Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) luw2win


luw2win
őstag

Még nem sikerült végigolvasni, mert időszűkében vagyok, de szerintem van olyan igényes és profi mint az előző írásaid. Este mindenféleképpen belevetem magam.
:R

.“Azért nem jut olyan sok ember sehova az életben, mert a hátsó kertben keresgélik a négylevelű lóheréket.”

(#2) gabor85 válasza luw2win (#1) üzenetére


gabor85
őstag

Szörnyek az űrlények ellen 3D-s változatában a pingponglabás jelenet fantasztikus volt.

(#3) stevve válasza luw2win (#1) üzenetére


stevve
nagyúr

Köszi. :R Remélem, érdekesnek találja majd mindenki.

gabor85:
Az nagyon nagy jelenet... el is kaptam a fejem :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4) Daveedka


Daveedka
tag

érdekes írás, köszi hogy megosztottad velünk :)

(#5) Lenry


Lenry
félisten

Szegeden a Plázában néztük meg az új Jégkorszakot 3D-ben (de az akkor más rendszer volt, mint amit te leírtál, bár mi is polarizált szemüveget kaptunk)

őszintén megmondva nekem csalódás volt...
egyszerűen nem használták ki a 3D lehetőségeit. az elején, amikor az átlagember még tudatosan keresi a 3D-t akkor még volt pár olyan jelenet, aztán semmi... a végén volt egy "Motkány kidugja az orrát a vászonból" ami tényleg ütött, de ennyi...

plusz Párom azt mondta, hogy ő szinte semmit nem vett észre a 3D-ből, nekem megfájdult a fejem, a velünk lévő baráti pár mindkét tagjának pedig a szeme fájt a végére (bár ők egyébként is szemüvegesek, lehet, hogy azért mert megerőltették a szemüket)

úgyhogy én eldöntöttem, hogy várok pár évet, mire újra beülök egy 3D-s filmre, mert nem éreztem, hogy megérte volna a felárat :(

viszont az írásodat mindenképp megérte végigolvasni, mert ma is tanultam belőle valamit :)
miután megnéztük a Jégkorszakot, én is utána olvasgattam a 3D mozinak, de nem találtam jó magyar leírást, angolul meg nem volt kedvem bogarászni a szakszöveget
:R

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6) azbest


azbest
félisten

azta mindenit

a DLP projektor kapcsán egy kérdés: a polarizációt egy projektor esetén egy gyorsan forgó polárszűrő adja, amit a képkockák megjelenítéséhez szinkronizáltak?

Mert, ha igen, akkor zseniálisan adja magát a dolog :)
Hisz eleve a dlp projektor a színeket is egy forgó színszűrő segítségével állítja elő. Ezek után el lehet azt játszani, hogy egy plusz forgó színszűrő végzi a polarizációt, vagy eleve megduplázzák és polarizálják a színszűrők számát a korongon :)

dlp vázlata:

(#7) stevve válasza azbest (#6) üzenetére


stevve
nagyúr

Nem, a Z screen elektrmos elven működik (amúgy folyadékkristály). Beállított feszülségszintek vannak a bal és a jobb sodrású polarizációra és ezt váltogatja 144fps sebességgel.

Az IMAX-ban is a 3D filmek két projektoron mennek. Egyprojektoros megoldást még nem láttam forgó szűrővel, bár nem lehetetlen, hogy van ilyen. :)

Lenry:
Azt nem láttam 3D-ben, de a szörnyek az űrlények ellen az jó volt. Volt pár fejkapkodás :)

[ Szerkesztve ]

(#8) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Tehát akinek az egyik szeme üveg, az nem nézhet 3D-s mozit?!... :U

(#9) stevve válasza Johnny Cage (#8) üzenetére


stevve
nagyúr

De, csak annyira sem lesz jó, mint a 2D-s. :(

(#10) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Az nekem nem derült ki a cikkből, hogy az imax és a reald3d között mi a különbség? Egyáltalán egy fogalomról beszélünk e vagy keverem a szezont?..

