Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#38751) Kisbocs06 válasza Raymond (#38747) üzenetére


Kisbocs06
tag

A Hd sentinel szerint 0% a kondíció és azonnali meghibásodás várható .A mai napig hibátlanul üzemel , friss op rendszert raktam fel rá és gondoltam megnézem a hd sentinelel.Egy baratomtol van az SSD , ő nem hasznal ilyen diagnosztikai szoftvereket szóval biztos hogy nem tudott róla , meg is lépte mikor mondtam neki hogy lehet rossz az SSD .Ő egy sata 2 es régi lapban használta , asszem trimm funkcio nélkül , és nemtudom hogy hagyott e rajta állandóan szabad helyet .Kingston V300 a típus.Tudom hogy nem képvisel nagy értéket csak egy rokonomnak van tervezve netezos gépbe csak így nem akarom oda adni neki jó szívvel meg ingyen sem mert ha eltűnnek a fontos adatai akkor az nagy gáz .

(#38752) Raymond válasza Kisbocs06 (#38751) üzenetére


Raymond
félisten

Egy kep a HDS-rol ahol a SMART adatok is latszanak jo lenne. Ebben az esetben (mert V300-rol van szo) lehetseges hogy tenyleg hibas, de eleg gyakori a HDS teves riasztas SSD-knel.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38753) Zoz válasza Kisbocs06 (#38751) üzenetére


Zoz
őstag

Mikori HDSentinel? Gyakran előfordul, hogy a program kiadás után készült SSD-ket hibásan jelzi, ezért mindig a legfrissebb verziót kell használni.

(#38754) Dave567


Dave567
addikt

Sziasztok Ide is be másolók hátha rossz topicban kérdeztem.

Van egy Samu 250 Evo M2 a gépembe, viszont játék alatt melegszik azért.
Előre is bocsánat ha rossz helyen kérdezem, de milyen hűtőt ajánlanátok rá, ami elviszi kicsit a hőmérsékletet?

(#38755) varmi2 válasza Dave567 (#38754) üzenetére


varmi2
nagyúr

Mit jelent az, hogy melegszik azért, hány fokos?

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#38756) Dave567 válasza varmi2 (#38755) üzenetére


Dave567
addikt

53-54 volt a legutolsó.

(#38757) varmi2 válasza Dave567 (#38756) üzenetére


varmi2
nagyúr

Én azt mondom, az még nem vészes, nem muszáj hűteni.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#38758) Dave567 válasza varmi2 (#38757) üzenetére


Dave567
addikt

Oké, de azért milyen lenne jó hozzá?

(#38759) Kisbocs06 válasza Raymond (#38752) üzenetére


Kisbocs06
tag

Haza érek csinálok képet .

Tegnapi napon beszereztem az első M2 es SSD met , meg nincs vele sok tapasztalat csak annyi hogy a crystal diskmark szerint tudja a gyári sebesseget .ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 256GB.
Az igaz hogy ezek az M2 es ssd-k melegszenek ? Kell rá hűtés , kb hány fokig ideális ?

[ Szerkesztve ]

(#38760) Chaser válasza Kisbocs06 (#38759) üzenetére


Chaser
titán

a tieden van hűtés, ne foglalkozz vele, használd
nyilván fog melegedni, mivel sokkal gyorsabb mint egy sata, de ez akkor jön elő, ha sok írás/olvasás van, és a sok nem az, hogy egy filmet átmásolsz
ha kritikus lenne a melegedésük, szted kiadnák a gyártók fél téglla méretű ráheggesztett hűtőborda nélkül? ugye hogy nem

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#38761) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Klónoznák egy Windows meghajtót egy új SSD-re.
A Macrium Reflect ezen a C:/ meghajtón 3 partíciót mutat, ahogyan a képen látszik.
Kérdezném, hogy mind a 3 partíciót klónozzam, vagy elég a Windowst?
A PC-t használtam vettem feltelepített Win10-el, nem ismerem az előéletét, hogy pl. valamikor volt e rajta Linux.

