Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  Apple notebookok (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-01-31 18:13:27

LOGOUT.hu

Gyakori kérdések és alkalmazás ajánló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#108001) kchris78 válasza moleculez (#107995) üzenetére


kchris78
veterán

Az hogy a cegnek van nyeresege nem biztos hogy visszaadnak a dolgozoknak valamit...

[ Szerkesztve ]

(#108002) apple87


apple87
senior tag

Sziasztok !

a külső hadd-t milyen formátumra formázza le , hogy kezelje a mac, és nagy file másolását is engedi, és lássa a tv a hddt?

(#108003) sityupityu válasza apple87 (#108002) üzenetére


sityupityu
veterán

Az exfat jó, kezeli is a mac, és nagy fájlokat is lehet másolni. Hogy a tévé kezeli-e azt nem tudom, szerintem ez gyártónként eltérhet ott is.

--albán bérgyilkosok, nürnbergi gengszter... na hagyjál már!--

(#108004) Head88 válasza sityupityu (#108003) üzenetére


Head88
addikt

A legtöbb tv kezeli az exFAT fájlrendszert. Azt tudom, hogy az LG webOs készülékek a kivételbe tartoznak.

(#108005) sityupityu válasza Head88 (#108004) üzenetére


sityupityu
veterán

Igen, ezért is írtam. A Samsung az kezeli, de pont pl az LG rémlett nekem is, hogy az nem.

--albán bérgyilkosok, nürnbergi gengszter... na hagyjál már!--

(#108006) apple87 válasza sityupityu (#108003) üzenetére


apple87
senior tag

Jó lett és a Samsung tv kezeli
koszönöm

(#108007) TigerCat válasza Head88 (#108004) üzenetére


TigerCat
nagyúr

Sajnos az az NTFS-t szereti legjobban. Vagy FAT32.

♛ Kanapékirály Bútor és Kanapé Webáruház »»» https://kanapekiraly.hu

(#108008) madgie válasza Head88 (#108004) üzenetére


madgie
titán

Oda tartoznak, sajnos, legalábbis az enyém nem tud mit kezdeni az ExFAT cuccokkal.

(#108009) dni


dni
őstag

Sziasztok,
2015 15" MBP-ról fontolgatom a váltás egy lehetőség szerint még garis, alighasznált M1-es MBP-ra. Azokban nem igazán van, 16GB RAM-al, 512-es SSD-vel, ISO bill-el szerelt változat, vagy ha nagy ritkán feltűnik, akkor nagyon magas árban van.
512-es SSD-vel szerelt 400-450 között elő-elő fordul, de nem tudom, hogy a 8GB RAM mennyire kompromisszumos? (Nagyon régóta nem dolgoztam 8GB RAM-os géppel sem Mac-en, sem Windowson)
Nagyrészt külső kijelzővel használom a gépet (Egyenlőre 2K felbontás) átlag, kezdő power user felhasználónak tartom magam. Időnként sok böngésző tabbal, pár utility alkalmazás is fut háttérben, ami szintén csipeget a RAM-ból (felhő szinkronizálók, Alfred, BTT, 1Pass, Dictionary, iStatmenu, paragon ntfs, stb) de csak ritkán indítok el egy-egy Windows VM-et, vagy egyéb olyan alkalmazást ami nagy memória igényű volna.
Tehát mennyire kis vagy nagy kompromisszum 8GB RAM-os gépet választani mondjuk 3 éves időtávlatban?

(#108010) plejik válasza dni (#108009) üzenetére


plejik
addikt

Szerintem ha már veszel és gondolom hosszú távra gondolkodsz, akkor Én mindenképpen a 16GB os változatot választanám a helyedbe. (esetleg 32GB ha engedi a pénztárca.) De 16GB al már simán el lehet lenni. :)

[Apple Watch Series 7][iPhone 14 Pro][MacBook Pro M1 pro 14" 2021][PlayStation 5 Digital Edition][XBOX Series X][LG CX3 OLED]

(#108011) Eszleny válasza dni (#108009) üzenetére


Eszleny
aktív tag

Én egy 16GB-os M1-es Macbook Airt használok egy 4K-s külső monitorral.
Az átlagos memória használat 12 GB felett van (most úgy néz ki, hogy App Memory 5.5 GB, Wired Memory 2.4 GB, Compressed 4.06 GB, Cached Files: 3.3GB, Swap Used: 0). Kb. 8 program van megnyitva s ebből kb. Safari 10 tabbal fogyaszt a legtöbb ramot 2GB-t.
Valahogy nekem nem tűnik soknak a 16GB ram. Valószínűleg 8GB-tal sem érezném a különbséget a jelenlegi használat mellett.
Ezelőtt én is 2015 15" Macbook Pro-t használtam Mojave-vel és ott többnek érződött a 16GB ram.

