Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#34) Biaggio


Biaggio
őstag

Az állam most próbál egyfajta teljesítményértékelést bevezetni, ha jól emlékszem, utókövetéses vizsgálatnak :F hívják. A lényege az, hogy megnézik, aki az adott főiskolán, egyetemen diplomázott, pár év múlva mire viszi. Kis lépés, de a szándék alapvetően jó szerintem.

A bachelor/master képzéssel együtt rengeteg változás jön, ezekkel én is nemrég szembesültem pl. kötelező szakmai gyakorlat (zárójelben jegyzem meg, nem tudom, hol van ma ennyi szakmai gyakorlatra kapacitás, melyik cégeknél). A lényeg, hogy már bachelor szinten "szakembereket" is képeznek, tehát sokan az általános tárgyak helyett már a 3 év során szaktárgyakat csinálnak. Nem tudom, ez mennyi javulást jelent majd, de elméletileg javítja az átjárhatóságot és a versenyképességet.

Végül, de nem utolsósorban: sok fiatal megy a felsőoktatásba, kevés a szakképzés (érettségi után). Sokan nem akarnak fizikai munkákat végezni (tisztelet a kivételnek), nagy a különbség a középfokon és felsőfokon végzettek bérezése között. A megoldást nem én fogom kitalálni, de tény, hogy nem kéne ekkora bérkülönbség, illetve vonzóvá kell tenni a szakképzéseket, hasznossá kell formálni a képzés anyagát.

Inkább úgy látom, egyfajta strukturális munkanélküliség van, hiszen rengeteg álláshely betöltetlen az országban, csak a munkakeresők más képzettséggel, tapasztalattal rendelkeznek vagy az ország másik részében élnek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.