Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2018-01-14 14:06:07

LOGOUT.hu

Sziasztok kedves otthon barkácsolók!
A közelmúltban felmerült ötletek, reakciók alapján úgy éreztem, itt az ideje egy topik összefoglaló készítésének. Ugyanakkor a nyitó hozzászólás erre tökéletesen megfelel, így ezek után következzenek a topiknyitó fórumtársunk szavai:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53051) cinemazealot válasza SoulReaver (#53049) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szerintem már csak garanciális, de főként érintésvédelmi okokból se vágd szét a táp kábelét, inkább tegyél elé egy kapcsolós aljzatot. Én több helyre is tettem ilyet itthon (mosógép, mikrosütő, monitor, switch, erősítő, mélynyomó elé):

Esetleg fázisceruzával ellenőrizd, hogy a kapcsoló a fázist szakítsa meg, ne a nullát.

[ Szerkesztve ]

(#53052) Lompos48 válasza jacint78 (#53044) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A paraméterek mérlegeléséhez át kell böngészni az erősítő lelkét képező IC adatlapját. Abból kiderül, hogy - igenis - tud(hat) 100W kimenőteljesítményt, de annak feltétele a 26V-os táp és csak 2 ohmos terhelésen tudja azt produkálni.

[ Szerkesztve ]

(#53053) SoulReaver válasza jacint78 (#53050) üzenetére


SoulReaver
veterán

Igen, olyanom még van is itthon de (#53051) cinemazealot ötlete egyszerűbb :) Nincs forrasztóm sajnos :)

Most néztem meg én is és ezen mindig kacagok.. :D

(#53051) cinemazealot

Ezt egyébként elosztóba is rakhatom?

[ Szerkesztve ]

(#53054) cinemazealot válasza SoulReaver (#53053) üzenetére


cinemazealot
addikt

Persze. :K

(#53055) jacint78 válasza Lompos48 (#53052) üzenetére


jacint78
addikt

Láttam az adatlapot és elméletben szépen hangzik, de nem sokminden maradna abból az IC-ből 2ohm terheléssel és a supports részben sincs említve a két ohmos használat, nyílván okkal. :D

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#53056) Lompos48 válasza jacint78 (#53055) üzenetére


Lompos48
nagyúr

... a supports részben sincs említve a két ohmos használat...

Az általam linkelt Texas Instruments adatlapon már az első oldalon a 3. pontban szó van róla.

De nem kell vitatkoznunk róla, amúgy sem arra van kitalálva, hogy a határig hajszolja a felhasználó.

(#53057) Kernel válasza jacint78 (#53055) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azért ilyen gyári adatlapokon, ami mérnöki használatra, készülékek tervezéséhez való, nem szokásuk hülyeségeket írni. Talán még kártérítési per is lehetne belőle.

Vegyük figyelembe, hogy ez egy sztereó tok, oldalanként 4 Ω terhelésre, amiben nincs semmi különös.

De monóba is lehet kötni (itt épp ilyen alkalmazásról volt szó, mélysugárzóhoz), a kimenetek párhuzamosításával, ami olyan, mintha oldalanként 4 Ω terhelné, amennyiben 2 Ω-ot akasztanak rá, mivel kétfelé oszlik az áram. Tehát még mindig csak egy szokványos terhelésnél tartunk.

PBTL = Parallel Bridge Tied Load

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#53058) MR_Joe


MR_Joe
aktív tag

Na egy ontopic:

Elveszett a fényképező töltője. Mázlimra van egy töltő, pont megfelelő feszültséggel, bár az áram nagyobb (az eredeti 1a ez 1,5a) remélem nem lesz baja. :DDD egy akku befogót kellett gyártanom. Természetesen a töltő csatiját nem vágtam le, mert használatban van...rászigszalagoztam a vezetéket...:D

Gigabyte aktív vízhűtéses processzor - ez azthiszem mindent visz :D

(#53059) Vigilante válasza MR_Joe (#53058) üzenetére


Vigilante
őstag

Sajnos, az akku bizony fölveszi, azt a +0,5A-t is. :K Szal ,azért nézd közbe, hogy kezd-e olvadozni az akku, miközben töltöd.