(#11) stevve válasza Johnny Cage (#10) üzenetére


stevve
nagyúr

Azért nem derült ki, mert az IMAX-ról is lesz egy hosszabb írás. Már beállították a modik a sorba, 6 nap múlva "jön ki".

Egyébként nem teljesen más a vetítés (az is polarizációs elven megy), csak a technológia nagyon eltérő, amit használnak.

[ Szerkesztve ]

(#12) Noel Ryyka válasza Lenry (#5) üzenetére


Noel Ryyka
csendes tag

Itt Szegeden(és a többi Cinema City 3D-s moziban) Dolby 3D Digital Cinema technológiát használnak. Szinte ugyanaz mint a realD, csak ehhez nem kell speciális vászon, tehát hagyományos 2D-s filmeket is vetíthetnek ugyanabban a teremben. Ennél egy zöld-magenta színű átlátszó korong forog a vetítő előtt, ez választja szét a képeket. Meg lehet figyelni, hogy a Dolby 3D szemüvegek torzítják kicsit a színeket, szemben a realD és az IMAX szemüvegekkel, amelyek csak sötétítenek. A Dolby 3D mozikban bármilyen realD filmet lehet vetíteni.

Amúgy nem kell 3D a fejkapkodáshoz, CSS-nél én is néha kapkodom a fejemet :DDD

[ Szerkesztve ]

(#13) azbest válasza Noel Ryyka (#12) üzenetére


azbest
félisten

ejjj akkor ez csak valami lájtosabb színszűrő... túl sok 3d hatást (tűrhető színtorzításon belül) nem hiszem hogy el lehet érni vele :U

közben leesett, miért kell a színszűrő korong a vetítő elé:

gondolom a dlp által kiadott 3 alapszín, amiből a szem rakja össze a színhatást átmenne a színszűrős szemüvegen, ezzel szemben a tárcsa garantáltan kiveszi minden színösszetevőből azt, amit takarnia kell.

így az utólagos szűréssel különböző vetítőkkel is garantált a szűrés. Persze ez csak feltételezés részemről.

[ Szerkesztve ]

(#14) DBob


DBob
őstag

Volt szerencsém Nürnbergben olyan tv-t megcsodálni egy kiállításon ez évben, aminél úgy látott 3d-s képet az ember, hogy nem kellett hozzá segédeszköz..."odabasz" kategóriás volt az élmény.
Kíváncsi vagyok mikor lesz belőle kereskedelmi termék ;)

(#15) Szellem. válasza azbest (#6) üzenetére


Szellem.
nagyúr

Elolvastam a cikket és nagyon fantasztikus volt!
Viszont lenne egy nagy kérdésem:
Megvettem a My Bloody Valentine című filmet dvd-n, és 3d-s. Vettem zöld-magenta szemüveget, és a filmet egy 120cm-es plazma tévén nézzük.
Sajnos azonban nem tökéletes, és időnként elmosódott a kép. Miért van ez? Ezen nem lehet változtatni semmit? Voltam IMAX filmen, de közel sem adja azt az élményt.
Megmagyaráznátok, hogy miért van a problémám?

(#16) azbest válasza Szellem. (#15) üzenetére


azbest
félisten

"Elolvastam a cikket és nagyon fantasztikus volt!"
stevve jó cikkeket szokott írni :)

Biztos, hogy jó szemüveged van hozzá? Biztos, hogy 3d-s a film?

- szemüveg: több féle színpáros szemüveg is létezik (pl red-green vagy red-cian [link]), ha nem olyat használsz, akkor nem fog jól látszani. Nem adtak valamilyen papír szemüveget hozzá?

- biztos, hogy 3d-s? Szabad szemmel nézve színesen szellemképes?

