Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#39451) Jack Oneill válasza Frawly (#39449) üzenetére


Jack Oneill
veterán

Köszönöm 🙂

(#39452) Frawly válasza B-L-A-C-K (#39450) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem több lehet benne, mint a 2 év, ennyit regisztrált a vezérlő, mikor nem altatta az SSD-t energiatakarékossági okból, de igazából többet volt bekapcsolva a gép. Ezért mondom, hogy nem kell ezeket kímélni, ezzel a 21 TB írással is csak 4%-ot tudtál levenni belőle 2 év alatt, akkor ilyen ütemben még +48 év üzemidő és +504 TB írás benne lenne, de természetesen ennyit nem tudsz belőle használni, mert 8-10 év után esélyesen megfekszik, elfárad a vezérlő, vagy a NAND lassul be ~300 TBW után, de azt is látni kell, hogy addigra már a 120 GB-os tárhely nevetség kategória lesz, és min. 1 terás újabb SSD-ket fogsz használni.

Ezektől a sok írás elfárad, meg jajj örökké menjen, 10 év garival mantráktól azok szoktak szenvedni, akiknek életük első SSD-je, és csak ilyen régi, elavult cikkek alapján tájékozódtak róla, meg levonták a következtetést, hogy nem olyan megbízhatóak, mint egy HDD. Közben meg ebből semmi nem igaz, és majd észre is veszik, ahogy használják az évek során.

(#39453) ЯΞD


ЯΞD
senior tag

Sziasztok!

Jövő héten érkezik az új alaplap+proci. Ebből kifolyólag új Windows install lesz. Egy m2 970 pro-t rendeltem hozzá. Már most elkezdtem összeállítani a szoftver csomagot + letöltöttem a legfrissebb drivereket az alaplaphoz. És beugrott valami régebbről, hogy nem kell feltelepíteni valami külső ssd drivert vagy chipset-et mert a windowsé a legjobb. Már nem emlékszem pontosan mert a mostani rendszerem is 3 éves. :D Sok driver nincs is hozzá... [kép] Ezek közül feltehetem mindet vagy valamit ne?
Vagy kár volt ide írnom mert az M2 tök más... :F Mindenesetre jótanácsokat elfogadok. Köszi.

(#39454) B-L-A-C-K válasza Frawly (#39452) üzenetére


B-L-A-C-K
titán

Így van, vezérlő biztos hamarabb hamarabb elfárad majd, de azért már sokkal megbízhatók az SSD-k mint régen.

(#39455) Zoz válasza ЯΞD (#39453) üzenetére


Zoz
őstag

"Jövő héten érkezik az új alaplap+proci. Ebből kifolyólag új Windows install lesz"
Minek? Persze lehet az is, hogy a Windows telepítés a hobbid :)

970 Pro-hoz a Samsung oldalán van driver.

(#39456) omfgk


omfgk
addikt

Halihó

Új MX500-nál ez a sor így normális?

Unused Reserve (Spare) NAND Blocks - 50-es értéken.

Rákeresve nem lett egyértelmű ,hogy ez mégis mit takar. Vagy az ,hogy vadiúj SSD-nél oké-e ez az 50-es érték. Az előző SSD-immel nem is volt ez a sor kiolvasva a smartból.

(#39457) arcitec válasza B-L-A-C-K (#39450) üzenetére


arcitec
addikt

Hasonlóan, több mint 7 éves : [kép] ;)

(#39458) Graphics válasza arcitec (#39457) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ezekbe még volt "anyag" :D

Nálam van egy döglött Corsair Nova, az egyik napról a másikra purcant meg.

Egy Force GT a mai napig üzemel fater gépében.

Kérdés viszont általánosságban, hogy a SandForce vezérlők hová lettek? Az rémlik, hogy valaki felvásárolta őket.

A Seagate vette meg az LSI-t, és ezzel együtt a SandForce-ot, de igazából még a saját termékeiben sem láttam a Sandforce vezérlőket..

[ Szerkesztve ]

Eladó Poco F4 GT - 12/256GB kivitel, szürke, minden tartozékkal - 93999 FT - ingyen szállítással

(#39459) vzoltan76


vzoltan76
csendes tag

Sziasztok!

