Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bubi92


bubi92
őstag

ez a PH! itt mindennek van topikja:D

Tedd fel itt a kérdésed.

(#2) #27483136 válasza bubi92 (#1) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nálam ki is lőtte, mert hiába tekergetjük az első/hátsó egyensúlyt, előbb-utóbb úgy is sikerül túlterhelni.

Szóval én azt csináltam, hogy az első hangszórókkal sorbakötöttem 1-1 330uF/25V-os unipoláris kondit. Ez levágja a 120Hz alatti nagyenergiájú hangokat. (Annyira sokat nem is esik a mély a hangszóró rezonanciája miatt.) Az első hangszórók hangossága nem csökken ezáltal, mert azt úgyis a középtartomány határozza meg. Ennek van egy érdekes előnye is: a kvadróhoz hasonló hangzás jön létre. A gitárszólók, sikolyok, stb kifejezetten előlről szólnak, míg a többi terül, a basszus meg inkább hátulról szól.

A kondik: mindenféleképpen unipoláris kell, mert a váltóáram hamar "megeszi" a bipoláris ELKÓ-kat. De ilyet nehezebb beszerezni. Ezért egyszerű megoldás, ha 2db 680uF-os kondit sorba kötsz úgy, hogy a 2 kondi negatív pólusait összeforrasztod, az egyik pozitív megy az erősítőre, a másik + meg a hangszóróra. fejegység>----+||----||+--->hangszóró
És a hangszóró fázisokra figyelj a térhatás miatt (A hangszórók + és - sarka egységesen legyen bekötve)

(Lehet, én 470uF-os kondikkal csináltam, az már 180Hz alatt vág)

(#3) Samus válasza #27483136 (#2) üzenetére


Samus
addikt

Hogy érted, hogy a hangszóró fázisokra figyeljek? Rosszul nem lehet bekötni, szabvány köt, a fejegységek ISO csatlakozóval szereltek. Vagy arra gondoltál, hogy a szűrést mindkét helyen ugyanarra az ágra kössem? Negatívra hiába is tenném. Gondolkodom, de nem értem. Ahogy azt sem, miért a negatív lábait kell összeforrasztani a kondenzátoroknak, bár nem vagyok elektronikai szaki. Köszönöm a segítséget, de egy picit még magyarázd el kérlek, amit kérdeztem. Köszönöm :R

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#4) #27483136 válasza Samus (#3) üzenetére


#27483136
törölt tag

A fázisokat csak azért írtam, mert nekem rosszul volt bekötve már a szalonból kihozva. És nem tom, neked milyen a vezetékezés hátra...ellenőrzés nem árt.

A kondiknál azért kösd úgy és azért kell 2 darabból összeállítani, mert így kötve a 2 kondi együtt elviseli a váltóáramot. (Ha nem így csinálod, akár néhány perc alatt elveszti a kapacitását, mert az ELKÓ-k csak az egyenáramot viselik el..)
Így kötve viszont úgy működik, mint egy unipoláris kondi, ami direkt váltóáramra van gyártva. Nyugodtan forraszthatnád úgy is, hogy -++-, az már mindegy. Lényeg, hogy vagy a 2+, vagy a 2 - legyen összeforrasztva.
Ezt most jól körülmagyaráztam, de remélem érthető.

(#5) #27483136


#27483136
törölt tag

Száz szónál is többet ér:

(#6) Samus válasza #27483136 (#5) üzenetére


Samus
addikt

Értem, köszi a magyarázatot, de még mindig nem tiszta, hogy mindegy, hogy a hangszóró negatív vagy pozitív pólusa előtt iktatom be a két kondenzátort. Én úgy gondolom, csak a pozitívon, mivel csak ott tud szűrni. A fázisok...ha rosszul van bekötve, azt azonnal hallani lehet (furcsa, ha elől keresztbe szól a hátsókhoz képest). Már csak azt nem tudom, honnan tudok szerezni ilyen kondenzátorokat, hogy ne kelljen rendelnem...

Azt meg tudod mondani, hogy egy 4x40 wattos fejegységhez mekkora teljesítményű hangszórókat érdemes venni hátra? Elől ugye ott a 2x20W (amire majd teszem a szűrést), hátra én minimum 60W-ot gondoltam. Túl nagyot nem lehet, mert nem hajtja meg rendesen (mivel nincs külön erősítő), de a túl alacsony teljesítményűt pedig szétszedi...

A másik kérdés egy mélynyomó. Ha csak egy darab mélyhangszórót szeretnék majd pluszba, azt hogy közhetem be? Mivel két csatorna van, nekem csak egy mélyhangszóróm...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#7) #27483136 válasza Samus (#6) üzenetére


#27483136
törölt tag

Hali
Az mindegy, hogy a hszóró + v. - pólusa elé teszed, így is úgy is sorban van vele, mindenképp szűr. (Ezért nem is jeleöltem a rajzon a hszórónál a pólusokat.) Csak egységesen csináld...

4x45W-> Ezt akkor adja le a fejegységed, ha minden csatornán 2ohmos hangszórót kötsz rá. De mivel egy hangszóró (nálad) 4ohmos, ezért csatornánként majd 45 helyett 22,5W-ot fog neked leadni. Összességében 4x22,5W-os lesz így a cuccod. Tehát akkor lenne neked 4x45W-os a cucc, ha minden hangszóród 2ohmos lenne, vagy 2-essével párhuzamosan kötnél hangszórókat, azaz 8 hangszórót építenél be. 2ohmos hangszóró is kapható...bár az nem kommersz.