△ Asrock X570M Pro4 △ AMD Ryzen 9 5950X ~ 4.4GHz - 1.248V +Corsair H115i PRO XT △ EVGA RTX 3090 FTW3 ULTRA GAMING 24GB (1950 MHz/20000MHz) - 0.950V △ G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 - 3600MHz △ Samsung EVO 970 M.2(500GB) +Samsung 980 PRO M.2(1TB) △ Samsung Odyssey G7 C27G75T ívelt 240Hz (27") △

(#53060) MR_Joe válasza Vigilante (#53059) üzenetére


MR_Joe
aktív tag

Töltöm pár percet, kihúz majd kicsit később újra bedug. Ez a módszerem :) Amúgy figyeltem, de szerencsére nem melegszik. Töltőt rendelni nem volt időm, holnaptól nyaralunk és meg kell örökíteni a kölköket :DDD

Gigabyte aktív vízhűtéses processzor - ez azthiszem mindent visz :D

(#53061) DiszNóÓl válasza MR_Joe (#53060) üzenetére


DiszNóÓl
senior tag

USB-vel gépről nem lehet tölteni?

[ Szerkesztve ]

HATER

(#53062) MR_Joe válasza DiszNóÓl (#53061) üzenetére


MR_Joe
aktív tag

Sajnos nem, mert 7,4V az akksi fesz, a töltőfesz 8,3V.

Gigabyte aktív vízhűtéses processzor - ez azthiszem mindent visz :D

(#53063) Kernel válasza MR_Joe (#53062) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak pontosítanék, 7,4 V a névleges / átlagos feszültség, "hivatalosan" 8,4 V-ig lehet / kell tölteni a kétcellás Li-ion telepet.

Töltés után 8,4 V lesz az akku feszültsége, ami a használat során csökken majd le kb. 6 V-ig, illetve amíg engedi az integrált védelem.

Töltés közben, amíg eléri a 8,4 V-ot, a töltő stabilizálja az áramot a feltüntetett értékre, úgyhogy valóban az a helyzet, ha 1,5 A-es típus, akkor azt rá is erőlteti, ha tudja. (Akkor nem tudná, ha hibás lenne az akku és már megnőtt a belső ellenállása.)

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#53064) MR_Joe válasza Kernel (#53063) üzenetére


MR_Joe
aktív tag

Úgy valahogy :) Ennyire nem vagyok toppon a témában :) a poén, hogy cirka 1-1,5 órát eltököltem, hogy normális akkubefogatót kreáljak a semmiből, erre pakolás közben feleségem megtalálta a töltőt :DDD

Gigabyte aktív vízhűtéses processzor - ez azthiszem mindent visz :D

(#53065) SchumiBácsi

Üdv all!

Egyik nagyszabású projektem elérkezett arra a pontra ahol keríteni kellene valami komolyabb vágással/fúrással foglakozó céget. Mivel újabban szeretek minden történést itthon megoldani, így az alábbi képességet is ki kellene fejleszteni.

Most csak vasban, később meg akármiben kellene vágni 35 és 44mm átmérőjű lyukat illetve lyukakat. Az anyagvastagság 5-10mm terjed függően attól hogy mit sikerül kihalászni a lomból. Erre a célra ilyen körkivágót gondoltam végül ami igencsak húzás ár, de ha ez kell a tartóssághoz ám legyen.

Anyagminősége "minőségi acél HSS-E Co8%" ahol gondolom a 8% az Cobalt. Van már egy Cobalt-os fúrókészletem jó ideje az is jár mindenhol és nincs különösebb baja.

Aki foglalkozik ilyesmivel jónak tűnik ez a cucc?

