Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lgb


lgb
tag

Ez kb az, mint a sudo? :) Na jo, kicsit szofisztikaltabb, ahogy nezem a feature-oket.

(#2) sh4d0w válasza lgb (#1) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Sajna a sudo sem megoldás mindenre...

https://www.coreinfinity.tech

(#3) Kendek válasza lgb (#1) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem, a sudoval a root nevében cselekszünk, míg itt éppen arról van szó, hogy a rendszergazdák a saját nevükben cselekedhetnek, ami aztán naplózva van.

<-ƘƘ->

(#4) #40553216


#40553216
törölt tag

"amelyekhez ugyanazt a kiemelt hozzáférési jogosultságot biztosító azonosítót és rootjelszót egyszerre több informatikai szakember is használja"

vs

sudo

az idézett részben ugyan azon jelszó használatáról van szó, a sudo meg 1 júzer=1 jelszó, de azonos jogosultságokkal dolgoznak, de a saját nevükben. miért kellett egy cégnél ugyan az 1 db "root" jelszót használni? van olyan, amit - az Ubuntu-módra használt - sudoval nem lehet megcsinálni? Ubuntun eddig nem volt.

vagy én értettem félre valamit?

a jogosultságokon kívül ennek a cuccnak a többi része más kérdés.

[ Szerkesztve ]

(#5) Kendek válasza #40553216 (#4) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Sudoval nem a saját nevedben cselekszel. Tesztelheted nyugodtan, például Ubuntunál csak annyit kell beírnod a terminálba, hogy
sudo nautilus
és máris elindul a Nautilus, csak éppen a root könyvtárát mutatva. Ha bármilyen progit indítasz sudoval, az a root könyvtárában dolgozik, az Ő beállításait használja.
Az más kérdés, hogy így több jelszóval is lehet dolgozni, viszont honnan tudják, hogy ki és mit csinált.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#6) #40553216 válasza Kendek (#5) üzenetére


#40553216
törölt tag

értem, ok.
persze, láttam már root nautilust és root shellt :), de azt gondoltam még az előbb, hogy tán azt naplózza a rendszer, mikor ki lépett be és alkotott root jogokkal. ezek szerint nem. asszem, nem a spanyolviaszt akartam feltalálni. :B

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.