Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) p0lip


p0lip
tag

Ja, elfelejtettem a tájékoztatást, a 3xOPA2604 sajnos nem igazán jó...
Azaz igazság, nehéz jó puffer ic-t találni, mint már írtam...
Vannak mindenféle ügyeskedések, az offset hibák kiküszöbölésére, ezt a célt szolgálja pl. az LM6172 vagy az AD823, valóban ki is szűrhető velük elég sok hiba, de szerintem ez sajnos a zene rovására is megy...
Nem nagyon van már ötletem, azt hiszem, a kártya átalakítása nélkül nem lehet igazán jó eredményt elérni. Tudtam, hogy valamiféle kompromisszumot kell elfogadni, de őszintén kisebb megalkuvásra gondoltam...
Ahogy a neten szétnéztem, azok akik komolyan beleásták magukat a Xonar rejtelmeibe, mind erre a következtetésre jutottak, nem akartam hinni nekik, kipróbáltam tényleg rengeteg opamp-ot, rengeteg variációban, de azt kell mondanom, igazuk van, komolyabb beavatkozások nélkül sehogy nem lesz az igazi.

Szerk
Ja igen régebben ajánlottam a 2xLME49860+AD823 kombót, ez inkább így jobb: 2xLME49720+AD823. Pont azért, mert nagyon hasonlóan szűr a 49860 és az AD823, a kettő együtt ezért nem az igazi.

[ Szerkesztve ]

(#302) p0lip


p0lip
tag

Na úgy tűnik sikerült egy hallgatható beállítást találni, remélem pár nap múlva is ez lesz a véleményem erről a kombóról...
Már kezdtem megalkudni és a 2xOPA2604+LME49860, 2xOPA2604+LM4562, 2xOPA2604+AD823, illetve a 2xLME49720+AD823 beállítások között vacilláltam, melyik legyen a végleges, de igazából mindegyik variációval volt problémám.
Egyszer csak eszembe jutott az LM6172, milyen lenne a 2604-esek mellé pufferbe,
de nem igen hittem benne és halogattam a próbát. Pont valami ezredszer próbált variációt akartam ezeregyedszer megpróbálni, mikor hirtelen megragadtam a 6172-est és beraktam...
Nem voltak illúzióim, semmi extrát nem vártam, sőt, igazából egy zeneietlen, szekció hiányos
hangot "vártam".
Nem így lett, most először tapasztaltam igazán, hogy a "korlátozó/szűrő" opamp, tényleg szűr és tényleg csak azon a frekiken ahol kell és ami nagyon lényeges, a zenei élményt illetve a zenei összképet nem piszkálja, nem barmolja el.
Szóval tényleg tiszta, szinte mentes az offset hibáktól és zenei!
Ez pedig a 2xOPA2604+LM6172 kombó.
Imádkozok, hogy pár nap múlva is megerősíthessem mindezt... :D

[ Szerkesztve ]

(#303) ozzy711 válasza p0lip (#302) üzenetére


ozzy711
őstag

Arra én is kíváncsi vagyok!

(#304) p0lip válasza ozzy711 (#303) üzenetére


p0lip
tag

Elhiheted én is, szeretném már befejezni, de amíg nincs meg egy hosszútávon és széles forrásanyag esetén hallgatható hang, addig nem lazíthatok :D
Egy, egy számhoz vagy lemezhez nem nagy kunszt jó beállítást találni, de hogy sokféle zenével, illetve - érthetően- a különböző kiadványok eltérő keverésével, minőségével is jól boldoguljon, na az már nem olyan egyszerű...
Jó azt nem várom, lehetetlen is elérni, hogy bármely forrás, lemez esetén ugyanolyan "jól" szóljon, az természetes, hogy lesz amivel kiváló és lesz amivel kevésbé élvezetes a zenehallgatás. Ám azt már nem tudom tolerálni, hogy x, y, z lemezekkel kiválóan szól, viszont vannak olyanok amik gyakorlatilag elviselhetetlenül, élvezhetetlenül szólalnak meg.
Mivel a trendet megtudom fordítani, tehát más opamp beállítással az idegesítőből egész jól hallgatható lesz, viszont megint lesznek újabb olyan források, amivel idegesítő és így tovább.