A másik kérdés hogy itt bár nem írja, de például a Ridgid 44mm, vagy a Ridgid 35mm is már olyan fordulatszámok vannak amik sztem nem "elérhetőek" mert az állványos fúróm leglassabb fokozata is gyorsabb sztem. Ez korrigálható megfelelő hűtéssel - víz/olaj? Még egy kérdés, hogy ha Ridgidet veszek akkor olcsóbban kijönnék mert most csak a két szükséges méretet venném meg később is csak azt amelyik kell. Jó minőség ez is? A vasat ugyan nem írja de ha megy az acélban akkor gondolom a vas se árt neki.

Ridgidhez külön befogótüske is kellesz, ami viszont már eléggé feldobja az árat.

Melyik a jobb? Viking készlet 30k vagy Ridgid 2db vágó és befogótüske 18k körül - a tartósság elsődleges szempont.

Választ előköszi!

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#53066) creation válasza Pete55555 (#53029) üzenetére


creation
senior tag

Hello,

Volt anno egy modulárissá tevős projectem, ami sajnos költözködés után elmaradt. De a lényeg, hogy a VGA 6 PIN nem más mint 3*GND (fekete) + 3*+12V (sárga). Így molexből és SATA-ból is megoldható, elvetemülteknek akár FDD csatiból is.. A vezeték hosszokat úgy oldod meg ahogy akarod, de a jó szigetelés érdekében a szigszalagot kérlek felejtsd el. Feltalálták már a zsugorcsövet :DDD :R :R :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#53067) #33253120 válasza SchumiBácsi (#53065) üzenetére


#33253120
törölt tag

A Viking dobozában is van olyan tüske mint ami a Rigidhez kell.
A mellékelt szár nem rossz, de ugyanez a kialakítás máshol, más gyártótól lehet ugyanilyen minőség mellett olcsóbb.
Én azt mondom, hogy vegyél meg két méretben szárat, és mindig vedd meg azt a méretű körvágót amelyikre szükséged van, így gyártót is tudsz választani nagyobb bukó nélkül.

Sokan gyártják ezeket, érdemes körbenézni. Mi bent a cégnél Hitachi szárakat használunk, van amelyiknek 8mm* a befogószára, van amelyiknek SDS, és ezekhez ugyanazt az Abraboro koronákat rakjuk lemez, zártszelvény, bútorlap, gipszkarton esetén, illetve DeWalt koronákat kőzethez.

A fordulatot valamennyire tudod ellensúlyozni kenéssel, és előtolással.

*Ha oszlopos fúrógépbe kell akkor talán neked jobb neked a 13mm-es befogójú.

[ Szerkesztve ]

(#53068) Irmscher 353


Irmscher 353
aktív tag

Tegnap barkácsoltam én is kicsit.
Jelenleg egy DIY erősítőt használok odahaza, amihez vettem egy fél lemezjátszót.
Az erősítőt, apósommal építettük, egy neten talált kapcsolás alapján.
A lemezjátszó pedig egy '78-as évjáratú Dual 1237a, aminek csak a chassis-a volt meg. Ehhez csináltam mdf-ből, meg keményfa lécből dobozt. Meg egy DIY kitből egy RIAA korrektort építettem.
És ezzel el is érkeztünk a tárgyhoz:
A RIAA egy 9V-os elemről üzemelt, de rendre lemerítette őket, hiába volt kapcsolóval megszakítva, arra az esetre, ha nem hallgattunk zenét. Ezt elégeltem meg, s néztem otthon egy tápot.
Először 9V-osban gondolkodtam, de amit találtam dugasztápot, nem akartam a gyári csatlakozóját csonkolni, mert az egy "mászkálós" vonalas telefoné volt, és olyan csatlakozót, vasárnap lévén nem tudtam keríteni.
Aztán átnéztem még egyszer a RIAA leírását, s ott szerepelt, hogy 9V-30V VDC-ig oké neki a táp.
Megörültem mert évek óta őrizgettem odahaza egy régi táska mobiltelefon töltőjének az adapterét. (még rendesen trafó van benne)
Ez 14,4V-ot tud, ezt hoztam össze a RIAA-val, csakhogy bekapcsoláskor olyan eszeveszett búgás fogadott, hogy csak na, aztán eszembe jutott, hogy szűrőkondival, hátha meg lehet oldani a dolgot.
S láss csodát sikerült, egy 20V 1000uF kondi, kiszedte a búgást, úgyhogy viszlát lemerülő 9V-os elem, welcome nyugodt zenehallgatás!

