Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#38151) Laccoss válasza andaman (#38150) üzenetére


Laccoss
addikt

Ez most így, anélkül hogy tudnánk milyen ssd-t használsz.... amúgy sata3as ssdnek jó.

(#38152) andaman válasza Laccoss (#38151) üzenetére


andaman
tag

Elnézést, lemaradt.
Samsung 860 EVO 250 GB

The man is a snowflake on the river.

(#38153) Laccoss válasza andaman (#38152) üzenetére


Laccoss
addikt

Szerintem nincs baj vele, review-ba is kb. ilyen értékek vannak. [link]

[ Szerkesztve ]

(#38154) andaman válasza Laccoss (#38153) üzenetére


andaman
tag

Köszönöm, esetleg ami az említett programot illeti?

The man is a snowflake on the river.

(#38155) Doky586 válasza andaman (#38154) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Összefoglaló. Ssdok.

(#38156) Laccoss válasza andaman (#38154) üzenetére


Laccoss
addikt

(#38157) tozo86


tozo86
tag

Üdv!

A héten vásároltam egy használt notebookot üzletből fél év garanciával, 256GB SSD-vel.
SSD állapotnak "100% kiváló"-t írtak, viszont HD Sentinel szerint:
Teljesítmény: 100%
Kondíció: 88%
Működési idő: ismeretlen
Becsült hátralevő idő: ismeretlen
Összes írt adatmennyiség: 6,59TB

Screenshot

Ezek az adatok mennyire problémásak? Még 10 napom van visszaküldeni, ha valamiért mégsem tetszik. Szerintetek visszaküldjem ez miatt?

Köszönöm. :R

`•.¸¸.•´¯`•.¸¸.•´¯`•.¸ ><((((º>

(#38158) Doky586 válasza tozo86 (#38157) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mit mutat a smart fülön?

(#38159) tozo86 válasza Doky586 (#38158) üzenetére


tozo86
tag

[kép]

`•.¸¸.•´¯`•.¸¸.•´¯`•.¸ ><((((º>

(#38160) Doky586 válasza tozo86 (#38159) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Semmi baja, csak már nem fiatal..

(#38161) wattafaka


wattafaka
senior tag

Sziasztok!

Az normális, hogy egy Samsung 970 EVO Plus 1TB-nál CrystalDiskInfo csak S.M.A.R.T.-ot jelez, TRIM-et nem?
Illetve, hogy CrystalDiskMark-ban 4KiB Q1T1 olvasásban alulmarad egy Samsung 850 EVO-hoz képest?

Köszi a válaszokat,
hazazs

(#38162) Raymond válasza wattafaka (#38161) üzenetére


Raymond
félisten

A Samsung 970 EVO kb. igy nez ki ujonnan:

A Plus is hasonlo, mi nem OK nalad? (1TB egyebkent csak a klonozott particio meg nem volt kiterjesztve a teszt futasa elott).

SMART-ot azert nem jelez a CDI mert ez egy NVMe SSD.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38163) wattafaka válasza Raymond (#38162) üzenetére


wattafaka
senior tag

Igazából még nem vettem meg, de azért ebbe a topikba írok, mert már eldöntöttem, hogy ilyet veszek, csak még nincs fizikailag nálam.

Az a "probléma" vele, hogy itt a Prohardveres teszt a Plusról:

Ez a szekvenciális értékeket leszámítva mindenben alulmarad az általad linkelt sima EVO-tól (bár lehet mert ott 16GiB a tesztméret). Plusz a jelenlegi 850 EVO-m eredménye pedig ez (ugyanúgy 5 lefutás, 16GiB tesztméret):

És még itt is magasabb a 4KiB Q1T1 olvasás, mint az EVO Plusnál.

"SMART-ot azert nem jelez a CDI mert ez egy NVMe SSD."
Itt a TRIM-re gondoltál SMART helyett, nem?

[ Szerkesztve ]

(#38164) Laccoss válasza wattafaka (#38163) üzenetére


Laccoss
addikt

Nem ugyanazt hasonlítod össze. A felső egy NVME ssd (970 EVO Plus), azért olyan gyors, a másik meg sima SATA 3-as (850 EVO), azért lassú.

[ Szerkesztve ]

(#38165) wattafaka válasza Laccoss (#38164) üzenetére


wattafaka
senior tag

Persze vágom, épp az a gondom, amit írtam, hogy "És még itt is magasabb a 4KiB Q1T1 olvasás, mint az EVO Plusnál."
Vagyishogy a gyors 970 EVO Plus alulmarad a lassú 850 EVO-hoz képest.

