Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Carlos Padre


Carlos Padre
veterán

Eddig 2018 nem az Intel (fanboyok) éve.

Genyó vagyok, ha hülye vagy megmondom.

(#2) rii


rii
nagyúr

szép új világ ... egyszerre ömlik mindenhonnan a sz.r .... mert ott van még a gdpr is ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#3) #16939776


#16939776
törölt tag

Nagy lehet a fejvakarás, ha már funkciót kell kikapcsolni, mikrókód javítás helyett.

kétezer-dolláros cpu-nál 8% lassulás az 160 usd "ér", de árlistán ez egy 500 usd-vel olcsóbb modellt jelentene 1 éve vásárolva, most egy 1000 usd-vel drágábbat kellene venni, ha ki akarják nullázni az 1 év alatt felgyűlt 8% differenciát. :))

[ Szerkesztve ]

(#4) GreatL


GreatL
őstag

Zseniális. Fogják be a szájukat ezentúl és szép csendben kezdjenek javításokat írni. Oldják meg szoftverből.

Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung(.hu) Galaxy S22+ 256 Vodával | Voda Samsung Galaxy A54 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

(#5) JanR válasza GreatL (#4) üzenetére


JanR
addikt

Pont ez az, hogy itt az Md 3a-t nem lehet megoldani szoftverbol.

8% pedig ku*** sok. Egy generaciot megint vissza gyorsulasban. Viszont a Spectra kivancsi vagyok AMD-nel mekkora lassulast fog eloidezni.

[ Szerkesztve ]

(#6) Dandris válasza Carlos Padre (#1) üzenetére


Dandris
tag

Nem bizony. :DD

"helyi hozzáféréssel rendelkező támadónak" - ez ugye 10 milliószor fel lett hozva az amd spectre esetén, hogy ott kell ülni, most se legyen elfelejtve...

Aztán: "A legtöbb modern processzor érintett a Spectre 4-es variánsa által, ideértve az Intel és az AMD megoldásait" ;)

(#7) Fred23


Fred23
nagyúr

Ha ez így megy tovább, és az emberek megtanulnak félni, szárnyalni fognak jövőre az in-order végrehajtású, tucatnyi A53 magot tartalmazó mobilok eladásai! Jön az ARM little.LITTLE3 kora. :DDD

(#8) thomasa válasza Fred23 (#7) üzenetére


thomasa
senior tag

Egyszer lebukik az egész bagázs, hogy ők generálják a shittet.

(#9) rii válasza thomasa (#8) üzenetére


rii
nagyúr

a magyarban az építkezési törmelékre a "shit" szóbóól szármnazik a 'sitt' kifejezés?

mint a 'megcsinálta feszt'

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#10) Rison77 válasza thomasa (#8) üzenetére


Rison77
senior tag

Nem is csodálkoznék rajta, ha az Intel is sáros lenne ebben. Az utóbbi években elég elhanyagolható volt a lapkák közti különbség. Gyakorlatilag egy 4xxx széria pár %-kal marad le egy 7xxx-től. Ezekkel a hibákkal kicsit fellendítik a piacot.

(#11) Chrys_ válasza rii (#9) üzenetére


Chrys_
addikt

Jöhet a német der Schutt (törmelék) szóból is. Akárcsak a fest.

(#12) BlackDesert


BlackDesert
tag

Mint ha pàr hònapja arròl is cikkeztek volna, hogy az intel pàr ève tud màr hibàròl, ès ezekrõl is tudott ,vagy tud mèg? Az arm vèdett ebbõl a szempontbòl?Tudom, hogy dràgàk , de ha komolyabb grafikai alkalmazàsok is futnak rajta, lehet elkezdek gyűjteni

(#13) GodGamer5


GodGamer5
addikt

Akkor most valaki árulja már el légyszi, hogy ha a windows mikrokódnfrissítését felrakja update formájában a gép, akkor nem szükséges biost frissíteni? És ha nem frissítettem biost az oprendszer frissítése ugyanúgy lassít?

