Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Sata ii boot hiba

Hozzászólások

(#1) ceasar


ceasar
csendes tag

Sziasztok!

Pár napja vettem egy 200 gigás Samsung SATA II-es vinyót és Asus A8N-E alaplapot.
Már 2 napja szenvedek vele, mert xp telepítéskor az első újraindítás után, amikor már a vinyóról kellene bootolnia azt írja ki, hogy a rendszer nem található. A bios látja a vinyót, és a régi vinyómról bootolva xp alatt is látszik, és működik. Már próbálkoztam szinte mindennel, de semmi...

Van valakinek valami ötlete, tapasztalata?

(#2) donw3ga válasza ceasar (#1) üzenetére


donw3ga
senior tag

hi, és ha úgy telepíted fel a rendszert, hogy csak a sata II-es vinyó van a lapra kötve?

(#3) ceasar válasza donw3ga (#2) üzenetére


ceasar
csendes tag

már mindenféle variációt próbáltam.

(#4) ceasar


ceasar
csendes tag

egy ismerősömnek ugyanilyen lapja van, sata 1-es vinyójára minden gond nélkül felment a windows!!!
Már az őrület határán vagyok

(#5) Krajczi válasza ceasar (#4) üzenetére


Krajczi
tag

Hello!

Én hasolnó feladat előtt állok. Én úgy vágok neki, hogy a ''régi'', 80 GB SATA-I Samsung vinyót Ghost-tal fogom áttükrözni a 200 gigásra. Remélem, úgy jó lesz.
Ilyet próbáltál?

(#6) ceasar válasza Krajczi (#5) üzenetére


ceasar
csendes tag

nem próbáltam, de átfutott rajtam a gondolat.
De ez nem megoldás. Olyan nincs, hogy ne lehessen cd-ről telepíteni!

(#7) ceasar


ceasar
csendes tag

Ha partition magic-ben összehasonlítom a két vinyót (samsung pata 120-as, sata 200-as) akkor azt látom, hogy a sata vinyó boot particióján két kis fekete pöcök van:
1024 cylinder boot boundary, és 2 Gb boot boundary, ellentétben a 120-assal, ahol csak 2 Gb boot boundry van.
A sata vinyó esetében ki is ír angolul valami olyasmit, hogy lehet hogy nem bootolható.
Ez lehet a probléma oka?

(#8) pschio


pschio
őstag

nekem szinten sata2-es samsung vinyom van asus a8n sli delux lappal. gyonyoruen megy. 1 bajom van csak nem tudom hogy kell bealitani hogy ata merevlemez jelenlete ellenere a sata samsungrol bootoljon. hogy allitsam be es hol? ha csak a samsung sata vinyo van felkotve akkor arrol bootol rendesen

''Én nem süllyedek a hülyék szintjére, mert ott legyőznének a rutinjukkal''

(#9) Red Rebcs válasza pschio (#8) üzenetére


Red Rebcs
tag

Asus alaplapban ha van egy sata és pata vincsi akkor a pata lessz az elsődleges és arról akkar bootolni
azt tudot csinálni hogy hogy F8 al beállitod a sata vincsit hogy arról bootols

netre 1 magós semprón játékra 4 magós athlon

(#10) Red Rebcs válasza Red Rebcs (#9) üzenetére


Red Rebcs
tag

mikor elindul a gép akkor F8 lenyomni

netre 1 magós semprón játékra 4 magós athlon

(#11) BluesBreaker


BluesBreaker
csendes tag

Sziasztok!

Remélem nem leszek túlságosan off!
Sokat olvasgattam már ezt a fórumot és sok problémámat megoldottam anélkül hogy beleszóltam volna vmi lámaságot, csak olvasgattam és megtaláltam az okosságot, de most nem bologulok.

Van egy ASUS P4P800 SE alaplapom, amin van egy 40 gigás Maxtor vinyó, P-ATA módban (jó régi szegény). Ezen van a WinXp-m meg minden egyéb. Kezd bedögleni, meg betelni így vettem ma egy 160 gigás Samsungot, SATA-sat. Be is kötöttem, alaplap támogatja. A BIOS-ban felismeri mint Third Primary Disk-et. Mikor bebootol a gép a Maxtorról bejön az XP, ami azonnal felnyomja magának a drivereket. Pittyeg Puttyog, hogy látjaaz új hardvert. Nah mondom remek! Az eszközkezelőben is látom az új vinyót és az IDE vezérlőit is. De az intézőben nem látom megjelenni. Gondolom formázni kéne Fdisk-el, vagy vmivel, de nem találtam olyan Fdisk-et mely megy XP alatt, PartitionMagic meg nem Freeware.