(#108012) kchris78 válasza TigerCat (#108007) üzenetére


kchris78
veterán

az en philipsem is igy van pedig androidos tv.

(#108013) Head88 válasza kchris78 (#108012) üzenetére


Head88
addikt

Nem oprendszer függő, hanem, hogy a gyártó milyen formátumok licencét vásárolta meg.

#108011 Eszleny
Az OS úgy van megírva, hogy minél több ram van annál többet is használ.

[ Szerkesztve ]

(#108014) Stauffenberg válasza Head88 (#108013) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Az exFAT évek óta ingyen licencelhető, szóval az LG inkább csak szarik az egészre.

(#108015) kchris78 válasza Head88 (#108013) üzenetére


kchris78
veterán

Ha a konkret leirast veszem 12GB van hasznalatban cached files nelkul... Akarhogy is ha 12GBt hasznal 8 keves... Persze kihasznalhatja a 16-ot mert rendelkezesre all de en nem tartom egeszseges kialakitasnak azt ami sok gepnel elojon hogy a hasznalt memoria 6-10GB kozott ingadozik akkor tegyunk bele 8-at aztan ha epp tul kell menni a 8-on akkor megoldjuk egy kis swappelessel.. magasszintu fillerb@szas, foleg hogy plusz 100 ropi a +8GB RAM... Es ahogy telnek az evek egyre tobb es tobb memoria kell. Volt 4GB RAM-os airem 2011 kornyeken, duhito amikor par tenyleg alap program melle egy ujabb betoltese mar swappelest okoz. Ne degradalja az ssdt ez feleslegesen.. De lehet csak en ellenzem ennyire a swappelest, mas csak komolyabb lassulasnal foglalkozik fele.

[ Szerkesztve ]

(#108016) Head88 válasza Stauffenberg (#108014) üzenetére


Head88
addikt

Ezek szerint a Philips is...

#108015 kchris78
Ha csak 8GB van akkor kevesebbet használ. Egyszerűen így vannak megírva az oprendszerek már egy ideje. Lényeg, ha van ram akkor használják ki...nem dísznek van, hogy nézegesd az infóban de szupi hogy 8...16...32..64 stb GB ramod van.
A swap pedig már évtizedek óta létező dolog.

Félre ne érts, 16GB ram alatti gépet már 2014-óta nem használok. Minél több annál jobb :DD

[ Szerkesztve ]

(#108017) Eszleny válasza kchris78 (#108015) üzenetére


Eszleny
aktív tag

Elég nehéz pontos képet kapni, hogy 8GB elég vagy kevés. Rengetegen használják 8GB-vel megelégedve a gépüket. A memória tömörítés és a cachelés miatt a rendszer a háttérben állandóan zsönglőrködik a memóriával. Például az App Memory rész állandóan ingadozik nálam 4.2-5.7 GB között pedig csak egy-két oldalt nyitok meg Safariban és zárok be. Furcsa az, hogy App Memory akkor mutat többet mikor kevesebb dolog van megnyitva. Fogadok, hogy ezek a számok mást mutatnak egy 8GB-os gépen és nem vehető észre lényeges különbség.

(#108018) -mugen- válasza Head88 (#108016) üzenetére


-mugen-
tag

Én 8GB-os Alap M1-et használok általában nekem is 4-5-6szokott lenni amikor ránézek,de érdekes,hogy akkor is ennyi amikor videót konvertálok közben fut Aegisub meg mondjuk még Safari 10lappal.
Viszont következőnek én is 16gb-rammal fogom venni...meg ha futja rá akkor nagyobb tárhellyel.

"nankurunaisa"

(#108019) Stauffenberg válasza -mugen- (#108018) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

8GB-os M1 tulajként én is azt tudom mondani, hogy az esetek többségében belefér a RAM használat a 8GB-ba amíg nem kezdek RAM-intenzív feladatokat párhuzamosan futtatni és a swapot is ügyesen mellőzi amíg tudja.