[kép]

[ Szerkesztve ]

(#38762) MaCS_70 válasza Jabby (#38761) üzenetére


MaCS_70
félisten

Miért ne klónoznád az egész meghajtót?

A Windowsnak egyébként kellenek a saját rendszerbetöltő és egyéb kisebb partíciói, így jön ki a három -- úgyhogy menjenek szépen azok is!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38763) Jabby válasza MaCS_70 (#38762) üzenetére


Jabby
őstag

Köszi szépen a segítséget! :R

(#38764) Jabby


Jabby
őstag

Valamit elcsesztem a klónozás során, az 500GB-os SSD-re a 240GB-os HDD partíció méretei is eredeti méretben került rá. Vagyis a MR7 szerint 232GB nincs particionálva.

[kép]

Kezdjem előröl? Formázzam klónozás előtt az SSD-t?

(#38765) Raymond válasza Jabby (#38764) üzenetére


Raymond
félisten

Minitool Partition Wizard-al huzd a 3-as (Recovery) particiot leghatulra utanna ki tudod terjeszteni a 2-es (Windows) particiot az ures hely vegeig.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38766) MaCS_70 válasza Jabby (#38764) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mondjuk Gparteddel át tudod méretezni a partíciókat, a puszta méretük nem érdekli a rendszert, azt elfogadja a lemeztől.

MaCS

UI: Raymond megelőzött és jól beszélt! :)

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38767) King Unique válasza Jabby (#38764) üzenetére


King Unique
titán

Elcseszni max. azt cseszted el, hogy ha a C kiterjesztése a cél a fennmaradt teljes lemezterületre, akkor nem vetted figyelembe, hogy ott van utána a WinRR. Ilyenkor utólag a lemezkezelőben nem használható a kötet kiterjesztése lehetőség, max. külső particionáló programmal lehet megoldani (példa). Vagy a Macrium Reflect programban a klónozás előtt kellett volna a lemez elején lévő System Reserved + C partíciókat áthúzni drag & drop módon a céllemezre, majd a C méretét megnövelni, aztán utána szintén drag & drop módon a lemez végére rakni a WinRE partíciót. Vagy esetleg a C elé rakni drag & drop módszerrel a WinRE-t, de az úgy eltér az alapértelmezett elrendezéstől. Vagy esetleg nem klónozni a WinRE partíciót, de ha megoldható, akkor nyilván inkább javasolt azt is.
Vagy másik lehetőségként a nem lefoglalt területen új partíciót hozni létre pl. az egyéb tartalmaknak, aminek lehetnek előnyei (példa). Meg magának a Windowsnak nyilván nem kell bruttó 500 GB-os rendszerpartíció, a jelenlegi ~ 230 GB-os rendszerpartíciónak így is kb. a 2/3-a kihasználatlan.

Nem, nem szükséges klónozás előtt particionálni, formázni a célmeghajtót, megcsinálja majd a klónozóprogram. Az pedig alap, hogy a Windows klónozásánál nyilván nem kizárólag csak a C-t kell átklónozni, hanem a rendszer számára létrehozott kisebb partíciókat (pl. SR, ESP, WInRE) is, azok is a Windows-telepítéshez tartoznak.

[ Szerkesztve ]

(#38768) Jabby


Jabby
őstag

Köszönöm mindenkinek a a gyors segítséget :R , #38765) Raymond ajánlása alapján sikerrel jártam!

(#38769) vass1024


vass1024
tag

Sziasztok!
Vettem egy Adata Ultimate SU800 512GB SSD-t, a teljesítményével még ki is tudnék békülni (kicsit alul teljesít 4K-ban) de a HDSentinel egyből 80%-os kondíciót jelölt meg és 1500 hibát az adatátvitel során. Továbbá a teszt közben felment a hőmérséklete 48 fokra úgy hogy egy ventilátor pont rá fúj.
Szerintetek ez így mennyire normális? Küldjem vissza, hogy küldjenek másikat? Vagy álljak el a vásárlástól?
Köszi a válaszokat!

