Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Igazából nem rossz, de a gyártók piaci igények miatt eddig is megadták pl a zajra vonatkozó adatokat, illetve a hatásfokot valaki megadta, valaki pedig csak ráírta.

Kérdés élnek-e vele a gyártók. Mert ingyen ez sincs

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#2) Nekomajin


Nekomajin
aktív tag

Biztos hülye kérdés, de miért nem lehet fordítva betűzni, hogy ne fogyjanak el már a beveztéskor?

(#3) elfelejtette válasza Nekomajin (#2) üzenetére


elfelejtette
veterán

Ja, lassan eljön az A+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ kategóriás háztartási gépek korszaka... :DDD

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#4) Hiftu


Hiftu
senior tag

Itt lesz olyan, hogyha rájön a rendszer, hogy tesztpadon van, akkor alacsonyabb lesz a károsanya... khm.. jobb értéket produkál? ;) ;)

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#5) _AnTi_ válasza Hiftu (#4) üzenetére


_AnTi_
tag

Nem lesz, mert a Volkswagen nem gyárt tápegységet (még...) :DDD Jó, tudom, ez gonosz volt!

Nekem tetszik ez a rendszer, mert talán kicsit kiküszöböli a gyártók különböző, saját részre hajló tesztjeit (a zajra vonatkozóakra gondolok elsősorban.)

Szép vagyok és okos, ügyes és aranyos...

(#6) partxxx


partxxx
tag

Áramszennyezés ? Vámpírfogyasztás ?

nem lehetne kicsit szakmaibban ?

Áramszennyezés = cos fi, meddő és hatásos teljesítmény aránya ?
= vezetett zavarteljesítmény ?

Vámpírfogyasztás = stand by fogyasztás ?

amúgy EMC-re mindenképp vizsgálni kell ha forgalomba akarják hozni Európában (pl TÜV címke)
IEC EN 61000
VDE
CISPR

USA/Canada is használ EMC direktívát, de ott kicsit más az arány a kibocsájtás és immunitás közt
FCC 15

(#7) Blindmouse válasza Nekomajin (#2) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Mert az USában az jegyeket A-tól F-ig osszamár, és F az megbukott.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#8) NomadND1


NomadND1
senior tag

Kíváncsiságból megnéztem az benne van -e.

ETA A
LAMBDA A++

Engem meggyőztem, csak minősítsék normálisan EU szabványok szerint is a tápegységeket.

(#9) cinemazealot válasza partxxx (#6) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ezeken a kifejezéseken nekem is kikerekedtek a szemeim. A vonatkozó oldalból mindenesetre az olvasható ki, amit Te is írtál:

"Vampire power (power consumption with no load on the 5VSB rail)..."

"Áramszennyezésre" csak a táblázatban szereplő értékek alapján találtam a PF-t (power factor-t), azaz cosφ-t megfelelőnek. Az mindenesetre sokat elárul a kifejezés népszerűségéről, hogy a Google összesen 104 találatot hozott fel rá a cikkel együtt. :B

Mondjuk a minősített tápegységekről még annyit szívesen megtudnék, hogy mennyire viselik el a nem tisztán szinuszos lefolyású jelalakú táplálást. A Szünetmentes topicban állandó bizonytalanságot okoz az, hogy senki nem tudja biztosan megmondani egy X típusú PSU-ról, hogy az képes lesz-e elrobogni egy Y típusú UPS-ről, ha előbbi aktív PFC-vel van felszerelve, azonban utóbbi nem tiszta, hanem szimulált (avagy lépésenként közelített) szinusz jelalakot produkál.

[ Szerkesztve ]

(#10) tecsu válasza Nekomajin (#2) üzenetére


tecsu
addikt

Ráadásul már bevezetéskor A+-szal indítanak az egyik, A++-szal a másik plecsninél. Röhej.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#11) mikej95 válasza cinemazealot (#9) üzenetére


mikej95
aktív tag

Kellett pár perc mire leesett mi akar lenni az "áramszennyezés" és a Google se segített nagyon, "vámpírfogyasztás" szintén gondolkozóba ejtett. Amúgy nem lenne gond az ilyen népi elnevezésekkel sem, de akkor már olyan fogalmakat kéne használni amik közismertebbek.