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#14) Manbal válasza Dandris (#6) üzenetére


Manbal
senior tag

nyugi, ő flamelhet meg trollkodhat. :) az ilyen "apró betűs" infók már elkerülik a szemét...

2019 viszont az Intel éve lesz ha már itt tartunk, megháromszorozzák a bevételeiket, mindenki aki Intel párti (a piac 80%-a) szépen lecseréli a legújabb genre a platformját. :) ;] (nem fogják bírni a gyártósorok)
...szóval ebből a spectre/meltdown, end user számára farokságból csak profitálhat az Intel, nem is kicsit.

(#15) arn


arn
félisten

csinaljanak uj procikat, amik melleozik ezt a sebezhetoseget, a regiek meg majd kikopnak.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#16) BlackDesert válasza arn (#15) üzenetére


BlackDesert
tag

Ez tök jò, de èn nem tehetem meg, hogy egy, -kèt èvente ùj arhitektúràt veszek. Az uniònak amùgy nincs erre valamifèle fogyasztòvèdelmi, szavatossàgi alapelve mint pl az autògyàrtòknàl ahol visszahìvhatnak teljes modelleket?

(#17) t72killer válasza Carlos Padre (#1) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Őszintén én intel tulajként sokkalinkább a droidos telóm miatt aggódom. Asztali gépre úgyis lesz ilyen-olyan javítás, de a telefonok sokszor mér a support időszak alatt se kapják meg az alapvető foltokat.

#15: okés, én meg a balhé kirobbanása előtt 1 hónappal vett 7900x-emet + drága lapot kenjem a hajamra? Ráadásul külön cirkusz, hogy mint most is, idővel újabb és újabb sebezhetőségek kerülnek elő, mi a garancia arra, hogy a jövőre kiadni tervezett, már valszleg 100% végleges "alaprajzú" AMD-intel-ARM chipek nem tartalmaznak majd brutál sebességbukta árán javítható réseket?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#18) RECSKA


RECSKA
veterán

Csak jojjon hozza az inspectre frissites, hogy ki lehessen kapcsolni... XD

[ Szerkesztve ]

Nézd meg a hirdetéseim. Finomságok!!!

(#19) Hubba12 válasza t72killer (#17) üzenetére


Hubba12
senior tag

+1 7900x Tulaj.

Csak az ASUS!

(#20) borg25 válasza t72killer (#17) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Ha az újabb procikban már javítva lesznek ezek a sebezhetőségek, és ezért cserébe a gép teljesítménye visszaesik 15%-ot, akkor te nagyon fogsz örülni annak, hogy olyan CPU-d van, ami még a nagy javítások előtti teljesítményen megy. (Már ha nem rakod fel a patcht és nyírod ki a sebességet a biztonság érdekében)
Úgyhogy azért örülj az új procidnak :) Ha másért nem azért, mert az biztos fog kapni valamilyen javítást, míg 3xxx/4xxx tulajként nem biztos, hogy kapnál.
Jah. Telefoncsere az elkövetkező 1-2 évre biztos kódolva van a rendszerben, ha valakinek fontos a biztonság. Csak meg kell várni az új biztonságos CPU val szerelt telefonokat. :( Vagy reménykedni abban, hogy annyira új telefonja van az embernek, hogy van patch. S6 tulajként nekem már nincs új patchelt linux kernellel szerelt android :(

(#21) t72killer válasza borg25 (#20) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Itt azt írja, hogy az S6 kap foltot (nekem S7 van)

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#22) oxalisz


oxalisz
tag

Mivel nem vagyok naprakész, lehet, hogy láma a kérdésem:
Találkozott, olvasott már valaki olyan esetről, mikor ezekkel a résekkel valaki visszaélt, és kárt csinált? Vagy ha igen, akkor sunyítanak a kárvallottak, azért nem lehet ilyesmiről annyit olvasni, mint az újabbnál újabb hibákról.

A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.