Kérdésem lenne:
Adott egy AsRock B450 Gaming K4 alaplap,2 SSD meghajtó,egy NVME 128 Gb-os és egy 240 Gb-os SATA 3 SSD,mindkettő M2 foglalatú...
Ha csak az egyik van a gépben,minden oké,de amint berakom a második foglalatba a másik SSD-t,drasztikusan,17mp-ről 2,5 percre ugrik a boot ideje...mi lehet a gond?

(#39460) Frawly válasza omfgk (#39456) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudom ennek mennyinek kéne lennie, de normálisnak tűnik. Azt jelenti, hogy az SSD-n van még 50 darab NAND blokk elkülönítve, amit nem használ a vezérlő, majd csak akkor fogja használni, ha egy rossz szektort nyugdíjat, és a tartalék területről pótolja. Szóval minél magasabb ez a szám, annál jobb, annál több friss tartalékblokk van még. Ez modellenként és tárhelyméretenként is változik, hogy újkorában mennyi elkülönített blokk van. Nyilván egy 1 terás modellen több van, mint egy 250 vagy 120 gigáson. Mármint általánosságban, mert MX500-ból 250 gigás a minimum, nincs 120-as belőle.

A többi SMART sorral sincs baj, eddig ez egy hibátlan, patyolat meghajtónak tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#39461) Llew


Llew
senior tag

Beépítettem a gépbe egy Samsung 860 EVO-t és trim kapcsán kicsit bajban vagyok.
windows szerint

Ez most mit jelent? A 0 az enabled, de akkor miért írja zárójelben a disabledet?

Crystaldisk

Most akkor melyiknek higgyek? :) Van vagy nincs?

[ Szerkesztve ]

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#39462) varmi2 válasza Llew (#39461) üzenetére


varmi2
nagyúr

Futass egy ssdok profit, az megmondja, ha valami nem jó.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#39463) King Unique válasza Llew (#39461) üzenetére


King Unique
titán

Először inkább informálódni kellett volna, mert a 0-s érték eleve a bekapcsolt állapotot jelenti... Valamint az előbbi csak azt mutatja, hogy az adott fájlrendszernél aktív-e a TRIM támogatása a Windows felől, ellenben a tényleges működést, vagyis hogy a driver továbbítja-e, azt már pl. az SSDOK / naprakész (5.50/5.50.10) HDS / SSD gyártójának saját (Samsung Magician) szoftverével érdemes megnézni.

(#39464) Doky586 válasza Llew (#39461) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A legújabb firm már: RVT04B6Q . . . lehet magiciannal frissíteni. :K

(#39465) MaCS_70 válasza Llew (#39461) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem látom az ellentmondást. Rendben van a TRIM.

MaCS

Csak valahogy jó nagy késedelemmel jelent meg nálam a friss lista...

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#39466) Frawly válasza Llew (#39461) üzenetére


Frawly
veterán

Ez egy kicsit valóban nyakatekert. A Disable funkció van Disabled-en, ez olyan, mintha Enabled lenne, azaz a tiltás tiltása egyenlő az engedélyezéssel. Furmányos, a MS-tól titkon már el is várjuk az ilyen felhasználót megtévesztő csavarokat. SSDOK-kal kéne megnézni, de így a képek alapján úgy tűnik, hogy megy a TRIM.

(#39467) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Üdv! SSD-k hosszú távon bajosak, ha Molex>SATA kábelen kapnak tápot? (korszak, vagy "unit"-kor függő-e?)
Egy ilyen:

HDS szerint 90 nap hátralévő idővel rendelkező, szerintem inkább csak gyári idő miatt 33%-os Samu 840-t (nem pro nem evo) nyomtatót kiszolgálni, de fontosabb adatokkal dolgozó helyen, vagy "nagyinak" netezős gépbe fenti adapterrel lehet-e szánni?
Vagy ez az SSD már vég stádiumú, Cache-sel kinyirandó, mert nem lehet MISSION kritikus dolgokat pakolni rá... (Magican azt mondja: "GOOD")

