Hirdetés

2024. szeptember 1., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Fücsök007


Fücsök007
őstag

Az irány jó, csak elég nagy konkurenciája lesz 2025-ben. Jövő év közepe és vége között a laptop piacon is visszaeshet Intel részesedése 50%-ra, mivel a legnagyobb nagykerek is annyi AMD-s chipeket fognak venni amennyit csak tudnak! A Meteor Lake 1 éves csúszása és a sok ígérgetés az oka egyébként!

(#2) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Ha jól értem, akkor a még meg sem jelent Meteor után, még jövőre ki akarnak hozni 2 generációt. Ebből a második lesz a Lunar, ami magszám tekintetében hatalmas visszalépés lesz (6+8+2 helyett 4+4), mindezek mellett nagy és a memória is kötött.
Ráadásul a Meteornál legalább a Compute Tile a saját gyártósoraikon készült, a Lunarnál már az sem.
öööö...

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#3) Fücsök007 válasza Geri Bátyó (#2) üzenetére


Fücsök007
őstag

A Meteor Lake teljes laptop palettára van, leszámítva a böhöm DTR notikat, amibe Raptor Lake Refresh procik kerülnek nagy fogyasztással/TDP-vel megfelelően párosított videókártyával. A Lunar Lake az ultra hordozható és 2 az egyben laptop/tablet érintőkijelzős notikba lesz, ahol a fogyasztás és az energiahatékonyság a döntő.

(#4) Gábor001


Gábor001
tag

2025-ben elég lesz a maximum 32gb ram? Ha jól sejtem, a surface-ek is ezzel jönnek, ott pedig jól jön a "high-end" teljesítmény.

(#5) anulu


anulu
félisten

az úgy érdekelne, hogy desktop vonalon akarnak-e valamit újítani... Meteor ugye nem jön.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#6) Fücsök007 válasza anulu (#5) üzenetére


Fücsök007
őstag

Nem jön, mivel értelmetlen lett volna. Maximum teljesítményben nem tud többet, és 150W-tól kezdve nem is hatékonyabb! (Az optimuma 70 és 100W között van, illetve alacsony terhelés esetén.)

(#7) Krugszvele


Krugszvele
senior tag

Szóval jön a windows 12 valamikor 2024/2025-ben...

[ Szerkesztve ]

(#8) #52931072


#52931072
törölt tag

A meteor lék az egy kráter tó ( egy marha nagy gödör ami tele ment vízzel), a lunar lék meg még a “holdban”.
összefoglalva: nem halad valami jól a zintel gyártástechnológiai fejlődése. Bérgyártási terveket módosítják bérgyártatási tervre, nem nagy ügy, csak pár betű az eltérés.

(#9) negeev


negeev
csendes újonc

Valahol meglepő, hogy mennyire nem akaródzik ráállniuk a passzív hűtésre. Miközben már az Apple M chipek az Air-nél alapból ventilátor nélkül zakatolnak - nem is rossz számítási teljesítmény mellett.

(#10) anulu válasza Fücsök007 (#6) üzenetére


anulu
félisten

jaja, csak nem tudom, hogy merre tovább. most 12700KF van. a köv 2-3 évben jön-e valami értelmes, vagy a mostani lapomba szerezzek valami 14th Gen-t és azzal elvagyok sokáig. (AMD nálam ki van csukva)

[ Szerkesztve ]

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#11) Fücsök007 válasza anulu (#10) üzenetére


Fücsök007
őstag

Akkor i7-14700K/KF a te barátod. Egyértelműen ez éri meg a palettából, mivel kevésbé forrófejű mint az i9-es, és sokat hozhat később az extra 8 E-mag is a + IPC mellett. ;) Szoftveresen már nem foglalkoznak az Alder/Raptor lake szériával.

[ Szerkesztve ]

(#12) vrob válasza anulu (#10) üzenetére


vrob
aktív tag
LOGOUT blog

Jövőre jön LGA-1851/Z890-re az Arrow Lake-S Intel 20A technológián, majd később, ugyanebbe a foglalatba a Panther Lake-S már Intel 18A gyártással.

