Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4) Frawly válasza ubyegon2 (#3) üzenetére


Frawly
veterán

Alapvetően jó cikk, alaposan össze vannak hozzá válogatva a háttérinformációk. Látszik, hogy a kutatómunka rendesen bele lett téve.

Kisebb dolgokat írtam volna csak máshogy. Ez az align check működik, de elég bonyolultnak tűnik, nehezen követhető még annak is, aki behatóan ismeri a témát. Helyette lehet elég lenne az fdisk -l, és megnézni kézzel leosztva, hogy mivel oszthatók a partíciók kezdő szektorai, 512 bájtos logikai szektoroknál min. 8 szektorral kell oszthatónak lennie (4 KiB-os alignálás, de ez lehet nem elég minden SSD-n), megnyugtatóbb, ha legalább 32 szektorral osztható (16 KiB-os alignálás), de alapesetben 2048-cal is osztható szokott lenni (1 MiB-os alignálás), elég meglepő lenne, ha nem utóbbival lenne osztható. Modern OS-ekben, főleg Linuxoknál évek óta alap, hogy a particionálóprogramok és telepítők 1 MiB-tal csinálják a partíciók eltolását default, már sok éve ez az iparági sztenderd nem csak SSD-ken, hanem HDD-ken is.

A másik, hogy a discard az szerintem nem kernelparaméter, hanem mount paraméter, bár kicsit bizonytalan vagyok, hogy mégis a kernelnek is szól. Mindenesetre ezek a mount parancs paraméterei hivatalosan, így csak paramétereknek hívnám.

A harmadik, hogy a fstrim systemd service-t valóban érdemes letiltani, de nem azért, mert kárt okozna, mert úgyis hatástalan lesz NVMe-n, hanem csak hogy ne próbáljon lefutogatni rendszeresen a semmiért.

A negyedik dolog, hogy abban nem vagyok biztos, hogy az fstab-ban a discard paramétert törölni kéne. Legrosszabb esetben akár kellhet is, de ha nem is kell, kárt nem csinál. Megmondom őszintén, hogy ebben a kérdésben bizonytalan vagyok, mélyebben utána kéne néznem. Így lényegében nem is kötnék bele. Sanszosabb, hogy tényleg nem kell, mert nem csinál semmit NVMe-n, de ki tudja.

M.2-es SSD-ből 3 féle is van egyébként. M.2 SATA, M.2 PCIe AHCI, és M.2 PCIe NVMe. Persze az PCIe AHCI-t már nem gyártanak, a legutolsó a Samsung 950-es volt, ami támogatta, így gyakorlati jelentősége nincs ma már. Amelyik lap, gép kezel M.2 PCIe-t, az viszi az NVMe-t. Ha meg csak M.2 SATA-t támogató csatlakozóról van szó, akkor meg megint irreleváns, hogy M.2 PCIe-n belül milyen SSD kerül bele, mert nem fogja támogatni.

A Samsung 970 Pro igaz, hogy drága, de mivel a legjobb Flash NAND alapú konzumer SSD a piacon jó ideje, így annyit kérnek el érte, amennyit nem szégyellnek. Egy korlát van, az Intel Optane áráig nem mehetnek el, mert az jobb náluk, meg a szerverekbe szánt SLC SSD-k árszintjéig, de mindenki mást vernek, még a nemrég kijött PCIe 4.0-ás SSD-ket is (Aorus Gen4, Corsair MP600). Persze a legtöbb felhasználónak overkill a 970 Pro, de még az EVO és EVO Plus is, ha nem hajtja ki megfelelő géppel és speciális szoftverrel.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.