(#305) ozzy711 válasza p0lip (#304) üzenetére


ozzy711
őstag

Igen, ez így van! Nem az az elvárás, hogy minden lemez kiválóan szóljon, hanem az, hogy ne legyen egy sem idegesítő, fárasztó, erőszakos.
Az, hogy ezen belül vannak jobban sikerült, tonálisan kiegyensúlyozott felvételek, amik különösen jól szólnak, az más kérdés.
Alapvető elvárás részemről is, hogy a legrosszabb felvétel sem szólhat erőszakosan, mert akkor a rendszerrel van a hiba, mivel elvileg egy felvételt sem készíthettek úgy, hogy idegesítő legyen hallgatni.
Ugyanakkor lehet pl. egy régebbi felvétel - a maga korlátaival együtt - kiváló jelenlétérzetű, levegős, nagy volumenű annak ellenére, hogy pl. a cinnek nem tökéletesek. :K

(#306) p0lip válasza ozzy711 (#305) üzenetére


p0lip
tag

Igen a borzalmas hármas: idegesítő, fárasztó, erőszakos, ez a három külön, külön is gyilkos, hátha még sikerül egy olyan jó kis beállítást találni, hogy a három egyszerre jelen legyen :D
A nagy tesztelésben ráleltem pár olyan variációra ami annyira megviselt, hogy csak csöndet akartam, semmi mást. Vannak gyors és egyenes gyilkosok, amik azonnal rosszul esnek, de sokkal veszélyesebbek az orvgyilkos kombók, mikor először rendben lévőnek tűnik minden vagy akár még kifejezetten jónak is, aztán csak hallgatja az ember telik az idő és azt veszed észre hogy fúrják a füleden keresztül az agyad, vagy éppen a túlzott, lappangó, terjengő basszus a kisagyad amortizálja le :D
Szóval veszélyes sport ez :)

(#307) p0lip


p0lip
tag

Na kész, feladtam a küzdelmet. Elfelejtettem a beszámolót, szóval a 6172-vel a pufiban sem jött be, visít a középmagas vele sajnos és a mélyek is lehetnének keményebbek... Persze nem csoda, a 6172 lágyítja a hangot. Tudom hogy a 2604 lenne a legjobb az I/V-ben, de egyszerűen nem találok normális puffer opampot hozzá, ami nem baltázza el a hangot, így feladom a további kísérleteket a 2604-el...

(#308) ozzy711 válasza p0lip (#307) üzenetére


ozzy711
őstag

És most akkor mi a konklúzió? Ezt érdemes kipróbálni: 2xOPA2604+LM4562 ? Mert akkor beruházok 2 db. 2604-re.

[ Szerkesztve ]

(#309) p0lip válasza ozzy711 (#308) üzenetére


p0lip
tag

Szia!
Olyan bánatos voltam, hogy nem sikerült valami frappáns beállítást találni, hogy el is felejtettem leírni, az 2xOPA2604+LM4562 beállításnál maradtam :)
Orosz oldalakon a 2xOPA2604+OPA2132 és a 2xOPA2604+LME49860 kombókat favorizálják inkább, amikkel én is próbálkoztam. Szerintem a 49860-al a pufiban egy kellemes hang lenne, de a basszus nagyobb a 4562-vel, illetve az énekhang több lemez esetén z, s, sz, cs hangok esetén köpködős... nem tudom hogy írjam, nem sziszeg, egyféle kis torzítás. Különben is azt figyeltem meg a 49860 majdnem az igazi, tényleg kellemes a hangképe, de szerintem nem igazán jó puffernek, ilyesmiket produkál több konfigban is, mint írtam, illetve jellemző, hogy a pufiban használva, elvesz a basszusból. Mondjuk szerintem I/V-ben is gond van vele, ott ad egy elég nagy basszust , bár megjegyzem, az LME-k basszusa nekem kicsit csináltnak, felfújtnak tűnik és van valami kis zavarosság a magas szekció körül, de ennek ellenére tényleg nagyon kellemes a hangképe, csak hát ott vannak ezek a zavaró dolgai... Ennek ellenére kipróbálhatod, lehet nálad jól alakul.
A 2132-vel a pufiban pedig nagyon hasonló a 2134-hez (ezt már megírtam régebben), én ezt nem ajánlom.

(#310) ozzy711 válasza p0lip (#309) üzenetére


ozzy711
őstag

Ok! Köszi, akkor marad a 2x2604. Van valami külön típusjel rajta, mint pl. a 2634-en vagy ez csak egyfajta van?

