Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#60201) gyulank


gyulank
addikt

Mikrohullámú netem volt. Először egy AirGrid M5-el, ami elromlott, majd egy LiteBeam-el. Már optikai netem van, és jó lett az AirGrid is. Alapra állítva 192.168.1.20 van mindkettőnek beállítva, és mikor még azon jött a net, ezen a címen be is jött a menü, csak ugye nem tudtam belépni. Ezen kívül minden beállítás nélkül rádughattam a gépre, vagy a router WAN portjára, és volt net. Most nem jön be a menü a címen se közvetlen a gépbe dugva, se routeren keresztül. A tcom-os router a LiteBeam-nek 66, az AirGridnek 67 végződést lát, azon keresztül, ezeken az IP-ken bejön a menü. De közvetlenül a gépbe dugva, vagy routeren keresztül nem. Már kétszer sikerült elérni routeren keresztül, és akkor volt is NET, és akkor itthonról elértem az AirGridet, ami a másik épületbe vinné a NET-et innen a LiteBeam-ről. Szóval [T-Com router]-[LiteBeam]------[AirGrid]-[tp-link router]-[mobil] a felállás. Amikor sikerült elérni routerről, akkor sem állítottam semmit ennek érdekében, csak működött, viszont akkor is a 67-es IP-vel. Aztán mindkét alkalommal az egyik állítás után nem tért vissza. Ugye ilyenkor elmenti, és újraindul. Elment a NET is, meg nem jön be a menü sem se a 20-ason, se a 67-esen. Hazahoztam, T-Com routeren jó, semmi máson. Most is lockoltam a LiteBeam-el, látják egymást, mozog mindkét grafikon, de nem érem el a gépről sem ami a T-Com routeren van, meg nem érem el a tp-link router wifijéről sem.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60202) Reggie0 válasza inf3rno (#60200) üzenetére


Reggie0
félisten

En nem tudok osszeszedni semmit. A 20 ev vagy x meretu ugyfel nem erv se pro, se kontra semmire. Erre fel fikazni valakit pont ugyan annyira visszatetszo, mint majerkedni vele.

(#60203) Vasti74 válasza Reggie0 (#60202) üzenetére


Vasti74
aktív tag

OK: akkor kiderült, hogy 20 év a szakmában, 99,9%-ban elégedett ügyfélkörrel az semmit sem jelent :-) Ezt, ha majd találkozok velük valahol elmondom a városunkban annak a sok "egynyári" kompjúterbuherálónak, akik belevágtak, még értettek is hozzá valamennyire, árban (mivel feketén csinálták) még alánk is mentek, valahogy mégis pár év után nem maradt ügyfél, aki hívta őket :-) Úgyhogy elmentek gondolom fórumokon okoskodni ;-)

Mert az, hogy "Az, hogy mennyi ideje csinalja valaki semmit sem jelent a tudast illetoen, csak a kitartasrol mond valamit" nem teljesen így van: ügyfélkör nélkül elég nehéz melózni, nem?! ;-) És egy 60.000-es város nem BP, ott akármeddig lehet szélhámoskodni, van hozzá elég balek. De egy kisvárosban azért hamar le lehet írni magadat...

Dzsekó: "vidék azért le van maradva, ott még sok helyen azt sem tudják mi az a router"
Azért ez már mindennek az alja, valljuk be - főleg egy olyan "kollégától", akinek a profi wifi az az, amikor X darab 3000 forintos wifi-s router azonos SSID-n működik :-)

Tök jó, hogy az ember mindennap tanulhat valamit :-)

[ Szerkesztve ]

(#60204) inf3rno válasza Reggie0 (#60202) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Pont ezért jobb hallgatni, ha tényleg így gondolod.

Buliban hasznos! =]

(#60205) Reggie0 válasza inf3rno (#60204) üzenetére


Reggie0
félisten

En nem is minositettem senkit se, ha figyelmesen visszaolvasod a kommenteket. Valakivel osszekeversz...

[ Szerkesztve ]

(#60206) Vasti74 válasza Reggie0 (#60202) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Arra, hogy van valamennyi tapasztalatom azért szoktam néha hivatkozni, amikor tanácsot adok, mert talán mégis jelent valamit. És általában egyszerű, olcsó, gyakorlatias tanácsokat szoktam adni, pl. arra, hogy nincs wifi a gyerekszobában a legtöbbször nem az a válasz, hogy akkor az aktuális hype-olt eszközökből jól be kell vásárolni, cat.6 kábellel mindent körbekábelezni, stb. stb., mert az 50m2-es lakásba mindenképpen kell a 3 daram Mesh AP, akinek nincs, az koldus ;-) Lehet, hogy csak az antennán kellene forgatni, a routert 2m-el odébb költöztetni?! ;-) Nekem a 92m2-es lakásban az egy szem szoláltatói router van (FRITZ!Box 7530) , és le van fedve 5GHzen is a minden. Majdnem elgondolkodtam rajta, hogy akkor én is veszek pár Mesh kacatot, de aztán inkább gondolkodtam egy kicsit, és jó lett ;-)

Természetesen a kislányom is regisztrálhat ide, Májer64 néven, és oszthatja az észt, meg hogy 30 év szakmai tapasztalata van, ő már csak tudja ;-) Ilyen az internet.

