Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#38901) Laccoss válasza TIT (#38900) üzenetére


Laccoss
addikt

Dehogyis, semmi köze a sata-hoz, meg az ssd-hez sem. Ha megnézed, az ssdok-ban a rendszer információnál mutatja, nem az ssd-nél.

(#38902) MacEdm


MacEdm
tag

Üdv!
Az elmúlt héten upgradeltem a laptopom egy ssdvel, 9 mp alatt bekapcsol minden jó.
Mondom ránézek az asztali gépemre is, hogy mennyi az ennyi.
Az asztalinak 35-40 mp kellett, hogy bekapcsoljon. Ezt eléggé lassúnak érzem, esetleg vmi a biosba nincs jól beállítva?
Csatolnék crystaldiskmark képeket. (Az ssd egy samsung 860 evo 250 gb és 2.5-ös)

(#38903) arcitec


arcitec
addikt

Sziasztok.
Érdemes-e az SSD-t a HDD rack-be tenni,mert ott éri hűtés, szemben a mostani új megoldással, ami a gépen belül rack-en kívül az oldalára van felpattintva. Köszönve..

[ Szerkesztve ]

(#38904) Jack Oneill


Jack Oneill
veterán

Sziasztok! Tudnátok tanácsot adni, hogy miket érdemes beállítani SSD használatakor? Újonnan telepített Kingston A400 és arra lennék kíváncsi, miket kell, nem kell beállítani ahhoz, hogy kitoljuk az elhasználódás idejét. Amire gondolok: TEMP, virtuális memória, stb, kell-e ezekkel foglalkozni? Előre is köszi.

(#38905) King Unique válasza Jack Oneill (#38904) üzenetére


King Unique
titán

Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?

Vagyis alapesetben semmit nem létszükséglet a Windowsban babrálni, max. a cikkben lévő dolgokat ellenőrizni, de normál azok eleve rendben vannak.
Erről amúgy szintén volt szó a másik topikokban, az ott linkelt hozzászólásban. :)

(#38906) Jack Oneill válasza King Unique (#38905) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Köszönöm, elolvastam, hasznos írás. Az, hogy rendszernek és játékokra használom, szerinted mennyiben roviditi az életét ? A sebesség bámulatos, a játékok betoltese is, pont ezek miatt nem akarom a hdd-re tenni a játékokat. Gondolom, akkor már nem lenne gyors azok betoltese.
Ha hamar elhasznalodna ezek miatt az SSD, akkor viszont a következőt már csak rendszernek fogom használni és minden más a hdd-n lesz.

(#38907) King Unique válasza Jack Oneill (#38906) üzenetére


King Unique
titán

Hacsak nem lesz az SSD extrém nagy írásterhelésnek kitéve, akkor totál felesleges ezzel, az agyonkíméléssel foglalkozni. Meg normál használat mellett vsz az adatlapon feltüntetett TBW-t sem fogod túllépni a garanciaidő alatt. Ráadásul az ott megadott íráslimit rendszerint csak a garanciára vonatkozik, nem az SSD tényleges élettartamára, amit az alábbi kérdésre adott válasz is jól szemléltet. Másrészt azért is felesleges az írással annyira spórolni, mert ha kevésbé jól sikerült széria, tönkre akar menni az az SSD, akkor tönkre is fog, hiába kímélgetik, írnak rá minimálisat. Ami az A400 esetében ráadásul aktuális lehet, nem feltétlen a legjobban sikerült sorozat, ha visszaolvasol.

(#38908) arcitec válasza arcitec (#38903) üzenetére


arcitec
addikt

Sziasztok.Erre kérnék szépen választ.... :K

(#38909) Laccoss válasza arcitec (#38908) üzenetére


Laccoss
addikt

Szia!

Megválaszolhatod magadnak is. Szükség van a hűtésére?

(#38910) Frawly válasza arcitec (#38903) üzenetére


Frawly
veterán

Milyen SSD ez pontosan? Hány fokos terhelés alatt és üresjáratban? Simán meglehet, hogy semmilyen hűtés nem kell neki, azért kérdezem.