Szóval milyen megoldást tudtok javasolni? Hogyan partícionáljam, vagy egyáltalán miért nem látja az intéző ha BIOS meg az ToolManager igen? Jah és egy utolsó, ami nem teljesen ide vág: mi az a RAID mode?

Előre is köszi! pá!

Let's accrete in a nuclear explosion! Would you?

(#12) pschio válasza BluesBreaker (#11) üzenetére


pschio
őstag

windows/system32 konyvtarban megkeresed a diskmgmt.msc fajlt elinditod innen mar egyszeru lesz! hogy egyben lathasd az egesz vinyodat ahhoz servicepack2 is kell mivel az uj vinyod nagyobb mint 120 giga.

''Én nem süllyedek a hülyék szintjére, mert ott legyőznének a rutinjukkal''

(#13) pschio válasza Red Rebcs (#10) üzenetére


pschio
őstag

ugye ezt nem kell minden inditasnal eljatszani? es ugye ha a pata vinyon nincs rendszer akkor nem all le hibaval a beboot?

na majd mingyart kiderul....

amugy nem ertem hogy miert alsobbrendu a sata. a vinyo az vinyo... beallitom az elsodlegest azt hello.

''Én nem süllyedek a hülyék szintjére, mert ott legyőznének a rutinjukkal''

(#14) BluesBreaker válasza pschio (#12) üzenetére


BluesBreaker
csendes tag

service pack 2 fentvan... de koszonom szépen!

Let's accrete in a nuclear explosion! Would you?

(#15) pschio válasza BluesBreaker (#14) üzenetére


pschio
őstag

nm ;)

''Én nem süllyedek a hülyék szintjére, mert ott legyőznének a rutinjukkal''

(#16) pschio válasza pschio (#13) üzenetére


pschio
őstag

de leall! fasza......

''Én nem süllyedek a hülyék szintjére, mert ott legyőznének a rutinjukkal''

(#17) azreon válasza ceasar (#7) üzenetére


azreon
tag

Szia

Azt nézd meg esetleg hogyha vissza veszed a hdd-t SATA I-re(van erre egy jumper a hdd-ken) akkor úgy megy-e? Ez is lehet probléma, nem ismeri fel rendesen az alaplap.

Üdv

"The best way to predict the future is to invent it." - Alan Key

(#18) Bubuka1212


Bubuka1212
csendes tag

Sziasztok!

Én még csak most vettem egy SATA 2-es vinyót és az istennek sem tudok rá XP-t telepíteni. Először nem ismerte fel a telepítő a vinyót, nliteal beleintegraltam az XP-be a driverét. Felismerte, rámásolta a telepítő a file-okat és újraindulás után ezzel a jó ismert üzivel áldott meg: Boot Disk Faliure. Azóta biost updateltem, megpróbáltam úgyis, hogy minden IDE-t lehúztam de semmi. Ez egy NF7-S v2.0-ás alaplap és a biosaban csak annyit lehet állítani, hogy mi legyen a first, second, thirs boot device. Én firstnek állítottam a Serial ATA-t, de semmi. Utolsó esélyem, hogy linuxal fogok próbálkozni, ha itt sem kapok segítséget. Lehet, hogy nem lehet ezzel az alaplappal SATA vinyóról bootolni vagy mivel SATA1-es alaplap ezért nem tud kettesről bootolni ??? Ha valakinek van valami ötlete, azt megköszönném. Persze Windowsba működik rendesen ha más a boot vinyó, de nekem erre kéne a rendszer. Köszi! Csumi!