(#311) p0lip válasza ozzy711 (#310) üzenetére


p0lip
tag

OPA2604AP, ez a DIP foglalatos.

(#312) p0lip válasza ozzy711 (#310) üzenetére


p0lip
tag

na ezt lehagytam: [opa2604ap]

(#313) ozzy711 válasza p0lip (#312) üzenetére


ozzy711
őstag

Köszi, pont ilyet rendeltem!

(#314) p0lip


p0lip
tag

Már előre félek a kokiktól, amiket kapni fogok :)
Szóval a vallomás: Ennyi idő után csak gyanús lett ez a sok kis torzítás, több opampal is...
Végül beláttam ez nem lehet normális és belekukucskáltam az erősítőbe.
Száz szónak is egy a vége, a ludas a hangszóró terminálon található 2 db védelmi relé volt, nem mondhatnám hogy brutálisan néztek ki a megszakító érintkezői, de ezek szerint éppen elég volt ahhoz, hogy ezeket a kis torzításokat előidézzék, magyarul elbarmolják a hangot...
Megtisztítottam bepolíroztam és megszűntek az anomáliák, most már egy, egy opamp csere tényleg csak különböző hangképet okoz és nem mindenféle torzításokat.
Szép... eddig gyakorlatilag azt csináltam, hogy az erősítő hibáját próbáltam korrigálni a műveleti erősítökkel:) A vicc, hogy többé, kevésbé sikerült is :)
Szerencsére az eddigi tapasztalatok, különböző opampokkal nem vesztek kárba, mert a hangképük olyan maradt, csak ahol a torzításokat írtam, na azokat a részeket illik fenntartásokkal kezelni! Elnézést mindenkitől, akit a hiba miatt akaratomon kívül félrevezettem!
Most már tényleg minden rendben és végre gond nélkül düböröghet a 3xOPA2604 és
megértem azt is, hogy egész egyszerűen semmi kedvem kipróbálni másik konfigot :C

a bűnös
közelről

(#315) ozzy711 válasza p0lip (#314) üzenetére


ozzy711
őstag

:C :W
A 2604 ezek szerint továbbra is ajánlott! ;] Ha minden igaz szerdán jön 2 db.

(#316) p0lip válasza ozzy711 (#315) üzenetére


p0lip
tag

A 2604 szerintem jó, nem csak a hangkártyán, illetve nem csak ebbéli kísérleteimből gondoltam így, erősítőkbe illetve más zenecuccokban is erre jutottam.
Szóval az eddigi tapasztalatok miatt ragaszkodtam hozzájuk, mivel tudtam az eddigiekből, hogy egyszerűen "jól" kell szólniuk :)
Ezért nem hagytam annyiban, mikor úgy nézett ki nem akar összejönni, mert tudtam, hogy kell szólnia a 2604-el szerelt cuccnak:)

[ Szerkesztve ]

(#317) ozzy711 válasza p0lip (#316) üzenetére


ozzy711
őstag

Igen, komolyabb cd játszók kimenetén is találkoztam ( olvastam ) már ilyen opamp-okkal!
Az alapvető különbség a pl. a 2634-eshez képest, hogy ez fetes bemenetű. Lehet, hogy ezért jobb!?

(#318) p0lip


p0lip
tag

2134-et akartál írni? Tudtommal az is fetes.
A 2604-est én sem magamtól találtam ki, eredetileg Bese Attila (Alisca Orange) adta az ötletet, hogy ha műve, akkor csakis 2604, az Ő szent meggyőződése, hogy csak ez az opamp alkalmas normális hangot képezni. Először nem teljesen hittem neki, próbáltam millióféle mást, de sok hallgatózás után magamévá tettem a nézetét :) Való igaz, találni, nagyobb basszussal bírót, részletesebbet, első hallásra lenyűgözőbbet, stb, stb, de összességében én sem találtam hosszú távon hallgatható, kiegyensúlyozottabbat.

(#319) p0lip válasza ozzy711 (#317) üzenetére


p0lip
tag

Gyakrabban említettek:
OPA2107/2111/2132/2134/2604 mind fet.
AD823/825 fet, (825 csak SOIC foglalat)
TLE2072/2082 fet
OPA2137/2277/2227/2228/ bipoláris
AD826 bipoláris
LM6172/4562, LME49720/49860, JRC2114 bipoláris

[ Szerkesztve ]

(#320) ozzy711 válasza p0lip (#318) üzenetére


ozzy711
őstag

Igen, természetesen 2134... :R Megnéztem tényleg fetes, akkor más miatt a különbség. Majd szerdán remélem meg is hallom...