(#38166) Hauptmann


Hauptmann
addikt

Beüzemeltem az 1 TB-os Samsungot, de a SSDOK azt mondja, hogy rossz az alignálás. GPT-re re formáztam, a fő partícióra azt mondja, hogy jó (16 MiB), de van rajta valami Microsoft Reserved Partition, erre panaszkodik (17 KiB). Van rá megoldás, vagy ne foglalkozzak vele?

(#38167) Doky586 válasza Hauptmann (#38166) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mutasd

(#38168) Hauptmann válasza Doky586 (#38167) üzenetére


Hauptmann
addikt

(#38169) King Unique válasza Hauptmann (#38166) üzenetére


King Unique
titán

Volt már erről szó többször itt, vagyis alapvetően nem kell vele foglalkozni. Ha annyira zavar, akkor meg külső particionáló programmal particionáld GPT szerint, vagy inicializáld MBR-re, az utóbbinál eleve nincsen MSR. :D

(#38170) Hauptmann válasza King Unique (#38169) üzenetére


Hauptmann
addikt

Minitool megoldotta, köszi. :)

(#38171) Frawly válasza wattafaka (#38163) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, a Plus-on több rétegű a 3D NAND (amit olcsóbb legyártani) de amiket teszteket néztem eddig, nem marad el lényegesen a sima EVO-tól és annyival olcsóbb is. Meg igazában ha nem az EVO-val hasonlítgatod a sebességét, akkor önmagában még mindig nagyon acélos, az NVMe-s mezőny jobbjai között van.

Az a 29 MB/sec-es 4KQ1T1 read nagyon kevés, 70-hez kéne közel lennie. Annyival nem kéne gyengébbnek lennie az EVO-tól. Én a neten találtam olyan CDM-es mérést, ami 970 EVO Plus-ra 55 MB/sec-es 4KQ1T1 readot mutatott. Az meg nem marad el sokkal a 970 EVO ~70 MB/sec-es értékéhez képest.

Illetve lehet azért ilyen kevés, mert 16 gigás volt a tesztméret, de akkor meg 970 EVO is lemegy 70 alá.

Az meg hogy a 850 EVO-nál 4 MB/sec-kel többet kaptál nem jelent semmit. olyan kicsi ingadozás, hogy mérési hibahatárnak tekinthető. Ilyen eltérésnél nem éri meg vele foglalkozni. Egyébként meg az NVMe lényege a magas szekvenciális elvitel, és ebben a 970 EVO Plus is domborít elég rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#38172) Frawly válasza Hauptmann (#38170) üzenetére


Frawly
veterán

Máskor a Windows Lemezkezelőjével particionálj. Annak nem kéne csinálnia ilyen 16 megás Reserved partíciót, meg az eltoltást sem kéne neki elcsesznie. De egy 16-200 megás partíciónál lényegében mindegy az alignálás, értelmes dologra nem használható, sok írás-olvasás nem történik rajta.

(#38173) kateb


kateb
tag

Üdvözletem!

A minap a Pcx-el összerakattam egy új vasat amit most próbáltam win10-el feltölteni. A gond az, hogy a telepítő nem lát olyan eszközt, amire az oprendszert fel tudná telepíteni. Fizikailag egy Crucial MX500 500 gigás ssd figyel a gépben.
Valamiért úgy gondolom, hogy ha egy cég összerak egy gépet, akkor az a minimum, hogy úgy adja át, hogy leellenőrzi a benne lévő dolgokat, hogy működőképesek-e, ne kelljen a felhasználónak informatikusi végzettség, hogy egy nyamvadt oprendszert feltegyen a gépre.
Mivel lövésem sincs, hogy a rendszer miért nem látja az ssd-t, ezért jöttem ide kérdezni, hogy vajon mit kellene tennem, hogy a win10 telepítésekor megjelenjen a tároló?
Gondolom a következő problémák lehetnek:
nem dugtak be valami kábelt, amit be kellett volna
bedugták, csak valami ki-be kapcsoló biszbasz el lett felejtve
netán az alaplapon kellene zsonglőrködni valamit (MSI B450m pro vdh plus)
avagy a gépbe helyezett ssd nem működőképes.
Úgy kb ezekre gondolnék első körben.

Visszavinni nem sok kedvem van innen vidékről, mert akkor ráülnek egy hétig, először megpróbálkoznék magam a normalizálással, aztán ha nem megy, akkor végső esetben visszaviszem.
De addig is valami ötlet?

(#38174) Bodz válasza kateb (#38173) üzenetére


Bodz
nagyúr

Bios-ban látszik?
Az esetleg elképzelhető, hogy szállítás közben kimozdult a sata és/vagy tápkábel. Igazítsd meg őket, hátha...