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#39468) Graphics válasza ledgeri (#39467) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nincs élettani hatása annak , hogy min kapja a tápot. Szerintem

Eladó Poco F4 GT - 12/256GB kivitel, szürke, minden tartozékkal - 93999 FT - ingyen szállítással

(#39469) Llew válasza King Unique (#39463) üzenetére


Llew
senior tag

Informálódtam, csak ahol néztem, olyan kép volt, ahol a szöveg után nulla van, aztán semmi. A zárójeles disabled kicsit megzavart.
Magiciannal megnéztem rendben van.

(#39464) Doky586
"A legújabb firm már: RVT04B6Q . . . lehet magiciannal frissíteni. :K"
Igen, már megtettem köszi.

(#39466) Frawly

"Ez egy kicsit valóban nyakatekert. A Disable funkció van Disabled-en, ez olyan, mintha Enabled lenne, azaz a tiltás tiltása egyenlő az engedélyezéssel. Furmányos, a MS-tól titkon már el is várjuk az ilyen felhasználót megtévesztő csavarokat. SSDOK-kal kéne megnézni, de így a képek alapján úgy tűnik, hogy megy a TRIM."
Köszi. Igen, ez zavart meg kissé. Magiciannal is meg Crystaqtaldiskkel is megnéztem, rendben van.


(#39465) MaCS_70
"Nem látom az ellentmondást."
Lásd fent

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#39470) ledgeri válasza Graphics (#39468) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Csak azért kérdeztem, mert a molex az 0-5-12 voltokkal dolgozik, míg a SATA-n van még 3 is...

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#39471) Graphics válasza ledgeri (#39470) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ssd 5V-t ker elvileg, legalábbis a címkéjén ez szerepel pl. A WD Greeneknek

Eladó Poco F4 GT - 12/256GB kivitel, szürke, minden tartozékkal - 93999 FT - ingyen szállítással

(#39472) ledgeri válasza Graphics (#39471) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Jaa... ok, el is felejtettem, hogy ilyen dolgok fel vannak tüntetve... :R (SSD gépben, doboza elrakva... alját utoljára 2 éve láttam kb...)

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#39473) arcitec válasza ledgeri (#39470) üzenetére


arcitec
addikt

Létezik SATA toldó, használj olyat, jobb minőséget képvisel,pl szigetelés,modernebb stb ... ;)

[ Szerkesztve ]

(#39474) Laccoss válasza ledgeri (#39470) üzenetére


Laccoss
addikt

Az, hogy a csatlakozón van 3 voltos tű, nem jelenti, hogy használják is. [link]

A sata-molex átalakítónál egy probléma lehet, ha kontakthibás.

(#39475) arcitec válasza ledgeri (#39472) üzenetére


arcitec
addikt

(#39476) ledgeri válasza arcitec (#39473) üzenetére


ledgeri
nagyúr

&(#39474)Laccoss
:R
Az adapterről tudtam, hogy létezik, csak a sata specifikációból kiindulván gondoltam, hogy 3V, és az SSD-k kis fogyasztású modern cuccok, akkor biztos, hogy használatban van... De ha tényleg a wiki kiemelt gondolatába belegondolok, hogy a gyártók a kompatibilitás megőrzése végett inkább nem használják, így már van értelme!

Köszke-köszke!

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#39477) Graphics válasza ledgeri (#39476) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Siman megy nekem pl molex - sata adapterrel, de használok sata splittert is

Eladó Poco F4 GT - 12/256GB kivitel, szürke, minden tartozékkal - 93999 FT - ingyen szállítással

(#39478) ledgeri válasza ledgeri (#39476) üzenetére


ledgeri
nagyúr

[link] Hmm... amennyire néztem, hogy mi használja a 3 voltot: friss, külső házas HDD-k egy speciális köre. Csak mint jegyzet hagynám itt az érdeklődőknek... :B