[ Szerkesztve ]

(#321) p0lip


p0lip
tag

A Linear Technology cuccait lehagytam.
LT1364/1365/1469/1630/1631 bipoláris
Akkor már a nagy öreg is szerepeljen:)
NE5532/5534 bipoláris

(#322) p0lip válasza ozzy711 (#320) üzenetére


p0lip
tag

Kíváncsian várom én is, neked tetszik-e a 2604 :)
Mondjuk azt is akartam, ha már az I/V-ben fetes van, akkor a pufi is legyen az, mivel valahol olvastam, hogy bár nem szentírás, de kívánatos a fet, a fettel, a bipoláris, a bipolárissal párosítva.

(#323) ozzy711 válasza p0lip (#322) üzenetére


ozzy711
őstag

Ok! Majd jelzem!

(#324) p0lip válasza ozzy711 (#323) üzenetére


p0lip
tag

Nem tudom milyen opampok vannak még a birtokodban, ha megjönnek a 2604-ek ajánlom kipróbálni a következőket:

- 2xOPA2132P+OPA2604AP - elsőre nem a leglenyűgözőbb, kicsit "pocakos" basszus, de tonálisan rendben van és nagyon természetes hangzás.
- 2xOPA2134PA+OPA2604AP - hasonló, de a magas szekció nem olyan szép (rövidebb magas hangok) viszont mélyebb tónusú, bár kevésbé definiált basszus, kicsit szűkebb színpaddal.

Ezen beállítások egyike sem harsány, agresszív vagy tolakodó, sokáig hallgatható, de nem is unalmas. Mondom nem elsöprő, elsőre nem mondja az ember, hogy hűűű, na ez maga a csoda, de hosszabb távú zenehallgatásnál igencsak meghálálja a bizalmat :)
Összességében elmondható, a 2132 valamivel jobban definiált és az énekhang is nagyon természetes, a 2134 mélyebb tónusú és tonálisan elég kiegyensúlyozott, kevésbé definiált és picit szűkebb érzést kelt, énekhang is egy picit kevésbé természetes, de összességében kellemes kombó mindkettő.

[ Szerkesztve ]

(#325) ozzy711 válasza p0lip (#324) üzenetére


ozzy711
őstag

Megjött a 2db. 2604. :))
Elsőre ( és egyenlőre ) a gyári buffer + a 2 db. 2604-es megy ( majd később kipróbálom a 2134-et a buffer helyén is ).
A 2134 utáni tapasztalatok: kissé levegősebb hangzás, kibővített frekvencia szélekkel ( alul és felül is ) valamint nagyobb részletezettség. Igazából nem az a brutális különbség, de azért egyértelműen hallható.
A gyári buffer + a 2 db. 2604 neked hogy jött be?

(#326) p0lip válasza ozzy711 (#325) üzenetére


p0lip
tag

Igen, kb. le is írtad a különbséget, picit kerekített alul és felül, valamint szerintem "melegebb" hangzás.
Gyári pufferel kapcsolatban - igazából nem stimmel ez sem, a 4562 bár valahol elég semlegesnek számít, ám kicsit durva illetve a mid szekciójában van egy kis zavarosság, csúnyaság...
Ahogy olvastad a kínlódásaim, pont ez a baj, hogy egy igazán jó puffert nem találok a 2604-eshez... Olyan akad, ami elsőre jónak tűnik, de hosszabb távon kiütköznek a hibák, ill. akár idegesítő lesz. Tudom milyen hangot képez a 2604 és gyakorlatilag a pufferelés elbarmolja...

Az LM/LME szerintem nem megoldás se I/V, se puffer szinten... A LME49860 pl. majdnem tökéletes, elsőre tetszetős hang, de I/V-ben eltünteti a mid hangokat, pufferben meg túlzottan felerősíti a magasfrekis hangokat... Az LM6172 szerintem szükségtelenül lágyítja a hangot...
LME49720 - túl könnyű basszus... A 4562-öt már írtam... AD823 - hangsúlyozza a basszust, de hozzáteszi a saját sziszegőit, ill. szűkíti a teret is, az egész hangzás vele valahogy nem olyan nagy volumenű... AD826 - amolyan szendvics hang :)Illetve már írtam, az LME-k basszusa kicsit pumpáltnak, csináltnak tűnik...

