Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) hcl válasza Frawly (#100) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pontosan, nekem is ez a bajom. Amíg volt Cyanogen, addig borzalmas sok teló volt támogatott, de ugye amióta bedőlt, és maradt a Lineage, mint közösségi fejlesztés, szinte csak a csúcsmodellekre van normális support.
Annyi vigasztalhat, hogy a legtöbb usernek fogalma nincs arról, mi az a biztonsági rés, nem hogy alternatív OS-t tegyen fel (meg különben is, az nem olyan csillivilli...) Szóval ha lenne is friss Lineage, nem sokan használnák.
Tényleg muszáj lesz az a modell, hogy a Google adja a biztonsági frissítéseket.

És akkor ezek csak a telefonok. Dugig minden lyukas routerekkel, kamerákkal, asztali gépekkel, és a userek közül még sok, amúgy hozzáértő szerint is hülyeség ezeket patchelni. :W
(Amúgy router esetén kicsit jobb a helyzet, az Openwrt, DD-Wrt sok mindenen használható.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#102) arn válasza Oliverda (#98) üzenetére


arn
félisten

De ha mindenre okt mutat, miert erdekes, hogy van e ra update?
amugy nalam is igy nez ki.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#103) arn válasza arn (#102) üzenetére


arn
félisten

kivancsi voltam, visszatettem a 30as biost, ugyanaz az agesa, igy remelhetoleg csak az msinel baltaztak el vmit. a kov biosnal okosabbak leszunk.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#104) Oliverda válasza arn (#102) üzenetére


Oliverda
félisten

Akkor az annyit jelent, hogy az adott verzióban már benne van a javítás., ergo semmi köze ahhoz pár százalékos különbséghez.

Mondjuk én pont a BIOS miatt nem vennék még egyszer MSI-t, annyit szívtam vele mint még semmi mással.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#105) S_x96x_S válasza Oliverda (#96) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Amúgy ez a kis program megmondja, hogy mi a helyzet

Szerintem az csak a korábbi sérülékenységet teszteli, hogyha 2018 április 11 - i a legfrisebb programverzió,

-----
a többieknek érdekességképpen:

A Phoronix - Linux platformon az AMD friss mikrokód javítását már tesztelte, de az Intelét még nem. ( de azt is fogja , ha megjelenik végre )

Ami Linuxon látszik az "előzetes" AMD javításnál, hogy az I/O müveleteknél határozottan kimérhető a hatás.
Initial AMD Spectre Variant 4 Benchmarks On Linux 4.17
1805225-AR-SPECTRE4S17: Spectre V4 mitigation tests using SSBD on Linux 4.17 Git.
http://openbenchmarking.org/result/1805225-AR-SPECTRE4S17&obr_imw=y&embed_export=1
An Initial Look At Spectre V4 "Speculative Store Bypass" With AMD On Linux
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=spectre4-amd-initial&num=1

Mottó: "A verseny jó!"

(#106) Carlos Padre válasza Frawly (#99) üzenetére


Carlos Padre
veterán

Dehogy fogják ez csinálni a procigyártók, nézd csak meg az in-order atom processzorok teljesítményét. Nem pár százalékkal lassabbak. Sokkal egyszerűbb egy védett területen tárolni a spekulatív végrehajtás eredményét, és azonnal törölni ha nem arra az eredményre van szükség. Pont ez a nagy különbség az Intel és az AMD processzorok között jelenleg.

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#107) Oliverda válasza S_x96x_S (#105) üzenetére


Oliverda
félisten

Jelen esetben elég, a v4 még nem került bele publikus BIOS verzióba.

"Ami Linuxon látszik az "előzetes" AMD javításnál, hogy az I/O müveleteknél határozottan kimérhető a hatás."

Lópikulát. Tisztán látszik, hogy az egy ordas nagy mérési hiba.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#108) arn válasza Oliverda (#104) üzenetére


arn
félisten

akkor meg a cikk fura... miert az a30as biost ajanljak, mint biztonsagi frissitest? a belassulas is epp ott van, lehet nem csak az agesaval fugg ossze.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#109) S_x96x_S válasza arn (#108) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>akkor meg a cikk fura... miert az a30as biost ajanljak, mint biztonsagi frissitest?

Nem mindig öszínték a gyártók a jó hírnevük miatt.

Hogy konkrétan mi van a frissitésben az sose teljesen publikus, azon kivül mindig javítgatják akár a régi problémákat is.
Az átlagember jobban jár, hogyha feltelepíti az legfrisebb javítást. Ha meg különösen ajánlják, akkor az nem lehet véletlen.

Érdekességképpen Linuxon még mindig vannak friss Spectre V1 -es javítások és ott minden átlátható. Zárt mikrokódnál, windows frissitésnél viszont nemtudható, hogy mi is van konkrétan benne.

