Hirdetés

Li-ion/pol akkumulátorok töltése a lehető legjobb élettartamért

FIGYELEM! Ez a bejegyzés nem arról szól, hogy mennyire van értelme így vagy úgy tölteni az eszközöket és ez alapján mennyire "fölösleges" kímélni az akkukat.

Ezt egy infómegosztó és gyűjtő írásnak szánom, tehát a kommentek alapján módosíthatom a jövőben, hogy tényleg valós és használható infót adjak közre.

Most az a lényeg, hogy az észszerűség határán belül hogy lehet a legjobban meghosszabbítani a Li-ion/pol akkuk élettartamát úgy, hogy az még a végfelhasználó számára vállalható napi töltésszámmal elérhető legyen.

Rengeteg infó van az interneten ajánlásokról, tényekről és tévhitekről, de általában 3 tábort lehet megfigyelni:

1. Hagyják merülni az eszközt, amíg csak lehet és valahol 15% alatt dugják fel tölteni (az se baj, ha 0-ra merül), majd egészen 100%-ig töltik.

2. 20-80-oznak és szinte csak mobiltelefonoknál. Az utóbbi években egyre több helyen látom/hallom az interneten és mobilszervizes kollégáktól, hogy ezzel a módszerrel szépen lehet csökkenteni a cellák degradálódását még úgy is, hogy emiatt többször kell töltőre dugni.

3. Minden nap éjszaka töltik töltöttségi szinttől függetlenül: általában 50-20% között kerül fel a töltőre és 100%-ig tölt. Leginkább mobilokat szeretnek így tölteni.

Én a batteryuniversity tanulmányából indulok ki, mert látszólag értik miről beszélnek. Aki nem ismeri, nagyon ajánlom, hogy először azt olvassa át.

Van egy szép kis grafikon a fenti tanulmányban, ami szerintem minden vitán felül áll:

20-80 pont nem szerepel benne, de a 25-80 és 25-100 is tökéletes, mint összehasonlítási alap.
Vegyük a 85%-os elhasználódást: 25-ről 80-ra töltve 4500 ciklusról beszélünk, 25-ről 100-ra meg kicsivel több, mint 2000 ciklusról.
40-ről és 50-ről 100-ra tölteni alig növeli a ciklusok számát: valahol 2700 ciklus körül lehet, míg 85%-ra romlik az akkumulátor állapota.
A legjobb eredmények a 75%-ig való töltésből erednek.
25-75 esetén valahol 7000 ciklus után állunk csak 85%-on. 45-75 esetén ez kb. 12000 ciklus. 5000 ciklusnál még 90%-os az állapota!

Akkor most jöjjön a józan ész: minél ritkábban szeretnénk a töltéssel foglalkozni. Az nyilván nem vállalható, hogy naponta 5x dugok fel egy eszközt tölteni, tehát szerintem már a 45-75 se alkalmazható mondjuk egy mobiltelefon esetében, mert egész egyszerűen túl gyorsan merül.
A 20-80 ebben a tekintetben már sokkal csábítóbb, mert a teljes kapacitás 60%-a azért csak rendelkezésre áll és (a diagramot nézve, hasra ütve mondom) 85%-os degradálódást kb. 2500 ciklus után ér el, ami azért nem olyan vészes.

Nézzünk egy kis összegzést kiegészítve a fentiek lényegével:

-Rossz ötlet 20% alá merülni hagyni. A tesztek ki se térnek rá és bárkit kérdeztem eddig, mindenki ezen az állásponton van
-A fentiek alapján rossz ötlet teljesen feltölteni az akksit. 75% körül van a sweet spot és minél tovább töltjük, annál jobban hatunk az élettartamára - negatív értelemben
-Túl hidegben (0 °C alatt) és túl melegben (40 °C fölött) ne töltsük! (ez a gyorstöltés legnagyobb rákfenéje, mert túlságosan felforrósodik az akkumulátor. Persze a helyzet nem annyira egyszerű, mert a magasabb hő magas feszültségen sokkal károsabb, ezért is vált sokkal lassabb töltésre 90% felett). Illetve az épeszűbb gyártók nem 50W-120W-al töltenek, hanem *csak* 15 wattal, ami kb. 40 °C fölé nem melegíti az akksit normál szobahőmérsékleten.
-Gyorstöltést a fenti pont miatt érdemes inkább mellőzni.