A 2134 pont nem, de a kártya eléggé hajlamos az élességet hangsúlyozni és nehéz úgy visszafogni ezt a "visítást", hogy a tonális egyensúly megmaradjon, ne legyen hiányérzet az opampokkal elnyomott frekik miatt, szóval, hogy egy tiszta és természetes előadás legyen, helyén lévő magas, mély és közép szekciókkal...

Próbáld meg majd amiket írtam ma (2xOPA2132/2134+OPA2604)
A 2132 bár nem hibátlan, elég mindenevő, több műfajban és különböző minőségű zenék esetén is jól hangzik és nagyon természetes.

[ Szerkesztve ]

(#327) p0lip


p0lip
tag

Úgy tűnik kénytelen vagyok feláldozni a 2604-est a puffer oltárán... Egyszerűen nem találtam méltó opampot mellé a *pufiba. Így a 2604-re kell bíznom ezt a feladatot és ahogy írtam 2xOPA2132/2134+OPA2604 beállítást használom. Sajnálom, hogy a 2604-nek a pufiban kell sínylődni és nem teljesedhet ki az I/V-ben, de mint az eddigiekből is kiderült, az RCA kimeneten elég számottevő szerep jut a puffer opampnak.
Az fent említett beállításnál kiegyenlítettebbet, tisztábbat, természetesebbet és így hosszan élvezhető variációt nem találtam.

* Mondjuk ez nem csak a 2604-nél probléma, talál az ember egy jó hangú, illetve neki tetsző opampot az I/V-be és akkor kezdődik, hogy eddig jó, de mit rakjak a pufferbe, hogy ne, vagy csak kicsit vacakolja el a kiválasztott I/V -ben lévő erősítők munkáját...
Azért vannak szerencsés esetek, mikor egymás hibáit kompenzálják, javítják, illetve a pozitív tulajdonságaikat erősítik, de ahogy a neten utánaolvastam a témának, azok nem DIP foglalatú opampok, így átalakítót kívánnak és általában más, pl. sönt, kondenzátor cseréket is igényelnek a kártyán.

(#328) ozzy711 válasza p0lip (#327) üzenetére


ozzy711
őstag

Kipróbáltam a 2134 + 2x2604 változatot. Nekem bejött ( jobb, kellemesebb, finomabb felbontású mint a 4562 ), egyenlőre itt megállok. Később kipróbálom fordított felállásban is, majd meglátjuk. Igazából elégedett vagyok így is, sokkal jobb mint a gyári opamp-ok!

(#329) p0lip válasza ozzy711 (#328) üzenetére


p0lip
tag

Igen, régebben első meghallgatásra nekem is megtetszett ez a változat, még mielőtt fény derült a relés anomáliára, de akkor hosszabb hallgatás után idegesítő lett, főként a középmagas túlzott kiemelés miatt. Természetesen miután a beégett relét kijavítottam újra kipróbáltam. Javult a hang, de még mindig érzek valami zavarosságot a középmagas-magas hangok környékén. Nálam ez a kombó hosszabb távon, mert elsőre tényleg jónak tűnik, a nagy basszusával, kicsit erőszakos lesz. Persze nálad alakulhat ez másként, a rendszer kiépítettségének függvényében.

Egyébként a 2xOPA2132/2134+OPA2604 meghallgatásból amit már tegnap is pedzegettem, a 2xOPA2132P+OPA2604 győzött meg inkább, tényleg nagyon természetes a hangzás ezzel a beállítással, hallható hibák nélkül.
A 2xOPA2134+OPA2604 bár hasonló a hangkép, tompább, kevésbé definiált, nem annyira barátságos, természetes, mint a 2132 esetén.

Nálam úgy néz ki marad a 2x2132+2604, már 3 napja favorit nálam ez a variáció, ilyen nem nagyon fordult még elő nálam :D

(#330) ozzy711 válasza p0lip (#329) üzenetére


ozzy711
őstag

Értem. Nekem egyenlőre bejön ( bár én a hangváltóval is játszok kicsit, :D így jobban tudom optimalizálni, mivel csak ezt hallgatom, nincs más hangforrásom ).

