Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32516) ubyegon2 válasza gyulank (#32515) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

iotop multiprocesseket mutat, én inkább az nmon-t javaslom, felrakod, nmon paranccsal elindítod

és nyomsz egy d betűt, minden partíciót látni fogsz részletesen, mint itt:

[ Szerkesztve ]

(#34736) ubyegon2 válasza kutga (#34730) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sudo apt install nmon

Az nmon egész jó, cpu-ra is! Próbáld ki, jól áttekinthetó, több réteg is működik egymás felett.

forrás

A M betű kapcsolja be és folyamatként monitorozza nmon-ban a frekvencia nézetet:

[ Szerkesztve ]

(#34744) Frawly válasza kutga (#34733) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, amiatt ír kettőt, mert a HTT miatt két magosnak látja a procit, és a magok azokon különböző frekin futhatnak, ha az egyik magot jobban terheli valami, akkor az magasabb órajelen üzemel. Persze HTT-nél az egyik mag virtuális, ezért ugyanazon a frekin fog menni, mint a fizikai 1 mag.

Nem kell még az nmon-t sem telepíteni, csak kiadod terminálban ezt a parancsot:
watch -n 1 "cat /proc/cpuinfo | grep MHz"

Én ezt raktam bele egy szkriptbe, és futtatom terminálban:
watch -n 1 "cat /proc/cpuinfo | grep MHz && sensors && free -m && uname -rom"
Erre kijelzi a frekiket, a hőmérsékleteket, a memóriafogyasztást, meg hogy melyik kernel fut. Nagyon jó ez, ha hibát kell keresni, vagy túlmelegedés okoz gondot valakinél.

(#34745) ubyegon2 válasza Frawly (#34744) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

watch -n

Ez jó, csak mindig kimegy a fejemből. Bővíthető még sok mindennel a sor, tetszik. Az nem ugrik be, melyik bilkombóval kell ilyenkor kilépni a terminalból. Nem tudod véletlenül? ;)

Amúgy az nmon telepítése nem elvetendő, mert elég sok mindent tud monitorozni egyszerre.

A második srciptnél a hőmérséklet kijelzéséhez célszerű lenne elvégezni a sudo sensors-detect által egy detektálást. szerintem

(#34746) Frawly válasza ubyegon2 (#34745) üzenetére


Frawly
veterán

A szmájliból ítélve biztosan szivatsz, de ha a kolléga nem tudná, a Ctrl+C-vel kell kilépni a watch-ból. Mondjuk az igaz, hogy ezt kulturáltabbra is megcsinálhatnák, hozzáadnának egy kapcsolót, hogy q-ra, Esc-re vagy valami más kézenfekvő billentyűre kilépjen.

Abban is igazad van, hogy a sensors/lm-sensors először telepítésre és detektálásra szorul. Épp ezért nem is ajánlottam a kollégának, csak példának illesztettem be, hogy ilyet is lehet. Neki erre nincs szüksége, nem a hőfokokat, hanem a frekiket akarja nézni.

Az nmon-nál sem azt írtam, hogy elvetendő, csak hogy ha valakinek nincs kedve csomagokat feltenni, akkor a watch meg egy terminál minden linuxos rendszeren ott van. Nekem az a bajom az nmon-nal, hogy elég bonyás a kijelzése, 600 gombot nyomkodni, mindegyikre előjön valami ablak, azt se tudja az ember, hogy mit kell nyomni, mit kell nézni rajta.

Most láttam nemrég a Flame Graph nevű megoldást. Még nem próbáltam ki, de azt már előre látszik, hogy valami Perl-scriptben összegányolt cucc, ami csak svg-ben tud kijelezni. Ha menne neki real-time, akkor lehet adnék neki esélyt.

(#34747) ubyegon2 válasza Frawly (#34746) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A szmájliból ítélve biztosan szivatsz, de ha a kolléga nem tudná, a Ctrl+C-vel kell kilépni a watch-ból.

Köszi, nem nagyon használtam, egyszerűbb volt bezárni majd nyitni egy másikat. Most is próbálgattam rengeteg billkombót az x-re, de a c-re pont nem gondoltam! ;]

Nekem az a bajom az nmon-nal, hogy elég bonyás a kijelzése, 600 gombot nyomkodni, mindegyikre előjön valami ablak, azt se tudja az ember, hogy mit kell nyomni, mit kell nézni rajta.

Nekem először használva tök egyszerűnek tűnt, persze ahogy nézegetem miket is tud, kezd bonyolult lenni, de alapból nem annyira az.

(#34892) ubyegon2 válasza Orgi (#34890) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt miből gondolod, hogy az SSD dolgozik ilyenkor? Nem a processzor pörög, venti fúj erősen, hőfokot néztél?
Live Linux-szal meg tudod nézni, miként viselkedik, ha a lev258 által javasolt előző kernellel is csinálja?

A terhelést tudod monitorozni akár a top, htop vagy a nmon-nal is, utóbbit fel kellene rakni, szerintem célirányosabb, terminalban elindítod és a t , c, m, d billentyűkkel előhívod a szükséges kiiratást.

amire szükséged van

c- CPU
m- memória
d- meghajtók
t- futó folyamatok

Egy terminalablakban nyitsz kettőt, a másikban is, így áttekinthetőbb:

[ Szerkesztve ]

(#36860) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Akkor már az nmon se maradjon ki! :) Összehasonlító kép ja és linkekben még sok rendszermonitorozó!

Nmon: Analyze and Monitor Linux System Performance

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.