(#38175) Rula


Rula
tag

Sziasztok!
Régebben azt tanultam, hogy az SSD-ket az gyorsan kinyirja, hogy ha kevés szabad tárhely marad rajtuk. Ez (ma) mennyire igaz? Illetve ha igaz, akkor mondjuk egy 480gigásnál mennyi GB alá nem kellene menni? (Nem tervezem telepakolni, csak azért jó lenne ezzel tisztában lenni)
(Kingston A400 480GB)

[ Szerkesztve ]

(#38176) kateb válasza Bodz (#38174) üzenetére


kateb
tag

Hát így is lett, a sata kábel nem volt bedugva csak úgy lengedezett szabadon. Mivel minden csatlakozó masszívan áll a helyén, így kétlem, hogy szállítás közben pottyant volna ki (ráadásul át is dugta magát mindjárt két nyíláson).
Ezek szerint ha pcx-ben rakják össze, mindjárt a szétszedéssel kell kezdeni :D , mint annó a Dácia autók esetében?

(#38177) Hauptmann


Hauptmann
addikt

Samsung 860 EVO 1 TB, CrystalDiskMark teszt. Ezek az értékek jók?

(#38178) Raymond válasza Hauptmann (#38177) üzenetére


Raymond
félisten

Igen.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#38179) Dragon3000 válasza kateb (#38176) üzenetére


Dragon3000
veterán

Vagy csak ott is emberek dolgoznak és el felejtették rá kötni.

(#38180) ubyegon2 válasza Rula (#38175) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A nyers NAND 512GB, most ne menjünk bele a gyártók méret alkalmazásába meg a GB GiB különbségébe. A lényeg, hogy 7% minimális overprovisioning miatti hely gyárilag el van különítve. Ha totál teleírod az SSD-t akkor is marad a gyárilag lefoglalt hely.

Amúgy a linken látható táblázat is mutatja, mennyivel növekszik a TBW, ha nagyobb a lefoglalt terület.

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#38181) Bodz válasza kateb (#38176) üzenetére


Bodz
nagyúr

Hála istennek, hogy csak ennyi volt a gond. :)

[ Szerkesztve ]

(#38182) kateb válasza Dragon3000 (#38179) üzenetére


kateb
tag

Gondoltam én is rá, de az a helyzet, hogy ezt nekem nem baráti alapon tolták össze, hanem ötezer pízé. Ez a gépösszerakás díja. Én teljesítettem a kötelességem, ők nem annyira. Ajándék lónak én sem nézném a fogát

(#38183) Dragon3000 válasza kateb (#38182) üzenetére


Dragon3000
veterán

Részemről eleve úgy kezdek minden ilyen bolt által összerakott valamit, hogy átnézem, amúgy magamnak soha nem rendelek készre szerelve semmit.

(#38184) erahurka


erahurka
félisten

Sziasztok!

Milyen hőfokon normális ha megy az SSD-m? Most tettem be egy M.2-es meghajtót, a CrystalDiskInfo 44 fokosnak írja, a vinyót pedig csak 33-nak. Normális hogy ennyivel melegebb? Mondjuk a merevlemez szerintem most nincs terhelve, az SSD meg rendszermeghajtó, szóval biztos buzerálja a Windows.

(#38185) Frawly válasza kateb (#38176) üzenetére


Frawly
veterán

Ez minden máshol összerakott konfignál így van, nem csak a PCX-eseknél. Az első, amit meg kell nézni, hogy a RAM-ok és a videókártya nem csúszott-e ki a foglalatból, hűtő rendesen fekszik-e a CPU-n, kábelek nem csúsztak-e le. Legtöbbször a RAM szokott kilazulni, de a GPU is nagyon gyakori meg akármelyik kábel.

Sőt, van olyan brand konfig, ahol a kézikönyvben le is van írva, hogy első használat előtt le kell venni a ház oldalát, védőfóliákat lehámozni nem csak a ház oldaláról, de a GPU hűtéséről, meg ki kell venni a tömőanyagot, amit a videókártyához raktak be (hogy ne csússzon ki, meg ha ki is csúszik, ne ütődjön neki mindennek szállítás közben), ellenőrizni kell minden csatlakozik-e rendesen.

(#38186) Frawly válasza erahurka (#38184) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, normális. A 44 fok még M.2 SATA meghajtótól sem rossz terhelésen, M.2 NVMe-től meg végképp nagyon szép. 70 fokig nincs vele gond.

(#38187) Frawly válasza Rula (#38175) üzenetére


Frawly
veterán

Egy 480 gigás SSD-n már eleve van gyárilag min. 26 GB elkülönített tárhely. De még az sem baj, ha néha betelítve használod. A gond akkor van, ha tartósan úgy van használva, hogy szinte semmi szabad hely nincs rajta, mert ilyenkor a wear leveling meg a garbage collection nagy nehezen működik rajta a kevés szabad hely miatt, sok extra írással tudnak csak cellákban adatokat rendezgetni.

