Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#237) JohnLido


JohnLido
csendes tag

Üdv!
Néhány észrevétel:
- a penészspóra mindenhol jelen van
- akkor fog szaporodni, látható és érezhető módon, ha a páratartalom tartósan kb 75% fölött van
- a szaporodása a bennrekedt párától indul be
- 1 zuhanyzással kb. 5-6 liter víznek megfelelő mennyiségű pára kerül a légtérbe
- 7 kg ruha beltérben történő szárítása 6-7 liter víznek megfelelő mennyiségű pára kerül a légtérbe
- mosogatás (kézi) kb. 3 liter víznek megfelelő mennyiségű pára kerül a légtérbe.
Ha ez nincs lekötve vagy kiszellőztetve a fenti penészesedés előbb utóbb elindul.
Saját tapasztalat: a ház amelyben lakunk(4 fő) 2008 ban teljes tetőcserén nyílászáró cserén és bővítésen esett át! 10 cm grafitos szigetelést kapott! A házzal csodát tett mivel a régi falazat salakblokk. Ez a beton után a sorban következő legrosszabb hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező építőanyag! Két funkciója volt: tartotta a tetőt és nem fújt át rajta a szél! Télen nehéz volt felfűteni, nyáron nem lehetett lehűteni! Nálunkis megjelent a penész de csak kb. 4 év múlva.
Kicsit messzebbről indítva : 2012-ben, mellékállásban elszegődtem egy légtechnikával foglalkozó vállalkozóhoz! Penészmentesítés szellőztetéses technikával! Ez a fő profilja! Az egészen egyszerű intelligens ventilátoroktól kezdve a hővisszanyerős rendszerekig létesítettünk minden félét! Az általa ajánlott két intelligens ventilátorral és higroszabályozott ablakos légbevezetőkkel megoldódott a probléma!
Újrafestés után sehol nem jelet meg a penész!
Nem értek egyet azzal a megjegyzéssel: hogy
"– szakember által tervezett mesterséges szellőztetés, épületenergetikai optimalizálás helyett: logikátlan." Szándékosan nem foglalkozom a páramentesítő készülékekkel! Ezt nem Ismerem!
Ha az anyagi lehetőségek nem teszik lehetővé az energetikai optimalizálást - amibe nagyon sok minden beletartozik, akkor ez még mindig a legjobb megoldások közé tartozik. Egy átlagos lakás tisztasági festése pl.a penészfoltok eltüntetése miatt vetekszik egy szellőztető berendezés létesítésének árával! Ebben az előzetes felméréstől kezdve a beüzemelésig minden benne van! A tisztasági festés nem oldja meg a problémát - míg a szellőztetéses páramentesítés igen! Arról az egészségi kockázatról amit a kezeletlen penész az emberi szervezetre jelent még nem is szóltam!
Mivel nincs két egyforma lakáselrendezés ezért minden esetben egyedi megoldások születnek. Az alkalmazott berendezések minimális karbantartást igényelnek! Minden garanciával rendelkezik!
A FOGYASZTÁSUK KEVESEBB MINT EGY HAGYOMÁNYOS 60 W- os IZZÓNAK!
Merész dolog kijelenteni, hogy egy ilyen megoldás épületenergetikai optimalizálás helyett : logikátlan. A valóság ettől sokkal árnyaltabb. Csak két dolgot említettem a - egy festés árából kihozható - az egészségre káros tényező kiküszöbölhető! Azt elfogadom, hogy az a jó megoldás, ha az energetikai optimalizálás és a szellőztetés együtt valósul meg!
Egyébként ezek mögött a szellőztetési megoldások mögött egy nagyon egyszerű elv működik: lassú és folyamatos átszellőztetés! Ez a lényege!
Nem jár akkora hőveszteséggel amit a rezsiben nagyságrendileg meg lehet érezni!
Persze erre is léteznek már hővisszanyerős megoldások ami akár geotermikus rendszerekkel kombinálva hűtésre és fűtésre is használhatók. de az már egy nagyobb léptékű beruházás ahol a megtérülést is mérlegelni kell. Nem mintha az egyszerűbb megoldásoknál nem kellene, de mint említettem nem mindegy milyen gyakran kell egy lakást a penész miatt újrafesteni - az egészségünk pedig mindennél drágább!
Az a véleményem, hogy érdemes szakemberhez fordulni - nem javaslom az egyszerű WC elszívókkal kísérletezni - ezek nem alkalmasak erre a célra. A fentieket saját tapasztalatból és a kollégától elsajátított ismeretek alapján írtam!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.