Ezek a zen5-el fognak versenyezni. Érdekes lesz. Ott is megjelenhet a 8P+16E mag.
Mind a két oldal hoz ~10% + IPC-t, kb. ugyanott leszünk mint most.
Multiban egyforma, single Intel nyerő, fogyasztás AMD nyerő (talán) :D

(#13) Joz76 válasza Fücsök007 (#1) üzenetére


Joz76
tag

Vehetnek a nagykerek sok AMD-t ha akarnak, de nem akarnak. Ha most körülnézel a nagykerekben, akkor azt fogod látni, hogy pl. a 15W-os top AMD prociból, a Ryzen 7 7840U-ból konkrétan nincs egyetlen darab sem. Sehol! Az AMD-s notebook mind a korábbi generációs 7x30 vagy egyenesen az 5xxx sorozatból vannak. A gémer notikban a 7x40HS-ek még csak-csak feltűnnek, de nem ezek adják a tömeges eladásokat. Szóval lehet hogy a Meteor Lake 1 éve késik, de az AMD sem áll sokkal jobban, mert a bő 3/4 éve bejelentett proci sorozata sincs sehol.
Azt meg végképp nem értem, hogy mi az hogy a laptop piacon "is"? Bármelyik piacon van az AMD-nek 50%? Csak mert én leginkább ilyen 20% körüli market share-eket látok...
Egyébként nem vagyok se intel se AMD fan, csak várok végre egy értékelhető IGP-t felmutató 15W-os procit, amit az AMD bár bemutatott (r7 7840U) év elején csak még nem kapható, az Intel pedig várhatóan december közepén mutatja be (Core Ultra 7 155U). Amelyikből lesz előbb, nálam az fog nyerni. És nem vagyok meggyőződve, hogy ennyi hónap hátrányból ez nem az Intel lesz.

[ Szerkesztve ]

Joz

(#14) Fücsök007 válasza Joz76 (#13) üzenetére


Fücsök007
őstag

Pár dolgot tisztázzunk: AMD a Cezanne szériával rajtolt el teljes körűen a közép és felsőkategóriás notik piacán, előtte csak olcsóbb modellekhez volt Renoir nagyobb mennyiségben. Az itthoni elérhetőség nem tükrözi teljesen a valóságot, AMD-nél is a legnagyobb és legfontosabb piacok kapják a legtöbb mennyiséget. Intel részéről nagy lebőgés, de friss előrejelzések szerint március környékére már 40% piaci részesedése lesz szerver vonalon AMD-nek, ami felkúszhat 50% közelébe év végére! Már ott is a legnagyobb vevők átpártolnak AMD-re, továbbá ezek mellé jön szintén a laptop piactól is jelentősen kevesebb megrendelés Meteor Lake chipekre. AMD-nél jövő év egyértelműen az igen erőteljes piacszerzésről szól, ami meg is lesz, mivel Strix és Strix Halo sem azért jön később mert eredetileg így tervezték, hanem mert közben kiderült elég lesz a Phoenix is, ami olcsóbban is gyártható ráadásul! Az ARC dedikált GPU-t pedig kifejezetten kerülik a nagykerek mint a pestist, így jellemzően RTX GPU-val jönnek majd a drágább i7/i9 Meteor Lake laptopok. :D

[ Szerkesztve ]

(#15) Dr. Akula válasza Gábor001 (#4) üzenetére


Dr. Akula
félisten

Persze, 640k RAM is elég lesz mindenkinek. :)

(#16) Dr. Akula válasza Joz76 (#13) üzenetére


Dr. Akula
félisten

7840U-s Thinkpad T14 Gen4-ből ezt az egyet találtam a magyar neten, és még ez is német billentyűzetes, tehát nem ide rendelt, meg lehet hogy full kamu is. Eddig legalább a 16 gigás verzióból volt pár db, de már az sincs. Intelesből meg van szarásig. Ez a tipikus AMD market share, hiába akarna venni az ember, sosincs, előző generációknál is ugyanez volt.

