es ram órajelhez a lapnak 0 köze van, csakis memória modul és adott cpu függő, mivel abban van a memória vezérlő is, és elég kevés cpu képes stabilan hajtani akkora órajelen a ramokat.

(#855) WaterWawe válasza subaruwrc (#854) üzenetére


WaterWawe
őstag

Értem én, de megpróbáltam mindent. Beszéltem egy sráccal, ha legközelebb jön Debrecenbe hoz egy 4x4gb Dominator ram kitet meg egy 3820-at. Ha akkor örülnék ha másik ramokkal menne, mert akkor ezeket csak eladom és veszek másik quad kitet.

(#856) Dreamie


Dreamie
őstag

Akkor én a másik véglet vagyok, mert összeraktam és minden működött, eddig kopp-kopp... Jövő héten jön a rendszerre a víz és megy a tunning, majd abban viszont fogok kérni segítséget.

Kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!!! Battle tag: Dreamie78#2957

(#857) M0Dair


M0Dair
aktív tag

Kipróbáltam lapomban tökéletesen működő 1866-os mem ki, bios reset, másik memókkal (2400-as kingston, akár levéve), dettó nem látja csak a 12gb-ot, CPUz pedig mind a 16-ot. Tehát Nálad sem a slot rossz, főleg, hogy CPUz látja a memókat.. Most próbálom a memó tili-tolit, ha van valami szólok.

(#858) M0Dair válasza Dreamie (#856) üzenetére


M0Dair
aktív tag

Rampage Formulával ritkább eset azt írják asus rog forumon.

(#859) M0Dair válasza Tirexi (#848) üzenetére


M0Dair
aktív tag

Ez ilyen kontextusban nem igaz. Van Asrock X79 Ex4-em és a nyák pl. fele vékonyság, tuningban távol áll egy R IV E-től. Bőven megéri a felárat a rampage. De tökéletes lap nincs. A fogyasztás relatív ilyen konfigoknál. Csak akkor teszi oda magát amikor kell. :))

(#860) Tirexi válasza subaruwrc (#854) üzenetére


Tirexi
addikt

Annó amikor bejött az X79 akkor beszélgettünk erről a témáról itt a PH-n, hogy majd mennyivel jobb lesz a quad channel, mennyivel gyorsabb lesz aztán jött egy szaki, hogy erről ne is álmodjunk mert csak bizonyos programok amik támogatják ezt ott lesz csak érdembeli változás.
Én csak őt idéztem.
Az hogy melyik topicba volt ez azt már ne kérdezd valami cpu vagy alaplap topic lehetett.

Mondjuk én nem vettem észre változást a dual, triple és quad channel között pedig nekem volt szerencsém mindegyikhez.

Sajnos későn jöttem rá hogy a legtöbb home PC-be szánt hardver csak pénz kidobás ezért is váltottam vissza.

A R4E alaplapokat tuning versenyekre tervezték nem arra hogy 4.6 Ghz-en szórakozzon vele az átlag user h100-as gagyi hűtéssel.

(#861) AjgorB25


AjgorB25
csendes tag

"A R4E alaplapokat tuning versenyekre tervezték nem arra hogy 4.6 Ghz-en szórakozzon vele az átlag user h100-as gagyi hűtéssel."
Ebben igazad lehet. Főleg, hogy ahogy néztem az R4E 5.7GHz-ig engedi a tuningot. Csak azt nem tudom elképzelni, hogy milyen processzor bír ilyen iszonyatos húzást. :F