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#39479) arcitec válasza Graphics (#39477) üzenetére


arcitec
addikt

Jobb a békesség alapon +1 a sata tápkábel hosszabbítóra: [link] ;) Molex max. ha jó minőség ,arra oda kell figyelni.Én személy szerint nem kedvelem mert csúszkálnak az érintkezők,sőt ki is tud jönni a tokból.Szóval ha nem kell kerülendő. :K

[ Szerkesztve ]

(#39480) eddienhl999 válasza eddienhl999 (#39414) üzenetére


eddienhl999
tag

eddie999 2018. 02. 05. óta regisztrált VIP fórumozó2018. 02. 05. óta regisztrált VIP fórumozóma 16:47 | privát | válasz | #4712Bevittem szervízbe a gépet. Azt mondta a tulaj, hogy gyakorlatilag valamiért az ssd egyhuzamban dolgozik a háttérben. Kikapcsolta a Trimet a Samsung ssd szoftverében és minden hiba megszűnik. Nem dolgozik a háttérben az ssd, nem ír adathibákat. Ha viszont ki van kapcsolva a Trim akkor elöbb utóbb lassulni fog az ssd nem? Szerintetek?

(#39481) Frawly válasza eddienhl999 (#39480) üzenetére


Frawly
veterán

Ez így nekem kamunak tűnik. A TRIM nem lassíthat, meg nem mehet állandóan. Azt a Windows kernel küldi ki minden fálj/mappatörlés után, apránként, a SATA driver meg közvetíti az SSD vezérlője felé. Valami gányolós szakit fogtál ki. SSDOK-kal győzödj meg, hogy megy-e a TRIM, ha nem megy, akkor registry hacket keress rá a neten, amivel vissza lehet kapcsolni. Hangsúlyozom, hogy a TRIM-et ne a Samsung gyári szoftverében kapcsolgasd, ha nem menne, hanem Windowsban.

(#39482) eddienhl999 válasza Frawly (#39481) üzenetére


eddienhl999
tag

Azt hiszem valóban kamu. Csináltam egy tesztet a samsung magiciannal. Ugyanúgy hibázik az ssd. Azt mondja, hogy bele tett egy saját ssd-t és azzal semmi baja nem volt a gépnek. Megnéztem ssdok-ban és megy a Trim. Mégannyit ha valaki megmondana, hogy sd sentinel azt írja 1,76 TB összes írt adatmennyiség. ' hete megy az ssd. Azt mondja a pasi, hogy az nagyon sok. És így nem lesz hosszú életű az ssd, mert szerinte ennyit csak azért írt, mert folyamatosan dolgozik a háttérben.

[ Szerkesztve ]

(#39483) Laccoss válasza eddienhl999 (#39482) üzenetére


Laccoss
addikt

És mi nem láthatjuk azt az SSDOK képet?

Másik sata portra dugva is csinálja a hibát? Próbálgasd. SATA driver melyik van felrakva?

(#39484) eddienhl999 válasza Laccoss (#39483) üzenetére


eddienhl999
tag

Át lett dugva másik Sata portra is. Itt a kép is.

(#39485) Laccoss válasza eddienhl999 (#39484) üzenetére


Laccoss
addikt

AMD SATA Controller kuka és próbáld a windows-ossal.

(#39486) eddienhl999


eddienhl999
tag

Sziasztok! Eltávolítottam az Amd Sata Controllert. Újra kellett indítanom a gépet. Onnantól kezdve viszont nem bootolt be többet. Újra raktam a windows 10-et. Van valakinek ötlete hogyan tovább?

(#39487) eddienhl999 válasza eddienhl999 (#39486) üzenetére


eddienhl999
tag

Megoldódott. Laccossnak köszönöm a segítséget!

(#39488) Frawly válasza eddienhl999 (#39484) üzenetére


Frawly
veterán

Az jó, ha az AMD SATA driver eltávolítása segített. Még így is mázlid van, hogy megy egyáltalán, mert a 860 EVO-val kompatibilitási gondok vannak AM4-nél régebbi AMD-s lapokban. Nem mindegyikben. Van, akinek a AMD SATA driver eltávolítása után sem megy, esetleg már a BIOS-ban sem látszik. Ezért javallott SSD vétele előtt jönni a Milyen SSD-t vegyek topikba.