Az emberi agy a világ leggyorsabb számítógépe.

(#38770) Raymond válasza vass1024 (#38769) üzenetére


Raymond
félisten

Regi a HDS, hasznald a legujabbat. A homerseklet pedig rendben van.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38771) King Unique válasza vass1024 (#38769) üzenetére


King Unique
titán

Tipikus felhasználói hiba (user error), régi (5.01), elavult HDS használata, holott már van jóval újabb (5.50/5.50.8) is, + az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere...

(#38772) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Nálam viszont a tegnap berakott WD Blue Sata-s SSD-nél sebességproblémát tapasztalok, kb. 1/3-a, fele a gyári értéknek.

Alaplap HP 3047h, AHCI drivert letölteni nem tudok hozzá, mert nincs a gyártó oldalán, a Win10 szerint szabványos SATA AHCI vezérlő (2006-os???) van telepítve.

Az alaplap adatai alapján AMD-s a chipset, próbálkoztam is a chipset telepítésével, de csak az USB szűrő drivert akarta telepíteni, de itt azt olvastam, hogy az nem egészséges.
BIOS-ban SATA AHCI-re állítva.
Kb. eddig jutottam tegnap este.
Íme a képek:

Alaplap gyártó oldaláról pár adat [kép]
SSDOK: [kép]
CrystalDiskMark: [kép]

(#38773) Raymond válasza Jabby (#38772) üzenetére


Raymond
félisten

Nincs vele semmi gond, egy regi lap AMD 785G chipset es SATA2-es vezerlovel. Ezt tudja.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38774) vass1024 válasza King Unique (#38771) üzenetére


vass1024
tag

Elnézést a tudatlanságomért, kipróbáltam az 5.50-el és 100%-os tényleg. Viszont a melegedés számomra furcsa és új keletű dolog, mert hogy az én régebbi mlc-s samsung és intel ssd-m 25-35 fok között van mindig. Viszont olvastam az adata gyári honlapján, hogy a működési hőmérséklete 0-70 fok között van, így csak a ténybe való beletörődés marad.
Köszönöm az információkat mindenkinek:R

Az emberi agy a világ leggyorsabb számítógépe.

(#38775) F1DO


F1DO
senior tag

Sziasztok,

Nem tudom jó helyen kérdezem-e, összefoglalóban nem találtam.

Biztos nem vagyok egyedül a témában:
csábító árkategóriába kerültek a villámgyors m.2 -es ssd háttértárak, azonban direkt csatlakozóval csak az újabb alaplapoknál jelentek meg, a többi esetben amiknél nincs ilyen m.2 csatlakozó azoknál PCIE foglalatba illeszthető 'adapterkártyával' kezelhetőek.

Ugyebár úgy lenne igazán értelme ha rendszerindító lenne egy ilyen m.2-es ssd, azonban itt jön a csavar, hogy érzékelje az az alaplap amelyik nincs alapból felkészítve m.2 platformra?

Ez szerintem elég érdekes téma, önálló cikk nem született még valahol minderről?

(#38776) varmi2 válasza F1DO (#38775) üzenetére


varmi2
nagyúr

Amelyik lapnál a biosban nincs támogatva a pce boot, ott nem fog bootolni az nvme ssd. Ezzel nem tudsz mit tenni.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#38777) Doky586 válasza F1DO (#38775) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

2014-től jelentek meg az alaplapokon az M.2 foglalatok, 2013-as alaplapok biosába még biosfrissítéssel bekerülhetett az nvme ssd támogatás. Régebbi lapokba mindenképp 2,5" sata3 ssd-t tegyél.. Az érzékelhető sebességkülönbség elhanyagolható a kétfajta ssd közt.

[ Szerkesztve ]

(#38778) F1DO


F1DO
senior tag

Rendben, köszönöm az infót, maradok egy gyorsabb, sima sata-s ssd-nél..