De azért mégis: néha úgy látom, hogy alapvető dolgokkal sincsenek tisztába a kérdezők (...sokszor a válaszadók sem) , a másik meg az a kategória, amikor egy ki tudja, valójában ki mindent őrülten túlgondol.

Tipikus, hogy pl. a NAS-os topicban valaki keres egy NAS-t alapvető dolgokra, és csakis Intel procis, 8GB memóriával, nvme cache-el, 10Gbit-es hálóval - és aki mást mond, az nem ért hozzá. Miközben engem, úgyhogy gondolom a felhasználók nagy részét is vidáman kiszolgál egy olcsó 2 magos ARM procis vacak 1GB memóriával...

De minden téren ez megy, a legtöbbször komolyan szórakozni járok a fórumokra, csak olvasgatom, ha unatkozok ;-)

(#60207) inf3rno válasza Reggie0 (#60205) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én csak annyit látok, hogy ő leírta, hogy működik 20 éve az üzleti modellje, aztán mindenki beleállt, hogy ő jobban tudja anélkül, hogy bármi információja lenne. Én erre max annyit mondtam volna, hogy tök jó, folytassa így tovább, aztán kész. De végülis elfogadom, ha máshogy látod a dolgokat, mint én. :-)

Buliban hasznos! =]

(#60208) Reggie0 válasza Vasti74 (#60206) üzenetére


Reggie0
félisten

Nezd, ezzel egyetertek. En nem mondtam senkirol semmit, rolad meg egyaltalan nem erzodik hogy ne ertenel hozza. Csak azt akartam leirni, hogy en meg autoszerelot se lattam ehenhalni akarmilyen bena volt egy eleten at, igy erre hivatkozni nincs ertelme. Azaz azok hiszik azt, hogy van ertelme, akik nem tapasztaltak meg a masik oldalrol, hogy a referenciak es hosszu ido sem garancia semmire (sajnos), mert magukbol indulnak ki es valahol jogosan osszekapcsoljak a kettot. De ez egy egymintas statisztika, annak meg nagy a szorasa.

(#60209) gyulank válasza gyulank (#60201) üzenetére


gyulank
addikt

De mondjuk a tp-link router menüje is egyszer jött be csak, ha a T-Comos routerre kötöttem, a többi esetben vagy wifin mobillal kellett rámennem, vagy közvetlenül a gépbe kellett dugnom. Szóval így, hogy már mindenki tudja, hogy mi hogy van összekötve, valaki tud írni egy tervet, hogy hogy kéne neki jónak lennie?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60210) gyulank válasza gyulank (#60209) üzenetére


gyulank
addikt

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60211) Gyurka6 válasza gyulank (#60210) üzenetére


Gyurka6
őstag

Hali!
Tudni kellene, hogy melyik szerkezet milyen módon működ(ne)ik, a tplink router módban van-e (wan porton van az air kábele v. lan-on vannak összekötve, ip-t oszt v. nem)? A két wi-fis közül melyik az ap, router módban vagy bridge-ként vannak beállítva, honnan- milyen ip címet kapnak (kellene kapniok v. fix címük van/milyen) kb. elsőre még ennyi kellene hozzá.

Gyurka

(#60212) gyulank válasza Gyurka6 (#60211) üzenetére


gyulank
addikt

Az első hozzászólásban a 60201-ben részletesen leírtam amit tudtam, és a 9-esben is, de a rajzot is azért csináltam, hogy egyértelmű legyen, hogy hol van net, hol nincs. Ezt most a melyik az ap kérdésre írtam, mert úgy tudom, hogy az nem az én döntésem, hanem annak kell lennie, amelyik a netes routerre van kötve. Meg azért is írtam, mert mégis csak 10-el feljebb van, hátha elkerülte a figyelmed. A többit azért sem írtam, mert arra számítottam, hogy majd aki megmondja megmondja hogy lenne jó, és miért. Na de akkor megpróbálok végigmenni a kérdéseken. Mivel úgy működött régen, WAN portban van az AirGrid. Gondolom a mondat másik fele nem kérdés, hanem ezt taglalja, vagyis ha WAN akkor oszt. De ha nem így van, nem tudom, hogy oszt-e. Ha a 2 Wi-Fi-s alatt az AirGridre, és a LiteBeam-re gondolsz (mert mindegyik Wi-Fi-s), akkor ezek alapból Station módban vannak Bridge módban. A T-Com-oson lévőt AP-ra állítottam, az AirGridet lock-oltam a LiteBeam MAC címére. Mondjuk az nem tudom mire jó, gondolom, hogy ne kelljen keresni. Vannak a Bridge mellett még Router, és Soho Router módok. De lehet, hogy a választási lehetőségek attól is függnek, hogy AP vagy Station módban vannak. De alapból Bridge van mindkettőn. Hogy honnan milyen IP címet kapnak az olyan kérdés, amit a hozzáértőktől vártam az alapján, hogy mi van összekötve mivel. Alapból minden DHCP módban szokott lenni, és működni szokott. De nem működik, vagy csak ritkán. A Ubisokat írtam, hogy alapból 20 a Default Fallback Gateway IP, de a 66-67 működik, és többnyire az is csak a T-Comos routeren keresztül. De mikor működött a tp-linken keresztül is a 67 működött. Azt nem írtam még, hogy a T-Comos router menüje 1.1, a tplink, meg 0.1, de ha olyan tplink, hogy 1.1, átírhatom, ha kell, de a 0.1-et se értem el itthonról.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60213) gyulank válasza gyulank (#60212) üzenetére