Bubuka

(#19) -FreaK- válasza Bubuka1212 (#18) üzenetére


-FreaK-
veterán

Hi!
Pont ugyenez a hibám nekemis, nekem is Abit nf7-s v2.0-ám van és két sataII 320as seagate.Próbáltam mindenféle variációban több windowsal de semmi :( A windows rak rá bootfileokat és elvileg boot particiót is(megnéztem ata vinyóról bootolva windowsban) de nem képes indulni róla első újraindítás után. Egyszerűen nemtudom mi lehet..
Viszont: ha bekapcsolom biosban valahol a sata raid rom funkciót akkor próbál bootolni de megjelenik egy windows üzenet magyarul h a vinyó hardware hibás nézzem meg a dokumentációt bla-bla-bla...

Valakinek ha sikerült megoldást találni pls ossza meg velem nagyon fontos lenne...

(#20) -FreaK- válasza -FreaK- (#19) üzenetére


-FreaK-
veterán

Sikerült megoldani a problémát!
Úgylátszi ka win telepítő nem képes rendes boot sectort és egyebeket létrehozni!
Letöltöttem a seagate hp-ről a disc wizardot majd ott telepítettem sima tárolóvinyóként
és kettéparticionáltam, majd utána magától formázta is a rendszer.Restart, win telepít, maradjon ép a jelenlegi filerendszer és voila! Már az új windows alól írok.
Biztos van minden vinyógyártónál hasonló program,de ha mégselenne akkor partition magick-el kell particionálni és gyorsformázni.

(#21) DeepDish


DeepDish
őstag

Hi!!

Seagate Barracuda 320 sata2-es vinyom van es nemtudok ra oprendszert rakni de mar tele a vinyom igy nem nagyon akarok particionalgatni!

Windows could not start because of a computer disk hadware configuration problem!
Could not read from the selected boot disk check boot path and disk hardware.

Ha beteszem neki F6-nal a sata drivert kislemezrol ha nem!!!

Ezt a drivert:

V1.1.0.0
Description Silicon Image Serial ATA Raid V1.1.0.0 plus RAID5 GUI V1.0.0.1 for Windows XP(WHQL)/2K/2003


u.iEzt akkor irja ki mikor mar hdd-rol kellene bootolnia!!!

(#22) DeepDish válasza -FreaK- (#20) üzenetére


DeepDish
őstag

Nekem ez se segitett ,azt irja ki,hogy nemtudja betoltni oprendszert!!

HELP ME PLEASE!!

(#23) Sandeno válasza ceasar (#1) üzenetére


Sandeno
csendes tag

Sziasztok!

Win telepítés a Sata2 HDD-re.... (Seagate Sata II) Win (XP SP2) telepítés elindul, megtalálja a HDD-t kiválasztom a partíciót, felmásolja az állományokat... restartolja magát....... Hiba a rendszer betöltésekor

Járt már valaki hasonló cipőben? Próbáltam a floppyrol a sata driver felmásolni a HDD-re, ez sikerült is, csak a restartnál megszakad a telepítés.

Előre is köszi

(#24) lazydog válasza Sandeno (#23) üzenetére


lazydog
addikt

A BIOS-ban a boot-sorrendet állítsd úgy, hogy a SATA legyen az első, másrészt telepítéskor ne legyen más vinyó csatlakoztatva az alaplapra.

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#25) delta9 válasza Sandeno (#23) üzenetére


delta9
senior tag

nekem akkor volt 'hiba a rendszer betöltésekor' üzenet, mikor xp alól partícionáltam a sata hdd-t és úgy kezdtem el az installt. ekkor, miután felmásolta a file-okat és kéri az első újraindítást, jön a hibaüzenet.

megoldás: xp install cd-ről boot-olsz be, partíció kiválasztásánál töröld a partíciót, amelyikre az xp-t fel akarod telepíteni, majd hozd létre újra így a win installálása előtt. látni fogod, hogy nem az egész lehetséges szabad területet használja ki, hanem maradni fog egy 7 megás nem partícionált terület, amit automatikusan 'hoz létre'. na ez kell neki, hogy be tudjon bootolni rendesen. pontosan nem tudom, hogy mit ír oda, ami miatt nem tud elindulni, ha hiányzik, de ha egy másik oprendszerből v valami partícionáló alkalmazással csinálod, akkor ez hiányozni fog.

(#26) Org


Org
aktív tag

Hi.