(#23) #16939776 válasza t72killer (#17) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szerintem elég egy olyan biztonságos szerkezet amivel a pénzed, hivatalos ügyeidet intézed, nem feltétlenül kell, hogy ezt ugyan azon a gépen tedd, mint amin dolgozol-játszol. Ha a munka-játék ami igazán nagy erőforrást igényel nem "top-secret", akkor nem lassítod be a processzorod a javításokkal és máris nem oly kellemetlen a szituáció.

Ez az kiszolgáló oldalon ciki, ahol senki nem tudja mi történik, de érdekes lehet adatokat halászni a memóriából. Ők nem tehetik meg hogy nem lassítanak a CPU-n, és ez többlet költséget/kevesebb bevételt jelent nekik, csak azért hogy megtartsák, azonos színvonalon szolgálják ki az ügyfeleiket fejleszteni/vásárolniuk kell.

[ Szerkesztve ]

(#24) DanD88


DanD88
tag

"az adott rendszerre vonatkozóan érdemes beszerezni a legújabb mikrokódot tartalmazó BIOS-t" - mégis miről beszélünk?

A 2 generációval ezelőtti résekhez sem adták ki még fele platformra (olyan gépek/laptopok/alaplapok jelentős részére sem amik jelenleg is forgalomban vannak) a BIOS frissítéseket,

Közben meg rebesgetik hogy majd jön a spectre NG (ami a fentebb említett 2. gen lenne ha hivatalos lenne).

Én megértem hogy nem egyszerű dolog egy vállalatnak sem újraírni több száz BIOS-t és ráadásul le is tesztelni, de nagyon felelőtlenül mennek a dolgok.

(#25) t72killer válasza #16939776 (#23) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Így van, ez lesz. A 7900x-es gép marad melóra, aligha hinném, hogy valaki a 20-30gigás nyers videómintákat próbálná lenyúlni a gépről... netbankolni meg majd frissen tartott laptopról fogok.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#26) Manbal válasza oxalisz (#22) üzenetére


Manbal
senior tag

nem volt ilyen eddig és valszeg a jövőben sem lesz. Nagyon nehéz ezt kihasználni, és a nyeremény a CPU cache tartalma, ami egy adag "kriksz-kraksz", igen csak nehéz belőle visszafejteni használható infót. A lényeg az adatlopás lehetősége, az más kérdés hogy haszontalan. Szerver szinten talán van értelme, de szerintem az is túlzottan melós lenne. Ennél jóval egyszerűbb támadási lehetőségek vannak/lesznek, amivel admin jogot szerezve sokkal egyszerűbb dolga van a hackernek célzott lopásra... szóval end user szinten nem sok veszély fenyeget.

(#27) Kripke válasza Manbal (#14) üzenetére


Kripke
tag

Az Intelnek 2019-re hardveres megoldása lesz a spectre, és meltdown ellen? Én ezt nem hinném, de legyen igazad! Szerintem viszont az lesz, hogy az intel pártiak egy nagy része el fog gondolkodni egy jó kis Ryzen vásárláson, ha fejleszteni akar ;] Eddig én is úgymond intel párti voltam, de az i5 2400-at R3 2200G váltotta. Részben ezért, részben pedig azért mert már ideje volt DDR4-re váltanom.

(#28) arn válasza BlackDesert (#16) üzenetére


arn
félisten

a userek 95%hoz sose jutnak el ezek a frissitesek teljesen, igy kb veszett fejsze nyele.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#29) Chrys_ válasza Kripke (#27) üzenetére


Chrys_
addikt

Nem arról volt szó valamelyik cikkben, hogy az új sorozatok design-ja már kész kell, hogy legyen, és emiatt biztos ugyanazzal a hibával/hibákkal kerülnek ki a piacra? Én inkább 2020-ra vagy utánra tippelném a javított sorozatokat.

(#30) oxalisz válasza Manbal (#26) üzenetére


oxalisz
tag

Köszönöm a választ.
Mezei user oldalról szerintem sokkal nagyobb az a veszély, hogy emberek sokasága ész nélkül használja az un. közösségi oldalakat, és ezen keresztül akár választásokat lehet erre vagy arra billenteni. pl. brexit

A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.