(#38911) Jack Oneill válasza King Unique (#38907) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Jelenleg ezek vannak a gépen, Pubg és Pubg lite, Overwatch, Jedi fallen order.
De mondom, most már nem érdekel, ez az SSD egy tanuló SSD lesz, vagyis használom és kész, meglatjuk, mit bír. Ha rosszul döntöttem, hát rosszul döntöttem, a következő max egy sokkal kisebb rendszer SSD lesz és kész.
Egyébként lassabb lenne sokkal a játékok betoltese, programok meghívása, ha a hdd lemezről hivna meg egy rendszer SSD pl?

(#38912) Jack Oneill válasza Jack Oneill (#38911) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Egyébként ha játék az SSD lemezen van és játszom pl, akkor történik írás a lemezre? Én úgy tudom, hogy nem, mert a kellő adat már ott van rajta.
Azért kérdezem, mert játszottam és 3 GB adat iras történt.

(#38913) varmi2 válasza Jack Oneill (#38912) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ne pörögj ezen. Legyen az ssd-n a rendszer, és a programok is, a játékok is. Az a dolga hogy írogasson magának, ne foglalkozz ezzel, hamarabb jár le a garancia, minthogy eléred az ssd írás limitét, valószínübb, hogy hamarabb megadja magát a vezérlő rajta, mint a nand chippek az írás miatt.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#38914) keke69


keke69
őstag

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni ha a gépemben lévő ssd-t amin a rendszer van jelenleg, kiveszem a gépből, beleteszek egy új ssd-t amire feltelepítek egy opárációs rendszert és ha újra visszateszem az eredetileg benne lévő ssd-t, akkor fog működni a rendszer?
Köszönöm!

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38915) abdulka1 válasza keke69 (#38914) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!
Fog működni mert semmiféle változás nem történik a rendszerben.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38916) keke69 válasza abdulka1 (#38915) üzenetére


keke69
őstag

Köszönöm! :R

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38917) Jack Oneill válasza varmi2 (#38913) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Jolvan, csak annyira új meg nekem ez 🙂
Azért remélem, azzal nem csináltam hulyeseget, hogy Firefoxban a parancsorban atallitottam a diskcache helyet másik lemezre?

(#38918) MaCS_70 válasza MacEdm (#38902) üzenetére


MaCS_70
félisten

Maga a Windows is többféle eljárást folytat le kikapcsolás címen, a notebookodon (ha egyáltalán kikapcsol) szinte biztosan a Fast Sturtup nevű eljárás szerint megy a kikapcsolás, ami a kernek hibernálásával rengeteg bootidőt spórol meg.

Úgy tudsz valós indulási időt mérni, ha előtte a gépet teljesen kikapcsolod, ami mehet úgy, hogy a kikapcsolási ikonra kattintva közben lenyomva tartod a Shiftet, vagy CLI-ből a shutdown /s /f /t 0 paranccsal.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38919) varmi2 válasza Jack Oneill (#38917) üzenetére


varmi2
nagyúr

Azért van az ssd, hogy használd, semmi értelme cacht bárhova máshova állítani. Hagy írjanak rá a programok, hisz azért van.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#38920) King Unique válasza Jack Oneill (#38911) üzenetére


King Unique
titán

Valamivel lassabb, de ha nagyobb adatsűrűségű lemeztányérokkal szerelt 7200-as HDD, az még vállalható ilyen téren. Egyébként újfent folytatva az előző gondolatmenetet és csatlakozva más véleményéhez, ezért vetted azt az SSD-t, hogy használd, nem pedig azért, hogy feleslegesen tutujgasd. A másik topikban lévő hozzászólásod alapján ha 480 GB-os A400-at vettél, akkor annál az adatlapon 160 TBW van megadva és 3 év a gyártói garancia. Vagyis átszámolva ennek eléréséhez a 3 év alatt SI szerint max. kb. 146 GB-ot, IEC szerint meg kb. 149 GB-ot lehetne rá naponta írni. Plusz ez még mindig csak a garanciában foglalt íráslimit, ellenben maga az SSD ennek a többszörösét is kibírhatja. Te jelenleg hol is tartasz, mennyit írsz rá naponta? :U Gyanítom, hogy ennek a töredékét, vagy annyit sem, szóval ennyire van értelme feleslegesen túlkímélni az SSD-t, ami már többször le volt írva itt és más topikban is... Remélem most már csak átmegy.