Lenne egy kerdesem lehet h hulye kerdes.
Kulonbozik valamiben a sata es a sata2 foglalata?
Mert en vettem meg anno egy 200GB-os winyot es az alaplapom csak a sata-t tudja, es nem uzemel a gepembe most vagy sata2-es es azert nem vagy mert nem jo a HDD, szoval kulonbozik valamiben a sata es a sata2? Valami mas foglalat vagy valami amirol meg lehet ismerni h sata vagy sata2?!

''Nem Szabad Félned A Kudarctól, Játszd Végig A Játékot.''

(#27) éN79 válasza Org (#26) üzenetére


éN79
addikt

''Kívülről'' nincs eltérés a SATA és a SATA II között. Amelyik lap nem támogatja a SATA II csatolású ''szabványt'', az sajnos nagy valószínűséggel nem is fogja kezelni. Ennek azért ékes ellenpéldája, hogy a Samsung jumperelhető (Sata II-> Sata ''I'') HDD-met jumper nélkül és jumperrel is normálisan kezelte régebben az Abit NF8 deszkám. Magyarul a foglaltból nem fogod megtudni, a HDD típusából megtudhatod, hogy melyik csatolással rendelkezik. Ettől még nem leszel kisegítve, a HDD működését sajna ezekszerint csak olyan gépen tudod megnézni, ahol ez támogatott (pl. ahol anno vetted).

(#28) Org válasza éN79 (#27) üzenetére


Org
aktív tag

Van a regi 200GB-os sata-m azon nincs jumper es rendesen kezeli a gep az: Maxtor 6B200M0
És van amit most vettem az: Maxtor 6V200E0 200GB Sata 3.0Gb Hdd és ezen van jumper.
És valahogy a gepem nem tud mit kezdeni vele particionalni tudom, de formazni nem, windowsot rakom fel ra, anno felment ra, de most mar az se megy fel ra, a telepiteskor kifagy, vagy amikor formalni akarom windowsba a regi 200-asrol akkor is kifagy format kozbe.
Szoval most kuldjem vissza vagy nem tom? :U

[Szerkesztve]

''Nem Szabad Félned A Kudarctól, Játszd Végig A Játékot.''

(#29) mr_ricsi válasza Org (#28) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Kattints itt alul a '' Maxtor SATA II Drives and nVidia nForce Compatibility'' linkre:

[link]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#30) éN79 válasza Org (#28) üzenetére


éN79
addikt

Állításod szerint korábban mondhatni ment, mostmeg már nem. Akkor gariba vissza (ha van még rá), de azért fura. Ha a bolttal esetleg tudsz egyeztetni, akkor próbáld meg egy sima Satásba beszámíttatni. :U

(#31) Org válasza mr_ricsi (#29) üzenetére


Org
aktív tag

Most akkor ez a winyo amit irtam sata2-es?
Mert az alaplapom a sata2-ot nem tamogatja...
És ez a link mi? ;)

''Nem Szabad Félned A Kudarctól, Játszd Végig A Játékot.''

(#32) éN79 válasza Org (#31) üzenetére


éN79
addikt

Ok! ;)

Igen, Sata II: [link]

(#33) éN79


éN79
addikt

To check your current firmware revision on the drive without removing it from the system, use the Powermax ISO image diagnostic CD. Drive model, Serial and firmware Revision is displayed in the upper right hand corner after selecting the drive to test.

A firmware update to resolve this issue for Maxtor SATA II drives is available by contacting Maxtor Support. Please have the drive serial number and the Code number available, which will be listed on the top label of the drive itself.

Ha jól értelmeztem, akkor a Powermax progival megbizonyosodhatsz minden ide kellő adatról a HDD-ről, és ha jól értem, akkor ezen adatok birtokában fel kell venned a kapcsolatot a supportjukkal, onnantól gondolom már ők adják az instrukciókat.

(#34) Org válasza éN79 (#33) üzenetére


Org
aktív tag

Ahol vettem a winyot azt mondtak hogy ez sata foglalatu, sima sata.
Szoval ez most jo kis kavaras. ;)
Azert kosz.

''Nem Szabad Félned A Kudarctól, Játszd Végig A Játékot.''

(#35) mr_ricsi válasza Org (#34) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Ahol vettem a winyot azt mondtak hogy ez sata foglalatu, sima sata''

A foglalat egységes, csak a sebességükben van különbség. Ráadásul ott a jumper, azzal visszarakod SATA1,5G-re (azaz SATA1-re), és a dolognak ezt a részét megoldottad.