(#31) janeszgol válasza oxalisz (#30) üzenetére


janeszgol
félisten

Ez két különböző kategória. :)

(#32) paprobert


paprobert
senior tag

Nézzétek inkább ennek a jó oldalát.

A next gen. procikkal végre elérhetővé válnak olyan chipek, amelyek nem szaroznak évi 5-10%-kos gyorsulással, kapásból 30%-kal jobbak lesznek ez előző generációnál. :D

Szépen fognak mutatni azok a grafikonok, már előre látom :P

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#33) <Lacy85> válasza Dandris (#6) üzenetére


<Lacy85>
addikt

""helyi hozzáféréssel rendelkező támadónak" - ez ugye 10 milliószor fel lett hozva az amd spectre esetén, hogy ott kell ülni, most se legyen elfelejtve..."

Meg az is, hogy már alapból rendszergazda jogosultság kell a kihasználásához.
Ha ez megvan, akkor meg tök mindegy, hogy érintett-e, vagy sem. :D
Akkor már azt csinál a gépen, amit akar...

(#14) Manbal :

"mindenki aki Intel párti (a piac 80%-a)"

Álmodban esetleg.

Intel now stands at 58% CPU sold per month share while AMD’s CPU managed to fall around 42%.
Tavaly augusztus és november között meg több AMD fogyott, mint Intel...

[ Szerkesztve ]

(#34) Silverchain válasza t72killer (#25) üzenetére


Silverchain
csendes tag

Netbankolás után gép kikapcs, vársz 3 percet, addig a memóriák törlődtek, vagy csak töredékrészek maradtak bennünk áram hiányában, majd újra bekapcs. Meg van oldva.

(#35) Kripke válasza Chrys_ (#29) üzenetére


Kripke
tag

Én sem hiszem, hogy jövőre kész lesz, ezért akadt meg a szemem az állítólagos 2019-es Intel bevétel háromszorozásról :D

(#36) oxalisz válasza janeszgol (#31) üzenetére


oxalisz
tag

Persze.

A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.

(#37) sb válasza arn (#28) üzenetére


sb
veterán

Ez nem érv, hanem egy ugyanolyan gond. Jó a fenti autós hasonlat. Szar a légzsák, oda a "biztonság". Nem igazán érv, hogy hogy is kéne minden pistabácsitól visszahívni a kocsit. Ha baj lesz mehet a per.

Itt is így kéne működnie... feltéve, hogy ezek a sebezhetőségek és támadások valóban leszivárognának a hétköznapokba.
Erre nyilván nem sok esély van, de ettől még az elv ugyanez: szart gyártottak aminek kockázata van, valahogy illene megoldania a kedves gyártónak.

De lépjünk túl a home usereken. Vállalati szféra, ezresével futnak a régi gépek és ott még nehezebb infrastruktúrát cserélni. Tekintsünk el attól, hogy csillió pénz a hw csere is, magával vonzza az os, sw, teljes környezet cseréket, egy nagyságrenddel szvsz nagyobb pénz a hw-nél is, + tesztek, átállás. Ez még annyi.
És itt nehéz azt mondani, hogy tudunk a sebezhetőségről, de b*szni rá. Bank, közigazgatás, de akármelyik vállalati szektort nézem...

Nem jó ez így.

(#38) sb válasza t72killer (#21) üzenetére


sb
veterán

Érdekes.
Nekem is S7 van, de nem volt fw dömping a Meltdown+Spectre megjelenés óta. Talán 1db jött vagy egy se?

(#39) ripla


ripla
őstag

Ilyen rosszul fogynak az új processzorok?