Azt viszont nem tudják, hogy mi nem tudjuk azt, amiről ők úgy tudják, hogy tudjuk.'

(#12) tailor74


tailor74
őstag

Nem rossz megközelítés, de nekem a jelenlegivel sincs bajom.

Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

(#13) Ribi


Ribi
nagyúr

A hatásfoknál és zajszintnél megadott módszer kicsit vicc kategóriás.
Tulajdonképp bárhogy mérhet a program. "Ahogy ők beállítják". :O

[ Szerkesztve ]

(#14) coolpet


coolpet
senior tag

Nekem egy grafikon többet mondana.
Hány fő tápága van egy PSU-nak?
1-2-3x 12V a GPU-nak
1x 12V a CPU-nak (ha jól tudom)
3,3 és 5V a driveoknak
Na meg az MB.

Igazából a 12V-os ág az ami a kakaó 90%-át adja, szóval arra lehetne 1%-os lépésenként egy felvett/leadott teljesítmény (hatásfok) grafikont, meg egy ugyanilyent leadott teljesítmény/zajszint-re.

Így el tudom dönteni, hogy ha 300W körül akarom üzemeltetni a PC-t, akkor vegyek egy 450-es tápot 87% hatásfokkal és 28DBa zajszinttel, vagy egy 1000W-osat 60% hatásfokkal de 20DBa zajszinttel :)

Ejj most látom hogy a 2 graf amit hiányoltam az bennevan a pdfekben.

Na azt kellene rájatenni :)

[ Szerkesztve ]

(#15) jacint78 válasza cinemazealot (#9) üzenetére


jacint78
addikt

Bizony, az a nem szinuszos forrásról üzemelés elég érdekes lenne. :K Azt tudom, hogy a delta tápok gyakran megőrülnek a kvázi szinusztól.

type your text here..

(#16) dabadab válasza cinemazealot (#9) üzenetére


dabadab
titán

Az UPS-eknél meg a tápoknál leginkább az kellene, hogy elfelejtsék a DC-AC-DC bohóckodást. :U

DRM is theft

(#17) _Atesz


_Atesz
addikt

Van, ahol már ki is tette a minősítést a gyártó: link

(#18) Darthforce92 válasza dabadab (#16) üzenetére


Darthforce92
tag

+1

Google adatközpontokba pl így működik. Az alapján nem lenne nehéz lekoppintani.

(#19) jacint78 válasza dabadab (#16) üzenetére


jacint78
addikt

Igen, még kisdobos koromban gondolkodtam azon, hogy az UPS-est hogy oldják meg (fogalmam nem volt róla), akkoriban úgy képzeltem el, hogy az be van vezetve a PC-be és megy aksiról a 12V és a többi, aztán persze megtudtam, hogy az aksiról előbb egy inverter üzemel majd arról megint a PC és kb. 10 perc volt az üzemidő akkoriban egy méregdrága UPS-ről (burzsuj haveréknál láttam és vizsgálgattam a rendszert,nekem még csak sárgakazettás videójátékom volt), hát a hajam égnek ált. :DD

type your text here..

(#20) Melorin


Melorin
addikt

Az lesz a baj, hogy a gyártók a középszerű vagy annál rosszabb tápjaikat nem fogják alávetni ennek a tesztnek mert elég csúnya lenne ha már a webáruházban szembesülne valaki azzal, hogy a táp milyen gagyi, hangos, "E" kategóriás. :U

[ Szerkesztve ]

(#21) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Nem igazán látom értelmét.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23) Shreky


Shreky
tag

Kíváncsi vagyok hogy egy Vargáné és Társa táp milyen minősítést kapna. xD

Amúgy olyan "cégtől" akik nem bírják leírni rendesen a Seasonic nevet, nem sok jót várok. :W

[ Szerkesztve ]

Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! :D

(#24) Melorin válasza #68686080 (#22) üzenetére


Melorin
addikt

Egy kicsit hátrébb az agyarakkal. Írd már be légyszíves a google-be, hogy vámpírfogyasztás vagy vampire power consumption! Jé, nem csak PH-s találatok vannak, sőt!
Úgy látom nagy divat lett mostanában a PH-t köpködni.