- nincs nagyon elhangolva a tv színvilága? Ha nagyon más színűre van álítva (rikítóan élénk), mint ami az életszerű / természetes szín, akkor lehet, hogy nem tudja kiszűrni a szemüveg.

- az Imax polárszűrős, valós színeket mutat... az Anaglyph pedig színszűrős, torzulnak színek. Nem vagy színtévesztő ugye? Nem tudom az mennyire befolyásolná a színes szemüveges 3d-t.

[ Szerkesztve ]

(#17) stevve válasza azbest (#16) üzenetére


stevve
nagyúr

Köszi, remélem, tudom tartani a színvonalat mindig :R

Ez a My Bloody Valentine tényleg zöld-magenta szemüveget igényel. Ilyet.

Ha elmosódik, az lehet a film hibája is, de megeshet, hogy a képernyő színe játszik közre, ezt sajnos nem tudom. Ezek a színeket eltoló megoldások nem a legjobbak.

DBob:
Amerókában már lehet kapni DLP tévéket is, megnéznék egy olyat is működés közen. :)

[ Szerkesztve ]

(#18) Szellem. válasza azbest (#16) üzenetére


Szellem.
nagyúr

Igen, jó szemüvegem van hozzá. Rá van írva, hogy gree-magenta szemüveg kell hozzá. Mással sajnos nem jó.
Nem vagyok szintévesztő.:) A párom is úgy látja, ahogy én. Először azt hittem, hogy nálam van a gigszer, de megerősített, hogy nem.
A film, meg egyértelműen 3d-s. Szinesen szellemképes.:)
A tv meg panasonic, és nincs elhangolva a szinvilága.
Az IMAX film, abszolút más élményt adott. Ezért csodálkozom.
Tudnátok segíteni, hogy mi lehet a bibi? Vagy ez ilyen és nem lesz olyan, mint a mozis élmény?

(#19) Johnny Cage válasza Szellem. (#18) üzenetére


Johnny Cage
addikt

"Vagy ez ilyen és nem lesz olyan, mint a mozis élmény?"

Bár nem én vagyok a szakértő a témában, de olyan, mint a mozis, 100%, hogy nem lesz.

(#20) stevve válasza Szellem. (#18) üzenetére


stevve
nagyúr

Á, a színek eltolása csak a színeket torzítja, míg a moziban, nem színes, hanem polarizált szemüveggel nézve a filmeket valóban a szemhez igazított két képet vetítenek, így azok mindig jobbak lesznek. Ha az IMAX film valamelyik rövid IMAX film volt, akkor annál jobbat nem nagyon fogsz találni, otthon főleg. :(

(#21) Szellem. válasza stevve (#20) üzenetére


Szellem.
nagyúr

Ez rendben is van. Csak azt hittem, hogy hasonló fíling lesz otthon is csak kicsiben.
Egyébként elmosódottak a képek a filmben otthon.
Pedig, technikailag minden stimmel.

(#22) Noel Ryyka válasza Szellem. (#21) üzenetére


Noel Ryyka
csendes tag

Én régen készítettem egy piros-zöld szemüveget a hagyományos anaglyph képekhez(kék helyett jó a zöld is), azt kifordítva néztem meg én is a véres valentin 3D-s verzióját és működik, viszont néhány helyen a piros nem tudja helyettesíteni a magentát. De például a végén amikor a golyó jön, akkor túl messze van egymástól a két kép, és nem jön ki normálisan.

[ Szerkesztve ]

(#23) Duree


Duree
veterán

Remek írás,sokat mondó,remek a stílusa,és igazán minden fontos dolgot megtudtam erröl a témáról

duree54

(#24) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

köszi, ez érdekes volt.