De betelítve jelentkezhet belassulás is, mivel betelt NAND-nál nincs hely a NAND-ban cache-elésnek. Meg az az OS-eknek sem szokott jó lenni, ha betelt partícióról futnak, működési problémák léphetnek fel még HDD-n is (nincs elég szabad hely ideiglenes fájloknak, megnő a fájlrendszer töredezése).

Elég arra ügyelni, hogy partíciónként egy 10 GB, meg a meghajtó egészét nézve egy min. 20 GB maradjon rajta szabadon, ennyi elég egy 480 gigás SSD-nél.

Ha viszont adattárnak lesz, nem lesz rá sok írás, akkor meg mindegy neki, akkor betelítve is lehet használni.

(#38188) erahurka válasza Frawly (#38186) üzenetére


erahurka
félisten

SATA, de azért nem volt rajta nagy terhelés. Csak annyi hogy ment a gép.

(#38189) Frawly válasza erahurka (#38188) üzenetére


Frawly
veterán

Az még úgy se rossz, ha idle hőfok. Eressz rá egy nagyobb, pár perces fájlmásolást, hogy mennyire megy fel akkor.

(#38190) erahurka válasza Frawly (#38189) üzenetére


erahurka
félisten

Fú, töltöttem rá Steamről egy 30 gigás játékot, akkor kellett volna nézni. Na majd legközelebb.

(#38191) erahurka válasza erahurka (#38190) üzenetére


erahurka
félisten

Most léptem ki az F1 2019-ből, ezt SSD-re telepítettem, meg eleve pörgeti az egész notit a játék úgyhogy megy ott a hő szerintem mindenhova. Most mértem 49 fokot.

(#38192) Bodz válasza erahurka (#38191) üzenetére


Bodz
nagyúr

Rendben van a 49 fok, semmi okod aggodalomra.

(#38193) ubyegon2 válasza erahurka (#38191) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha annyira parázol a hőfok miatt, ne e környezetétől várd, hogy melegíti-e avagy sem, erről az ftp test oldalról válassz egy szimpi méretet és hőmérőzz! ;)

Vagy akár használhatod is az SSD-t az eddigi válaszok alapján..

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#38194) Dragon3000 válasza erahurka (#38191) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nekem hűtőbordával az nvme ssd-m idle 49 fokos, így nem kell aggódni, ha terhelem felmegy 60-65ig is.

(#38195) Frawly válasza erahurka (#38191) üzenetére


Frawly
veterán

A játék csak olvas az SSD-ről (akkor sem nagy tempóban), nem tesz rá túl nagy terhelést. Akkor terhelődik az SSD, ha tartós írás alatt van.

A 30 gigás játék letöltődése közben megint nincs nagy terhelésen, mert az bár folyamatos írás, de a neted sebessége annyira belimitálja, hogy az SSD-nek nem kihívás, nem ír full gázon.

[ Szerkesztve ]

(#38196) ubyegon2 válasza Frawly (#38195) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most, hogy mondod, elfelejtettem írni az imént, hogy a linkelt letöltendő nagy méretű fájlokkal ide-oda másolásokat célszerű végezni, nem letöltéskor figyelni, melegszik-e. :B

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#38197) erahurka válasza Frawly (#38195) üzenetére


erahurka
félisten

Na most viszont van egy kis gondom: lassú a képletöltés Chrome alatt. Jobb klikk, kép mentése, aztán jön az ablak, mentés, és akkor van egy néhány másodperces hatásszünet. Miért lehet? Régebben, amikor vinyó volt a gépben sokkal gyorsabb volt.

(#38198) denko


denko
senior tag

Sziasztok,

Ha meghalt egy Kingstone SSD ami 1 éves (Hardware hiba), de nincs róla gari-papirom sem semmi, azt már buktam, gyári szerviz anélkül elküld a p*be?

(#38199) Frawly válasza denko (#38198) üzenetére


Frawly
veterán

Próbáld meg a gyári szervizt, lehet az SSD sorozatszáma alapján kiderítik, hogy még csak max. 1 éves, és nem kérnek róla számlát meg garipapírt, hanem jófejségből beveszik. Egy próbát megér, legfeljebb nem jön össze. Egyébként ez pontosan milyen Kingston (e nélkül) SSD volt, és mennyi írás után döglött meg?

@erahurka: ez nem tűnik SSD-s problémának. Főleg, hogy csak a képletöltés, és csak Chrome-ban. Próbálkozz inkább a Chrome vagy Windows topikban. Ha mégis az SSD hibája lenne, eressz rá nagyobb fájlmásolást, meg mutass róla HDS SMART képet, meg SSDOK screenshotot.

[ Szerkesztve ]

(#38200) erahurka válasza Frawly (#38199) üzenetére


erahurka
félisten

Közben rendbejött, fene tudja mi lehetett :F

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.