Azért fontos a párhuzamosság, mert ha csak egyet futtatsz ezekből, akkor az SSD swap parádésan jól teszi a dolgát (még 4K videó feldolgozása közben is vagy amikor RAW fotókat szerkesztek Lightroomban), de ha már többet indítasz egyszerre, akkor eléred az SSD sávszélesség határait és elkezd beesni a teljesítmény. Nagyon.

Persze nem erre van kitalálva a 8GB-os modell, ezt csak amolyan viszonyításként mondom annak, aki nem tudja elképzelni (még mielőtt valami nagyon okos megint belém áll, hogy elmagyarázza mekkora gyökér vagyok, amiért nyafogok valamin, amire ez a gép nem való, miközben én is pont azt mondom, hogy nem való és én sem erre használom, de azért bocsásson meg a világ, hogy kipróbáltam meddig gyötörhető a vas).

(#108020) moleculez válasza Stauffenberg (#108019) üzenetére


moleculez
veterán

Ez mire való nem való ez itt nagyon érzékeny téma :DDD ;] . Nem volt olyan rég hogy napokig ezen rugózott a topik :))

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#108021) kchris78 válasza moleculez (#108020) üzenetére


kchris78
veterán

nem egyszerű téma :). Aki idősebb szerintem annak a swappelés olyan mint valami démon szerintem... Mikor 40MB HDD 2/4MB RAM-mal elkezdett a win3.1 vagy később a win95 úgy igazán swappelni annak már nem sok volt hátra a hard resetig, egérre már alig reagált meg hasonlók... mostmár a brutális ssd teljesítmény miatt ez már nem ilyen... gondolom ha nincs párhuzamos használat akkor kidobja az éppen nem használt appot ssdre és akkor cseréli mikor appot váltunk. kérdés a degradáció, mit bírnak ezek az ssdk.

[ Szerkesztve ]

(#108022) emvy válasza kchris78 (#108021) üzenetére


emvy
nagyúr

Most is ilyen egyebkent, aranyaiban ugyanugy megdoglik a teljesitmeny, csak netezes kozben mar nem vesszuk eszre. Pl. a cegnel a tesztgepekben kb. 350 G memoria van, es ha valamelyik belemaszik a swapbe, akkor ott kb. mindennek vege van, pedig NVMe RAID0 SSD-k vannak bennuk.

while (!sleep) sheep++;

(#108023) -mugen- válasza Stauffenberg (#108019) üzenetére


-mugen-
tag

Annyira nem figyelgetem,de pl Aegisub az látványosan lassan nyílik meg,a menüsor már az Aegisub-é de maga az ablak sehol,viszont ha rámegyek a menüsoron egy müveletre akkor egyből megjelenik :D ,szerintem itt nem a RAM-al van a baj...
1-2dolog megszokott akadni,de eddig ahányszor néztem akkor sem volt 6gb-nál több a RAM használat.
Nem erre,de nem baj az ha tudjuk a felső korlátait.
Az,hogy mire van valami csak arra jó,hogy mi az a pont ahol nem hisztizhetsz,"ha nem működik",de gyakorlatban inkább az számít,hogy mire elég.
Amíg otthonra veszi az ember és számít a pénz addig belefér,hogy nem egyszerre csinálja és egész sok dologra elég lehet ahogy tapasztalom+ itt olvasom..

Munka esetén szerintem amúgy is érdemes a vélt igény fölé lőni legalább 1-el...

ja meg ugye az igények...nem mindenkinek ugyan az az elvárása...swift vagy s merci :DD

[ Szerkesztve ]

"nankurunaisa"

(#108024) kchris78 válasza -mugen- (#108023) üzenetére


kchris78
veterán

az időtállóság lehet még egy pont.

(#108025) OgKush


OgKush
senior tag

Sziasztok!
Van a családban egy A1297-es modellű macbook pro, és elkezdett nem bekapcsolni.
Elkezd a gép bootolni, apple logó megjelenik és elkezd tölteni a csúszka kb 70-80%nál elmegy a kép, majd kb 30mp fekete kép után újra elkezdi a boot-ot.

A hétvégén lesz alkalmam megnézni közelről, mit ajánlanátok miket nézzek meg?