[ Szerkesztve ]

(#38921) Jack Oneill válasza King Unique (#38920) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Jolvan, felfogtam. Használom és kész :D

(#38922) ubyegon2 válasza Jack Oneill (#38917) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért remélem, azzal nem csináltam hulyeseget, hogy Firefoxban a parancsorban atallitottam a diskcache helyet másik lemezre?

Ha viszont memóriába küldted volna a cache-t, akkor lenne az igazi, az ugyanis sokkal gyorsabb. ;)

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#38923) Jack Oneill válasza ubyegon2 (#38922) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Viszont témánál maradva FÜGGETLENÜL AZ SSD-TŐL, DE KOMOLYAN :D ez a cache állítgatás kezd érdekelni, de egyelőre csak ezt sikerült megcsinálnom. Azt sem tudom pl, hogy hogyan kell vissza állítani az alapértékre :D Ebben kérnék segítséget, illetve akkor abban, hogy hogyan kell a memóriát megadni neki.
Előre is kösz skacok, és bocsi, de komolyan sok idiótaságomért.

(#38924) Laccoss válasza Jack Oneill (#38923) üzenetére


Laccoss
addikt

Google-ben rákeresel, találsz sok megoldást rá.

(#38925) ubyegon2 válasza Jack Oneill (#38923) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Segítenék szívesen, ha egy rendes oprendszert használnál, de, bár valószínűleg ugyanígy működne, nem kontárkodom Winx-en futó dolgokba. ;)

kb ilyennek kéne lennie:
Firefox cache RAM-ba bekezdés

Más módszerek is vannak, de ezt ismerem platformfüggetlennek.

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#38926) core i7


core i7
addikt

Sziasztok Mennyire ront az éllettartamon ha az SSD-k nek javasolt pár % helyet nem hagyjuk szabadon és teleírjuk az SSD-t? Főleg új 3D nandosoknál igaz-e ez?

(#38927) ubyegon2 válasza core i7 (#38926) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nem használ, de főleg a sebességen ront, az a pár % amúgy 7-28%. Sok függ attól, milyen méretű az SSD-d, a 128-as és ennek többszörös mérete nem tartalmaz gyárilag overprovisioning-nak lefoglalt helyet, a 120 ill többszöröse viszont igen. [link]
[link]

Főleg új 3D nandosoknál igaz-e ez?

Ez tök mindegy.

Mekkora az SSD-d, mire használod, hogyan van particionálva.....és az sem mindegy, milyen oprendszert futtatsz ill inkább milyen filesystem van rajta.

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#38928) keke69


keke69
őstag

Sziasztok!
Valaki ránézne, mert szerintem valami nem okés :( Köszönöm! természetesen segítságet is szeretnék kérni!

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38929) Doky586 válasza MaCS_70 (#38918) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"a Fast Sturtup nevű eljárás szerint megy a kikapcsolás, ami a kernek hibernálásával rengeteg bootidőt spórol meg."

Legalább ne ebben a topikban írj ilyesmit..! Talán 5400 rpm HDD esetén valóban gyorsít, de SSD esetén nincs gyorsító hatása. Viszont adatvesztést okozhat ha be van kapcsolva ezen opció es szétszeded a gépet és változtatsz a konfigpn (hiszen azt hiszed ki van kapcsolva a gép)

Ezért inkább a gyorsindítás kikapcsolását javaslom..! [kép]

[ Szerkesztve ]

(#38930) Bodz válasza keke69 (#38928) üzenetére


Bodz
nagyúr

Mi a probléma?
A képek alapján minden rendben. Esetleg az Intel driver helyett kipróbálhatod a Win sajátját, hátha valamennyivel nagyobb értékeket kapsz a teszt progikban.