[ Szerkesztve ]

(#53069) dni


dni
őstag

Sziasztok,

arra van ötletetek, hogy hogy tudnék egy 6x6x2,5cm-es ventit rögzíteni a kép jobboldalán látható szellőző nyíláshoz, ha nincs előre kialakítva felcsavarozási lehetőség?

[ Szerkesztve ]

(#53070) Ribi válasza dni (#53069) üzenetére


Ribi
nagyúr

Fúrsz lyukat?
ui: Ahogy látom ez viszonylag egyértelmű másoknak is ;]

[ Szerkesztve ]

(#53071) cinemazealot válasza dni (#53069) üzenetére


cinemazealot
addikt

Kifúrod. :))

Jó, legyünk kevésbé invazívak: jó minőségű (és talán az sem árt, ha hőálló) kétoldalú ragasztószalaggal (vagy akár Palmatex-szel) talán oda lehet ragasztani, de attól az még mindig bizonytalanabb, mint ha felcsavaroznád.

[ Szerkesztve ]

(#53072) SoulReaver válasza dni (#53069) üzenetére


SoulReaver
veterán

Oda rakod a ventit, berajzolod a négy db lyukat, átfúrod és oda tudod csavarozni a venti csavarjaival.

(#53073) jacint78 válasza dni (#53069) üzenetére


jacint78
addikt

Ha vas a doboz, akkor akár tartópöcköket is tudsz forrasztani a lemezre. Csak azért, mert lehet, hogy a lyuk nagyobb, mint a ventilátor és a csavaros kifúrós megoldás elég randa lenne félig meddig a rácsban.

type your text here..

(#53074) SoulReaver válasza jacint78 (#53073) üzenetére


SoulReaver
veterán

Nem a rácsban, hanem a rács körül lenne a 4 lyuk. Gondolom szögletes a venti, tehát van négy füle.

(#53075) jacint78 válasza SoulReaver (#53074) üzenetére


jacint78
addikt

De lehet, hogy nagyobb a kivágott rész, tehát a csavar a rácsra esne kápís?

type your text here..

(#53076) Irmscher 353 válasza dni (#53069) üzenetére


Irmscher 353
aktív tag

ha nem akarsz lyukat fúrni, akkor esetleg be is lehet szoírítani valamiféle rugós lefogatós módszerrel a helyére, esetleg a lyukon átűzni magát a lefogató pöckeit (az elkészítése rád vár ;) )

Vagy esetleg ragasztópisztollyal is oda lehetne ragasztani...

jacint78: ha nagyobb a szellőző rés, akkor én damillal kötném oda, szinte látszani se látszana...

[ Szerkesztve ]

(#53077) SoulReaver válasza jacint78 (#53075) üzenetére


SoulReaver
veterán

Akkor is a rács köré fúrnám és akkor kábelkötegelővel odafogatnám, vagy damillal vagy dróttal és akkor nem kell a rácsot szét fúrni...

(#53078) Lompos48 válasza dni (#53069) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Pillanatragasztó? Ha kell lepattintható.

(#53079) NEMO1968 válasza dni (#53069) üzenetére


NEMO1968
őstag

Drót, gyorskötöző?
Esetleg zajcsökkentés érdekében gumilap a fülek alá.
Tessék, kaptál tippeket, lehet kreatívnak lenni!!! :DDD :D

Az ember az időtől retteg, az idő a piramisoktól.

(#53080) cinemazealot válasza dni (#53069) üzenetére


cinemazealot
addikt

Eszembe jutott egy jobb megoldás: az alaplap felfogató csavarja pont ott van a hűtőnyílás előtt, de nem messze onnan ott van valamilyen homlokfalon kibújó LED vagy nyomógomb paneljának a két rögzítési pontja is. Műanyag lapból hajtogatsz egy olyan, derékszögben meghajló és pont a rács előtt a ventilátor nyílás méretében kivágott lapot, amit be tudsz szorítani az alaplapi és a homlokfali csavarok alá, így az a házon belül már masszívan áll. Ezt a lapot végül úgy fúrhatod, ahogy akarod, nem rondítja el a ház külsejét, ugyanakkor tartja is a ventilátort.