gyulank
addikt

És majd lehet, hogy ha működne, én szeretném innen állítani a tp-linket is, meg akár arra kötött IP kamerát (ami még nincs) is vezérelni, vagy látni. Vagy onnan az ittenit, ha lenne.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60214) Gyurka6 válasza gyulank (#60212) üzenetére


Gyurka6
őstag

Hali!
Nem vagyok hozzáértő, így leírom nekem hogyan műkszik.
UBI nanostation5 mind a kettő. Fix ip 1esnél 192.168.3.43, network mód bridge, link setup Accespoint, titkosítás wpa2-aes, azonos kód mindkettőn (fontos, mert lockolható, de nem megy az adat át). 2es ubi network bridge, 192.168.3.14 netmask (mindkettőnél) 255.255.0.0, wireless station, security wpa2 (wpa2-aes kellene, de most így van), wpa autauthen. psk. Amikor valamit változtatni akarok a gépnek beállítok fix 192.168.3.5 címet.
A tcom felől nem éred el a tplinket (csak, ha be van állítva, hogy wan felől elérhető (ha, be lehet), valamint az utána levő eszközöket.
Egy ip scaner progi nem árt (Angry).

Gyurka

(#60215) Gyurka6 válasza gyulank (#60213) üzenetére


Gyurka6
őstag

Ha a kamerát is akarod, a tplink lan portjába kell dugni és a dhcp-t kikapcsolni, ne adjon ip-t. Bár ezek s felhős kamerák talán átmennek több routeren is.

[ Szerkesztve ]

Gyurka

(#60216) rsanya87


rsanya87
tag

Sziasztok!

Szeretnék egy program által dinamikusan generált "weblapot" megosztani a gépemről!
A port forwarding és a free dns meg az ilyenek mennek, nem egy minecraft szervert üzemeltettünk itthonról, de most a napi használós gépről menne a megosztás.

Mennyire biztonságos megnyitni egy portot a nagyvilág felé? Ezt most tényleg vadidegenek is fogják látni, és így egy kicsit most jobban foglalkoztat biztonság. Stream profilban / stream alatt lenne megosztva a link (msfs 2020 repülési, útvonal és müszaki adatok live elérése egy útvonal tervező program által generált weboldalon)

Köszi!
Sanya

[ Szerkesztve ]

(#60217) Doky586 válasza rsanya87 (#60216) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem ne alapértelmezett portszámot használj, hanem 2000 felettit..
És csak akkor fusson (pl nappal) ha kell. Ne 7/24-ben.

[ Szerkesztve ]

(#60218) rsanya87 válasza Doky586 (#60217) üzenetére


rsanya87
tag

Értem. Alapból 8129 a portja (módosítható) az oldalnak amit generál a program, szóval az nemlesz para. A kikapcsolgatásra nem is gondoltam :D
Azt viszont nem tudom meg lehet-e oldani, hogy ne úgy legyen a link pl: oldalam.ddns.net:8129, hanem csak elég legyen a webcím portszám nélkül?

Köszi a tippet a kikapcsolásra ;)

[ Szerkesztve ]

(#60219) SP4C3 válasza rsanya87 (#60218) üzenetére


SP4C3
veterán

Megoldható, de akkor a 80-as TCP portot kell kiraknod, de akkor meg a botok megrohamozzák és szétszednek ha nincs rendesen konfigolva a webserver és a tűzfal....

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#60220) Doky586 válasza rsanya87 (#60218) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"oldalam.ddns.net:8129"
Jó ez így. Könyvjelzőbe is elmenthető, weboldalon is kattintható, nincs ezzel gond.

(#60221) MasterMark válasza rsanya87 (#60216) üzenetére


MasterMark
titán

Ne tegyél ki semmit közvetlen a netre.