GustavoARSilva authored and torvalds committed 2 days ago
""
kernel/sys.c: fix potential Spectre v1 issue
`resource' can be controlled by user-space, hence leading to a potential
exploitation of the Spectre variant 1 vulnerability.
Notice that given that speculation windows are large, the policy is to
kill the speculation on the first load and not worry if it can be
completed with a dependent load/store [1].

""
https://github.com/torvalds/linux/commit/23d6aef74da86a33fa6bb75f79565e0a16ee97c2

Mottó: "A verseny jó!"

(#110) arn válasza S_x96x_S (#109) üzenetére


arn
félisten

a kov kiadasokkal minden kiderul :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#111) <Lacy85> válasza Frawly (#100) üzenetére


<Lacy85>
addikt

"Viszont ha a prociháború átmegy magszámnövelésbe, abból az átlag felhasználó nem fog profitálni, mert 4-nél több magot a legtöbb átlag felhasználói szofver nem tud kihasznáni"

Nyilván eddig ennyit használtak a szoftverek, mivel csak ilyen volt a piacon. Mármint halandó által is megfizethető árban.
De amint elterjednek a több magos procik, minden támogatni fogja.
Kb. mint anno az első 4 magosok idején.

(#112) Frawly válasza <Lacy85> (#111) üzenetére


Frawly
veterán

A többmagos procik már régóta piacon vannak. 2006 óta egyre jobban terjednek a 2 magosok, de olyan 2010 óta a 4 magosok sem mentek már ritkaságszámba, illetve AMD A8-10, FX szériánál a még több mag sem megfizethetetlen már évek óta, és 2 magos Intel prociknál is gyakori a HT támogatás kezdetektől fogva, ami 4 szálat eredményez. Ehhez képest még mindig ott tartunk, hogy a legtöbb alkalmazás egyetlen nyomorult szálat használ, az a kevés, amelyik többet, az sem nagyon skálázódik 2-4 szál fölé. Nagyon kevés olyan program van, ami szépen skálázódik fel akárhány szálra, magra. Persze az OS is igyekszik úgy pakolni a folyamatok threadjeit (közöttük a böngészőfüleket, meg a böngésző szétszedett folyamatait) végrehajtási szálakra/magokra, hogy minden mag/szál minél egyenletesebben legyen terhelve, ha kell, másodpercenként átpakolássza őket, de még ezzel a technikával sem tudsz átlag felhasználás mellett túl sok magot kihasználni, mert eléred azt a pontot, hogy a 4 magos proci magjai 50%-ra vannak terhelve, upgrade-elsz 8-10 magosra, és örülhetsz, hogy a magok már csak 25% vagy azalatt vannak terhelve, de az egész gép nem lett sem gyorsabb, sem reszponzívabb, feleslegesen ölted bele a plusz pénzt.

(#113) arn válasza Frawly (#112) üzenetére


arn
félisten

hat magig azert ma mar eleg szepen skalazodnak a programok, sot a jatekok is. voltak ilyen benchek. de alapvetoen felhasznalasi terulet, hogy mit erdemes.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#114) Dandris válasza Frawly (#112) üzenetére


Dandris
tag

Ne vedd el tőle a játékot mert sírni fog. Örülni kell mert az amd elhozta a 6-8 magot olcsón. Majd jó lesz valamire, ez a szlogen tudod, majd. ;]

Maximálisan igazad van, irodai munkára elég a 2 mag 4 szál, és inkább már egy ssd hozzá, sokkal többet jelent mint +2 mag. Aki több programot futtat párhuzamosan ott jól jöhet a 4 mag, otthonra játékra szintén elég a 4, aki steamel, vagy sokat multizik oda esetleg 6 mag. Meg aki annyira a jövőbe épít pc-t ;) de ezek fejlesztik a leghamarabb ha kijön valami új gen.

Lényeg idén simán ráérnek a 6-8 magos cuccok, sőt..., egy évvel ezelőtt meg...

[ Szerkesztve ]

(#115) Frawly válasza arn (#113) üzenetére


Frawly
veterán

Azért írom, hogy átlag felhasználás, amilyen az enyém is. Böngészés, videók nézése, irodai programok (szövegszerkesztés), doksik olvasása, néha egy kis játék (kocagamerkedés). Pedig az én felhasználásom még nem is olyan átlagos, néha egy kis konvertálás, virtuálgépezés, forráskódból forgatás is előfordul, de nem olyan nagy súllyal és mértékben, hogy professzionális felhasználásba menjen át, csak hébe-hóba jelleggel. És nem, nem magamból indulok ki, a felhasználók 90% (a gamereket nem vegyük ki) még ennyit sem használ, csak Facebook, Flash/HTML5 játékok, YouTube, aztán kifújt. De még a gamerek többségénél sem nyom túl sokat a latba a túl sok magos proci, ilyenkor is inkább a GPU+VRAM a fontosabb, a proci csak annak erejéig, hogy ezt ki tudja hajtani. Így tényleg nagyon hardcore gamerkedés kell ahhoz, hogy ilyen 6-10 magos procikat kihajtsál, mondjuk sok játékos multik, amiket pl. párhuzamosan streamelsz is valahova, de ha összeszámoljuk, hogy ez hány embert jelent, nagyon kicsi arány jön ki.