A másik az, hogy a vinyód firmware-ét esetleg elcseszték, ezért az alaplapi chipseteddel nem jól működik együtt. Ezt pedig a linkben leírt módon kell leellenőrizned, pl. megnézni a vinyód cimkéjét. És ha a rontott szériába tartozik, akkor valami hozzáértővel le kell frissíttetned az alapprogiját.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#36) efi99


efi99
senior tag

F.szák ezek a SATA winyók...
Kissé kiforratlannak tartom még mindig. Én biza az új gépbe is PATA-t tetettem. Különbség 0, viszont nincs gond a telepítéseknél.

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#37) Org válasza mr_ricsi (#35) üzenetére


Org
aktív tag

Egyeztettem es nincs benne a felsoroltak kozott.
At is jumpoltam ugy se volt jo.
Formazasnal azt irja ki h nem tud irni a szektorokra.
Szoval megy vissza garira. :)
Azert kosz mindent... :U

''Nem Szabad Félned A Kudarctól, Játszd Végig A Játékot.''

(#38) mr_ricsi válasza Org (#37) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Azért teszteld le ezzel:
[link]

Ez a Maxtor hivatalos gyári tesztprogija, és a boltban is nagy segítség, ha tudsz hivatkozni rá, hogy hibakódot adott.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#39) csallor


csallor
csendes tag

Sziasztok.
Van nálam egy ilyen gép (ASUS A8N-E + 250GB SATA2 Samsung) a hiba ugyanaz mint nálatok. Hiba a rendszer betöltésekor.. Ugyanakkor az Én Gigabyte i945 lapommal tökéletesen megy erre a HDD-re a telepítés.. Rég mondtam én, hogy az ASUS-t be kell tiltani...

(#40) Storung válasza csallor (#39) üzenetére


Storung
csendes tag

Hali !
A minap küzdöttem egy 80 GB-os WD HDD-vel...Az oprendszer fájljai simán felmentek de újraindítás után: Hiba a rendszer betöltésekor...Nekem a megoldást a BIOS beállítások jelentették miszerint HDD Acces Mode:Auto helyett LBA. Utána formázás...

(#41) matyee


matyee
őstag

Nekem is ugyanez van és sajna még nem jöttem rá megoldásra. Abit NF7 lap, samsung 300G 7200rpm / 8m cache PATA winyóval... vmi ötlete van vkinek esetleg. Próbáltam a következőket. lehúztam másik winyót, formáztam particionáltam simán windowsból, partition magiccal, winXP telepítővel, de semmi. :( vki segítsen pls aki meg tudta oldani. thnx :R

(#42) Storung


Storung
csendes tag

Üdv!

Az előző hozzászólásomban már említettem, hogy a winyót LBA módban kellet formáznom, hogy hajlandó legyen elindulni rajta az oprendszer...Eltávolítottam róla minden partíciót és a BIOS Standard CMOS Features menüjében a megfelelő IDE csatornánál az acces mode opciót Auto-ról LBA-ra állítottam. Ezek után XP telepítőlemezzel particionáltam és formáztam. Megsasoltam egy bontatlan Samsung winyót amit karácsonyi ajándék gyanánt formáztam... Alapban CHS-nek ismerte fel, az eljárás ugyanez volt...Bár az oprendszer telepítésénél nem voltam ott, de nem érkezett panasz sem...eddig:)

(#43) hangfalcsapd


hangfalcsapd
csendes tag

Sziasztok!
Nekem is hasonló szívásom volt SATA II-es hddd-vel.Ez egy samsung 80GB-os hdd.
Próbáltam mindent,de az istennek sem indult el,feltelepítette az installáláshoz szükséges filokat,majd újraindult,de megjelent a kék képernyő.
Na gondoltam elegem van - mivel 8 órát szórakoztam mindenféle lehetőséggel.
Betettem egy sima iIDE csatlakozású HDD-t,feltelepítettem a Windowst...miután minden működött,betettem a SATA-s HDD-t és a GHOST programmal rátöltöttem a SATA-s HDD-re a rendszert.Így már müxik.