Legyen előtte egy reverse proxy, az legyen kint a neten.

Ha van saját domain-ed, akkor meg cloudflare-en meg is tudod proxyztatni velük és akkor rejti az ip-det is, illetve kínál néhány alap bot szűrést is ingyen. (Meg cache, meg CDN, stb.)

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#60222) Flowtation válasza Flowtation (#60130) üzenetére


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Két szelet sonka és süti között esetleg valaki tudna nekem erre válaszolni?
Köszönöm!
szerk: vezetékes vagy wifis mesh-re gondoltam, csak elírtam.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#60223) snyper990 válasza Flowtation (#60130) üzenetére


snyper990
őstag

Szerintem kb. minden normálisabb mesh rendszer támogat Ethernet backhault, azaz össze tudod kötni őket UTP kábellel (gondolom neked is a fast roaming /802.11r/ lenne a lényeg).
A kérdés már csak az, hogy mennyire vagy árérzékeny.
Legolcsóbban custom/alternatív firmware-es routerekkel tudnál ilyen hálózatot létrehozni. Az OpenWrt pl. elég népszerű firmware széles eszköztámogatottsággal (ha nem V3-mas a C5-ösöd /ha egyáltalán létezik olyan, v1-est, v2-est és v4-est láttam a listában/, akkor az is támogatott, így elég egy plusz eszköz beszerzése) és nagy tudással, de vannak más firmware-ek is, amik más eszközökkel működnek. Mint a legtöbb olcsó megoldásnál, ez a legmelósabb és ez rejti magában a legtöbb kockázatot (belefektetett idő és energia tekintetében). Utána kell olvasni, hogy a tied tudja-e ezzel a firmware-rel a fast roamingot, keresni egy másik eszközt, ami szintén tudja, illetve rendesen konfigurálni kell a rendszert. Előbb-utóbb menni fog, de tényleg rendesen utána kell olvasnod és valószínűleg játszani a beállításokkal, próbálgatni, amit nem fog senki megtenni helyetted (főleg ingyen).
Mesh-képes rendszerek pedig sokszor ki lettek itt tárgyalva, használd a keresőt. Az olvasás/tájékozódás részét nem fogod megúszni úgysem :)

[ Szerkesztve ]

(#60224) woodworm válasza snyper990 (#60223) üzenetére


woodworm
veterán

A C5v2 broadcom chipset. Szerintem ott kimerül a támogatás, hogy elindul rajta a rendszer wifi nélkül (vagy minimális wifivel). Tehát marad a v1,v4.

(#60225) snyper990 válasza woodworm (#60224) üzenetére


snyper990
őstag

Ilyen szinten nem néztem utána. Nem az én dolgom szerintem :) Az elinduláshoz szükséges kulcsszavak benne vannak, szerintem az elég

(#60226) Essejó válasza Patice (#60138) üzenetére


Essejó
veterán

A nyomda ördöge odatette magát redesen, vagyis csúnyán benéztem. Természetesen 192.168.0.x

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#60227) Essejó válasza Flowtation (#60222) üzenetére


Essejó
veterán

Ki a netszolgáltatód?

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#60228) rekop válasza gyulank (#60209) üzenetére


rekop
senior tag

Ahhoz, hogy úgy működjön minden ahogy szeretnéd(legalábbis az én értelmezésem szerint :) ) , egy Layer2 transparent bridge-t (ami gyakorlatilag egy láthatatlan ethernet kábelként fog működni) kell konfigurálni a két Ubiquiti rádió segítségével.
Készítettem egy egyszerű vázlatot arról, ahogyan én oldanám meg:

A hálózatunk az én példámban a 192.168.1.0/255.255.255.0 , a telekom eszköze lesz a gateway, ezen fog működni a DHCP szerver, a TP-Link routert AP/switch módban fogjuk használni, ezért az AirGrid-et a LAN1-es portjába kötöttem. Az eszközök beállításai:
LiteBeam M5:
Itt kezdünk egy "factory reset"-el, mert elég egyszerű a beállítás alaphelyzetről, és ki tudja mi lett már módosítva eddig. :D Miután alaphelyzetbe állt az eszköz a 192.168.1.20 IP címen lesz elérhető. Legegyszerűbb módja a beállításnak, ha közvetlen összekötöd egy PC-vel, aminek ugyanebből a hálózatból állítottál be IP címet: [kép]
Login: ubnt/ubnt (ezt érdemes egyből megváltoztatni) Country: Hungary
Network fül(mást nem kell módisítani):
-IP Address: 192.168.1.2
-Netmask: 255.255.255.0
-Gateway: 192.168.1.1
-Pimary DNS: 9.9.9.9
Wireless fül(mást nem kell módisítani):
-Wireless Mode: Access Point
-WDS(transparent bridge mode): Enable
-SSID: gyula-bridge
-Security: WPA2-AES
-Auth: PSK
-Preshared Key: password12345

