Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) buherton


buherton
őstag

Annyira talán nem meglepő, mert a SSD-ben nincs mozgó alkatrész.

Részletesebb adatokat nem közöltek? A gyártóra és a típusra is kíváncsi lennék. Épp most szeretnék tárhelyet bővíteni otthon.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#2) #82860288


#82860288
törölt tag

Fura, mintha anno nem tudták volna mire számítsanak SSD fronton.
4-5 éve is még azt mondták, hogy nem fognak sokáig tartani és hamar elhasználódnak.
Nekem azóta is vannak a gépben és majdnem napi szinten van írás rajtuk és semmi bajuk.

(#3) Energie X


Energie X
őstag

Ez vajon vonatkozik a külső HDD-kre is amiket kifejezetten biztonsági mentésre használ az ember?

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#4) gondoni válasza Energie X (#3) üzenetére


gondoni
csendes tag

Nekem is ez jutott az eszembe. Gondolom, hogy üzem közbeni meghibásodásokat elemeztek. A polcon/fiókban tárolt adatok számára a mágneses adarögzítés talán még mindig tartósabb.

(#5) Liquido


Liquido
csendes tag

Arról nem beszélve hogy itt nagy eséllyel nem consumer SSD-kről van szó.

Számítógép? Azt eszik vagy isszák?

(#6) #30604800


#30604800
törölt tag

SSD, nem kérdés. Nincs mozgó alkatrész: forgó tányérok a motorjukkal, fejek amik repülnek ezek fölött, fejpozícionálás, fejparkolás, héliumszivárgás, stb.

Ha óriási mennyiségű, ipari jellegű tárhely kell raiddel meg redundaciával, akkor jöhetnek a hatalmas merevlemezek.
Zörög-csattog-kerreg, de 20Tb per 3.5 hely :)

(#7) #82860288 válasza Energie X (#3) üzenetére


#82860288
törölt tag

Mivel felhőszolgáltató csinálta a tesztet gondolom ez olyan eszközökre vonatkozik, amik napi szinten használatban voltak sok-sok írással.
Ha nem használod folyamatosan akkor sztem hosszabb ez az élettartam, de ez csak feltételezés.
A sok írás és mozgás (is) okozza a meghibásodást, kevesebb használattal ez később jelentkezhet.

(#8) #30604800 válasza gondoni (#4) üzenetére


#30604800
törölt tag

Pontosan!
Ha egy SSD-t a polcon tartanak, és 3-6 havonta bedugnak adatmentésre, ott LEHET gond. Nem biztos, hogy megtartja a cellákban a töltést.
Ilyen célra, hosszútávú mentésre csakis merevlemez.

[ Szerkesztve ]

(#9) Dragon3000 válasza buherton (#1) üzenetére


Dragon3000
veterán

A kép alatti forrás linken ott a válasz.

(#10) Dragon3000 válasza #30604800 (#8) üzenetére


Dragon3000
veterán

Két ssd-m is volt, ami 1 évig nem volt használva és utána is olvasható volt róla minden adat.

(#11) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Az érem egyik oldala, hogy milyen eséllyel lesz gond az adott típusó háttértárral.
A másik oldal viszont, hogy gond esetén milyen eséllyel lehet visszanyerni az adatokat?
A teljes képhez ezzel is foglalkozni kellene.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#12) #72042496


#72042496
törölt tag

Onnantól, hogy otthon a lassan 8 éves SSD is gond nélkül megy, nekem (gyengébbek kedvéért kiemeltem) teljesen irreleváns, hogy a HDD vajon megbízhatóbb-e. Házi szerverben sem tartanék az SSD-től (abba azért komolyabb példányokat vennék), bár az HDD-vel is szépen elketyeg.

[ Szerkesztve ]

(#13) L3zl13 válasza #72042496 (#12) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Igen, mert nincs is megbízhatóbb dolog, mint a saját magunktól származó, egyetlen adatra támaszkodó statisztika. :U

Aki hülye, haljon meg!