Bár egy fenti pont még kellhet majd, mert félő, hogy így a légáram miatt be fog remegni egy idő után.

Na, valami ilyesmire gondolok:

[ Szerkesztve ]

(#53081) Ribi válasza jacint78 (#53075) üzenetére


Ribi
nagyúr

De nem nagyobb, mert a leírásában is 60mm-es venti hely van kápís?
A baloldali venti is csavarral van felfogatva látszólag. Mondjuk nem találtam képet, hogy az hogy van felfogatva.
Valamilyen körmös megoldással be lehetne feszíteni a ház peremébe a ventit. Mondjuk az alja teljesen síknak néz ki.

dni: A másik venti hogy van felfogatva?

(#53082) Reggie0 válasza dni (#53069) üzenetére


Reggie0
félisten

En nem furnam at teljesen az oldalfalat, csak felig es menetesszarat vagy csavart(fejestul) ragasztanek bele. A ventit pedig anyaval fel is lehet ra rogziteni.

(#53083) SchumiBácsi válasza #33253120 (#53067) üzenetére

Értem és köszi a tanácsokat.

Akkor a "sportkocsi-vörös" Ridgid-ből veszek az éppen szükséges méretet a befogótüske pedig 12mm tokmányhoz való lesz.

Fordulat ellensúlyozása nehéz, mivel 400Voltos a rendszer... hűteni víz, vagy inkább olaj? Azt írja hogy Ridgid menetvágó olaj, de mi van akkor ha bármilyen más olajjal hűtök?

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#53084) #33253120 válasza SchumiBácsi (#53083) üzenetére


#33253120
törölt tag

Vágó- fúró- üregelő spray, olajos-szappanos víz... Magában olajat szerintem nem a legszerencsésebb rárakni, de a nálam lakatosabb szakik majd kiokosítanak ezügyben.
WD40-et erre nem ajánlom.

(#53085) SchumiBácsi válasza #33253120 (#53084) üzenetére

Okés, akkor veszek menetvágó olajat is amilyet ír hozzá. Azért indulásnak lesz mit vágni. 5liter gondolom jó sokáig elég lesz ;]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#53086) dni válasza Reggie0 (#53082) üzenetére


dni
őstag

Köszönöm, az ötleteket. Beszerzem a ventit és majd beszámolok, melyik változat győzött. Amitől tartok, hogy szellőző rácsok miatt hangos lesz szélzaj. A mostani venti is úgy ahogy vállalható, ha csak kézben tartom, de amint bekerül a házba már nagyon hangos lesz.

(#53087) cinemazealot válasza dni (#53086) üzenetére


cinemazealot
addikt

A szélzaj erőssége attól is függ, hogy milyen közel van a forgórész a rácstól. Ha nem rakod közel hozzá, akkor esélyes, hogy nem lesz olyan nagy a zaj.

(#53088) #21346560 válasza dni (#53069) üzenetére


#21346560
törölt tag

ONTOPIK: Pillanatragasztó :P

(#53089) Jorus


Jorus
nagyúr

Sziasztok, nemrégiben vettünk egy csőszivattyút, amit egy fúst kútban használunk. A kútban a vízfelszín 5.5 méteren van, a kút alja 23 méteren. A szivattyút 9 méterre engedjük le, ami 3.5 méteres vízoszlopot jelent - a szivattyú leírása 10 méterben határozza meg a szivattyú feletti maximális vízoszlop nagyságát. A felszivattyúzott vizet többször csekkoltuk, nincs benne se üledék, se homok, se semmi. (A vizet nem fogyasztásra, hanem öntözésre használjuk.) A leírás szerint a szivattyú legfeljebb 2 órán át üzemeltethető folyamatosan.