Aurea mediocritas

(#25) Szellem. válasza Noel Ryyka (#22) üzenetére


Szellem.
nagyúr

Köszönöm a válaszod. Azzal próálkoztam én is, mert régről maradt piros-kék szemüvegem.
Az biztos, hogy nem lesz olyan az "otthoni" 3d filmnézés, mint a moziban.:)

(#26) concret_hp


concret_hp
addikt

jó írás, de nekem nem tiszta mitől lesz kevésbé elmosódott a kép, ha ugyanazt 3szor villantja fel 3x sebességgel? (a jobb-bal váltások miatt elvileg nem mosódhatna el, ha jól sejtem, mert ugye alapból polarizálva van, hacsak azt nem veszem, hogy a váltott kép miatt 1-1 szemen nagyobb szünet lenne 2 kép közt?)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27) MATEO6600


MATEO6600
őstag

Harry Potter 6 melyik képalkotási technológiát használja? Most jöttem a moziból, az a 12 perc valami eszméletlen volt... Egyébként miért csak 12 perc volt? Nincs pénz? :D

[ Szerkesztve ]

(#28) stevve válasza concret_hp (#26) üzenetére


stevve
nagyúr

Minél gyorsabban villantják fel az egyes képeket, annál folyamatosabb lesz például egy gyors mogás a filmben vagy totálban pásztáz a kamera és nem lesz sem olyan érzésed, mintha kicsit akadozna, sem olyan, mintha a részletek elmosódnának. Nem biztos, hogy mindenki észreveszi.

MATEO6600:
A HP 12 perce IMAX kamerákkal lett felvéve, ami sokkal drágább, nehézkesebb a hagyományosaknál. Ugyanígy a Tramsformers 2 bizonyos jelenetei is IMAX kamerákkal lettek felvéve és a Dark Knight-ban is kb. 20 perc. Az IMAX-ról szóló írásomból kiderül majd, miért csak ennyit rögzítettek ezekkel a kamerákkal. :)

Mindenki:
Köszi a bíztatást
:R

[ Szerkesztve ]

(#29) lenox válasza concret_hp (#26) üzenetére


lenox
veterán

Mert ezt tudja az agy... Sima mozi is 48 fps-sel vetit valojaban, csak 24 kepet...

(#30) MATEO6600 válasza stevve (#28) üzenetére


MATEO6600
őstag

Így már világos, de 1 dolgot még nem értek.
Ugye a TDK-ban csak pár IMAX jelenet volt, de ott a kép 16:9-re váltott akkor.HP6-ban pedig végig 2:35 képarány volt, most akkor hogy van ez?

(#31) Szellem. válasza stevve (#28) üzenetére


Szellem.
nagyúr

És mikorra várható az IMAX-ról az írásod?
Engem nagyon érdekelne.

(#32) horvathkrisz


horvathkrisz
addikt

Egyik torrentes fórumban olvastam, hogy letöltötték a Véres Valentin 3D-t, a srác beszerzett 3D-s szemüveget és megnézte otthon, 3D-ben.
Lehetséges ez egy 60Hz-es LCD vagy akár egy mezei CRT tv-n? :F

(#33) danih válasza horvathkrisz (#32) üzenetére


danih
addikt

Én ezt nem hinném, az IMAX 3d-hez két megjelenitő kell (moziban ez két projektor), ami megjeleniti a sztereó-képet, ezt optikailag a szemüveg hozza össze (persze belém lehet kötni hogy egy megjelenitőnél ha már a kép eleve sztereoszkópikusan van enkódolva működhet-e, de nem hiszem hogy ezt valaki megoldotta, mondom két külön képanyag vetitődik egyszerre...)
Szóval szerintem kamu.

[ Szerkesztve ]

(#34) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Még mindig nem izgat. Nekem teljesen jó 2D-ben egy mozifilm.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#35) horvathkrisz válasza danih (#33) üzenetére


horvathkrisz
addikt

nem imax formátumról volt szó, hanem a "mezei" 3D-ről.

(#36) Johnny Cage válasza MATEO6600 (#30) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Mindkét esetben 16:9 volt, csak az IMAX jeleneteket 1.78:1 képaránnyal forgatták (szemben a többi jelenet 2:40:1 képarányával).