Viszont ha már tuningnál tartunk akkor kérnék egy kis segítséget a hozzáértőktől. Szeretném a 3960X-et egy kicsit OC-zni. (Érezzem már, hogy milyen vas dübörög mellettem. :DD ) Ahogy utánaolvasgattam a csak 4 dologhoz kell ilyenkor hozzányúlni. (A finomhangolás meg maradjon inkább a vérprofik szórakozása.)
Az Ai Overclock Tuner X. M. P.-re raknám, azon belül meg minden default. (Profile #1)
A Turbo Ratio By ALL Cores-on, 42-re állítva. (Elvileg ez 4.2GHz-et eredményezne, ami nekem most tökéletes. Majd ha meglesz a 2113-as mem kit-em akkor jöhet a 4.5GHz.)
A CPU VCORE Voltage-t viszont már nem nagyon tudom. Az Intel ark oldala szerint VID Voltage Range 0.6V-1.35V. (Ezek szerint 1.35V főlé nem szabad vinni?) Sajnos semmi táblázatot vagy ilyesmit se találtam ami megmondaná, hogy bizonyos Hz-eket milyen fesz tud kihajtani. Vagy meg tudnátok mondani, hogy ezeket hogy lehet kiszámolni?
Na a VTT Voltage-t meg végképp nem tudom. (Spec még azt se találtam meg, hogy mi az...)
Elnézést kérek a sok hülye kérdésért. Tudom, már megkaptam, hogy kezdő létemre mi a f*szért akarok OC-zni, de szeretném megtanulni ezeket a dolgokat, csak nincs kitől/miből. :(
Előre is köszönök minden féle segítséget. Addig is próbálok még utánaolvasni a dolgoknak. :)

Magyar Csere Klub http://steamcommunity.com/groups/HUNTraders

(#862) M0Dair válasza AjgorB25 (#861) üzenetére


M0Dair
aktív tag

Egy sima i7 3820-as is bírja 5.6GHz fölött, pl mint amit Tőled vettem. :)
De nitrogénezve azért a jobb, csúcskategória enyhén szólva az egekbe húzható, pl a 3960x-ed, vagy egy 3970x már nagyon brutál. ;]

(#863) subaruwrc válasza M0Dair (#862) üzenetére


subaruwrc
félisten

cpu példányfüggő ez is.
jones965-nek van 3970x-e és szarul megy nitro alatt.
kevés van ami 5500+-t tud egyáltalán.

(#864) M0Dair válasza subaruwrc (#863) üzenetére


M0Dair
aktív tag

Így van. De ami meg jól húzható az általában nagyon. Nem tudom, hogy sikerülnek a gyártásban ilyen anomáliák.

(#865) AjgorB25 válasza M0Dair (#864) üzenetére


AjgorB25
csendes tag

Igazán nem akarok beleszólni a nagyok beszélgetésébe, de kérnélek titeket, hogy térjünk vissza az eredeti kérdéshez. (Most valahogy nincs kedvem burogatni a nitrogént. :)) ) Szívesen próbálkoznék, hogy mikor lenne stabil. (Most 4.2GHz, X. M. P. By ALL Cores, 1.25V, VTT 1.2V.) De annyit tudnátok mondani (ha már ennyire adott darab függő), hogy mik azok az adatok amik alá/fölé nem szabad menni? És hogy a VTT az micsoda? Mert ahogy olvastam most az a CPU belső memjének a feszültsége. De annak milyen arányban kell lennie a VCORE feszhez képest? (Valahogy érzem, hogy ez hosszú lesz. XD) Vagy valami könyvet, honlapot tudnátok ajánlani ahol erről tudnék olvasni? Mert a gyári leírás ehhez édes kevés. :)
Ja és a CPU turbózását nem akadályozza, hogy csak 1600-os RAM-om van?

Magyar Csere Klub http://steamcommunity.com/groups/HUNTraders

(#866) WaterWawe válasza Tirexi (#860) üzenetére


WaterWawe
őstag

Tuning versenyeken biztos csak 3 modul kell :W

(#867) WaterWawe válasza AjgorB25 (#865) üzenetére


WaterWawe
őstag

Na mivel senki nem írt, gondoltam akkor kisegítlek én. CPU Turbo Ratio-t kell ugye az órakjelhez állitani. VTT azt én se tudom hogy mi, eddig mindíg auto-n hagytam. A Vcore LLC-t (Load Line Calibration) én a helyedben High-ra tenném, mert úgy terhelés alatt nő a feszültség, nem pedig csökken. Vcore voltage-nél az Intel 1.350V-ot ír maxnak, de szerintem amég le tudod hűteni, addig semmi baja nem lesz a magasabb fesztől. Ha hosszútávon akarod használni keress egy 7/24-re alkalmas beállítást és azon hagyd mindíg, utánna ne variálj. Használat alatt max 72-75 fok az egészséges a procinak. De persze itt is vannak kivételek, lehet hogy alapfeszen megy majd 5GHz-t :DD