[ Szerkesztve ]

(#25) NandoXXL válasza Melorin (#24) üzenetére


NandoXXL
senior tag

Ezt add elő egy okj vizsgán :DDD Az hogy az emberek többsége bulvár hírekért jár ide már tény. Jól megfigyelhető egy két megosztóbb cikk komment áradatán. Szakmaiságot erősíted a google találatoddal :D .
Divat lett bulvárosodni, és szakmainak tekinteni a nem szak kifejezéseket.

(#26) murrayd válasza Melorin (#24) üzenetére


murrayd
csendes tag

Nem igazán divatról van szó, hanem arról, hogy úgy adnak ki egy cikket itt vagy máshol, hogy nem néznek utána az angol kifejezéseknek, inkább tükörfordítják. (Néhol egész cikkekkel megcsinálják, ekkor látható 15 "elérhető" egy írásban.)

Két kattintással minden Pistike felrakhat bármit a netre, szóval minden hülyeségre és igénytelenségre van Google-találat - erre nem érdemes támaszkodni.

[ Szerkesztve ]

(#27) Melorin válasza NandoXXL (#25) üzenetére


Melorin
addikt

És murrayd:
Nézd már meg hogy milyen oldalakon is van találat, nem csak pistike által kreált...
Nem azt mondom, hogy ez az elnevezés iskolai tananyagba van vésve hanem hogy általánosságban használatos kifejezés.

[ Szerkesztve ]

(#28) #91105792


#91105792
törölt tag

Nem rossz, következő tápvásárlásnál biztos figyelembe veszem majd. Már csak zajszint is megéri, inkább hiszek egy hitelesítőnek mint a gyártó adatainak.

Másrészt a kifejezések... Lehet hülyén hangzik, hogy "vámpírfogyasztás" - amit nem a PH talált ki, hanem a hitelesítő oldalán is így írták, plusz még számos helyen - de kb ugyan annyi értelemmel bír nem elektrotechnikus ember számára, mint a szakkifejezések amiket írtak egyesek fentebb.

(#29) arn


arn
félisten

nem lenne egyszerubb egy szamot, szazalekot rairni? ki a rosseb koveti ezeket a hulye jeloleseket?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#30) Graphics válasza arn (#29) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

A mosógépnél, műszaki cikkeknél honnan tudod , hogy melyik a jó? Ott ki van írva százalékosan?

Ezt már rég be kellett volna vezetni.

Amúgy lesd meg újra a cikket, és fedezd fel, hogy rajta van százalékosan is a tervezett matricákon ;)

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#31) arn válasza Graphics (#30) üzenetére


arn
félisten

nem tudsz minden muszaki parametert es eszkozt lefedni hasonlo jelolesekkel... ezt felesleges is eroltetni. a haztartasi eszkozoknel is mar mittomen hany plusznal tartanak. irjak ra a fogyasztast, ha ott van ket huto, ossze tudok hasonlitani ket szamot. nem fogom se a bojlerekkel, se a szamitogepes tapokkal hasonlitgatni.

eleve aki tapot vesz, annyi egyeb parameter van, hogy minden passzoljon, hogy igyis ugyis bele kell magadat asni, vagy hagyatkozni az eladora.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#32) cinemazealot válasza Melorin (#27) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szerintem egyrészt kár egymásnak esni, másrészt érdemes átgondolni, hogy két különböző kultúra szakzsargonját próbáljuk összehasonlítani. :N Az amcsik sokkal szájbarágósabbak és mindent körülírnak (hogy még az egységsugarú júzer is megértse), mi magyarok viszont sokkal szárazabban, egyszerűbben fogalmazunk, ami bizony sokszor utánanézős. Például, ha belekukkantunk az USÁ-ban használatos forgalomjelző táblák listájába, olyan gyöngyszemeket is láthatunk, mint pl. ez a behajtani tilos tábla

amire rá is van írva, mit jelent, míg itthon ilyet nem nagyon látunk. A cikkben lévő elnevezésekkel szerintem csak az a gond, hogy nincs ott a magyar szakzsargon szerinti megfelelőjük (Abu85, ezt esetleg pótolhatnád). Egy elektrotechnikában nem járatos olvasó ugyanis hiába érti meg vagy memorizálja az ott leírtakat (mert az amcsi megfogalmazás, vagy annak tükörfordítása számára jobban érthető), ha az MSZ szerinti megfelelőjére próbál rátalálni, máris nehézségekbe ütközhet.