AirGrid M5:
Erre is mehet a reset, majd ugyanazok a lépések mint LiteBeam-nél.
Network fül(mást nem kell módisítani):
-IP Address: 192.168.1.3
-Netmask: 255.255.255.0
-Gateway: 192.168.1.1
-Pimary DNS: 9.9.9.9
Wireless fül(mást nem kell módisítani):
-Wireless Mode: Station
-WDS(transparent bridge mode): Enable
-SSID: gyula-bridge (vagy akár a "select -> lock to AP" )
-Security: WPA2-AES
-Auth: PSK
-Preshared Key: password12345

Tekekom ONT:
LAN configuration:
-IP address: 192.168.1.1
-Subnet mask: 255.255.255.0
DHCP server configuration:
-DHCP server: Enable
-Start IP address: 192.168.1.10
-Stop IP address: 192.168.1.254

TP-Link router:
Ennél ha van dedikált AP mód, természetesen az is használható.
LAN configuration:
-IP address: 192.168.1.4
-Subnet mask: 255.255.255.0
DHCP server configuration:
-DHCP server: Disable

Úgy nagy vonalakban elsőre ennyi lenne. Bármelyik routerhez csatlakozol, elérhető lesz az összes eszköz a hálózatban.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#60229) Flowtation válasza snyper990 (#60223) üzenetére


Flowtation
őstag

Jogos, nem is akarnám megúszni az olvasást, lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam. Openwrt-vel már dolgoztam, az előző routeremen is az volt. Erre mostani viszont nincs, tudom mert kerestem elég sokat.
Azért kérdeztem, mert valahol olvastam, hogy pl. két (adott típusú) asus router tud mesh-t, illetve én szívesebben úgy oldanám meg, hogy kábelen legyen minden, már persze ha lehet ilyet.

#60227Essejó
Telekomos vagyok, miért? Náluk is van ilyen opció, azt láttam, de nem nagyon néztem utána.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#60230) snyper990 válasza Flowtation (#60229) üzenetére


snyper990
őstag

Igen, az Asus AiMesh-nek hívja a saját megoldását, de nem mindegyik tudja, szóval annak is nézz utána, mielőtt megvennéd.
De kereshetsz akkor olyan routert is, amin teljes értékűen fut az OpenWrt, és azzal is meg lehet oldani (akár 2 egyformával). Használtan már viszonylag olcsón hozzá lehet jutni megkímélt példányokhoz.
A telekomos mesh is járható út. Előnye, hogy nem egy összegben kell kifizetni, hátránya, hogy fizetni kell mellette asszitencia szolgáltatásért is, és összességében drágább lesz, mintha egy összegben megvennél egy rendszert.
Vagy ha itt visszaolvasol max. 5 oldalt, többen is kérdeztek hasonlót a közelmúltban, és ajánlottak nekik valamit (csak már nem emlékszem mit)

(#60231) Morris válasza Flowtation (#60229) üzenetére


Morris
veterán

Ugyanazok a lehetőségeid mint nekem. Kábeles összeköttetés, Mesh wifi hálózat azonos ssid, csak xiaomi vagy asus mesh routerekkel fog menni. Vagy még a telekom sajaát cuccaival, de az szvsz ne legyen opció.

[ Szerkesztve ]

(#60232) woodworm válasza Flowtation (#60229) üzenetére


woodworm
veterán

Mellékszál ugyan, de visszaolvasva C5v4-esed van, ahhoz pedig elég régóta elérhető openwrt.

A legolcsóbb asus mesh páros tekintetében az akciós ac57uv3 vagy ac1300G routereket keresd.

(#60233) gyulank válasza rekop (#60228) üzenetére


gyulank
addikt

Mi a Gateway, és miért kell 1.1-nek lennie, és miért nem baj, ha ugyanaz mindkettőn, és ugyanaz mint a Telekom IP-je? A Telekom DHCP-nél az a szempont, hogy ne essen bele abba a tartományba amik meg lettek adva a többinél? Alapból 64-nél kezdi. Ezért gondolom a gép a 65, a litebeam a 66, az airgrid 67. DHCP-vel nem lehet jól megcsinálni a többit, csak statikus IP-vel?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60234) snyper990 válasza gyulank (#60233) üzenetére


