Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#9) Sir Riccio válasza Dany007 (#8) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Először is köszönöm a hozzászólást és a hozzáállást is, egyre ritkább, hogy valaki kérdez és kíváncsi, nem csak vagdalózik azzal, hogy Ő mit hallott vagy éppen mit vél tudni. Ritka és tiszteletre méltó hozzáállás a tiéd! :R

Válaszolva a hozzászólásodra, a 80k pont, hogy nagyon kevés. Egy középkategóriás felszereléssel dolgozó esküvői fotósnak a legoptimálisabb esetben és a kezdeti 1-3M Ft-os befektetést (+autó) nem számolva is van évi kb. 1,4M Ft költsége(eszközamortizáció, 600k KATA+ ipüzi adó, rezsi, utazási költség, forgóeszközök,marketingköltségek stb...). Na, most ha nem futószalagon dolgozik és jó a marketingje akkor mondjuk 20 esküvőt vállal el egy évben és máris van tisztán 70k költsége egy esküvőn, ami tőle is csak elfolyik a költségekre és itt ugye akkor a kezdeti költséget még elő kellett teremteni valamiből, mondjuk átlag felszerelésben 1,5M + egy korrekt használható kisautó még 1M ami nem esik ki az ember alól.

A 80-100 óra utómunka és átadásra előkészítés teljesen reális, ahol egy egész napos esküvőn 1500-3000 (szezonnyitón amikor egész télen arra vártál, hogy végre esküvőt fotózhass még több) kép elkészül. Egy esküvő nem steril környezet, tele van rohangászó gyerekekkel, a személyzet sem mindig figyel arra, hogy adott esetben ne lépjen eléd, nem beszélve az innen onnan vakuzó és/vagy zöld/piros/narancs AF segédfénnyel a párt megvilágító rokonságról vagy a zenekarok csillivilli fényforrásainak eredményéről (ez amúgy már önmagában is megérne egy cikket, volt aki írt is róla.). Tehát kénytelen vagy adott mozzanatról 8-10 extrém esetben még több képkockát elkattintani, nincs időd azon gondolkodni, hogy ez most jó lett-e, visszanézni pedig pláne nincs. Biztosra kell menned, emellett egy bizonyos árszinten az emberek már elvárják, hogy azok a képek valóban érzelmeket közvetítsenek, tehát nem csak a fentiekre kell figyelned, de fontos az is, hogy a pár is a megfelelő pillanatban legyen megörökítve és ezen együttálláshoz bizony sok kép kell. Nem azt akarom ezzel mondani, hogy sokból talán lesz pár jó, hanem azt, hogy eleve kénytelen vagy biztosra menni ha jó munkát akarsz végezni és mivel ebből a szakmából nem igazán lehet meggazdagodni ha valaki tisztességesen és felelősségteljesen űzi, nem nagyon van (nem kellene hogy legyen) olyan aki nem akar jó munkát végezni és aztán átadni.

Az egész arról szól, hogy amikor két ember összeköti az életét ott valami varázslat van a levegőben és ha erről nem a megfelelő emlékeket kapják, az sokat ronthat az esküvő későbbi megítélésén, megismételni pedig nem lehet, ez pedig felelősséget szül.

Ekkora adattömeget önmagában kezelni is időigényes (20-30MB-os 20MP felbontású digitális negatívokról beszélünk, egy átlagos PC akár percekig tölt, mire megnyitja az adott szoftver), ha pedig valóban minőségi szelekciónak veted alá, az legalább két-háromszori végiglapozást igényel még mielőtt bármi mást csinálnál a képekkel. A szelekció után marad 300-800 képed attól függően, hogy mennyire szigorúan álltál hozzá, milyenek körülmények között fotóztál illetve mik a veled szemben támasztott elvárások.

Bár az utómunka 99,9%-ban nem a köznyelvben használt "photoshoppolást" jelenti, hiszen esküvői fotók esetében a szó szoros értelmében vett retus (így tehát bőrlágyítás, kósza bőrhibák, elkandikáló hajszálak eltávolítása, erre igyekszünk már a helyszínen figyelni) ritkán szükséges. A saját képi világ, a színek, az utólagos korrekciók mint (elvégre nem igazán született még meg az a fotográfus aki minden esetben fejből elsőre jól exponál és minden jelen lévő hibát észrevesz, pláne egy olyan gyorsan változó közegben mint egy esküvő) megteremtése nagyon sok időt visz el (elvégre, ezen a szinten már nem csak magáért a fotózásért fizet a megrendelő, hanem azért is, hogy a fotókat végül abban a "köntösben" kapja kézbe, amit a weboldalon és a referenciaanyagokban látott). Ha valakinek nem fontos, hogy olyan képeket kapjon amilyeneket az adott fotográfus elkészít, akkor megbízhat bárkit aki a lagzi végén egy DVD-n átadja a nyers képeket a párnak, nem is fog ennyi pénzt elkérni az illető. A késztermék előállítása pedig az egyedi, nyomtatott felületű DVD lemez felületének megtervezése és lemezre nyomtatása, a borító megtervezése és nyomdai úton történő előállít(tat)ása, majd pedig a fotókönyvek (ha kért ilyet a pár) grafikai tervezése és megrendelése a készítő cégtől, szintén elég húzós időben, főleg ha a pár egy kicsit válogatósabb és az elsőre elkészített könyvben még módosításokat is kér.

Az elismerést köszönöm, jól esik ilyesmit olvasni, néhányszor előfordult, hogy az ilyen mondatok és hozzászólások miatt nem adtam fel, pedig néha tényleg nem könnyű. :R

Egy közepes esküvő ára valahol 1,5-2M Ft között mozog, ha szépen mindent összeszámol az ember, ennek egy főállású esküvői fotográfus kb. 10%-át kéri el innentől pedig szerintem egyáltalán nem mondhatjuk luxus szolgáltatásnak ezt a dolgot (persze vannak kirívó esetek, pályakezdők akik először dolgoznak ezért valamivel olcsóbbak és nagy nevű kiváló nemzetközi szinten is elismert fotósok akik a többszörösét kérik). Alapvetően azt kell eldönteni mindenkinek, hogy fontosak-e számára annyira az esküvői fotói, hogy erre rászánja ezt az összeget, vagy inkább meghív néhány olyan embert a rokonságból akivel rosszabb esetben még csak nem is találkozott eddigi élete során, vagy esetleg egy komolyabb zenekarra költi a pénzt, mert neki az a fontos, vagy mindkettőt megengedheti magának. A főállású eskifotósok célközönsége az a szerencsére egyre bővülő réteg, aki nem csak tud, de hajlandó is áldozni erre a dologra, emellett pedig egyáltalán nem gondolom elvetendőnek, hogy valaki ezt főállásban csinálja és tisztes megélhetésként gondoljon rá. Én most pontosan erre készülök. :)

szerk.: Ez b@romi hosszú lett, elnézést kérek érte. :R

[ Szerkesztve ]

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.