Hirdetés

Tavaszi PlayIT Show

Eme bejegyzésem azért készült, hogy bemutassam, hogy milyenek is voltak a rendezvények, mivel bár igaz tavalytól van, de most idén sikerült az összesre elmennem, és itt nem csak a magyarországi rendezvényeket kell ezalatt érteni, hanem az első külföldi, Szerbiában megrendezett rendezvényre is. Nos tehát akkor szépen lassan, időrendi sorrendben fogok haladni.

No tehát először is miért is mentem el a rendezvényekre? Azért mert van egy ismerősöm, aki felajánlotta, hogy elvisznek Győrbe, amit én el is fogadtam. Miután elmentem, elhatároztam, hogy mindegyikre elmegyek, egyedül a Szerb rendezvény volt kérdéses, de végül elmentem világot látni. Tehát neki(k) köszönhetem, hogy kedvet kapjak, hogy bejárjam kis hazámat. Na és akkor csapjunk a lecsóba!

Győr (2017.03.11.)

Ez volt az első rendezvény, amit 2017-ben rendeztek. Maga a rendezvény ETO Parkban volt megtartva (csókoltatom, aki kitalálta, hogy egy plázában legyen szervezve), ugyan alapból nem volt nagy, de több emeleten voltak rendezvények. Mivel egy plázában volt, így a helyi kisboltok is nyitva voltak, illetve akik csak bevásárolni jöttek (nem a PlayIT-re), azok is ott voltak. Csodálom hogy a biztiboyok simán ki tudták szűrni a potyautasokat. Habár sok kisgyerek volt, mégsem voltak annyira tolakodóak, valamint illetve kevesen cosplayeztek (természetesen a Cosplay.hu csapatát nem beleszámítva, mivel ők szervezték a cosplay (továbbiakban cp) rendezvényeket). Apropó! Mindegyik helyszínen volt cp bemutató, ami ugyanúgy léptek fel, mint amikor verseny van, csak éppenséggel a nagyközönség számára mutatták be, hogy mi az a cp, illetve milyen szép eredményeket lehet elérni.
Rövid véleményem: Ha nagyobb helyen lett volna rendezve, akkor még jobb is lehetett volna, de így is jó volt.

Amikor a procihűtő menetközben elrepül.

Tegnap épp nagyban játszottam az Euro Truck Simulator 2-vel, mikor egyszer csak egy dübörgésre leszek figyelmes. Mivel a gépemből jött így azonnal az elosztóhoz nyúltam, hogy átkapcsoljam a kapcsolót, de a szemem sarkából láttam, hogy már bejött a kék halál (vagy csak kék lett a képernyő). Miután vártam egy kicsit, kinyitottam a gép oldalát, és olyasmi fogadott, amire konkrétan nem tudok rá magyarázatot, hogy miért, de megtörtént. A lenti két képen látható, hogy pontosan mi történt.

Amint látható ismeretlen okokból a hűtő csak úgy fogta magát és kitépve magát leesett, csoda, hogy a processzor sapkája a helyén maradt.

UEFI frissítés te drága.

Mióta tudom, mindig frissítem az UEFI-t (az előző lapnál meg a BIOS-t), így tettem kb. egy hónapja, amikor az alaplapomhoz (ASrock FM2A88X Extreme4+) kiadták a 3.20-as frissítést, ami röviden stabilitást hivatott javítani, legalább is elméletben.Előtte 3.00-ás UEFI volt rajta, a 3.10-et kihagytam, így mivel láttam hogy a stabilitást frissítették, így feltették. Olyan stabilitás frissítés volt, hogy:
-UEFI-ben a C6 kikapcsolásánál lefagyott a Windows 10,
-Néha egy másodpercre megállt minden (kép és hang), majd utána tovább ment
-USB eszközök másolásánál megállt, és nem ment tovább (megszakadt)
-Az OBS-ben ha VCE módban vettem fel, akkor hiába ment gyorsan a játék (60fps), a hardveres dekódolás valami miatt laggolva vette fel a jelentet, kivéve, ha durván lebutítottam a minőséget.