(#17) V.Milán


V.Milán
tag
LOGOUT blog

Még a gépek 70%-án win11 sincs, de ez már a win 12-re lesz optimalizálva? Nem tudnak leállni? :W

K̵̡̮̬̱̜͙͓̪̄̓͝N̷̪̄̾̈́Ų̵̢̦͕̟̰͇͉͂̓͜X̸͖̀͛͝Ǩ̸̻̲̯͂͌̓̎̂̔͛͘͝Ṋ̷̛̺̍U̵̢̦͔̼̺͉̦̲̖̙̽̈̌̋͒X̶͕͔̗́̓̉̈́̑̾̾͝͝K̴̨̹̯̞̂̏̎Ņ̷̰̻̙́́͐̂̏̄͛U̷̬̺̘̩̺͙̮̙͌̌̈X̴͇̆˜”*°•.˜”*°• E-L-I-T-E •°*”˜.•°*”˜K̵̡̮̬̱̜͙͓̪̄̓͝N̷̪̄̾̈́Ų̵̢̦͕̟̰͇͉͂̓͜X̸͖̀͛͝Ǩ̸̻̲̯͂͌̓̎̂̔͛͘͝Ṋ̷̛̺̍U̵̢̦͔̼̺͉̦̲̖̙̽̈̌̋͒X̶͕͔̗́̓̉̈́̑̾̾͝͝K̴̨̹̯̞̂̏̎Ņ̷̰̻̙́́͐̂̏̄͛U̷̬̺̘̩̺͙̮̙͌̌̈X̴͇̠͓͉̭͉̆

(#18) secretgarden


secretgarden
aktív tag

Na ez a 8W-os erdekel majd. Jelenleg a leggyorsabb passzivan hutheto laptopba szant proci szerintem az Intel N200, ami kb. egy 2016-os Skylake Core i3-hoz hasonlo teljesitmenyu - azaz Chromebookba tokeletes, de Windowshoz azert kicsit harmatos. Na, ha ez az uj 8W-os tudna mondjuk dupla ennyit, akkor azzal mar meg mernek venni egy azzal szerelt Windows laptopot. Nem szeretem a ventillator zajt :-)

(#19) .mf válasza Gábor001 (#4) üzenetére


.mf
veterán

Ezt nézem én is, 16 meg 32 GB RAM 2025-ben? Pár generációval ezelőtti a laptopom (Ryzen 4300U), 16 GB van benne - fut böngésző mondjuk 20-25 lappal (igaz van közte youtube, ami hírhedt memória-zabáló), táblázat és egy kis fogyasztású képszerkesztő, és a 16 GB 82%-a már el is tűnt, pedig pár napja indult újra update miatt, nincs még teliszemetelve.
Az utóbbi években iszonyatosan megnőtt a böngészők és netes tartalmak memória-igénye. Hacsak nem teszik azt helyre, ez elég harmatos lesz.

[ Szerkesztve ]

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#20) ddekany válasza Gábor001 (#4) üzenetére


ddekany
veterán

"2025-ben elég lesz a maximum 32gb ram?"

Ez fixen 32 GB RAM, nem bővíthető. Remélem a Notepad még eldöcög vele 2 év múlva... mert visszanézve időben, a franc tudja. ;]

Szvsz, irodai célra még a 8 GB is használható jelenlegleg. Az is abszurd sok, ha valaki nem amnéziás... De lényeg, eléggé kizárt, hogy 2 év múlva 16 GB ne lenne elég, és akkor 32 GB már a prémium. Viszont, mivel utólag nem bővíthető, mikor kevés lesz, akkor hamarabb lehet kukázni a CPU-val együtt, Intel örömére.

[ Szerkesztve ]

(#21) ddekany válasza .mf (#19) üzenetére


ddekany
veterán

"16 GB 82%-a már el is tűnt"

Próbáld meg fele RAM-al, és lehet hogy ugyan olyan gyors lesz érzetre... Azaz, ha van sok RAM, akkor meg a pocséklás, de tán nem is kell annyira.