(#868) Tirexi válasza M0Dair (#859) üzenetére


Tirexi
addikt

Nálam a 4.5Ghz simán ment az Asrock X79 Extreme 4-ben. Nem volt ilyen hibám mint iWater-nek.
Meg úgy tudom már itt a CPU a tényező a tuningban nem a lap. Szorzót emelünk nem FSB-t meg mit tudom én mit és 4.6Ghz fölé amúgy sem megy az ember 24/7-be mert felesleges.
Tehát minek vegyek 100k-s lapot ha az 50k-s is viszi stabilan? Mondom ezt úgy, hogy mind2 lapom volt.
Az már más ha extrém tuningra kell.. na de nem biztos, hogy az illetőnek maradt pénze ilyen beruházás után még 150k-s vízre is ami értelmes keretek között tartja a CPU-t még a nyári melegben is. (persze itt már 5Ghz felett vagyunk)

(#869) subaruwrc válasza AjgorB25 (#865) üzenetére


subaruwrc
félisten

cpu turbonak semmi köze a ram órajelhez
cpu vcore 1.4-1.45v-ig biztonságos mindennapra is, ha 100°C alatt tudod tartani full terhelésen a maghőt

vtt az a memóriavezérlő feszültsége, 1.15-1.2v elég bármire, több nem szokott segíteni.
vcsa szinkronban állítható előbbi társával 1.2v max elég bármire
dram fesz mehet 1.7v+ is ha megkívánja.
dram mhz tuning az a cpu imc függő, 2133 elég simán, 2400 nem feltétlenül megy mindegyiknek.

(#870) WaterWawe válasza subaruwrc (#869) üzenetére


WaterWawe
őstag

100 fokig mehet a maghő? :Y Én meg tegnap aggódtam hogy konvertálás alatt felment 79 fokra. :DD

(#871) Tirexi válasza subaruwrc (#869) üzenetére


Tirexi
addikt

Tehát akkor 90 fokon 1.44V-on 1 év múlva is ugyan így megy majd a CPU?
Semmi degradáció? :F
Az érdekes mert a CPU topic-ban azt írták, hogy 70 fok felett 1.37V-on már necces.

(#872) WaterWawe válasza Tirexi (#871) üzenetére


WaterWawe
őstag

Nekem már 1.350V-on felmegy 70 fok fölé... "Degradáció" ez milyen szó? :DD

(#873) Tirexi válasza WaterWawe (#872) üzenetére


Tirexi
addikt

Majd megtudod amikor a CPU-d már az 4.2Ghz-et sem bírja majd 1.5V-on. :))

Segítek: [link]

[ Szerkesztve ]

(#874) WaterWawe válasza Tirexi (#873) üzenetére


WaterWawe
őstag

Kösz hogy ellinkelted ezt, ha hazaértem majd csökkentem a VTT-t és a VCCSA-t.
Annyit még megérdeklődnék, hogy ha a ramok 1.65V-on mennek gyárilag az Ivy-nál meg kellett valamit emelni hogy és csak 0.5V-al lehetett kevesebb, mint a ramok fesze. Ez itt hogy van?

(#875) Tirexi válasza WaterWawe (#874) üzenetére


Tirexi
addikt

Az itt is úgy van. :)

(#876) WaterWawe válasza Tirexi (#875) üzenetére


WaterWawe
őstag

És akkor a VTT-t vagy a VCCSA-t kell elemlnem 1.15V-ra?.

(#877) subaruwrc válasza Tirexi (#871) üzenetére


subaruwrc
félisten

bizonyosan komoly statisztikáik vannak az öszes cpu elért élettartamáról, 5mp-es hőfok és aktuális feszültség monitorozással egybekötve, 1 évre visszamenőleg ...

a tuningra nincsen garancia, ha meg 1 évig, folyamatosan 90°C-on járatod 1.44v-tal, akkor is cpu példány függő, hogy mit fog kibírni és mit nem. van olyan amit akarattal sem tudsz megölni és akad ami érzékenyebb, de az snb-e cpuk nem cukorból vannak, bírják a hajlítást, ha nem emeled a vcoret 1.7v közelébe, vagy fölé ( ez hűtéstől függetlenül limit ) akkor nagyjából bármit elviselnek.
70°C-on kibírja az 1 évet folyamatosan, erre elég nagy pénzt tennék be, előbb döglik meg az alaplap alatta.

freestyée

vtt és vcsa nem árt ha maximum 0.5-0.6v különbséggel követi a memória feszültséget, ivynál és snb-enél is, igen. Bizonyított haláleset egyébként erre sincs példaként, 1.3v feletti vtt fesszel előbb döglik meg.