(#38779) Zoz válasza varmi2 (#38776) üzenetére


Zoz
őstag

De lehet mit tenni. Intel 6x,7x,8x chipsetes lapoknál egy kis BIOS moddinggal megoldható a dolog. Én már több lapnál is megcsináltam (kb 5 perc az egész).
De van olyan megoldás is, ahol a BIOS nincs babrálva, hanem egy másik meghajtóra vagy pendrivera kerül olyan segéd boot program ami utána elvégzi az NVME bootolást (az előbbi linken ezeket is említik).

(#38780) Jabby válasza Raymond (#38773) üzenetére


Jabby
őstag

Köszi a választ, akkor kénytelen vagyok megbarátkozni, hogy ilyen lassú.
Vagy veszek egy alaplapot és procit...

(#38781) Dragon3000 válasza Jabby (#38780) üzenetére


Dragon3000
veterán

Minek? Általános használat során nem veszed észre, tudom miről beszélek, mert én is használtam sata2-n ssd-t, jelenleg meg m2-es nvme van, de csak azért, mert olcsón sikerült hozzájutni, de igazán semmi pluszt nem veszek észre géphasználat során egy satáshoz képest.

(#38782) Raymond válasza Jabby (#38780) üzenetére


Raymond
félisten

Az csak a gyari ertekekhez kepest lassabb es benchmarkoknal latod. Eszrevenni nem veszel eszre semmit belole a gyakorlatban. Gyorsabb gepet inkabb akkor vegyel ha nem eleg a teljesitmenye. Most mar legalabb tudod hogy nem a lassu hattertar az oka ha lassu es docog igy ha meg most is lassunak tunik akkor tenyleg gepet kell ujitani.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38783) leikomessi


leikomessi
aktív tag

Sziasztok!

Egy régi Acer Emachines E725-ben cseréltem le a HDD-t SSD-re.
A csatlakozó viszont nem csúszik össze teljesen. Pontosabban nem tudom tovább tolni.
BIOS látja, telepítés folyamatban.

Normális így, ahogy a képen látszik?

(#38784) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok,

Egy lenovo ideapad 320-ba cseréltem a hdd-t ssd-re ( Crucial BX500 )
Megnéznétek hogy rendben van minden ?

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#38785) zizidor válasza leikomessi (#38783) üzenetére


zizidor
senior tag

Nem került valami műanyag darab a csatlakozóba? A csavar sincs egészen a helyén.

(#38786) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Egy kis töprengés...

A Windows 10 meghajtó-karbantartás SSD-knél vajon egy egyszerű fstrim-nek felel meg?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38787) zizidor válasza MaCS_70 (#38786) üzenetére


zizidor
senior tag

Elméletileg igen.
"The type of optimization depends on the drive type with defragmentation being run on hard drives and TRIM operations on Solid State Drives."

(#38788) Multibit válasza rostiron (#38784) üzenetére


Multibit
veterán

Az SSD-vel minden rendben van, de a 4GB RAM-ot érdemes lenne bővítened :K

(#38789) Frawly válasza F1DO (#38775) üzenetére


Frawly
veterán

M.2-esből van SATA sebességű is. Amire te gondolsz, az az NVMe. Azt bele lehet tenni akármilyen lapba, olyanba is, amin nincs M.2 foglalat, akár kártya formátumú NVMe SSD-t, akár PCIe M.2 adapterkártyával M.2 NVNe SSD-t, ez utóbbi az, amiről te kérdezel. De ha túl régi a lap, és a BIOS-a nem támogatja, akkor a BIOS nem fogja látni, és bootolni nem lehet róla. De ha egy SATA-s meghajtóról bebootol egy olyan modern OS, ami kezeli az NVMe-t, akkor viszont gyors háttértárnak használhatod.

De alapvetően nem erőltetném az NVMe-t, hacsak nincs rá kifejezetten szükséged, mert nagy fájlokkal dolgozol, meg sok gigás fájlmásolásokat eresztesz meg rendszeresen. Bootmeghajtónak, hogy gyors legyen a boot, meg gyorsan töltődjenek be a progik, játékok, arra jó egy SATA3 SSD is.