[ Szerkesztve ]

(#37) stevve válasza Szellem. (#31) üzenetére


stevve
nagyúr

Következő pénteken jelenik meg az IMAX cikk a logout-on. :).

"Egyik torrentes fórumban olvastam, hogy letöltötték a Véres Valentin 3D-t, a srác beszerzett 3D-s szemüveget és megnézte otthon, 3D-ben.
Lehetséges ez egy 60Hz-es LCD vagy akár egy mezei CRT tv-n?"

Magenta-zöld szemüveggel igen, polarizálttal biztosan nem.

(#38) Thunderzolee

Jó írás, köszi! :R
(Bár nekem sok újat nem mondott, már elmerültem ebben a témában párszor.) :D
Szerintem is az egyik nagy előnye lenne a mozinak, ha rengeteg film 3D-s lenne, mivel ez otthon még nem kivitelezhető, max ahogy a Véres Valentint kiadták, de hát azt szvsz kár volt, messze nem az, mint a mozis 3D-s verzió.

Egy bajom van igazából ezzel az egésszel, a hangerő.
Az IMAX halkabb mint a multiplexek. Na nem mintha a multiplexekkel meg lennék elégedve. Legalább a 3D-s termek hangcuccát újraértékelhetnék.. nem ártna oda még némi szubhang azt hiszem..
Otthon nézhetem olyan dinamikatartománnyal és hangerővel, amivel csak akarom, de nincs 3D hatás. Moziban meg már messze nem azt a minőséget nyújtják, mint amit ígértek anno a THX "hajnalán". :(

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#39) jones965


jones965
Modder

Tőkéletes írás, tökéletes élménnyel. Én sajnos még csak a gyerekekkel az állatkertben csodálhattam meg ezt az látványt, de mindannyiunk számára lenyűgöző élményt jelentett.
Gratulálok az íráshoz, várom a folytatást.

(#40) Szellem. válasza stevve (#37) üzenetére


Szellem.
nagyúr

Köszönöm az infot. Kiváncsian várom az IMAX-os cikked. Érdekel, és biztosan sok érdekes információt kapunk.

(#41) Szpisti


Szpisti
addikt

Jó cikk! De sajna nekem a 2-3. oldaltól kissé kínai a dolog.
Amúgy voltam már néhány RealD filmen a Westend-ben, (Utazás a Föld középpontja felé, Jégkorszak 3...) és most néhány hete voltam először az Arénában ahol az IMAX-os Harry Pottert néztem meg. Igen, sajna csak az első 12perc volt 3D-s, de igen nagy volt a különbség szerintem az IMAX javára. Sokkal érezhetőbb volt a "mélysége" a vászonnak, szinte beleszédültem a főcímbe, meg az első jelenetbe! Ha tehetem IMAX-os filmre megyek legközelebb is...

(#42) MATEO6600 válasza Johnny Cage (#36) üzenetére


MATEO6600
őstag

Igen, de miért "csak" 1:78:1-ban forgatták az IMAX jeleneteket, mikor lehetett volna 2:40:1-ben, és akkor nem lenne ez a képarányváltás.

(#43) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Halkan jegyzem meg, hogy egy lábjegyzetben lehet, hogy érdemes lenne kitérni arra mi az a polarizáció.

(#44) stevve válasza MATEO6600 (#42) üzenetére


stevve
nagyúr

Az IMAX cikkből majd kiderül, de elöljáróban annyit, hogy az IMAX nem a megszokott 35 mm-es filmet használja. A fő különbség ebben rejlik.

Johnny Cage:
Azt mondod? Megfontolandó... :)

[ Szerkesztve ]

(#45) Johnny Cage válasza MATEO6600 (#42) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Wikipedia szerint 1.44:1-ben forgatták, ez az IMAX standard képaránya. A Blu-ray változatra 1:78:1-ben kerültek fel az IMAX jelenetek, az egyik Dark Knight interjúban az operatőr beszél arról, hogy az imax több képtartalmat tárol, a hagyományos filmnek a celluloid miatt megvannak a korlátai. De stevve kijavít, ha rosszul mondom.