(#116) <Lacy85> válasza Frawly (#112) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Ma már kb. minden szoftver kihasználja szerintem a 4 magos procikat.
Még az egyszerű böngészők is.
A játékok meg már nagyon régóta.
Fejlesztő szoftverek, videó szerkesztők szintén.

Szóval ha lesz értelme több magra optimalizálni (bár már most is van), akkor fognak is.

(#115) Frawly:

De most nem értem, ez miért baj. Ettől nem lesz drágább a processzor.
Eddig a legolcsóbb 2/4-es volt, most már 30 környékén is megkapod a 4 magot.
A 4/8-ak 100+ ezerbe kerültek, most 50-ért vehetsz.
A 6, meg 6/12 a régi 4 magos árán van.
i7 árban meg vehetsz 8/16-os processzort.
Inkább örülj, hogy fejlődik.

[ Szerkesztve ]

(#117) <Lacy85> válasza Dandris (#114) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Ha kiszállnál az intel seggéből, akkor tudnád, hogy már jó ideje van létjogosultsága a több magos prociknak.

"Maximálisan igazad van, irodai munkára elég a 2 mag 4 szál"

Ja, mert gondolom a 8700K, meg a 2700X Mancikának készült excel mellé. :D

"otthonra játékra szintén elég a 4,aki steamel, vagy sokat multizik oda esetleg 6 mag."

Értem. Ha az intel csak 6-ot ad, akkor a 6 elég mindenre. :D
Ahhoz képest már a Forza is 16 magig skálázódik, az AC Origins konkrétan 100%-on pörgeti a 4 magos 7700K-t, de még a 6 magos i5-öt is.
Meg gondolom itt is rosszul mértek valamit...

"Lényeg idén simán ráérnek a 6-8 magos cuccok, sőt..."

Tényleg? Akkor eddig miért voltak 8 magos procik az Intelnél asztali gépekbe is?
Ja hogy az 300 ezer volt, és a kutya nem vette? Szar ügy. :D

De szerencsére a piac azért gondolt a magadfajta csőlátásúakra is.
Vehetsz most is 4 magos i7-et ~100 ezerért. Még jól is jársz vele, mert úgyse kell több. :DD

[ Szerkesztve ]

(#118) Dandris válasza <Lacy85> (#117) üzenetére


Dandris
tag

És akkor itt ki is mazsoláztad azt a 3-5 játékot. Míg a másik 95%-ban bőven elég a 4 mag.

Itt látható 4-6 mag 30 játék teszt: [link]
Ezt is érdemes megnézni 2/4 and 4/4 mag/szál: [link]
2-4-6-8 mag 7 játékban: [link]

Elég látványos mostmár a mindenképpen kell a sokmagos amd a népnek. Lehet nem neked kéne fanonzni meg csőlátásozni.

[ Szerkesztve ]

(#119) <Lacy85> válasza Dandris (#118) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Nem a játékokon volt a hangsúly. Mindössze írtam pár példát, hogy
1. Kezdik már támogatni
2. Sokszor már elég vérszegény az a 4 mag.

"Elég látványos mostmár a mindenképpen kell a sokmagos amd a népnek. Lehet nem neked kéne fanonzni meg csőlátásozni."

Már bocs, de nem én nyomom a süket dumát, hogy "minek fejlődni", meg "minek a több mag".
Neked facebook, meg COD mellé lehet, hogy elég a 4.
Tényleg. Akkor minek az i9 széria? Tök felesleges ezek szerint. :D
Más meg imát mond, hogy végre nem kell 300-at kiadni egy normális processzorra.
Ha nem lennél csőlátású, akkor tudnád, hogy van élet a youtube videókon, meg a játékokon túl is.
Bár mondjuk ha az intelnek lenne azonos áron 8 magosa, az amd-nek meg 6, akkor itt fröcsögnél, hogy deszar az amd, bezzeg az intel 8-at ad. :DD
De nem is értem, miért koptatom a billentyűzetet, mikor ezek szerint még csak lövésed sincs, mire jó a 4-nél több mag... :U

[ Szerkesztve ]

(#120) Dandris válasza <Lacy85> (#119) üzenetére


Dandris
tag

"még csak lövésed sincs, mire jó a 4-nél több mag..." :))

Van amire kell. Átlag user-t nem érinti. Jó tudom én más érv nincs, de lassan engedd el a témát.