Köszi!
üdv
OgKush

(#108026) Head88 válasza OgKush (#108025) üzenetére


Head88
addikt

Ez ugye egy 2011 17" masina? Ha igen akkor valszeg megnyekkent a radeon benne. (tipikus tünet)

(#108027) OgKush válasza Head88 (#108026) üzenetére


OgKush
senior tag

Szerintem igen.
En is hasonlo dologra gondoltam.
Koszi :R

(#108028) Head88 válasza OgKush (#108027) üzenetére


Head88
addikt

Némi kompromisszummal, de javítható. Ha érdekel írj privátban.

(#108029) moleculez


moleculez
veterán

Kihasználatam az Apple oktatási kedvezményét, ha lúd akkor legyen kövér alapon :B
10-ig jön, addig még sokat kell aludni :O

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#108030) 20ár


20ár
tag

Sziasztok!

A három hub közül melyik lehet a legmegbízhatóbb? :)

Fontos a 3 USB-A, 1 USB-C és a HDMI (1440p 75hz).

1. UGREEN
2. D-LINK
3. BASEUS

Köszi előre is :)

[ Szerkesztve ]

(#108031) -mugen- válasza kchris78 (#108024) üzenetére


-mugen-
tag

Ez így van!

Ha lesz keretem rá akkor a mostani alap M1Air-t megtartom és úgy veszem a következőt...kiváncsi lennék,hogy hány év után mondanám azt,hogy "na jó ez már kevés".

Még mindíg reménykedek, hogy lesz nagyobb "Air"

"nankurunaisa"

(#108032) bigrock válasza 20ár (#108030) üzenetére


bigrock
addikt

Ez engem is érdekelne!

(#108033) sityupityu válasza 20ár (#108030) üzenetére


sityupityu
veterán

Tök mindegy, kb egy kategória mindegyik. Én D-link-et és Ugreen-t is használok.

--albán bérgyilkosok, nürnbergi gengszter... na hagyjál már!--

(#108034) Thusor


Thusor
őstag

Legutóbbi frissítés óta azt vettem észre hogy a MacOS 16.2 nem hajlandó a beállított 2 perc után elsötétíteni a kijelzőt és a kikapcsolni ha akkuról üzemel. Nálatok tapasztalható ilyen? Mit lehetne ezzel kezdeni?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#108035) zenit73 válasza Thusor (#108034) üzenetére


zenit73
aktív tag

Hu, én még csak a 12.6-nál járok ;]

Nálam jól működik.

(#108036) Thusor válasza zenit73 (#108035) üzenetére


Thusor
őstag

Igaz, elírtam a verziót. 12.6-ról van szó nálam is. De lezárni se zárja le magát a gép X idő után. Csak ha manuálisan zárolom.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#108037) Eszleny válasza Thusor (#108034) üzenetére


Eszleny
aktív tag

Ebben a fórumban találtam több javaslatot. Az egyik szerint ki kell kapcsolni az idő változatatása előtt az "Optimized battery Charging" opciót, majd utána vissza. A másik szerint mikor változtatod az időt, akkor nem csak érinteni (tap) kell a trackpadet, hanem klikkelni kell rajta (aminek hangja is van), különben nem veszi be. Ez utóbbi én is kiprobáltam és nekem se működött csak, ha klikkeltem.

(#108038) Thusor válasza Eszleny (#108037) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm szépen a részletes válaszodat. Valamelyik megoldotta a gondomat, mivel most működik a képernyőkép és X idő után zárolja is magát a gép.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#108039) Bkrisz9 válasza 20ár (#108030) üzenetére


Bkrisz9
őstag

Nekem Baseus van, semmi problémám nincs vele. Jól össze van rakva, minőségi cuccnak tűnik. Több dolgom is van a gyártótól (főként kábelek) és mindegyik jól bírta eddig azért vettem ezt.

Amennyiben OFF áradatot keltő mondanivalód van számomra kérlek keress meg privátban! Köszi! :)

(#108040) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Szeretnék tippeket kérni arra, hogyan tudnám ezt jól menedzselni:

Akarok majd egy rendes NAS-t venni, de amíg csak asztali PC-m volt és abba hánytam bele a meghajtókat, addig nem érdekelt a dolog, most meg egy 4 lemezes NAS alá nem adnám és az meg szemmel látható összegbe kerül, pláne meghajtókkal együtt (jelenleg 1-2 TB-osból van több is, ami méretileg már nem annyira jövőálló, kelleni fognak új meghajtók is).

