Garmin Venu SQ és Garmin HRM-Dual összehasonlítása, avagy kell-e a szíj?

Az előző irományomban szépen körvonalaztam, hogy a Garmin Venu SQ (és igazából mindegyik Garmin, amiben minimum az Elevate 3-as szenzor dolgozik) egy rendkívül jó ár/értékű okosóra, ami hobbi sportolóknak bőven elég pontossággal rendelkezik pulzusmérés terén.

Akkoriban több tesztet is találtam, amiben Polar H9 és H10-el is összevetették és sok esetben olyan kicsi volt az eltérés, hogy azok alapján tényleg fölösleges szíjat venni.

De rákaptam a futásra és a 2021-ben teljesített közel 600 km után azt mondom, hogy vannak itt-ott anomáliák. Az az igazán mérvadó teszt, amit magam hajtok végre, nem mások, úgyhogy nemrég vásároltam egy Garmin HRM-Dual-t.

Polar H9-et szerettem volna első körben, de annak a szíjára sok a panasz, könnyen csúszkál. H10 az jó, de már 30k fölött van. És ha már Garmin órám van, akkor maradhatnánk márkán belül. Csomó teszt alapján ugyanolyan pontosan ezek, viszont a Garmin szíja ugyanolyan jó, mint a H10-é, és éppen akciózták 21k-ra.

Hogy lehet összevetni a pulzusértékeket? Mondjuk az órával rendesen rögzítem az edzést és a telefonnal meg a szíjat és keresek egy közös pontot. Feltúrtam a fél netet és nem találtam igazán jó közös pontot.

A megoldást az Auxiliary Heart Rate nevezetű data field hozta, ami segítségével a Garmin Connectben össze is tudom vetni az adatokat. Lényegében ez a kis kiegészítő egy plusz adatmező, ami külön rögzíti a szíjon mért pulzust és belerakja a .fit fájlokba, miközben az óra a saját pulzusmérőjét használja.

Nézzünk is pár eredményt:

Még néhányat:

Na még egy párat, futással együtt:

Nem annyira vészes a különbség, de sokkal pontosabbra számítottam a sok internetes teszt alapján.
Annyi pozitívum van, hogy egy teljes edzés alatt kb. 1-2 bpm eltéréssel az átlag pulzust eltalálja, illetve futásnál elég pontos és biciklizésnél is elfogadható a kezdeti nehézségek után

2021 előtt elég pontatlan volt. Akkor kapott egy jó frissítést; utána készült pár teszt, amit alapul vettem, de azóta már vagy 3 frissítés kijött. Sajnos simán elképzelhető, hogy túl jóra sikeredett és visszabutították. Ha túl jól mér, mégis ki venne drágábbat?

Akinek tényleg szükséges a pontos adat, az nem ússza meg szíj nélkül. A jól eltalált átlag miatt viszont egy hobbisportolónak valószínűleg elég egy ilyen óra is.

Akkor most jöjjön egy adag a szíj ellen:
A napokban elég sok tesztet csináltam és csak 2 alkalommal rögzítettem csak a szíj adatát. Az egyik esetben erősen szakadozott a jel, pedig rendesen benedvesítettem:

Másodszor irreálisan alacsony pulzust mért a biciklizés nagy része alatt (60 bpm? Inkább 150...):

Ezen felül van egy komolyabb anomália: a fenti 15 összehasonlító képnél abból indulunk ki, hogy a szíj az pontos. A helyzet az, hogy több esetben éreztem, hogy magas a pulzus, a szíj érezhetően alámért és az óra tükrözte a pontos értéket.
Persze a húzódzkodásokkal meg az óra nem tudott mit kezdeni (pár Jógás edzésben volt az is..). Megcsináltam 8-at, mire a szíj már 155-ös bpm-et mutatott, míg az óra csak 115-öt és feljebb se ment nagyon.

Innentől befejezem az összehasonlítást és csak a szíjjal fogom mérni a pulzust. Ha rendszeresek a fenti anomáliák, akkor szerintem nem éri meg a plusz macerát és maradok az óránál.

Illetve akit érdekel a futás, az megnézheti, mert publikussá tettem. Sok esetben 1-2 bpm eltérés van az óra és a szíj között.

Még van hozzászólás! Tovább