(#38783) leikomessi: ez így teljesen jó. Ilyennel én is találkoztam laptopokon, meg USB-SATA átalakítókon, a működést nem befolyásolja, ha kilátszik egy kis érintkező felül. Attól még elég hosszúak az érintkezők, hogy legyen kontakt. Ha működik, nem kell vele foglalkozni.

(#38790) leikomessi válasza zizidor (#38785) üzenetére


leikomessi
aktív tag

Csavarral tudom rögzíteni a fedlapot, annyit enged.
Nem volt szennyeződés benn. A keret nélkül sem tudom teljesen betolni.
A telepítés elkészült, remélem nem lesz semmi baja.

(#38791) Laccoss válasza leikomessi (#38790) üzenetére


Laccoss
addikt

Kicsit mintha ferdén lenne benne, ha megnézed a bal oldalon kisebb a rés, mint a jobb oldalon.

(#38792) rostiron válasza Multibit (#38788) üzenetére


rostiron
őstag

Köszi.
Tudom már megrendeltem, jövő héten kap még 4GB .

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#38793) leikomessi válasza Laccoss (#38791) üzenetére


leikomessi
aktív tag

Igen, ez feltűnt, de nem mozdul előre semennyit már. Eddig működik, reggel óta megy, nem volt probléma. Marad így, köszönöm a válaszokat! :)

(#38794) King Unique válasza MaCS_70 (#38786) üzenetére


King Unique
titán

Az nem újdonság. hogy Windows 8 óta SSD-ken a meghajtóoptimalizálás = TRIM futtatása a szabad területen, HDD-ken pedig töredezettségmentesítés, ami nyilván Windows 10-nél is érvényes. Windows 7-nél van hagyományos defrag, de SSD-ken az sem futtatja. Vagyis még mielőtt itt is elkezdeni terjedni, hogy ki kell kapcsolni, le kell tiltani, nem, nem kell.

(#38795) MaCS_70 válasza King Unique (#38794) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azt, hogy a Windows már régen nem akar SSD-t töredezettségmentesíteni, tudtam, csak abban nem voltam biztos, hogy ez a karbantartás konkrétan egy fstrim-et jelent.

Egyébként határozott emlékeim vannak arról, hogy a Windows 8 idején volt egy időszak, amikor a GUI magyar szövegezése kifejezetten arra utalt, hogy ő bizony defragolni akar -- függetlenül attól, hogy valójában mit hajtott végre.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38796) King Unique válasza MaCS_70 (#38795) üzenetére


King Unique
titán

Újabb Windowsoknál meghajtóoptimalizálás a neve annak, ami SSD-knél a szabad területet trimmelni, mint már említve volt. Hagyományos defrag, vagyis töredezettségmentesítés néven meg eleve nem jelenhetett/jelenhet meg a magyar rendszernél sem, mivel optimalizálás néven fut és felszabadítást ír a művelet közben.

(#38797) Graphics


Graphics
Jómunkásember

A400-ast még mindig nem ajánlom..

Már 4. döglik meg .. normál irodai használat mellett...

Egyik pillanatról a másikra.

[ Szerkesztve ]

-

(#38798) Zoz válasza Graphics (#38797) üzenetére


Zoz
őstag

SATAFIRM S11-nek látja a BIOS? Ami döglöttet én láttam, azoknál ez volt a tünet.

(#38799) Graphics válasza Zoz (#38798) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Igen, ez a tünet , vezérlő hiba szerintem

-

(#38800) Zoz válasza Graphics (#38799) üzenetére


Zoz
őstag

Gigabyte SSD-nél is találkoztam ilyennel. Szerintem is vagy a vezérlő döglik meg, vagy a firmware sérül. Milyen más típusok vannak még ilyen Phison S11 vezérlővel? Azok is döglenek?

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.