(#14) ricsip válasza Dragon3000 (#10) üzenetére


ricsip
addikt

Ha már témánál vagyunk:

azt tudott, hogy az ilyen flash-alapú tárolók adatmegörzéséhez pontosan minek kell történnie? Elég ha csak tápot kap, és "be van kapcsolva"? Vagy konkrétan a háttérben futó titkos garbage collection-nek is le kellene futnia rendszeresen, konktétan minden hasznos adatot tartalmazó cellát mozgatnia kell aktívan a benne tárolt adat megőrzéséhez?

Másképpen kérdezve: ha van egy 32-64 gigás SD kártyám, 6 havonta bepattintom az SD kártya olvasóba egy 10 percre, de konkrétan nem írok/olvasok róla, az elég? Vagy read-only teszttel az egészen végig kellene menni? Vagy hagyni 6-8 órát, hogy a belső elektronikája megtegye ezt sajátmaga?

[ Szerkesztve ]

-

(#15) Gdi válasza Liquido (#5) üzenetére


Gdi
senior tag

De.
Backblaze rengeteg consumer szintű lemezt is használ. Van minden vegyesen.
SSD-k esetén a Cruical MX500-tól kezdve a Seagate Barracudan át megtalálható minden a DELL BOSS meghajtókig.

SSD2022: https://www.backblaze.com/blog/ssd-drive-stats-mid-2022-review/

[ Szerkesztve ]

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#16) #30604800 válasza ricsip (#14) üzenetére


#30604800
törölt tag

Pont most volt hír egy ultrabiztonságos pendrive-ról, azon egy kis láncon lógott egy apró elemke. :D
Valamennyi minimális áramot kapjon, több nem kell.
Áramellátás kérdése, nem belsős takarításé.

(#17) LGG555 válasza #30604800 (#16) üzenetére


LGG555
aktív tag

Az elemke nem a kódoláshoz kellett?

Konfig:MSI MEG B550 UNIFY-X, Ryzen5 5600x, G.Skill 16GB 4000Mhz, Radeon VII, Seasonic Snow Silent 550w..

(#18) Dragon3000 válasza ricsip (#14) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nem érdekel ennyire a téma, az említett két ssd 1 évig nem volt gépben, se külső házban.... (ki volt szedve gépből és félre volt rakva, majd 1 év után újra gépbe kerültek). A rajtuk lévő adatokat sérülés mentesen le lehetett menteni.

[ Szerkesztve ]

(#19) #30604800 válasza LGG555 (#17) üzenetére


#30604800
törölt tag

Azt hiszem, hogy "is".

(#20) L3zl13 válasza ricsip (#14) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Régebben azt olvastam, hogy a flash memóriák évekig megtartják az adatot áramellátás nélkül, de nem tudom ez hogyan változott a TLC/QLC technológiákkal. illetve más gyártási eljárás beli változásokkal.

Aki hülye, haljon meg!

(#21) CYBERIA válasza Dragon3000 (#18) üzenetére


CYBERIA
őstag

Egy év az nevetségesen rövid idő, különösen ha archiválásról van szó.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#22) joghurt válasza L3zl13 (#20) üzenetére


joghurt
addikt

Ööö... És utána mit csinálsz? Úgy értem, ha szeretnéd tovább is megőrizni. Bedugod egy gépbe, OK. De a változatlan cellák (hiszen épp ez lenne a cél) mitől kapnának mind újra töltést?

A tej élet, erő, egészség.

(#23) TeeBee73 válasza #72042496 (#12) üzenetére


TeeBee73
addikt

10 év kisker garanciával ezt vettem anno', a mai napi működik. (Igaz, nem egy sebességbajnok.)

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#24) ricsip válasza TeeBee73 (#23) üzenetére


ricsip
addikt

A bolt áll még, ahol vetted? :U

-

(#25) hardzsi2 válasza macilaci78 (#11) üzenetére


hardzsi2
aktív tag

Pont ezt szerettem volna én is megemlíteni.