snyper990
őstag

A gateway az átjáró a WAN (~az internet) és a LAN (=helyi hálózat) között (a Telekom nálad lévő eszköze hivatalosan egy HGW, azaz home gateway). Azzal, hogy annak a címét megadod a hálózatodon lévő eszközöknek, azzal annyit érsz el, hogy „megmondod” nekik, hogy merre találják a „kijáratot” az internet felé, melyik eszköz irányítja abban az irányban a forgalmat. Az jó esetben ugyanaz az eszköz marad, és annak a címét kell megadni mindegyiknél, amelyiknek szüksége van erre az információra. Azaz nem hogy „nem baj”, hogy ugyanaz van megadva mindkettőn, hanem kb. követelménye a megfelelő működésnek.
Statikus IP címet DHCP-tartományon kívülről érdemes adni. Azoknak az eszközöknek, amiket a továbbiakban is egyszerűen el akarsz érni (pl. konfigurációs vagy ellenőrzési céllal), érdemes megjegyezni a címét (a hálózati eszközök általában ilyenek; a kliensek ezzel szemben sokszor mindegy, milyen címet kapnak, mert egyfajta végpontként értelmezhetőek a hálózaton). Ezt legegyszerűbben logikusan kiosztott IP címekkel tudod elérni. Ha a DHCP-re hagyod, hogy címet osszon nekik, előfordulhat, hogy egy idő után más címet kapnak, így ha el akarod érni, előbb ki kell nyomoznod az aktuális címét pl. a router konfigurációs oldaláról.
Ha csak „gondolod”, hogy melyiknek mi a címe, akkor nem csoda, ha nem éred el. A DHCP szerver nem feltétlenül sorban osztja a címeket.

[ Szerkesztve ]

(#60235) gyulank válasza snyper990 (#60234) üzenetére


gyulank
addikt

Nem csak gondoltam. Fixen ez volt az elérése, a 65 meg a 3. eszköz a gépemnek kellett lennie. Mindenesetre nagyrészt megcsináltam amit írt. Nem tudom mit csinál a WPS, miért jó vagy nem jó. Jelszót nem állítottam be, és nekem egyszerűbb volt a bevált 66,67-en keresztül beállítani. A mobil nehezen csatlakozik. Kiválasztom, IP keresése... lejjebb ugrik nincs internet felirattal. Legutóbb már volt internet, működött. Akkor még érdekelne a subnet mask, és a DNS is. Miért annyi, és minél kellene ezektől eltérőt beírni? És IP-nél fontos, hogy ezek mind 1.x-en legyenek? 0.x, vagy 2.x nem működik, vagy csak felesleges?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60236) Flowtation válasza snyper990 (#60230) üzenetére


Flowtation
őstag

Kösznöm, utána nézek ezeknek.

#60231Morris
Igen, olvastam a te problémádat is.

#60232woodworm
Bevallom, régen néztem, de ezek szerint már van. Vagy én tudom rosszul a verziószámot, mindenesetre délután kiderül. Ha minden klappol, akkor meg is csinálom az upgrade-et.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#60237) Alex91 válasza gyulank (#60235) üzenetére


Alex91
félisten

[link]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#60238) snyper990 válasza gyulank (#60235) üzenetére


snyper990
őstag

A subnet mask (=alhálózati maszk) segítségével azonosíthatók be/csoportosíthatók egy adott alhálózathoz tartozó eszközök (plusz megadja az alhálózat tartományának méretét).

A DNS az a szolgáltatás, ami az emberek által megjegyezhető webcímeket a számítógép által használható IP címekre fordítja, hogy tudj egyszerűen böngészni. Tetszőleges DNS szolgáltatót választhatsz, sok ingyenesen használható van. Mérlegelni tudsz köztük válaszidő, rendelkezésre állás, adatbiztonság, bizalom, szimpátia stb. alapján.

0.x és 2.x tartományban is működik, a lényeg az, hogy ugyanaz legyen, mint a routeré (a te esetedben a HGW végzi a routingot is), azaz a router által létrehozott alhálózatban legyenek.
De ez mind olyan kérdés, amire bármelyik nevesebb internetes keresővel pillanatok alatt választ találsz. Egyáltalán utánaolvastál hálózatokkal kapcsolatban bárminek is, mielőtt elkezdted buherálni a hálózatodat? (Alapvető fogalmakkal sem vagy tisztában, ez alapján erősen kétlem.)

Készen kaptál egy nagy valószínűséggel jól működő konfigurációt rekop fórumtárstól. Erre „nagyrészt” megcsináltad úgy, ahogy „neked egyszerűbb volt”, és csodálkozol, hogy nem megy. Attól tartok, a problémáid eredetére nem ezen a fórumon fogod megtalálni a megoldást...

(Még annyit megsúgok, hogy mivel nem állítottál be a LiteBeam és az AirGrid közötti kapcsolatra jelszót, így a teljes azon áthaladó forgalmad titkosítatlan, illetve aki arra fel tud csatlakozni, a teljes hálózatodhoz hozzáfér...)