1,76 TB egyetlen hét alatt egy kicsit sok, de nem hihetetlenül vészes. Majd hetente nézz rá az írási mennyiségre, szerintem lemegy idővel. Most az első napokban telepítettél rá egy csomó mindent, de ezt nem csinálod minden nap.

(#39489) eddienhl999 válasza Frawly (#39488) üzenetére


eddienhl999
tag

Úgy néz ki még sincs mázlim. Korai volt az öröm. Továbbra is adatátviteli hibák az ssd és a számítógép között. Akkor erre mondják, hogy így jártam? Vagy veszek másik alaplapot vagy szép lassan behal az ssd?

(#39490) Graphics válasza eddienhl999 (#39489) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Akkor a már említett kompatibilitási probléma lehet

Eladó Poco F4 GT - 12/256GB kivitel, szürke, minden tartozékkal - 93999 FT - ingyen szállítással

(#39491) eddienhl999 válasza Graphics (#39490) üzenetére


eddienhl999
tag

Igen erre értettem, hogy így jártam. Magyarul ezt elcsesztem. Ha jól sejtem ezzel nem lehet mit kezdeni.

(#39492) peestike


peestike
senior tag

sziasztok!
most dugtam be egy külső tokban lévő wd blue-t, 500 giga, 3d nand.
a következőt dobja a hdd sentinel:

mehet is vissza posta fordultával, vagy valami zavar lesz az erőben? 5 év garanciás egyébként.
köszönöm!

42 - Nincs is jobb, mint egy kis kötöttség, ami ellen az ember kényelmesen lázadozhat.

(#39493) Laccoss válasza peestike (#39492) üzenetére


Laccoss
addikt

Legújabb sentinel?

(#39494) peestike válasza Laccoss (#39493) üzenetére


peestike
senior tag

na, azt nem tudom, majd utána nézek.
számíthat a dolog?
néztem CrystalDiskInfo-val is, az tuti legújabb, most töltöttem le, szerinte jó az állapota.

42 - Nincs is jobb, mint egy kis kötöttség, ami ellen az ember kényelmesen lázadozhat.

(#39495) King Unique válasza peestike (#39492) üzenetére


King Unique
titán

Ja, zavar az lehet az erőben, ha muzeális HDS verziót használsz az aktuális stabil (5.50) / béta (5.50.10) verzió helyett, ami már vagy kismilliószor le lett írva itt... Meg már az gyanús, hogy az SSD-knél jellemző összes írt adatmennyiség helyett a HDD-knél jellemző összes indulás/leállás száma jelenik meg.

(#39496) Zoz válasza peestike (#39494) üzenetére


Zoz
őstag

Igen számít. Átlag két naponta írjuk be ide, hogy mindig a legújabb Sentinelt kell használni, mert a régi verzió újabb típusú SSD-kre hülyeségeket írhat ki.

(#39497) Doky586 válasza peestike (#39492) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A képről csak a lényeg hiányzik: a fejléc.

Vagy vágd még jobban körbe hogy csak ez látszódjon: állapota hibátlan.

(#39498) peestike


peestike
senior tag

Urak! Köszönöm! :R
Friss béta után helyreállt a rend. Összefoglalót átpörgettem, ezek szerint túl nagyolva...

42 - Nincs is jobb, mint egy kis kötöttség, ami ellen az ember kényelmesen lázadozhat.

(#39499) Jack Oneill


Jack Oneill
veterán

Sziasztok! Annyit kérdeznék, hogy egy 480GB SSD-n mennyi az a minimum szabad hely, amennyinek maradnia kell?
Nekem most 110GB lesz nem sokára.

(#39500) ubyegon2 válasza Jack Oneill (#39499) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Semennyi, mivel az 512GB-ból a 7%-ot már eleve nem is tudod használatba venni. ;) Amúgy meg minden szabadon maradó helyet hasznosít a vezérlő, ha particionáltad, ha nem.

(most ezt ne bonyolítsuk a valós GiB és a gyártó által megadott GB értékekkel, a lényegen nem változtat)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.