Ha értékes adataink/emlékeink tárolásáról van szó, akkor az adatok egy "behalt" HDD-ről feltehetően nagyobb eséllyel állíthatók vissza -még ha esetenként csak horror áron is-, mint bekrepált SSD-ről, pendrive-ról vagy memóriakártyáról:

"A memóriakártyát (SD, MicroSD, XD stb.) leggyakrabban fényképezőgépben, videokamerában, mobiltelefonban használjuk. A FLASH alapú adattárolók csoportjába tartozik még a pendrive és az SSD is. Tapasztalataink alapján ezek az eszközök kevésbé megbízhatóak, mint egy HDD, és rövidebb az élettartamuk is, hiszen újraírási ciklusuk véges. Minden felhasználónak azt javasoljuk, hogy fényképeiket, szakdolgozatukat és egyéb értékes adataikat ne kizárólag egy FLASH típusú adathordozón tárolják, hanem minden esetben készítsenek biztonsági másolatot, például egy külső merevlemezre is." Forrás: https://adatmentes.kurt.hu/adatmentes-memoriakartyarol/

flood-resistant mirror driller (cuccok: Skylake NUC és Xbox One X)

(#26) #72042496 válasza hardzsi2 (#25) üzenetére


#72042496
törölt tag

Az értékes adatokat eleve miért tárolná valaki csak egy helyen? Nekem ez olyan, mint házhoz menni a pofonért.

[ Szerkesztve ]

(#27) macilaci78 válasza #72042496 (#26) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ha mindenképp a fikciókra akarsz támaszkodni, akkor legyen a példa a gyerek első lépései, amit még nem érkeztél lementeni a gép memóriakártyájáról (flash árhely).

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#28) Dragon3000 válasza CYBERIA (#21) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nézd meg mire válaszoltam, ott 3-6 hónapra írták, hogy már lehet gond. Amúgy nem archiválás volt csak nem volt szükség, akkor arra az ssd-re, majd amikor kellett, akkor lementettem róla mindent, mert már nem emlékeztem, hogy maradt e rajta fontos dolog.

(#29) #72042496 válasza macilaci78 (#27) üzenetére


#72042496
törölt tag

Tárolás alatt én azt értem, amikor már az állandó helyre került az adat. Fényképezőnél eleve nincs is talán alternatíva, hogy addig min legyen, talán csak dual kártya? Nem tudom, én telefont használok.

[ Szerkesztve ]

(#30) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Ezt látva a NAND gyártók tényleg elkezdik nyomni a PLC NAND chipeket. Én nem örülnék neki, a QLC-t is kerülöm.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#31) Lewzke


Lewzke
őstag

Ez nem ilyen egyszerű, hogy a hdd biztonságosabb. Egyetlen tárolón semmi esetben nem ajánlott fontos adatot tárolni. Pl. Egy sokáig futó SSD (nem elérve a TBW határait) megbízhatóbb hosszútávon, mivel nincs mozgó alkatrész, de ha egy külső táphiba miatt elfüstöl, akkor az igaz, hogy a hdd-ről nagyobb esélyel tudnak adatot menteni.

[ Szerkesztve ]

(#32) Dragon3000 válasza Lewzke (#31) üzenetére


Dragon3000
veterán

A TBW semmit sem jelent, legtöbb esetben a vezérlő szokott tönkre menni.

(#33) Lewzke válasza Dragon3000 (#32) üzenetére


Lewzke
őstag

De a vezérlő elfüstölése nagy eséllyel az élettartama elején jelentkezik és nem évek múlva, tehát egy ssd, ami 2 éve üzemel gond nélkül és nem feszegetik írás határait, az elég megbízhatónak könyvelhető, a hdd ezzel ellentétben mechanikai hibát sok ezer óra után kezd dobni. A statisztikai meghibásodása teljesen más a kettőnek. Az adatmentésben jobb a hdd, de meghibásodási esélye nagyobb.

[ Szerkesztve ]

(#34) joghurt válasza Lewzke (#33) üzenetére


joghurt
addikt

Otthoni használatnál (vs szerverfarm) lényeges különbség: ha elejted egyiket vagy másikat, melyiken élik túl nagyobb eséllyel az adatok? Ha véletlenül erős mágnes kerül a közelébe (gyerek játszódik stb.), melyik éli túl?

A tej élet, erő, egészség.

(#35) Dragon3000 válasza Lewzke (#33) üzenetére


Dragon3000
veterán

A TBW, csak egy szám, amivel a garancia van korlátozva, akár a többszörösét is kibirhatja az SSD, de az is lehet, hogy a felénél bedöglik.