[ Szerkesztve ]

(#33) Graphics válasza arn (#31) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

De ott a százalék :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#34) partxxx válasza cinemazealot (#9) üzenetére


partxxx
tag

nem szinuszos táplálás esetén > R N D
Random Number Generator :D

tervezek tápegységeket, kisebbeket nagyobbakat

Nemrég futottam bele olyanba, hogy
wide range AC -> 15V DC (200mA) | 15V DC -> 5V DC (100mA)
A kiemelt részre csináltam egy jobb hatásfokú és olcsóbb tápot. 15V-ról hajtva átlagban 40%-al kevesebbet fogyasztott és az applikációtól függően jobban skálázódott.
Viszont ha a 2 tápot sorba kötöttem akkor több volt a hálózatból felvett áram 1mA-el (terheléstől függetlenül)

Válasz:
Az első táp 120kHz-es buck konverter, a második pedig 400kHz-es buck konverter. A kettő órajele és szabályozási ideje összemérhető és interferencia keletkezett, ami hatással volt az első buck konverter hatásfokára.
Megoldás: az első órajelét 30kHz-re csökkenteni

A számítógépekben two-switch forward vagy rezonáns tápok szoktak lenni (aktív) PFC-vel.
Az aktív PFC valójában egy adaptív boost konverter.
Ha egy (buta) inverter kimenetét és boost- forward/rezonáns tápot sorba kötsz bármi megtörténhet.

(#35) Tikakukac


Tikakukac
titán

Mindenki tudja, hogy csak a watt számít, minden más az ördög műve. Ezek a butaságok engem nem vezetnek meg :N

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#36) cinemazealot válasza partxxx (#34) üzenetére


cinemazealot
addikt

Hát ez az! :DDD Viszont ezzel a "sorba kötött konverterek interferálhatnak" dologgal most megszeppentettél. Terveztem, hogy egy kis fogyasztású LCD monitoromat egy 12 -> 19 V-os konverterrel ráakasztom a gépem PicoPSU-jának a 12 V-os ágára, hogy a monitor a PC-vel együtt legyen kapcsolható és ne legyen szükség külön tápegységre. E szerint simán lehet, hogy a PicoPSU és a konverter kaszkádjából valami szörnyűséget szabadítok rá a világra? :B

(#35) Tikakukac
Te csinálod jól! :C

(#37) partxxx válasza cinemazealot (#36) üzenetére


partxxx
tag

reálisan: romlik a hatásfoka kb ennyi
én úgy csinálnám, hogy a 12V-ot kivezetem a gépből és a 12v->19v boostot a monitor hátuljára csavaroznám/ragasztanám

a viszonylag hosszú 12VDC vezeték szórt induktivitása és kapacitása suppressor hatással van a nagyobb frekvenciás jelekre
legrosszabb esetben tekerj 2-3-4 menetet egy ferrit gyűrűre :) a 12V és a GND menetiránya azonos legyen
http://www.vacuumschmelze.com/uploads/pics/a7kb_skd_spule_457_02.gif
Common Mode Choke

[ Szerkesztve ]

(#38) Tikakukac válasza cinemazealot (#36) üzenetére


Tikakukac
titán

Ugye? ;]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#39) Ribi válasza partxxx (#37) üzenetére


Ribi
nagyúr

Én is próbáltam egymás után kötni egy boost és egy step down convertert, de a boost converter eléggé megzavarodott ettől. Állandóan villogott a CCS ledje. Lehet ott is a frekik nem jöttek össze, vagy nem volt elég sima a kimenete az utána következőnek.