(#878) WaterWawe válasza subaruwrc (#877) üzenetére


WaterWawe
őstag

Beállítottam hogy 1.15V-on menjen a VTT meg a VCCSA is. Remélem megnöveli majd a proci élettartamát.

(#879) WaterWawe


WaterWawe
őstag

Na jó. Kivettem a CPU-t megtakarítottam a lábakat (megnéztem, nincs hajlás), kipakoltam a ramokat. Benyomtam a tápot amikor nem volt bennt semmi, utánna kinyomtam. Vissza a procit és 1 ramot a C1-es foglalatba. B2-nél 53%-nál megáll a lap. :W
Visszaraktam mindent ahogy kell, "New CPU installed!" "Memory: 12800MB (1333-DDR3) ennyit erről.
Két embert is megkértem hogy hozza át, DDR3-mas ramját. Az egyiknek csak 2db modulja van, a másiknak van 4 és neki megy az X79 Sabertooth-ba quad channel-ben. Az egyik Kingston a másik Corsair, csak hogy véletlen se lehessen ez a gond. Ha azokkal se fog menni, akkor ez volt az első és utolsó "Republic of Haters" lapom.

(#880) subaruwrc válasza WaterWawe (#879) üzenetére


subaruwrc
félisten

most egy darab miatt ha elítéled az egész szériát, akkor lehet hogy nem kell tovább erőltetni tényleg.
előfordulnak hibás darabok. ennyire ne szívd mellre, minden megoldható

(#881) WaterWawe válasza subaruwrc (#880) üzenetére


WaterWawe
őstag

Ha hibás darab lenne, akkor ha visszaküldeném szervízbe kicserélnék. Ha másik rammal fog működni, akkor visszavonom minden szavam mert ezen kívül nagyon jó lap, még akkor is ha a biosnak a felét nem értem. :C

(#882) Tirexi válasza subaruwrc (#877) üzenetére


Tirexi
addikt

Köszi a részletes választ. :R

(#883) 04ahgy válasza subaruwrc (#863) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Tom_Tolnak meg nekem meg van 3930K-m, ami megy 5500-at lehűtve. :D

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#884) subaruwrc válasza 04ahgy (#883) üzenetére


subaruwrc
félisten

tudok róla, és ?
nem írtam hogy nincs ilyen.

mod
reggelt :DDD

[ Szerkesztve ]

(#885) 04ahgy válasza subaruwrc (#884) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jah, nem neked akart menni. Most keltem, még álmos_skill... :U

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#886) Tidus válasza WaterWawe (#849) üzenetére


Tidus
addikt

Cseréld le a Kingston-okat. :K

(#881) freestyée:
Most szerezted be az alaplapot, igazából csak anyit tudsz róla amit itt olvastál. Nincsenek saját tapasztalataid, pedig azokból lehet igazán tanulni. Viszont ezért kell meghalgatni a véleményeket is.
Én amikor megvettem a cuccost egy éve, egy hétig szívtam a Biosal, a Ramokkal a procival, mire összeállt a beállítás. A Ramokat én is cserélgettem, probálgattam, nem tudtam eldönteni hogy azokkal van e a gond, v. az alaplappal. Aztán csak beállítás probléma volt. Itt nem úgy mennek a dolgok, hogy összerakom bekapcs. aztán AUTO beállításon mennek a dolgok. Aztán ha tuningolok akkor megpiszkálom valamelyik AUTO-t.
Én nem tartom valószínűnek hogy baja lenne az alaplapnak, mivel ezek nem átlag user felhaználásra készültek, komoly teszt után kerülnek a dobozba. Bár az ördög tényleg nem alszik, ott van példának annak idején BMW001 példája is. Aki régóta itt van tudja, ha nem akkor visszaolvas.
Személyes tapasztalat alapján, ami lehet hogy nem is tapasztalat csak hozzá nem értés. Általánosságban nem szabad becsmérelni semilyen terméket.