De mivel nekem a távoli meghajtó főleg backupra kell (van egy külső 1TB SSD-m az éppen feldolgozandó fotóknak/videóknak), így arra gondoltam a PC-t kéne valahogy távolról bekapcsolni és ha végeztem kikapcsolni. Erre várnék tippeket/ötleteket, hogyan tudnám megoldani.

(#108041) moleculez válasza Stauffenberg (#108040) üzenetére


moleculez
veterán

Szóval végülis a asztali PC-det használnád NASként?
Az asztali PC-t használnád másra, mint NAS? Mert ha nem, akkor egy specifikus Linux disztrot neki (pl Open Media Vault), aztán bármiről eléred amiről akarod.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#108042) moleculez válasza moleculez (#108041) üzenetére


moleculez
veterán

Ez viszont elég szükség megoldás, és nem a leggazdaságosabb megoldás. Én személy szerint vennék egy rpi-t egy külső házat a driveoknak, és egy fél délután alatt fel lehet konfigolni.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#108043) plejik válasza moleculez (#108042) üzenetére


plejik
addikt

+1 Valóban gazdaságosabb lenne.

[Apple Watch Series 7][iPhone 14 Pro][MacBook Pro M1 pro 14" 2021][PlayStation 5 Digital Edition][XBOX Series X][LG CX3 OLED]

(#108044) SityiSXT válasza Stauffenberg (#108040) üzenetére


SityiSXT
őstag

Wake-on-LAN-t nagyon régóta tudnak az alaplapra integrált hálókártyák, távvezérelni (és ezzel kikapcsolni) én az AnyDeskkel szoktam, mert annak van normális ingyenes verziója.

(#108045) Stauffenberg válasza moleculez (#108041) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nem használnám NAS-nak a PC-t, csak simán van a meghajtók egy részén SMB megosztás, amit csak akkor használok ha a MacBook és a PC között mozgatok fájlokat.

De tökre bosszant, hogy kézzel kapcsolom be, meg csak azért van az íróasztalomon billentyűzet, hogy rajta matassak ha kell. Az már mellékes, hogy az LG monitorok nem tudnak automatikusan forrást váltani, szóval a monitoron is fel kell hozni a menüt és átállítani Type-C-ről az inputot HDMI-re, majd vissza. Jobb lenne a MacBookról nyasztatni remote desktop módban.

A Windows marad, néha tolok rajta régebbi játékokat (azt már nem remote-ban). :D

(#108046) moleculez válasza Stauffenberg (#108045) üzenetére


moleculez
veterán

Akkor viszont #108044 javaslata teljesen élhetőnek tűnik.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#108047) szipipeti


szipipeti
csendes tag

Szervusztok!

Kicsi infó kellene, hátha van valakinek tapasztalata.
Kb.: 30 év Win után tervben van váltás iOS-re. Tabletet (AIR 2022) tavasszal beszereztem már, de praktikusnak tűnik ökoszisztémát váltani. (A DELL pc pedig lassan csereérett)
Az Apple-nak van az un.: Easy Upgrade formációja. Ezzel szemezek.
Kérdés: 2 év után egy használt Mac laptop leadási ára az üzletben a jobb, (és újra váltás), vagy magasabb árat kapok a normál piacon ugyan azért a készülékért?
Van valakinek ebben tapasztalata?
A kiszemelt MacBook Pro M1-14" /512

[ Szerkesztve ]

(#108048) i400 válasza szipipeti (#108047) üzenetére


i400
senior tag

magasabb árat kapsz használtpiacon

(#108049) moleculez válasza i400 (#108048) üzenetére


moleculez
veterán

Telóból kiindulva nagyon alul áraznak. 11PM akartak adni vmi 300£ amikor a 12 kijött. :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#108050) lmno válasza szipipeti (#108047) üzenetére


lmno
őstag

Ha jól látom nem az Apple-nek van ez a szolgáltatása, hanem az iStyle-nak.
Én biztos nem mennék bele ilyenbe, ki tudja X év múlva mire lesz szükségem; és nyilván kevesebbért veszik be a régit mint a piaci ára.

Útvonal

Fórumok  »  Notebookok  »  Apple notebookok (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.