No tehát ezt megelégelve fogtam magam, és downgradeltem, de előtte körbejártam, hogy lehet-e. Persze, hogy lehetett, így felmentem az ASrock oldalára, hogy leszedjem a korábbi UEFI-t de látom, hogy csak a 3.20-as van fent, így gondolkodtam, hogy hogyan lehet leszedni. Aztán megnéztem, hogy melyik linken szedtem le korábban. Amint megtaláltam, és bemásoltam a linket, leszedte. Na ekkor jöttem rá valamire. Tehát a cég nem törli le a korábbi verziókat, tehát csak eltünteti az oldalról. Tehát nézzük meg egy példát (a linkeket direkt nem fogom linkelni):

Facebook letiltás vagy deaktiválás, avagy hogyan derítsük ki, hogy miért nem látjuk az adott személyt

Talán már mindenki átélte, hogy akit korábban elért, azt később már hiába kereste, nem találta. Nos ekkor két esetre lehetett gondolni. Vagy le lettünk tiltva, vagy valóban törölte ( vagy deaktiválta) magát. Erre pontosan még senki sem tudott válaszolni. Azonban találtam egy rést, amin keresztül már pontosabban meg tudjuk határozni. Ehhez mi kell:
- Tudjuk, hogy hogy hívják az adott személyt
- Legalább egyszer beszélgetnünk kellett vele (elég, ha az egyikünk írt)

Ha ez a két feltétel megvan, akkor már jóval könnyebb a helyzetünk, mert ugyan mindkét esetében félkövér betűvel lesz írva a neve de:
- Ha látjuk a profil képét* = akkor egyszerűen csak letiltott.
- Ha nem látjuk a profil képét = akkor deaktiválta/ törölte magát.

*A legdurvább, hogy nem csak az akkori képet, hanem ha frissíti a profilképét, akkor azt is látjuk.

Persze ha tudjuk, hogy sosem rakott fel magáról profilképet, akkor sajnos nem fog működni a fenti funkció.

Pasztázás másképp

Ez is elérkezett az életemben, hogy pasztáznom kellett. Mielőtt belekezdenék, el mondom, hogy a pasztázás oka az volt, hogy az előző konfigurációmból megmaradt a proci hűtő, ami még az AM2+-os procit hűtötte, a jelenlegi konfigom procija ugyan FM2-es, de az AMD-nek köszönhetően nem változott meg a foglalata, így minden további nélkül simán ráment a hűtő. Még mielőtt nekikezdtem volna, először is körbenéztem az interneten, hogy hogyan is kell. Nos itt sokféleképpen mutatták, mondták el hol mellette, hogy ellene. Tehát konkrét szabály nem nagyon van rá, csak annyi, hogy ne túl vékony/vastag legyen. Volt hol borsónyit, hol vonalat, hol pedig x-et raktak rá, és azt nyomták széjjel. Aztán megtaláltam ezt a videót, ahol is nem a processzorra nyomta rá, és kente el, hanem a hűtőfelületen. Nos én pont ezen az úton indultam el, mivel könnyebb a hűtőn kenegetni, mint a processzoron, valamint így az egész felületet érinti, nem csak a közepét (tudom a processzoron is el lehet kenni, de akkor is). Miután rákentem a pasztát, itt volt az ideje, hogy az előző hűtőt leszedjem, és kicseréljem a pasztázott hűtőre. Ez meglepetésképpen nagyon könnyen ment a leszedése, mivel nem tudom hogy, de szinte eltűnt a paszta és csak a processzorról kellett egy kicsit leszednem, majd rátettem az újat. Miután végeztem bekapcsoltam a gépemet, és meglepően jól hűtött és most is jól hűt. És nem csak nyugalmi állapotban, hanem akkor is, amikor épp processzorigényes feladatot hajtok végre (kb. 70°C). Ráadásul amiért fő oka volt a cserének, az az, hogy míg a gyári hűtővel 6000-el pörgött, addig a jelenlegi hűtővel meg max 2000-el teszi meg, tehát jóval halkabb. Tehát ez is egy járható út a pasztázáshoz, és eléggé eltérő a megszokottól, de kb. olyan lesz mint a gyári (előpasztázott hűtő).