[ Szerkesztve ]

(#121) <Lacy85> válasza Dandris (#120) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Szóval olyan processzort használsz, aminek szerinted még évekig semmi értelme nem lesz.
Ez egyre viccesebb. :DD

Vagy csak simán piszkálja a csőröd, hogy 2-3x annyiért vetted, mint amennyiért AMD 8 magost kapni? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#122) Dandris válasza <Lacy85> (#121) üzenetére


Dandris
tag

Amikor a munkámhoz megvettem, max töredéke teljesítményű nyolcmagosra volt képes az amd. :)
Mint mondtam, az átlag user-t nem érinti.

A helyedben az gondolkodnék az mennyire vicces hogy kigyűjtöd azt a pár játékot ami igazol, majd amikor látod hogy az esetek 90%-ban nem úgy van kijelented: "nem a játékokon volt a hangsúly."

Folytasd csak.. :F :U

(#123) hcl válasza Dandris (#120) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nézz meg azért pár professzionálisabb cuccot, kicsit több, mint 4-8 magot is ki tudnak használni. Most az, hogy a játékfejlesztők lusták optimalizálni n-nél több magra, az az ő bajuk.

Mutogatni való hater díszpinty

(#124) <Lacy85> válasza Dandris (#122) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Nem hát. Az embereket csak az érinti, amit az intel tud adni. :D
Minden más hülyeség.

Az op. rendszerektől kezdve, a videó vágó programok, tervező, fejlesztő szoftverek, minden skálázódik már 10+ magig a franc tudja mióta.
A játékokon kár fennakadni, mert mint mondtam, nem azokon van a hangsúly. mindössze volt pár példa, hogy nem csak 4 magig van élet. Ezután meg főleg nem csak addig lesz.

Az átlag usernek annyiban jobb, hogy féláron megkapja az i7 teljesítményt, és nem szaros 2/4-es procikkal szúrják ki a szemét 40 ezerért 2018-ban.
Az AMD-nek köszönhetően végre van egy kis fejlődés is, nem csak az évi +5% már hányadik éve?

Szóval igen:

"Folytasd csak.. :F :U " :DDD

[ Szerkesztve ]

(#125) marcee


marcee
addikt

Nem vagyok képben a Spectre/Meltdown elleni microcode védekezés állapotával, csak az rémlik, hogy intel bukdácsolt párat. Telepítek egy frissen vásárolt HP Probook 470 G5-öt (i5-8250U), amin eredeti BIOS van (2017.08.19), az egyetlen frissebb elérhető változat a HP honlapján 2018.01.30-ai, és a leírása szerint csak microcode frissítést tartalmaz fix-ként. A dátum alapján ezt érdemes lehet feltenni, vagy inkább kerüljem?

\m/

(#126) Frawly válasza marcee (#125) üzenetére


Frawly
veterán

Azt hiszem, hogy a 8. genes Core i prociknál nem okozott gubancot az a BIOS, csak 4-6. geneseknél. Szóval szerintem felteheted.

(#127) hcl válasza marcee (#125) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tedd. Volt egy mikrokód verzsön, amitől instabil lehetett a cucc, attól mindenki besírt, hogy jaaaj, roosz, de az még februárban javítva lett, azóta ami kint van, az nem okoz semmit.

Azt is elfelejti mindenki, hogy retpoline. Annak implementálása óta, ami programot újrafordítottak (azaz kb. amiből jött ki újabb verzió) az valószínű semmit nem lassul.

Mutogatni való hater díszpinty

(#128) Frawly válasza hcl (#127) üzenetére


Frawly
veterán

A mikrokód csak bizonyos procigenerációknál okozott gondot.

A retpoline meg jó, de az nincs Windowsra. Csak Linux, BSD, Android, stb..

(#129) hcl válasza Frawly (#128) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem mentem nagyon utána, de a retpoline nekem egy fordítóba épített eljárásnak tűnt. Szóval nem lehet így Windowsra forgatni?
De mintha valami hasonlón dolgoznának

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#130) ddekany válasza hcl (#129) üzenetére


ddekany
veterán

Biztosan lehet (elvégre a GCC is fut Windows-on), csak az MS valamiért nem akarja így lefordítani a kernelt a jelek szerint... és akkor persze még ott vannak a driverek.

(#131) hcl válasza ddekany (#130) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Vagy tudnak valami hasonlót, és úgy.

Mutogatni való hater díszpinty

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.