[ Szerkesztve ]

(#38931) keke69 válasza Bodz (#38930) üzenetére


keke69
őstag

Pl a ssdok-ban elég sok információt kihagy! Írás,olvasás, állapot, melyik sata portot használja, pl a hibernálást nem tudom rajta kikapcsolni.

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38932) Bodz válasza keke69 (#38931) üzenetére


Bodz
nagyúr

Van belőle újabb verzió is. De amúgy nem jelent semmit, ha az ssdok valamit nem tud.

[ Szerkesztve ]

(#38933) keke69 válasza Bodz (#38932) üzenetére


keke69
őstag

Köszönöm szépen! Amit belinkeltél azzal már mindent kiír!
Viszont azt nem tudom miért nem engedi kikapcsolni a hibernálást!?
Ezt írja: Unable to perform operation. An unexpected error (0x65b) has occurred: Hiba a függvény végrehajtásakor.

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38934) Laccoss válasza keke69 (#38933) üzenetére


Laccoss
addikt

Rendszergazdaként indítod a parancssori ablakot?

(#38935) keke69 válasza Laccoss (#38934) üzenetére


keke69
őstag

cmd paranccsal! Úgy nem jó?
Megválaszolom a kérdésem: NEM!
Köszi, mostmár OK!

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38936) King Unique válasza keke69 (#38928) üzenetére


King Unique
titán

Ránézésre nagyjából rendben van, sebesség oké, TRIM megy, AHCI mód bekapcsolva és annak megfelelő a telepítés, alignálás oké, stb. Viszont külön chipset drivert nem feltétlen lett volna szükséges telepíteni, alapesetben megteszi a Windowsba beépített (szabványos) is. De ha az előbbivel is rendben működik a rendszer, akkor maradhat. Aztán a lapozófájl kikapcsolása és a hibernálás letiltása kizárólag csak opcionális, egyik sem kötelező csak azért, mert SSD a rendszermeghajtó, annak agyonkímélése végett meg pláne teljesen felesleges a kikapcsolás, letiltás. Sőt, a lapozófájlt nem is javasolt teljesen kikapcsolni, ha az a cél, hogy ne foglalja le a RAM teljes méretét, akkor be lehet állítani fix (pl. 400/800 MB), vagy kisebb min-max értéket (pl. 400/800 - 4000 MB) is. Ahogyan a hibernálást is csak akkor szükséges kikapcsolni, ha egyáltalán nem használod, egyéb esetben teljesen felesleges. Meg leginkább tárhelyspórolás miatt szokták ezeket opcionálisan letiltani/kikapcsolni, de esetedben a C 86%-a szabad és még bekapcsolt állapotban is maradna kellő szabad terület, vagyis amiatt megint pont nem feltétlen indokolt.

[ Szerkesztve ]

(#38937) TIT válasza keke69 (#38933) üzenetére


TIT
veterán

Miért be van?
Neked is hibát ír rá.

Laccoss: Ok,viszont a particiónál MBR-t ír ami fura mert pont azzal szívtam,hogy nem telepíti rá a wint,ezért gpt-re raktam.

[ Szerkesztve ]

(#38938) Frawly válasza Jack Oneill (#38912) üzenetére


Frawly
veterán

A játékok nem nagyon írnak futás közben, max. csak mentéseket, de még azokat is általában felhőbe, online accountra. A 3 GB adatot vélhetően nem a játék írta fel, hanem a Windows szolgáltatásai a háttérben. De 3 GB írás amúgy sem sok.

(#38939) keke69 válasza King Unique (#38936) üzenetére


keke69
őstag

Köszönöm szépen a hozzászólásodat! A chipset drivert nem én raktam fel, nem tudom, hogy került oda. Szerinted rakjam át a windows-ét?