[ Szerkesztve ]

(#887) 04ahgy válasza Tidus (#886) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Így igaz. Túl komplex a cucc az összerakom ---> megy beállításhoz. A szerver irányvonalról lett desktopra költöztetve.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#888) WaterWawe válasza Tidus (#886) üzenetére


WaterWawe
őstag

Azon gondolkodom, hogy az lehet-e a gond hogy az hogy 2 dual kit van, nem pedig egy konkrét quad kit. Na majd ma kiderül. Kipróbálom egy Corsair Low Profile 1866Mhz-es tényleges Quad kit rammal.

(#889) WaterWawe


WaterWawe
őstag

Besz*rás... beletettem egy másik, igazi quad kitet. Most megy a Quad Channel, de továbbra is csak 12Gb ramom van 16Gb helyett :W

(#890) fRooStzzZ válasza WaterWawe (#889) üzenetére


fRooStzzZ
senior tag

Akkor már 1 lépéssel közelebb vagy a célhoz.

(#891) tom_tol válasza WaterWawe (#889) üzenetére


tom_tol
addikt

Akkor hogy lett quad ?

(#892) Tirexi válasza WaterWawe (#889) üzenetére


Tirexi
addikt

Alaplap csere.

(#893) 04ahgy válasza WaterWawe (#889) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Alapórajelen, CMOS Clear után is csak 12GB? A piros slotokban a RAM?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#894) WaterWawe válasza 04ahgy (#893) üzenetére


WaterWawe
őstag

Természetesen. Eleve alap órajelen jött be az egész, mikor beraktam az új ramokat.

(#895) M0Dair válasza tom_tol (#891) üzenetére


M0Dair
aktív tag

Úgy, hogy CPUz és AIDA látja neki a 16gb-ot dualban is, most meg a quad modulokkal quadban 16gb-ot. Csak BIOS nem látja, csak 12-t.

(#896) M0Dair válasza WaterWawe (#894) üzenetére


M0Dair
aktív tag

PÜ ment, megvenném a lapot. :)

(#897) Tidus válasza WaterWawe (#889) üzenetére


Tidus
addikt

Javaslok neked egy megoldást a problémádra, ezzel lehet hogy pontot tehetsz a mizéria végére.
Bios-ban lépjél be IDE.
Itt láthatod a Ram-jaidat. azt is hogy hány MHz-n mennek, és a beállítás lehetőségeket.
Nálam a kép alapján 1600MHz-n mennek a 2133MHz-s G.Skill-ek, Alapjáraton van a rendszer.
A DIM Slot # menüben megnézheted mind a nyolc foglalatot, és láthatod hogy melyikben milyen Ram-ok vannak milyen beállításon, és mekkora MHz-n mennek / pillanat.
Ha itt a Biosban látod az összes ramot amit behelyeztél, akkor az alaplappal nincs probléma. Ha nem látja akkor hiba van, v. a Ram-okkal, v. az alaplappal.
A Ram-okat amiket használsz nézd meg az alaplap gyári oldalán, és a Ram gyári oldalán. Egyáltalán alakalmasak e ehhez a konfigurációhoz. Ezekből a támogatásokból adódóan előfordulhat hogy a Win. sem látja.
Én a Ram-ok kiválasztásakor figyelembe vettem hogy az R4E alaplap támogatva legyen a Ram-ok gyári oldalán, valamint a Ram-ok támogatva legyenek az alaplap gyári R4E-DRAM-QVL listáján. Ez szerintem alap dolog egy ilyen konfiguráció létrehozásánál. Ezek után lehet gondolkodni mit bír a pénztárca.

(#898) WaterWawe válasza Tidus (#897) üzenetére


WaterWawe
őstag

Ezzel kezdtem. És mindet látja. :(

(#899) WaterWawe


WaterWawe
őstag

(#900) Tidus válasza WaterWawe (#898) üzenetére


Tidus
addikt

Annak az alaplapnak nincs gondja, én nem azt árulnám a helyedben.
Nézzél utána a Ram-jaidnak.
Visszagondolva(olvasva) nálad az X79 ASRock sem jött be, most rövid időn belül az R4E-vel is folyamatos gondokkal küzdesz.
Biztos hogy az alaplapokkal és a Ram-okal van a gond? :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.