A fejlődés töretlen. Minden egyre nagyobb, szebb, jobb, gyorsabb, kívánatosabb lesz a számítástechnikában is. De vajon előre megyünk?
A minap a Milyen notebookot vegyek? ([link]) c. sikertopikban a következő mondattal találkoztam: "semmiképpen ne vegyél már GMA900-as gépet".
Nem kötekedek, isten ments, alapvetően egyetértek a fenti mondattal, de lefuttatnék itt egy gyors gondolatmenetet, csak amúgy hangosan gondolkodásként.
Pillanatnyilag a legtakarékosabb, azaz legkevesebbet fogyasztó chipset-processzor páros a normál mobil kategóriában az i915 és a Pentium M. Nem említve természetesen az amúgy is méregdrága LV/ULV, stb procikat. Ha ehhez még hozzávesszük azt az alulórajelezési lehetőséget, amit ez a platform megenged, és amit a Core Duo / Core 2 Duo procik esetében már nem tehetünk meg, az tovább árnyalja a képet. Csak gyors összefoglalásként: a lapkészlet és a processzor lehetővé teszi azt, hogy minden egyes szorzóhoz mi állítsuk be a működési feszültség értéket - ami természetesen komoly hatással van a processzor hőtermelésére és a fogyasztásra. Fentiek miatt alakulhatott ki az az érdekes helyzet, hogy gyakorlatilag ugyanaz a gép egy generációval később ugyanazzal az akkumulátorral egy órával kevesebbet bír működni. Erre jó példa a bevezetőben említett fórumtémában is tárgyalt HPQ nc4200 / nc4400 problémakör. A két gép között gyakorlatilag csak a chipset (mely természetesen tartalmazza a videóvezérlőt) és a processzor a különbség (i915GM vs i945GM és Pentium M vs Core Duo), a többi összetevő gyakorlatilag megegyezik. Persze a Core Duo processzor már kétmagos, ráadásul hamar le is cserélték a sorozatot a Merom magos Core 2 Duora, de a tapasztalatok szerint ott sem jobb a helyzet fogyasztás terén semmivel. Ugyanígy nem hozott jelentős pozitív változást az új, 965-ös chipset, és az ő főszereplésével debütáló Santa Rosa platform.