Olyan hangszórót tegyél rá, ami neked jól szól, és az nem baj, ha 100W-os, sőt az csak jó, mert kisebb az esély, hogy leégjen, stb. Nincs olyan, hogy nem bírja kihajtani, ez nem izzólámpa, hogy a 12V-os izzó csak pislákol 6V-on, a hangszóró az más.
Arra esetleg érdemes figyelni, hogy mekkora a hatásfoka az új hangszóróidnak. A dobozán lehet, hogy meg lesz adva hatásfoknak, hogy 89dB/W. Ha a másikéra meg az van írva, hogy 92dB/W, az azt jelenti, hogy a második másfélszer hangosabban szól ugyanarra a teljesítményre. 3dB különbség másfélszeres viszony, a 6dB pedig kétszeres. Az hogy mennyire igaz....inkább hallgasd meg.
Mivel neked az első hsz-knál lesz mély-vágásod, lehet érdemes mélyebb tónusú hangszórót hátra választani, hogy megmaradjon az egyensúly.

Fázisok: az nem a jobb és a bal csatornák összekeverése, hanem az, hogy, az erősítő kimenetének + és - pontjai a hangszórók + és - pontjaihoz kell hogy kapcsolódjanak. (Nekem ez volt összekavarva. Ha a TE kocsidban gyári a kábelezés, az biztosan jó, nekem a szalonban buheráltak.) Vigyázz, mert az erősítő - pontja nem a test, mert hídkapcsolásúak a végfokok. A - ponton is jel van! Ha nem jól van bekötve, akkor az egyik membrán kifelé mozdul, a másik meg befelé (az egyik nyom, a másik meg szív), kioltják egymást a hullámok: csökken az érzékelt hangerő, és nem lesz sztereó tér.

Ha csak 1 db mélynyomót tennél be, ahhoz már külön erősítő kell mindenféleképp. Arról majd akkor.

Egyebek:
Én megcsináltam azt, hogy a kalaptartóba beépítettem 2db 80W-os ovált, és még volt hátul gyári hely is, oda meg 2 db 16(?)cm-est párhozamosan, így hátra lead 2x45W-ot, elől meg úgy van mint neked....de még az ajtóba is szeretnék beépíteni.

A kondikat kötegelővel rögzítettem a hangszórókhoz.

(#8) #27483136


#27483136
törölt tag

Bocs, látom, neked 4x40W van megadva, mindegy, elnéztem, meg azt is most látom, hogy tisztában voltál vele, hogy az 4ohmon 20W-ot jelent.

(#9) alma88


alma88
csendes tag

Sziasztok. Van egy xzent 7010 fejem, amin fogalmam sincs, hogy mekkora feszültsége van az rca kimenetemnek, és van egy sd 1500 impulse mono erősítőm, amit meg nem tudom mondani, hány voltot fogad. Hova hangoljam a gaint az erősítőn? Köszönöm a segítséget!

Ha valamit el szeretnél rontani, add kölcsön. Különös tehetségem van hozzá!!!

(#10) -NOKIA-


-NOKIA-
Ármester

Üdv, van egy 2004-es Seat Cordobám.

Állítólag a 16,5-ös hangszóró jó nekem a hátsó ajtókba.
A következőket találtam a media marktban: -katt-
Melyiket ajánlanátok? JVC 2 DIN amúgy a fejegységem is, és elől gyárilag Clarion 4 hangszórós szett van.
Még az érdekelne hogy jön le általában a hangszóró takaró műanyag? Kábelezés megvan gyárilag, vagy azt is nekem kell előre vinnem?

köszönettel,
-NOKIA-

(#11) Samus válasza -NOKIA- (#10) üzenetére


Samus
addikt

Errefelé kérdezgess, sok okos emberke kis helyen: [link]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#12) EczkE válasza -NOKIA- (#10) üzenetére


EczkE
addikt

Napi régész.

Asszem mindenféleképpen!

(#13) Imike20


Imike20
senior tag

Sziasztok! A következő lenne a problémám! Az autóban amikor pl.: Számot váltok, vagy a hangerőt 1-ről 0-ra veszem egy halk pukkanás hallható! Mind a SUB felől és az első szettek + hátsó szettek felől! Az első szett erősítőről megy de a hátsó még fejről! Volt fejegység csere próbaként azzal is ez volt a jelenség! Testekés mind a kettő erősítőnél + kondinál megcsiszoltam fém tisztára! A Testek máshol vannak nem egy helyen! Ötlet valakinek? Előre is köszönöm szépen!

- Sony Xplod CDX-GT430U
- MacAudio Z4100 White Edition (Első szettnek)
- Kicker ZX750.1 monoblock (SUB-nak)

Xiaomi 13 Pro™ + Xiaomi Flipbuds Pro™ + Smart Band 6

(#14) Samus válasza Imike20 (#13) üzenetére


Samus
addikt

Látogass el ide. Biztosan találnak megoldást.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#15) Imike20 válasza Samus (#14) üzenetére


Imike20
senior tag

Már kiírtam de eddig semmi!

Xiaomi 13 Pro™ + Xiaomi Flipbuds Pro™ + Smart Band 6

(#16) Vicodin24


Vicodin24
csendes tag

Hali. Egy dld st300-as 50 literes ládában lévő cuccot szeretnék kissebbre cserélni a helytakarékosság miatt. Ti mit javasoltok zárt vagy bassreflexes ládát? Továbbra is dld-t nézegettem... Esetleg valami mást tanácsoltok? Cordobában lenne és trance kedvelő vagyok... Köszi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.