(#44) mcmike válasza hangfalcsapd (#43) üzenetére


mcmike
őstag

Nekem is ugyanez a problémám...
ASUS A8N-SLI + WD 500GB SATA2
Az XP az alapfájlok másolása után amikor újraindulna, egyszerűen azt mondja: ERROR LOADING OPERATING SYSTEM

Sajna már nincs kedvem felsorolni hogy miket próbáltam végig, csak egy pár a teljesség igénye nélkül:
- Jumperelve SATA1-re vissza, NForce driverek széles skálája 6.65,6.70,6.86 stb...
- Újraparticionálás alábbiakkal Partition Magic, WD saját utility-ja, WIN disk utility stb...
- kábelcserék, SATA1-SATA4 portokban már mindegyikben volt, BOOT sorrend (ami egyébként itt már nem jáccik sztem, kicsit magasabb szintű a probléma) természetesen helyes.
- GHOST-olás, Partition Copy a jelenlegi rendszerről stb... és még sorolhatnám...

AZ EREDMÉNY UGYANAZ! :W :W :W

Esküszöm bent a meló helyen nem szívtam még ekkorát egyik IBM szerverrel sem!

Az össz reménységem a CHS - LBA konverzió... mivel tény hogy CHS-nek látja. De mi a rákkal (már elnézést :B ) tudom én LBA-ra konvertálni??? A lap BIOS-ában a HDD mellett ennyi van: AUTO / LARGE oszt ennyi, jóccakát...
Low Level format?? Természetesen az sincs benne, legutoljára a P2Celeron lapomon láttam olyat, ami meg nem tudott SATA-t...

Valakinek esetleg ötlete? PLEASE HELP! :O

Már ott tarttok hogy marad a jó öreg 250-es, ezt meg adom el 1 naposan a fenébe... :(


[Szerkesztve]

LIDL Richard featuring Billy Auchan...

(#45) éN79 válasza mcmike (#44) üzenetére


éN79
addikt

Ha a BIOS-ban Autoról Large-ra rakod, akkor se jön össze? Nálam minden rendben van a 2 Samsunggal, de amikor a másodikat beraktam a gépbe, azt nálam is egy jó darabig CHS-ként kezelte, ami nem zavart, csak furcsálltam. Aztán BIOS-ban egyszer szöszmötöltem vele valamit, és azóta LBA.

(#46) mcmike válasza éN79 (#45) üzenetére


mcmike
őstag

Sajnos az sem jáccik, próbáltam már... :(
A Large az kifejezetten Linux vagy Unix (most nem tudom pontosan) partíciókra jó csak. Mit szöszmötöltél a BIOS-ban amitól LBA lett? :F

Megvan még az X1900 VGA-d? ;)

LIDL Richard featuring Billy Auchan...

(#47) éN79 válasza mcmike (#46) üzenetére


éN79
addikt

VGA: Qru éppen mostanság árulja, már egy ideje nála leledzik. ;)

BIOS: próbálom visszaemlékezni, hogy a pincébe oldódott meg, mert elég sokáig nem jöttem rá én se, hogy miért csinálja ezt. Töröm a fejem...

(#48) éN79 válasza mcmike (#46) üzenetére


éN79
addikt

Most megnéztem BIOS-ban, de a cmos clear, a többszöri Auto/Large felváltott indítás majd Auto-n hagyás valamint az eszköz Autodetect többszöri ''futtatása'' és újraindítgatások ezek után... Ennyi ami rémlik, sajnos nem volt tudatos, egyszer csak összejött.

(#49) mcmike válasza éN79 (#48) üzenetére


mcmike
őstag

Isten vagy éN79! Vagy legalábbis istennek látszó tünemény! :D :D :D
A probléma - SATA2 boot probléma - megoldva! ;)

Hatásodra az alábbiakat tettem tegnap (utolsó energiámmal a sok próbálkozás után):
1. Az 500GB-os SATA2 HDD Access Mode-ot AUTO-ról LARGE-ra állítottam
2. Így bebootolva a Windows XP CD-ről töröltem minden létező partíciót a winyón
3. Létrehoztam a kívánt partíciókat újra (fontos, hogy ekkor már az alaplap LARGE-ként kezelte!)
4. A telepítés újraindulás után sikeresen folytatódott...akár GHOST-olni is lehetett volna már ekkor szerintem, de mindegy...
5. Voilá :C

