Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Sianis blogja

Hozzászólások

(#9) Sianis


Sianis
addikt

Linux vs NTFS-írás

FIGYELEM: A lent olvasható információk csak tájékoztató jellegűek. Bármilyen nemű adatvesztés miatt az író nem vállal felelősséget avagy nagyon fontos adatokkal ne játsz vagy csinálj mentést róla feltétlenül!

Régóta sokakat izgat, hogy vajon van-e NTFS írási lehetőség Linux alatt. Létezik egy projekt [link] neve jelenleg NTFS-3G. Jah, hogy az írásról kéne beszélnem. Szóval végeztem pár tesztet az USB-s HDD-men, amin senki sem gondolná, de NTFS fájlrendszer és jópár fájl van. Lássuk akkor, hogy kedvenc Ubuntunkat hogyan is vehetjük rá, hogy képes legyen írni az NTFS fájlrendszert. Megkímélek mindenkit a netes keresgéléstől ( milyen rendes vagyok ugye ), leírom, hogy hogyan kell ezt a műveletet elvégezni. Jah, azt megemlíteném, hogy akinek 64-bites rendszere van, nyugodtan mehet sörözni, mert neki egyelőre nem szólnak ezen sorok.

Először is a tároló listánkat tegyük okosabbá (terminál nyitását már nem is említem):

gksudo gedit /etc/apt/sources.list

Addjuk hozzá a következő tárolókat:

deb http://flomertens.keo.in/ubuntu/ dapper main

deb-src http://flomertens.keo.in/ubuntu/ dapper main


Ha ez megvan, akkor frissítsünk és telepítsünk egy kicsit:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install ntfs-3g


Lehet, hogy a szerver kicsit köhögni fog, nem egy villám, de azért küzdeni kell, ha azt akarjuk, hogy az NTFS írás menjen.

Ha minden lezajlik szépen, akkor elviekben képesek vagyunk NTFS partíció írására. Persze a történet még nem ilyen egyszerű, de a nehezén túl vagyunk ( talán ).

Ha a HDD-nk a gépben állandóan elérhető, akkor legkönnyebb, ha berakjuk az fstab-ba a fontos sorokat.

gksudo gedit /etc/fstab


Majd írjuk be:

/dev/partíció /media/csatolási pont ntfs-3g silent,umask=0,locale=en_US.utf8 0 0

Mentsünk majd nyissuk meg a /etc/modules.

gksudo gedit /etc/modules

Addjuk hozzá a fuse-t a listához.

Akkor már csak pár parancs és talán örülünk.

sudo modprobe fuse

sudo umount -a

sudo mount -a


Újraindítás után már nem kell modulbetöltéssel kavarni, alapból menni fog ugyebár.

Akinek ( mint nekem ) külső tárolón van a drága NTFS, annak kézzel kell csatolni.

sudo umount /media/csatolási pont

mert ugyebár az Ubuntu automatikusan is szeret csatolni

mount /dev/partíció /media/csatolási pont -t ntfs-3g -o silent,umask=0,locale=en_US.utf8

ha hibanélkül lefut ( nekem megtette ) , akkor az eredmény ugyanaz, mint a fenti esetben.

Sok sikert és ne ugye az adatvesztés a te kezedben van!

Sianis

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Sianis blogja
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.