#60237 Alex91: :C:R

[ Szerkesztve ]

(#60239) gyulank válasza snyper990 (#60238) üzenetére


gyulank
addikt

Azt írtam működik. Egy probléma van, ami mondjuk épp elég, hogy így, hogy nem a WAN-ba van dugva, a mobil nem nagyon akar csatlakozni. Van a 2 wifi plusz egy vendég. A 2,4-es wifire már csatlakozik, de az elején ezzel is sokat próbálkozott. Most próbáltam rácsatlakozni hússzor a vendégre, de ip cím lekérése... vagy egy percig aztán kiválasztódik helyette a 2,4-es. Gondolom most már, külön le kell írnom, hogy a vendég is 2,4 pedig teljesen lényegtelen. Mindegyiknek működnie kéne, és működött, és pillanat alatt csatlakozott, mikor a WAN-ba volt dugva. Esetleg ezt tudod miért van, és hogy lehet megoldani?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60240) snyper990 válasza gyulank (#60239) üzenetére


snyper990
őstag

Gondolom azért van, mert rosszul van konfigurálva. Meg tudod oldani úgy, hogy jól konfigurálod.
Nézd át, amit Alex91 linkelt, hogy legalább nagyjából értsd, hogy mit csinálsz és miért. Ha valami nem világos, Google kereső a barátod.
Ha ez megvan, konfiguráld a hálózatodat rekop leírása alapján (gyári visszaállításokat is beleértve).
Ha úgy sem működik, majd írd le ide a hibajelenségeket.

(#60241) gyulank válasza snyper990 (#60240) üzenetére


gyulank
addikt

De úgy látszik, hiába írok magyarul, téged nem érdekel semmi, te eldöntötted, hogy igazad van és kész. Senki nem írta, hogy nem működik, csak te, és azóta elmondtam, hogy azt írtam, hogy működik, erre folytatod, hogy nem működik. És leírtam konkrétan mivel van probléma, és mivel nincs. Ha tudsz olyan dolgot, ami okozhatja ezt így együtt, azt is, hogy ami jó az jó, meg azt is, hogy ami rossz az rossz, azt leírhatnád, de nem tudsz ilyet, csak mondogatod, hogy rosszul van beállítva, mert eldöntötted. Ha rosszul van beállítva, akkor ne velem vitatkozz, hanem azzal aki elmondta, hogy hogy állítsam be! Egyáltalán nem foglalkozol azzal, hogy mit írok, csak kötekedésből írsz.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60242) snyper990 válasza gyulank (#60241) üzenetére


snyper990
őstag

Ha működik, akkor mi a kérdés?
Ja, hogy mégsem működik úgy, ahogy szeretnéd? Akkor lényegében mégsem működik?
Leírtam, hogy mi okozhatja (függetlenül attól, hogy igazam van-e): rossz konfiguráció.
Valamiért - a mellékelt példa ellenére - te eldöntötted, hogy márpedig jól állítottad be. (Ami eleve furcsa, mert ha ennyire biztos vagy magadban, miért kérdezel? Ha meg kérdezel, miért nem fontolod meg a kapott tanácsot? Na mindegy)

Megintcsak függetlenül attól, hogy igazam van-e, a lényeg az, hogy nem úgy működik, ahogy szeretnéd. Leírtad, hogy nem úgy állítottad be, ahogy javasolták, hanem ahogy „neked egyszerűbb volt”. Innentől kezdve tényleg nem értem, mit is szeretnél

(#60243) gyulank válasza snyper990 (#60242) üzenetére


gyulank
addikt

Leírtam magyarul konkrétan azt is, hogy mit hogy, de téged az nem érdekel. Magasról teszel arra, hogy annak semmi köze ehhez. Innentől kezdve nem tudom minek írsz, hisz minden hozzászólásodban csak azt hajtogatod ami nem igaz.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60244) nederzoli


nederzoli
csendes tag

sziasztok,

remélem jó topicba írok, pár napja költöztünk be egy új albérletbe, az előzőben a nappaliból vezettük be kábelesen a netet közvetlenül a gépeinkbe a vodafone-os modemből, ez viszont egy nagyobb lakás, és két szobával arrébb alakítottunk ki egy dolgozót, ahova sajnos nem tudjuk szépen átvezetni a kábeleket. bármilyen hosszú ethernet kábelt is vennénk, sajnos hasraesés lenne belőle, a falban nem tudjuk átvezetni, nem fúrhatunk szét semmit, így kissé meg vagyunk lőve. vettem tegnap egy wifi range extendert, aminek az alján található ethernet port. az 500 mbps-es netet átviszi vezeték nélkül minimális romlással, de sajnos utólag szembesültem csak vele, hogy cat6 kábellel is csak 100 megát tud maximum a kis jelerősítő, ami borzalmas. az említett szobába egyébként ugyanúgy be van vezetve a tv és a net, de mivel a nappaliba lett beszerelve a box és a modem, kétlem, hogy adnának csak úgy az előfizetéshez még egy routert. járt valaki már hasonló cipőben? tudnátok segíteni?

köszi!