(#40) arn válasza sb (#37) üzenetére


arn
félisten

Nem azt mondtam, hogy jo, hanem, hogy ez lesz a gyakorlatban. Amig egy os frissites oldalrol kivitelezheto lenne, megoldhato, de amint hw, bios, stb szintu, a userek nagy reszehez el sem jut az info, ha eljut, lehet azt se tudja mit kell csinalni, ha tudja lehet nem tamogatja a hwgyarto - hany szazalek maradt fenn?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#41) t72killer válasza sb (#38) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Updatek azért csorognak, bár az Oreo-t még én se kaptam meg, pedig állítólag már elkezdték teríteni. Remélhetőleg az Oreo-s rom már tuti lesz.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#42) sb válasza arn (#40) üzenetére


sb
veterán

Ott a második rész, minden a home usereken kívül. Szóval így is van egy jelentős tömeg ahova el kell jutnia és el is fog.
Ez a "majd kikopik ha gyártunk jobbat, a régit minek javítani" nem megy. Erre írtam.

(#43) Cathulhu válasza Manbal (#14) üzenetére


Cathulhu
addikt

Latod ez a te bajod, minden fekete-feher. Nincs 80% intel parti, mint ahogy nincs 20% AMD parti ember.Van nehany habzo szaju fanatikus es van egy hatalmas tobbseg aki nem ellensege onmaganak, es szimplan azt veszi ami neki jobban megeri. Ok szo nelkul fogjak dobni az intelt az AMD-ert ha ugy hozza a sors, mint ahogy szo nelkul dobjak az AMD-t is ha amugy. Hol volt a 80% intel parti ember pl 2006-ban?

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#44) #52588800 válasza Kripke (#27) üzenetére


#52588800
törölt tag

Én is ryzenre fogok váltani, de nem a spectre vagy a meltdown miatt. Egész egyszerűen megelégeltem már azt az ámokfutást, amit a foglalatokkal és chipkészletekkel művelnek.

(#45) ddekany válasza GodGamer5 (#13) üzenetére


ddekany
veterán

Mivel a BIOS frissítés sem tesz mást, mint feltölti az új mikrókódot, akárcsak a Window-os mikrokód frissítés (már akinek a Windows-ára az jár... pl. Win 10 alatt nincs tudtommal azóta sem), ezért elég ha csak ez egyik van fenn. Lassítás terén, amennyire követni tudtam, Windows esetén nincs specter védelem mikrokód frissítés nélkül, tehát a mikrokód frissítés annyiban lassít, hogy bekapcsolódik a védelem... De a fő lassító parás úgy is a Meltdown volt.

(#46) ddekany


ddekany
veterán

A Spectre Variant 4 leírása elég zöldségnek tűnik... Most nem is megyek abba bele, hogy valójában mit csinál, lényeg, hogy sokkal nagyobb csillag együttállás kell hozzá hogy hasznos legyen, mint az eddigiekhez. A lényegesebb, hogy tudomásom szerint csak azonos processen belül használható ki, és pont mert eléggé lassítana a javítása, csak ott alkalmazzák a lassító utasítást, ahol egy folyamaton belül kell nem megbízható forrásból származó kódot futtatni, azaz ahol folyamaton belüli sandboxing van. Tehát pl. böngészőben futtatott JavaScript ilyen (bár a percíz időmérést múltkor elszabotálták bennük, innentől kezdve ezt max. jobb félni alapon teszik be a böngészőkbe). De a legtöbb alkalmazás ilyesmit nem csinál, és mivel az alkalmazásnak magának kell kérnie adott szakaszra biztonságosabb de tetűbb módot, a legtöbb alkalmazás sebességét ez nem érinti.

A 3.5-es sérülékenység, azaz a rendszer regiszterek olvasása esetén meg nem látom a gyakorlatban mire lenne kihasználható. Más támadást talán segíthet az információ amit megtudsz a rendszerről, szóval igen, csúnya dolog, de önmagában mit lehet ezzel kezdeni?

(#48) YASKATIR


YASKATIR
aktív tag

Egy otthoni felhasznalot nezve, mekkora esely van arra, hogy barki kihasznalja a meltdown sebezhetoseget?

(#49) atus72


atus72
senior tag

Kezd unalmas lenni a téma... :)

(#50) ddekany válasza #68686080 (#47) üzenetére


ddekany
veterán

Egyébként a Spectre Variant 4 AMD-t is érinti, és amennyire látom, pont az a lényegesebb sérülékenység. (Nem mintha abszolút értékben túl nagy para lenne.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.