Amit elrontottam:
- CHS módban létrehozott partícióról nem hajlandó bootolni (legalábbis az én esetemben), végülis ez tény, nem pedig hiba... :U
- CHS módban létrehozott partícióról később LARGE módban indítva természetesen: File System Error hibaüzenetet dob

A lényeg:
- CHS módban a SATA2 HDD-k adattárolásra tökéletesek, de bootolni (legalábbis egy ASUS A8N-SLI alaplap vagy másképpen AWARD BIOS táraságában) nem tudnak.
- Access Mode-ot BIOS-ban adott HDD-nél átállítva AUTO-ról LARGE-ra, a partíciókat újrakreálva a boot folyamat sikeres

:R

Tegnap el voltam foglalva a telepítéssel. VGA-t sajnálom, nekem még megvan + kapott karácsonyra egy Accelero X2-t :D

LIDL Richard featuring Billy Auchan...

(#50) Storung


Storung
csendes tag

Üdv!
Fellapoztam az agyam ritkábban használt részeit valamint szakkönyveimet és megleltem a probléma (miért nem jó a CHS címzés?) viszonylag tudományos megoldását.
A merevlemezen tárolt adatok általában 3 paraméter segítségével találhatóak meg:

Cylinder (cilinder, henger)
Head (fej)
Sector (szektor).

A régi alaplapok BIOS-ában a fenti adatokat pontosan meg kellett adni, ahhoz, hogy a merevlemez teljes kapacitását ki tudjuk használni. A fenti adatokat a merevlemez kézikönyve tartalmazza, de legtöbbször magára a merevlemez burkolatára is rá van írva.
Az adatelérés a 19-es megszakításon (Interrupt 19) keresztül, vagy hexadecimális jelölést alkalmazva az Int13h-n keresztül történik. Az Int13h azonban csak az adat helyének pontos meghatározása révén képes elérni az adatot. Az Int13h csak 24 bites, amely a következőképp oszlik meg:

10 bit a cylinder-ek számozására (max. 1024);
8 bit a fejek számozására (head) (max. 256);
6 bit a szektorok számozására (63, mivel a számozás nem 0-val, hanem 1-gyel kezdődik).

Ha 512 bájtos szektorokkal számolunk, akkor a nagyjából 16,5 millió szektor összesen 7,88 GB-ot jelent (vagy 8,46 GB-ot, ha egy 1 KB-ot 1000 bájtnak veszünk).
A mai merevlemezek korában, amikor is nem ritka a 80-200GB kapacitású HDD sem, ez már nem elég, ezért az Int13h-t ki kellett bővíteni. Egyszerű lett volna a 24 bitet mondjuk 32-re bővíteni, ám ez azt jelentette volna, hogy a régi meghajtókkal nem lett volna kompatibilis a megoldás.
Az Int13h bővített változata 64 bites (ami 9,4 milliárd terrabájtnak felel meg), ám nem elég, ha a BIOS támogatja az új megoldást, az operációs rendszernek is képesnek kell lennie az Int13h bővített változatát használó eszköz kezelésére és címzésére. Az ehhez szükséges konverzióhoz a megoldást a Logical Block Addressing (LBA = logikai adatcímzés) jelenti. Bár a címzés továbbra is a CHS-módszerrel (cylinder, head, sector) történik, az LBA számozott szektorai révén könnyebb az adatok elérése. Vagyis a BIOS-nak le kell ''fordítania'' a lemez natív paraméterit, hogy 1024-nél kevesebb cilinder álljon elő (a DOS kompatibilitás miatt). Ezt a fordítást a BIOS LBA mode beállítása aktiválja. Az NT is használ egy saját fordítási mechanizmust, ha nincsenek a BIOS-ban beállítva a diszkparaméterek, de ez sajnos nem egyezik meg az LBA-val. Ebből adódik, hogy az NT fordításí eljárásval formázott partíciót az LBA módú BIOS nem helyesen látja, és nem is tud bootolni róla.
A teendő tehát mindössze annyi, hogy formázás előtt a BIOS-ban beállítjuk a lemez paramétereit (ha szükséges) és az LBA módot.

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Sata ii boot hiba
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.