[ Szerkesztve ]

(#46) stevve válasza Johnny Cage (#45) üzenetére


stevve
nagyúr

Jól mondod. :K

(#47) lenox válasza danih (#33) üzenetére


lenox
veterán

Van par stereo monitor/lcd tv, ugyhogy meg lehet nezni otthon is stereo anyagot, ha valakit ez erdekel. Van shutter megoldas meg polarizalt is, nekem van mindketto.

#37: http://www.zalman.co.kr/eng/product/product_read.asp?idx=219

[ Szerkesztve ]

(#48) priti


priti
addikt

Van értelme a görbített vászonra történő kéttekercses IMAX vetítés és a vonatkozó speciális forgatás technológiája által képezett produktumot összevetni a RealD-vel? Ez nekem úgy hangzik, mint ha arról lenne szó, hogy az egyértelműen jobb IMAX élményt áldozzuk fel a gazdaságosság oltárán, de nem látok benne logikát.
A piac rugalmatlan, minden háztartásban ott figyel az LCD, ami a 2D-s DVD piaca, tehát a filmeket ki kell adni 2D-ben is, azaz ha valaki 3D-ben akar dobbantani és ezért vállalja a vonatkozó forgatás költségét, akkor az IMAX-re forgat, mert az jobb. Egyértelmű, hogy csak a beruházni nem akaró mozik miatt nem terjed rohamosan az IMAX, nem a forgatás költségei miatt, érthető, hisz a mozi a piac és ha nincs mozi ami vetítsea filmet nincs piaca se a filmnek és nem éri meg horror áron leforgatni. Ha az a nyomorék mozi beruház, nehogymár a gyengébb élményt kínálja, mint szolgáltatást és a RealD terjedjen jobban, hát tökönszúrom magam. A szolgáltatások piaci versenye az nem így működik.
Maximum szegmentációt tudok elképzelni, azaz hogy az IMAX mellett kialakul a technológia, amivel majdnem 3D-ben nézheted egy szemcsivel dvd-ről a filmet a sima mezei 60Hz-es LCD-n.

Hardverlesen

(#49) Fagyi válasza Thunderzolee (#38) üzenetére


Fagyi
aktív tag

Thunderzolee: A hanggal egyetértek veled ! Több moziban is jártam és sokban botrányos a hangosítás ! Ezzel nem kicsit tönkre teszik az élményt is ! A megfelelő hangosítással már 3D élményt kaphatunk, ha ez párosul valamilyen 3D filmanyaggal az nagyon ütős lesz.

Ha valakinek van kedve adok egy programot amivel otthon is csinálhattok 3D képeket!
A 3D eléréséhez 7 fokos különbséggel kell fotózni a képeket. Ezután a program csinál a kettőből egyet.Ehhez pedig már csak egy polarizált piros-kék (bal-jobb, aszem jól emlékszem) szemüveg kell.

Emellett mindegyik filmnél a legnagyobb gondot a mélység élessége okozza, vagyis inkább annak a hiánya. Ezt egy hazánkfiának sikerült kiküszöbölni. Ami olyan sokrétű alkalmazásra ad lehetőséget, hogy még ők sem tudják pontosan hol lehet felhasználni. Ők 3D-ben is alkalmazzák, jó eredményekkel. Sima polarizációt használnak a képek szétválasztására, mivel a szinek szétválasztása a fentebb leírt okoz miatt, színvesztést okoz.

https://logout.hu/cikk/zyxel_nas326/ Nexbox A95x + IPTV

(#50) Johnny Cage válasza Fagyi (#49) üzenetére


Johnny Cage
addikt

A legtöbb multiplex moziban botrányos a hangosítás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.