(#331) p0lip válasza p0lip (#329) üzenetére


p0lip
tag

Még annyit a 2xOPA2134+OPA2604-ról, hogy más rendszerben, leginkább olyanban, ami bassz hiányos, illetve magasba húz, lehetséges ez a jobb választás.
Na meg persze egyéni elképzelés, ízlés kérdése is, hogy kinek mi tetszik és ez nem csak az opampoknál van így, a nőkből sem mindenkinek ugyanaz a kombó jön be - hálisten - van aki a 2szőke+1fekete, más meg a 3xvörös felállásra esküszik :D

(#332) p0lip válasza ozzy711 (#330) üzenetére


p0lip
tag

Igen, alapvetően jó nagy hangot produkál, nagy basszussal, jó levegős, stb. csak azok a kis idegesítő zavarosságok ne lennének...
Hangváltóval nem ér csalni, az olyan mint a cinkelt kártyás és a végén még összecsalsz egy jó hangot :D :C

Viccen kívül, nem lehet evidenciákat kijelenteni, annyi összetevője van, nem csak hangkártya, hanem komplett rendszer szinten, hogy mi, mivel alkot összességében egy jó rendszert és végül, ami a legfontosabb ad egy jó hangot...

[ Szerkesztve ]

(#333) ozzy711 válasza p0lip (#332) üzenetére


ozzy711
őstag

Nem csalok, mert bevallom... :DD és való igaz, hogy brutális különbséget lehet vele létrehozni.
Igazából ( már lehet, hogy fentebb írtam ) minden hangsugárzót ( a hangváltót ) a leendő hi-fi szoba akusztikájára kéne hangolni, mert tuti más lesz mint a "süket szobában ".

(#334) p0lip válasza ozzy711 (#333) üzenetére


p0lip
tag

Bizony ám! Sokan megfeledkeznek arról, hogy a hangfal a leggyengébb láncszem, legalábbis bizonyos audiophile vélekedések szerint. Költenek erősítőre, hangkártyára, CD lejátszóra stb. ezeket cserélik jobbra és még jobbra és közben megfeledkeznek a hangfalakról, pedig velük elég drámai változásokat lehet elérni. Szóval némi túlzással, lehet mondani a hangfalból soha nem elég, soha nem lehet elég jó.

(#335) ozzy711 válasza p0lip (#334) üzenetére


ozzy711
őstag

:K A hi-fi-s topikban is ment az értekezés erről :D

(#336) p0lip


p0lip
tag

Rajta vagyok egy új dolog kipróbálásán, de még egy alkatrész nem érkezett meg, részletek később.
Addig a meglévőkkel szórakoztam kicsit és csak visszakerültek a 2604-ek az I/V-be. :)
Szóval az új módi végül is egy régi beállítás leporolva: 2xOPA2604+OPA2107 ( emlékszem ez annak idején, már majdnem jónak tűnt, de akkor még szívatott a beégett védelmi relé)

Eddigi tapasztalatok alapján azt mondanám, nálam ez a két beállítás elfogadható:

-2xOPA2604+OPA2107
-2xOPA2132P+OPA2604

[ Szerkesztve ]

(#337) ozzy711 válasza p0lip (#336) üzenetére


ozzy711
őstag

Nálam már jó néhány napja megy a 2x2604+2134 megoldás és teljesen meg vagyok vele elégedve. Egyszerűen nincs hiány érzetem, nem idegesít, fáraszt a hangja, úgyhogy egyenlőre ennél maradok.