(#40) cinemazealot válasza partxxx (#37) üzenetére


cinemazealot
addikt

Hú, megint tanultam valamit. Köszi! :R

(#41) partxxx válasza Ribi (#39) üzenetére


partxxx
tag

ott más történik
A step-down kimenete általában sorosan induktív jellegű, míg a step-up (boost) bemenete az induktív jellegű

tehát a kettő helyettesítő képében az induktivitások sorosan összeadhatóak ha nem elég nagy a puffer
A step-down után nagyobb puffer kondi kell és a kettő közé egy pi szűrőt és diódát érdemes még tenni

[ Szerkesztve ]

(#42) Jim Tonic válasza NandoXXL (#25) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem tudom, mi a f@sznak kell állandóan osztani az észt. Ezt itt nem szaklap.
Szaklap: [link] [link]
Az áramszennyezésre ugyanígy fogsz forrást találni. Valaki beleköt az íróba, aztán az egész topik nekiáll ugyanazt ugatni.
Ezért nem járok már ide, mert egyszerűen a trollkodás megy folyamatosan.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#44) ivana válasza #68686080 (#43) üzenetére


ivana
Ármester

Cos fi neve teljesítménytényező :)

(#45) tvamos válasza partxxx (#37) üzenetére


tvamos
nagyúr

A szupresszor helyett lehet, hogy tobbre megy,ha siman csak osszetekeri az ereket. (Mint a csavart erpar.)

(#42) Jim Tonic válasza NandoXXL (#25) üzenetére
A Magyar Elektronika szaklap? Ez nem sertes a szakmamra nezve? ;] :P

Szerintem sem szep ez a vampir fogyasztas, (meg a valto aram sem, de ezt meg mar Muszaki Egyetemes jegyzetben is lattam, en meg meg kormost kaptam erte,) de mar mindenkinek mindent erteni kell. Es ert is. Ez van. :O

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#46) tvamos válasza dabadab (#16) üzenetére


tvamos
nagyúr

En is jo reg keresek 12V-os UPS-ot. Meg par ev, es lesz is...

(#31) arn válasza Duliee (#30) üzenetére
Szerintem is jok ezek a plecsnik, aki nem ert hozza, annak semmit nem mondana ugysem, ha ele tennel 2 diagrammot, meg 5%-os erteket. Remelem, azert valahol ezeknek a tapoknak a teszt eredmenyei is kozze lesznek teve.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#47) cinemazealot válasza tvamos (#46) üzenetére


cinemazealot
addikt

Van 12 V-os UPS, igaz viszonylag kis teljesítményű, de egy kisebb PC-hez tökéletes. Nekem majd' 1 éve remekül teljesít. Egy baja van, hogy itthon ritkán lehet belefutni.

(#48) xuldar válasza coolpet (#14) üzenetére


xuldar
őstag

Ne vedd sértésnek, de érzek némi fogalomzavart a hozzászólásodban :)

A tápok teljesítménye nem a hálózatról felvett teljesítményt jelenti, hanem a gép felé leadottat. Tehát papíron egy jó minőségű, 87%-os 300W-os táp 300W-ot ad le, nem csak 261-et. Ellenben közel 345W-ot vesz ki a konnektorból, ha csúcsra van járatva. A jó minőségű tápok picit többet is le tudnak adni a biztonsági tartalék miatt, de ez most lényegtelen. Más kérdés, hogy a kapcsolóüzemű tápok szinte sosem mennek maximális teljesítményen. Csak annyit vesznek fel, amennyire szükség van.

A 60%-os 1000W-os tápnak nem sok valós alapja van, hacsak nem úgy értetted, hogy 600W-os biztosan lead. Régebben, a kevésbé jó hatásfokú tápok világában a consumer piacon nem is nagyon létezett 1000W-os táp, manapság meg a nagy teljesítmény kiváló hatékonysággal párosul.

A mai modern tápok leggyakrabban 1db ágon adják le a 12V-ot, és így is el tudják látni a feladatukat. Leadott teljesítmény szempontjából szinte csak a 12V-os ág számít, a többi elhanyagolható.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#49) ivana válasza xuldar (#48) üzenetére


ivana
Ármester

Ha jól tudom mai modern tápok már úgy működnek, hogy van egy kapcsolás ami 12VDC-t csinál a 230VAC-ból és utána a többit dc-dc átalakítók hozzák létre.

(#50) tvamos válasza cinemazealot (#47) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tudom, hogyan ervenyesitheto a jotallas, meg a szavatossag ezekre a termekekre, es azert itt a rendszerben akkuk is vannak, meg viszonylag nagy aramok.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.