BIOS/UEFI frissítés

Talán már mindenki hallott arról a szóról, hogy frissítés. Sokan a Windowsnál, Linux valamelyik rendszerénél, Apple rendszereknél, illetve az Androidnál. Vannak, akik belevágnak, és vannak, akik ódzkodnak tőle, és van akit nem érdekel. Ezek a szoftver frissítések legtöbbször nem okoznak galibát, ha mégis, akkor egyszerűen helyre lehet hozni, de azonban van egy frissítés amitől a legtöbben nem mernek belevágni, és az a helyzet, hogy van is alapja. Ez nem más, mint a BIOS/UEFI frissítés.

Röviden annyit kell tudni a BIOS/UEFI-ről, hogy ez felel a hardverek kezeléséért, itt tudjuk beállítani a feszültségeket, a sebességet, az extra funkciókat pedig itt tudjuk bekapcsolni. És épp emiatt veszélyesebb a frissítése, ugyanis, ha sikertelenül ér véget (pl. hibás letöltés, vagy áramszünet miatt), akkor nagyon nehezen, vagy sehogy sem lehet megjavítani. Bár régebben keringett egy olyan legenda, hogy a jó alaplapnál elindítjuk a gépet, majd menet közben kicserélik a rossz chipre, és azt újra frissítéssel oldják meg. Hogy ez mennyire igaz azt nem lehet tudni (én konkrétan nem hiszek), Az EPRom írást már annál inkább, csak ugye az nem olcsó mulatság. Egyes alaplapgyártók már dual BIOS/UEFI rendszerrel adják ki az alaplapot, aminek az a célja, hogy ha a frissítés során probléma lenne, akkor a másik chipről elindul a rendszer, aminek köszönhetően könnyebben ki tudjuk javítani a rendszert. A másik megoldás a PCI videókártya, illetve a floppy lemezes megoldás, amikor egy DOS indító lemez segítségével újra frissítjük a rendszert, ami vagy sikerül, vagy nem.

Stabil DVB-T vétel

A DVB-T általában

Szerintem már sokan hallották azt, hogy rövid időn belül az Antenna Hungária csak digitálisan fogja sugározni az adásait, azaz 2-3 éven belül már végleg megszüntetik az analóg sugárzást (pontosabban már el is kezdték lekapcsolgatni), így mindenkinek át kell állnia vagy valamelyik kábel/műholdas szolgáltatásra, vagy a MindigTV-t választja.
Nos, az utóbbi esetben annyiban jobb, hogy 3 helyett 8 csatornát lehet fogni (abból 1 infó, és 1 külföldi hírcsatorna).

Többféleképpen lehet fogni: hagyományosan TV-n, vagy (hordozható) számítógépen is. Igény ugyanis van rá, hogy ne helyhez kötve nézzük a tv adásokat (menet közben jelenleg még nem lehet nézni, így elsősorban pl. szállodákban vagy ott, ahol sokat kell várakozni).

Aki járt már számítástechnikai üzletben, vagy bevásárló központban, az észrevehette, hogy már sokféle USB DVB-T vevőt lehet kapni az egyszerűtől egészen a sim méretű Conax modulosig.
De az antenna csatlakozóak is változóak, ugyanis van a hagyományos, és van a kis csatlakozós. Lehetőség szerint vegyük meg a előbbit, ugyanis azzal könnyebb dolgunk lesz a későbbiek során (nem kell külön átalakítót venni a csatlakozók miatt).