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38940) Laccoss válasza TIT (#38937) üzenetére


Laccoss
addikt

Hát.... Details gombnál mit mutat? Legújabb verziót használod az SSDOK-ból?

Rk error-t egy nem jó driver is okozhatja.

Esetleg ezzel lehetne tesztelni: [link]

[ Szerkesztve ]

(#38941) King Unique válasza keke69 (#38939) üzenetére


King Unique
titán

Nem, nem feltétlen szükséges, ha ezzel is megfelelően működik a rendszer. Meg ha netán a Windows Update telepítette, akkor megint nem feltétlen kellene utólag piszkálni.

(#38937) TIT:
Attól, hogy MBR partíciós séma van az SSD-n, meg BIOS/MBR szerinti telepítés, az önmagában még nem hiba. Ha a partícióeltolás (alignálás) rendben van - SSDOK írja - akkor meg pláne. Telepíteni meg vsz azért nem tudtál az MBR-lemezre, mert nálad is az alábbi eset állt fenn. :D

[ Szerkesztve ]

(#38942) keke69 válasza King Unique (#38941) üzenetére


keke69
őstag

Rendben és mégegyszer köszönöm! :R

TIT: Ahogy Laccoss írta: Rendszergazdaként indítsd a parancssori ablakot

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38943) Doky586 válasza keke69 (#38928) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Azért 223 GB-ból adj 1GB-ot a lapozófilenak! Ennyire NE spórolj a tárhellyel. :O

Hibernálás helyett inkább a gyorsindítást kapcsold ki. [kép]

[ Szerkesztve ]

(#38944) keke69 válasza Doky586 (#38943) üzenetére


keke69
őstag

Visszakapcsoltam :D
Hibernálás helyett inkább a gyorsindítást kapcsold ki. Nekem nincs ilyen lehetőség!

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38945) Doky586 válasza keke69 (#38944) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha a hibernálás ki van kapcsolva akkor ezen menüpont se látszik.

(De a hibernálást én asztali gépen nem kapcsolnám ki UPS nélkül)

[ Szerkesztve ]

(#38946) keke69 válasza Doky586 (#38945) üzenetére


keke69
őstag

Értem! Nem szoktam hibernálni a számítógépen azért kapcsoltam ki!

Soha ne vitatkozz idiótákkal,mert lesűllyedsz az Ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!

(#38947) MaCS_70 válasza Doky586 (#38929) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem értem, hogy mi a gond. Az volt a felvetés, hogy két nagyon különböző bootidőt produkál két különböző gép.

Ne mondom, hogy a téma nagy szakértője lennék, de teljesen véletlenül éppen most készülök vizsgára ebben a kérdéskörben, és nagyon szépen le van írva a jegyzetemben (és a MS-nál is egy csomó helyen), hogy a kernel "hibernálásból" betöltése SSD esetén is gyorsítja a rendszerindítást.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#38948) Doky586 válasza MaCS_70 (#38947) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Biztos igaza is van a tankönynek, de az 1% gyorsulás az én szememben érzékelhetetlen, a hátrányai (pl adatvesztés) pedig túl súlyosak ehhez képest.. :K

[ Szerkesztve ]

(#38949) TIT válasza Laccoss (#38940) üzenetére


TIT
veterán

Köszi.
Azt írja a sor végén,hogy correct.
1.5.60 verzió.

King Unique: Tudom,hogy az volt a baj,de töröltem mindent,újra particionáltam,wint telepítettem,ezért gondoltam átrakta gpt-re,ezek szerint nem,akkor viszont nem kellett volna feltelepülnie a winnek.

[ Szerkesztve ]

(#38950) MaCS_70 válasza Doky586 (#38948) üzenetére


MaCS_70
félisten

Oké, a tapasztalat a Te oldaladon van, tehát nincs értelmezhető gyorsulás Fast Boot vagymiafene esetén.

Akkor viszont érdekes, hogy mi okozhatta ez a sokszoros bootidőkülönbséget a két gép között, amit csak sokkal több információ alapján lehet kiokoskodni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.