A probléma az, hogy 40-50 perc locsolás után, ha kihúzzuk az aljzatból (nincs rajta kapcsoló, be kell dugni és szív), akkor lecsapja a házban a FI relét. A jelenség független attól, hogy melyik fázishoz tartozó aljzatba dugjuk (3 jön be a házba), vagy milyen kialakítású/típusú aljzatba dugjuk (túláramvédősben ugyanezt csinálja).
Mi lehet az oka? Egyébként más baja nincs, szivattyúzik rendesen, és ha csak 10-20 percet megy, akkor nem következik be a relé lecsapása, csak ha elérjük a ~40 percet. A vízoszlop nem fogy el a szivattyú fölül, azt csekkoltam. Tudja vki mi lehet a hibajelenség oka? Bármilyen tipp hasznos lehet.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#53090) jacint78 válasza Jorus (#53089) üzenetére


jacint78
addikt

Hibás a szivattyú gondolom, melegen szivárog az áram.

type your text here..

(#53092) M0ng00se


M0ng00se
őstag

Üdv!
Ma mókoltam egy kicsit, 350Ft-ból elkészítettem egy maszek ventilátor "szabályzót" :DDD
Egy váltókapcsoló, a két játszószál helyett, be van kötve a tápból jövő 12v, mellé pedig az 5v, és ami eredetileg a bejövő oldal lenne, az most az elmenő.

Működés közben (videó)

[ Szerkesztve ]

V6

(#53093) Reggie0 válasza M0ng00se (#53092) üzenetére


Reggie0
félisten

Azert az a sorkapocs nagyon ott van :D

(#53094) Pickit3 válasza Jorus (#53089) üzenetére


Pickit3
aktív tag

Fordítva dugd be a dugvillát, ez a fi-relé átka. [link]

[ Szerkesztve ]

(#53095) jacint78 válasza Pickit3 (#53094) üzenetére


jacint78
addikt

Tény, hogy ekkor nem a fázison szivárog, de attól még nem egészséges a dolog, pláne, ha csak egy X idő után csinálja. :D

type your text here..

(#53096) Lompos48 válasza Pickit3 (#53094) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy becsületes fi-relé a fázis- és nulláram különbségét figyeli. Ezért ha ez mégis működik, akkor az a relé gyanús.

(#53097) Kernel válasza jacint78 (#53095) üzenetére


Kernel
nagyúr

A hálózati dugóknál egyébként sem tudjuk, hogy véletlenül melyik ágon kapja a fázist. Ehhez képest fordítva dugni, ilyen szempontból semmit nem jelent. FI-relének is mindegy, normális esetben.

Más szempontból persze érdekes a jelenség, pláne az, hogy csak a kihúzás pillanatában történik. Ami ugyan magyarázható lenne ívhúzással, tranzienssel (noha attól sem szabadna), de az üzemidőtől független.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#53098) Pickit3 válasza Kernel (#53097) üzenetére


Pickit3
aktív tag

&) Lompos48
Természetesen ideális esetben mindegy, hogy a dugó melyik ágán kapja a fázis. Csak ilyenkor számolni kell azzal, hogy a zavarszűrő (vagy valamilyen más elektronikai alkatrész) is beleszól a működésbe.
Nekem a silányabb minőségű fi-reléimnél elő szokott fordulni, de gondolom a drágábbaknál már működik rendesen és nem kell a dugót forgatni.

(#53099) Jorus


Jorus
nagyúr

Köszönöm a válaszokat és ötleteket! Eddig kb. 15-20-szor használtuk a szivattyút, nagyon kicsi az esélye, hogy mindig pont ugyanúgy dugtam be az aljzatba, és a jelenség szinte mindig jelentkezik, így valszeg maga a szivattyú lehet hibás. Mivel még csak 2 hónapos, felhúzom a kútból, aztán elviszem a szervizbe, nézzék meg, mi baja lehet.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#53100) Lompos48 válasza Pickit3 (#53098) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ideális helyett én normálist mondanék. Minden "beleszólás" - szerintem - abnormális.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.