(#22) Gábor001 válasza ddekany (#20) üzenetére


Gábor001
tag

Az első feléhez: úgy értettem, hogy 2 változat készül belőle, 16gb-os és 32gb-os.
A második feléhez: őszintén megvallva, egy kb. milliós surface gépet nem egy évre venne az ember, és a "future-proof"-ság sokszor múlik a RAM-on. Kb. irodai felhasználásra én sem érzem a 32gb és a 16gb közti különbséget, de ha már asztalit váltana a következő surface, elvárnám hogy néhány területen fejlődést mutasson.

(#23) ddekany válasza Gábor001 (#22) üzenetére


ddekany
veterán

Onnantól, hogy nem bővíthető a RAM, nekik alapvető érdekük, hogy ne legyen jó túl sok évig. Ezt figyelembe véve, nekem pozitív csalódás, hogy nem 8 és 16 GB. Vagy, ők tudnak már valamit, pl. hogy lesz valami még pocséklóbb divatos módja az alkalmazás készítésnek. :)

[ Szerkesztve ]

(#24) g@bo válasza anulu (#10) üzenetére


g@bo
nagyúr

Mi baj az AMD-vel? Nálam nem égett el egy se az utóbbi időben. Nem szeretnèk flèmelni, de ne menjünk már újra bele az Intel AMD vitába. ;)

(#25) .mf válasza ddekany (#21) üzenetére


.mf
veterán

Mantrázzák ezt páran, hogy abból sok csak cache, hogy gyorsabb legyen a rendszer, és a windows okos memória-kezelése majd felszabadítja, amikor kell... Egy pontig működik is, de utána nem csak lassulás jön, hanem akár CTD is. Még 16 GB-nál is.

2025 megjelenés +x év használat múlva ki tudja, hogy mire fogjuk még használni a számítógépet. Lehet, hogy lesznek olyan alkalmazások, amik elég sok RAMot igényelnek. Már most ennyire bekorlátozni egy komplett platformot, nekem nem tetszik az irány. Inkább lett volna L4 cache vagy eDRAM, meghagyva a további bővíthetőség lehetőségét.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#26) ddekany válasza .mf (#25) üzenetére


ddekany
veterán

Persze, az integrációval kiszolgáltatottabbak leszünk, és nyilván ez ki lesz használva. Másfelöl bizonyos technikai fejlettségi szinten az integráció mérnökileg is indokolt lesz. Pl. ha nem tudod máshogy biztosítani a memória sávszélességet. Vagy ha a gyártási költség integrációval jóval alacsonyabb. Sajnos a gyors elavulásra nem túl érzékenyek a felhasználók, mert amíg van pénz rá, nem idegesíti őket, mikor valamit ki kell dobni.... így aztán ilyen téren elszemtelenednek a gyártók.

(#27) hokuszpk válasza Gábor001 (#4) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

win 12 -nek ennyi lesz a minimumigénye.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#28) anulu válasza g@bo (#24) üzenetére


anulu
félisten

CPU fronton a DDR5 memóriákkal való szenvedés tart vissza. elég megnézni JayZ videóját, hogy miért is váltott vissza Intelre. pedig nála nagyobb AMD párti techtouber nem nagyon van/volt.

nem akarok flame-t én sem, ezért írtam egy fél mondatot összesen.

[ Szerkesztve ]

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#29) Geri Bátyó válasza .mf (#19) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Érdekes, amit írsz. Nálam ha nagyon fullon használom a gépet, megy egy AutoCad (ami közismerten zabál minden erőforrást), 2-3 egy másik szerkesztőprogramból (ami ráadásul a megnyitott állományt egyből a memóriába tölti), 3-4 word doksi, 2-3 kisebb táblázat, 6-8 kisebb text, 2-3 nagyobb pdf, böngésző 6-8 oldallal és esetleg még egy zenelejátszó. Na, ez szokott lenni, az igp-nek lefoglalt 2 GB-al együtt 10-11 GB.
Mondjuk azt el tudom képzelni, hogy laptopon a Win többet gyorsítótáraz, mert úgy jobb az energiafelhasználás.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.