(#338) p0lip válasza ozzy711 (#337) üzenetére


p0lip
tag

Szia:)
Örülök, hogy úgy tűnik beválik a 2604 nálad is.
Egyébként a 2107 és 2111 kapcsán azt vélem, hogy a 2132 "elődje" a 2107 és a 2134-é a 2111. Persze jól hallható a különbség köztük, de hasonlóan viselkednek, a hangképük is hasonló, a hangbéli eltérés is kb. olyasmi a 2107/2111 között, mint a 2132/2134 között.
Nagy vonalakban a 2107/2132 inkább a magasakat forszírozza, míg a 2111/2134 mélyebb tónusú. Ami említésre érdemes, a 2107 széles színpada és a valósnak tűnő énekhang, bár a természetesség a 2132-re is igaz. A 2111/2134 kapcsán a kissé szűk tér, a kevésbé érezhető sztereó hatás, a nem annyira leváló magas hangok jutnak eszembe. Kicsit zsúfoltnak tűnik a színpad, nagyon egymáson van minden, lehetne több levegő.
A 2111 basszusa viszont elég jó, nála a középmagas hangoknál tud keveredés lenni bizonyos esetekben. A 2134 is szép mély tónusú, de a basszusa kevésbé igaz.
A 2107/2132 -nek bár szép a basszusuk, összességében egy picit tán produkálhatnának mélyebb tónusú hangot. Szóval egyik sem az igazi és bár szeretem a basszust, a mélyebb tónusú megszólalást, azért preferálom jobban a 2107/2132 opampokat, mert tisztább, természetesebb hangot produkálnak, mivel tökéletes nincs, valamilyen irányban engedni kellet az igényekből...
A fentebb említettekből következően, nálam így alakult ki az "ajánlott" lista:
-2xOPA2604+OPA2107
-2xOPA2604+OPA2132P
-2xOPA2132P+OPA2604

A buffer projektben bízom, csak nem jön meg az egyik cucc hozzá :)

(#339) p0lip


p0lip
tag

Tapasztalatok az OPA2107/2111/2132/2134/2604 és az I/V illetve buffer kapcsolatáról.
A 2604 mehet mindkét helyre, de alapvetően az I/V-be való. Plusz előny, hogy fejhallgató esetén is nagyon jó, dinamikus.
A 2111 inkább az I/V-ben teljesít jól. Fejhallgatónál meglepően jónak találtam, viszont RCA kimeneten, bufferként kevésbé.
A 2107 jó lehet mindkét helyen, én szívesebben használom bufferként. Rendszertől függően,
I/V-ben elhelyezve kicsit "vékony" hatást kelthet, bár ettől eltekintve, gyors, elég természetes megszólalással bír. Aki fejhallgatózik, hasonlóan az RCA kimenethez, némi basszus hiány, vékonyság szólhat az I/V-ben történő felhasználása ellen. (persze ez is füles függő)
A 2132/2134 végül is használható mindkét helyen. I/V-ben, fülestől függően a 2132 tűnhet kicsit vékonynak.

(#340) p0lip


p0lip
tag

Na már nem kell sokat várni, a héten megérkezik a hiányzó nyákocska, kíváncsi vagyok beválik -e :)
Bár meg kell említenem, hogy a 2xOPA2604+OPA2107 elég jól muzsikál.
Ezt a beállítást már próbálgattam, még az egész procedúra eleje környékén és akkor is
tetszett az összkép, csak a relé hibára akkor még nem derült fény és a "torzítás" miatt mellőztem...

(#341) p0lip


p0lip
tag

Sziasztok :)

Sikerült megtalálnom a buffert, egy hete hallgatom és bár én is csodálkozok, de úgy tűnik elérkezett a monstre tesztidőszak vége :)
Mint múlt héten írtam, megérkezett az átalakítóhoz szükséges nyáklapocska is végre. Így elkészülhetett a 2 mono SOIC to dual DIP átalakító.
Sajnos szükség volt rá, mert az AD825 IC sajnos csak SOIC tokozással elérhető, ráadásul csak monóban létezik, így 2 db AD825 IC-re és egy olyan átalakítóra
van szükség, amire két SOIC IC forrasztható.

Mikor elkészült, nagy várakozásokkal helyeztem be a 825-öt buffernek...
Az első tapasztalatok aztán elvették a kedvem, harsány magas hangok, kb. egy félóra hallgatás után ki is vettem és csak pár nap múlva próbálkoztam vele újra.
Szóval a lényeg, ha valaki belevág és elkészíti ne ijedjen meg, ez ilyen chip, elég sokáig kell járatni, beégetni. Megéri, nyugi semmi nem marad a harsányságból :)

A következő beállításokat próbáltam:
- 2xOPA2604 (I/V) + 2XAD825 (buffer)
Szépen kisimult :) meleg hangzás, jó tonális egyensúly, jó sztereóhatás, erős és lüktető basszus. Sokáig hallgatható mindenféle fáradtság nélkül, nagyon szép színű, a 2604-es picit fátyolos hangja keveredve a 825 merészségével.