Azaz szerintem az ideális töltés élettartam szempontjából a 25-75, feltéve ha így egy napot kibír az eszköz.

Nyitott kérdések:

Mi van a memóriaeffektussal?
-Li-ion esetében van pici. Batteryuniversity alapján 500 óra (~20 nap) után kell egy teljes feltöltés, hogy ne csökkenjen a memóriaeffektus miatt a teljes kapacitás.
-Li-pol esetében ÁLLÍTÓLAG nincs memóriaeffektus, nem kell sose 100-ig tölteni.

És a kisütés? Fontos 0-ig meríteni, hogy rendesen legyen *kalibrálva az akku (bármit is jelentsen ez :D)?
Amiket eddig olvastam, azok alapján nem kell és kifejezetten káros is. Utoljára NiMH akkuknál hallottam ilyenről...

Tényleg az a jó, ha minél lassabban töltjük? Akkor USB2.0-án keresztül, ~500mA-al töltöm! De akkor egy 3000-es telep 0-ról 100%-ra 6 óra! Illetve nem tudni hány mA-ra veszi vissza a töltést 90% felett...

Ha bármi észrevételed van a témával kapcsolatban, kérlek oszd meg a hozzászólásoknál.

KIEGÉSZÍTÉS A KOMMENTEK ALAPJÁN

-azbest jogos meglátása, hogy nem tudjuk a kalibrációt, ezért amíg nem látunk tényleges feszültséget, addig csak a barkóbázás megy, hogy amit az adott eszköz 100%-nak mutat, az ténylegesen 4.2v vagy esetleg kevesebb (3.0-4.2v között van a 0-100%, de dönthet a gyártó úgy, hogy mondjuk 3.4v-nak állítja a 0%-ot és 4.1v-nak a 100%-ot).

-Azt írtam feljebb, hogy túl melegben se szabad tölteni az akkut, de akkor hogy legyen hidegebb töltés alatt?
-kivesszük a tokból
-olyan felületre rakjuk, ami jó hővezető: pl: mikró teteje (nyilván amikor nem használjuk), radiátor (nyilván nem fűtés közben :)) )
-nem használjuk töltés közben (azaz kikapcsolt kijelzővel töltjük)
-minden adatkapcsolatot letiltunk a töltés idejére

-mustang08 által: az újabb Samsung okostelefonokban már be lehet állítani (részletes akkubeállításon belül), hogy csak 85%-ig töltse az aksit, illetve a gyorstöltést is le lehet tiltani (régi S7-emben is benne volt az utóbbi).

Egy kis extra:
Előző telefonomnál (Samsung Galaxy S7) nem hallgattam senkire és mindig 15%-ig (vagy alá) hagytam merülni, majd 100%-ig töltöttem, lassú töltéssel. 4-5 naponta töltöttem. 3 év 3 hónap után adtam el, ami kb. 300 ciklusnak felelt meg. AccuBattery szerint 75%-os volt az élete.

Azóta 1,5 éve egy Pixel 4a-t nyüstölök, ahol próbálom tartani a 20-80-at, havonta 1x töltöm 100%-ra és 2-3 naponta kell tölteni. Azaz kb. 250 ciklust lőttem el. jelenleg 101%-os az élete. (nyilván az akkulottón éppen jót nyertem (gyártástól függően lehet +-5% eltérés a tényleges kapacitásban), de azért látszik, hogy lassabban degradálódik, mint az S7-es).

Még van hozzászólás! Tovább