(#60245) Alex91 válasza nederzoli (#60244) üzenetére


Alex91
félisten

Most mi van bevezetva abba a szobaba, ahol a gepek vannak? Van bent vezetekes vegpont?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#60246) snyper990 válasza gyulank (#60243) üzenetére


snyper990
őstag

Akkor leírom sokadjára is magyarul, konkrétan, hátha végre sikerül megérteni: ha a konfiguráció 100%-ig biztosan rendben lesz, akkor azt ki lehet zárni (egyébként legvalószínűbb) hibaforrásként.
De saját bevallásod szerint sem úgy csináltad valamiért, ahogy az javasolták. Csak „nagyrészt”, ahogy „neked egyszerűbb volt”. Ezt pl. tényleg nem tudom megérteni.
IP címet pl. még mindig a DHCP-tartományon belülről kapnak az eszközök (.66 és .67, „64-nél kezdi”), annak ellenére, hogy le lett írva magyarul, konkrétan, hogy az nem ajánlott.
És pl. kliensen biztosan jó jelszóval próbálsz a vendég wifihez csatlakozni? (Az legalább védve van jelszóval?)
Amíg a biztosan jó konfiguráció nincs meg, addig túl sok változó okozhatja. Amíg azt nem teszed rendbe, addig nem fogsz tudni előrébb lépni a probléma megoldásában. Akkor sem, ha azt hiszed, hogy nem értem, amit írsz. Akkor sem, ha valami okból kifolyólag részlegesen működik.
A fejedbe vetted, hogy „annak semmi köze ehhez”. De ha ennyire biztos vagy benne, akkor csak van valami ötleted, hogy ahelyett mi okozhatja, nem? Minek van akkor hozzá köze?
Nem lehet, hogy te nem érted, amit mi írunk neked magyarul, konkrétan?
Ha meg nem lenne igaz, amit írok, akkor már nem állna fenn a problémád és nem kérdezősködnél még mindig azzal kapcsolatban, nem?
Minden lehetséges információt megkaptál, hogy rendbe tudd tenni a hálózatod. Innentől csak és kizárólag rajtad áll vagy bukik a dolog.
Részemről lezártnak tekintem a dolgot. Sok sikert! :)

(#60247) nederzoli válasza Alex91 (#60245) üzenetére


nederzoli
csendes tag

a Vodafone koax kábeleit lehetne bevezetni, azoknak van csak meg a helyük a falon, semmi más nincs bevezetve. ezzel a zs kategóriás Xiaomi jelerősítővel döcögünk ötödakkora sebességen sajnos

(#60248) Alex91 válasza nederzoli (#60247) üzenetére


Alex91
félisten

Koax tomethernet adapter…? [link]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#60249) gyulank válasza snyper990 (#60246) üzenetére


gyulank
addikt

De mindent úgy állítottam be. Azt írta legegyszerűbb ha közvetlen a gépbe dugom, a gépnek adok fix IP címet, ahhoz, hogy beállítsam a dolgokat, de láthatod, hogy ezt írta, erre én azt írtam, hogy nekem egyszerűbb volt az ahogy eddig is elértem. Nem beállítás után nem 67 lett, hanem annyi amennyit beállítottam... Mindent elérek a gépről, meg ott is elérnék mindent ha gép lenne rajta. A wifivel van baj. Azóta vittem át kábelt, és lentről táplálom, tehát kihúztam. Azóta megint nem csatlakozik egyikhez sem. Nyilván tudom a jelszót, plusz be volt már állítva ezelőtt, és működött. És ha az lenne a baja azt írná ki, hogy az a baja. Amióta LAN-ban van az AP, azóta csinálja ezt. Szóval csak is a TP-Linkben van valami probléma. Vagy a WPS miatt csinálhatja, mert az eddig nem volt. De mivel mondtam, hogy úgy van beállítva ahogy írva vagyon, kivéve olyan dolgokat, amik nem ezt befolyásolják, hisz volt net mikor sikerült csatlakoznia, más a név, meg a jelszó, meg a kettő ubi közti adóvevés, meg kimaradt a jelszó. A tplinknek nem jó így valami. De nem azért nem csatlakozik, mert nem tudom a jelszót, amúgy a vendégnek az a lényege nálam, hogy nem teszek rá jelszót. Nem is azért nem csatlakozik, mert elfelejtettem bedugni. Próbáljunk már meg olyan dolgokon gondolkodni, hogy mi baja lehet, ha feltételezzük, hogy ezeket így állítottam be, mert így állítottam be.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#60250) gyulank válasza gyulank (#60249) üzenetére


gyulank
addikt

És miután itthon beállítottam, még mielőtt átvittem kipróbáltam, és alapból wifivel akartam, és már itt se volt jó, de utána rákötöttem a gépre, vagy a tcom routerre, és gépen bejött. Szóval a tplink nem szeret valamit azon belül is a wifije problémázik, ha a lanon kapja a netet. Legalábbis ha ez a beállítás. Lehet van még valami beállítás ami kell még ahhoz, hogy jó legyen.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.