-2xOPA2111 (I/V) + 2XAD825 (buffer)
Ez a kombó is hozza a szép Burr Brown színeket és nem sötéti a hangot egyáltalán. Jó vastag, tiszta hangok, dob nagyon jó, gyors és mély, széles színpad, nagyívű előadás. Összességében meleg hangú, de nem annyira és a basszus sincs annyira jelen, mint a 2604-esetén, viszont definiáltabb, jobb elkülönítés és rendezettebb magas szekció.

-2xOPA2107 (I/V) + 2XAD825 (buffer)
A három közül a legsötétebb hang, basszus nagyon gyors és erős. Az elkülönítés talán a legjobb. Sajnos összességében mégis hiányzik valami, talán a zeneiség, mintha valami energiahiánya lenne, leginkább a felső közép környékén... Szerintem ez a kombó olyan könnyebb rendszerekben lehet jó választás, ahol az énekhangok, gitárok, stb. túlságosan hivalkodóak.

Kellékek:
mono, 2 db kell belőle!



Kész van

[ Szerkesztve ]

(#342) p0lip


p0lip
tag

és a végeredmény, az Absolute Spitzenklasse :D :D


Viccen kívül, elég jó beállítás szerintem, nem mondom, hogy nincs jobb, de ezzel már eltudok lenni, legalábbis egy darabig biztos :DD

(#343) ozzy711 válasza p0lip (#342) üzenetére


ozzy711
őstag

Ez igen! :C
A képen csak egyet látok, hogy szerelted egy lapra? Vagy a nyák alján van a másik?

(#344) p0lip válasza ozzy711 (#343) üzenetére


p0lip
tag

Igen, jól gondolod, alul van a másik chip. Pont ez a lényege ennek az átalakítónak, itthon nem is volt, kintről kellett rendelni ezt a nyákot, ezért húzódott el.

(#345) ozzy711 válasza p0lip (#344) üzenetére


ozzy711
őstag

Köszi! Igen spécinek tűnik. A bejáratás igaz lehet, mert nálam is napról napra jobb a 2x2604/2134 verzió úgy, hogy semmit nem változtattam már több mint egy hete!

(#346) p0lip válasza ozzy711 (#345) üzenetére


p0lip
tag

Igen, nekem is megtetszett ez az átalakító, pont azért, mert nem egy nagy monstrum és szépen elfér az árnyékoló burkolat alatt.

Beégetés, hát igen... tudtam, olvastam róla, illetve persze tapasztaltam eddig is változásokat, bizonyos idő elteltével, de idáig azért szkeptikus voltam ezzel...
Szóval nem tudtam eldönteni, hogy tényleg beég, értsd változik valóban a hang, vagy csak a fülünk szokik hozzá, az AD825 esetén egyértelmű lett számomra, hogy nem audiophile hablaty a beégetés, tényleg létezik :)
Persze van különbség opamp és opmap között ilyen tekintetben is, van amelyiknél nagy változást hoz és másiknál meg nem annyira számottevő, illetve van amelynél ez hosszabb, ill. másiknál ez rövidebb idő.
Az AD-kről pont olvastam, hogy általában hosszabb ideig kell járatni, úgy tűnik ez igaz,
sőt nem emlékszem melyik AD típus a rekorder égetés szempontjából, hihetetlen hosszú égetésről írnak.

[ Szerkesztve ]

(#347) ImpersonatoR

Csak kíváncsiságból de ki milyen equalizer beállításokat használ.
Hátha tud valaki mutatni jobbat :) példának álljon itt az enyém [Egyébként SH HD 598 -al használom]

(#348) p0lip válasza ImpersonatoR (#347) üzenetére


p0lip
tag

Soha, semmin, semmilyen hangképmódosítást :P :)
Vive le linéaire!

[ Szerkesztve ]

(#349) ozzy711 válasza ImpersonatoR (#347) üzenetére


ozzy711
őstag

Nálam is van a Foobarban egy enyhe mély emelés, ( a szobaakusztika miatt ) de az szobai hangsugárzókkal.
Fejhallgatónál mondjuk furcsa, hogy kell egy kis mély rásegítés!? Itt elvileg nem zavar az akusztikai környezet.

[ Szerkesztve ]

(#350) p0lip válasza ImpersonatoR (#347) üzenetére


p0lip
tag

Egyébként zenéhez tényleg csak a HI-FI módot kéne használni, az összes többit kikapcsolni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.