(#36) hardzsi2 válasza #72042496 (#26) üzenetére


hardzsi2
aktív tag

Mert az emberek gyarlók (tudatlanok és/vagy lusták és/vagy nemtörődömök). Ha nem így lenne, már rég felkopott volna az összes adatmentő álla.
Van aki az első pofon (értékes adatai megsemmisülése) után óvatosabb lesz és megteszi a szükséges lépéseket, hogy újra ne fordulhasson elő, más még a saját kárából sem tanul.

flood-resistant mirror driller (cuccok: Skylake NUC és Xbox One X)

(#37) leroyclub


leroyclub
senior tag

Az SSD-rő eltűnik az adat ha nem kap áramot hosszab ideig? Mondjuk 10év? Ez nekem teljesen új infó.

(#38) PuMbA válasza hardzsi2 (#36) üzenetére


PuMbA
titán

Én megúsztam eddig. 20-nál valamivel több év a PC világban, floppy lemezes, DOS-os kezdettel, de biztonsági mentéssel sose foglalkoztam, adatok csak egy helyen vannak, az éppen használt HDD-n vagy SSD-n. Semmilyen adatom nem tűnt el a mai napig és adatmentőnél sem jártam vagy kellett fizetnem ilyenért :) Google Drive-on azért már elgondolkoztam mostanában, hogy oda mentek cucokat....

[ Szerkesztve ]

(#39) TeeBee73 válasza ricsip (#24) üzenetére


TeeBee73
addikt

:K

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#40) tibaimp válasza PuMbA (#38) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Alapvetően két ember típus létezik, akinek volt már adatvesztése és akinek még lesz!

Bocs, nem tudtam kihagyni! ;] :B

Komolyra fordítva a szót, pedig nem árt.
Csak egy példa: az a gond, hogy a gyerek nem lesz többé 4-6 éves, ha szállnak a képek/videók, akkor szállnak. Anyuméknak még ki is lettek nyomtatva az albumba, ez is egy formája az adatmentésnek képek esetében.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#41) VIC20


VIC20
őstag

,,Aki arra gondolt, hogy hosszabb távra inkább egy merevlemezre bízná adatait, nem jól választott..."

Így igaz: sokkal jobb két merevlemezre bízni, vagy többre.
(És még jobb elkerülni a nyelvhelyességi hibákat...)

[ Szerkesztve ]

(#42) tibaimp válasza VIC20 (#41) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ott a pont! :K

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#43) Gladiator124 válasza VIC20 (#41) üzenetére


Gladiator124
csendes tag

Nekem már veszett adat polcon tárolt merevlemezről és pendriveról is. A tapasztalatom, hogy minél nagyobb kapacitású tároló annál rövidebb ideig tárol álló helyzetben. A mágneses tér a lemezeken előbb-utóbb gyengül. Érdemes időnként (3-6hónap) beolvasni a HDD tartalmát. Ha gyenge szektort érzékel az elektronika újraírja majd az adatokat. Az SSD esetén mindig a legjobban szivárgó cella fogja eldönteni melyik adat hullik el először. Nem szabad elfelejteni az állandó háttérsugárzást sem ami cellát tehet tönkre, főleg bekapcsolt(előfeszített) állapotban. Ha a hiba a firmware területre esik (minkét tároló esetében) akkor ugrott az összes adat....

Minimális célunk a maximum....

(#44) icp1970 válasza #30604800 (#8) üzenetére


icp1970
senior tag

Nálam is van egy 256 gb külső ssd, kb 3 éve. amit talán ha egy évben kétszer használok. Minden tökéletesen olvasható róla.

(#45) thomasa


thomasa
senior tag

Írjon már olyan is akinek ssd-ről szállt el mentése. (Ha létezik) Köszi.

(#46) Lewzke


Lewzke
őstag

Amúgy az SSD-nél csak akkor vonatkozik az 1 év fiókban adatmegőrzés, amikor elérte a kiszabott TBW-t, egyébként több ideig őrzi az adatot tápellátás nélkül. A szerver SSD-knél nem így specifikálják, ott 3 hónap az elvárt tudtommal. Átlagemberek alig érik el ezeket a több száz TBW értékeket, pl. nekem 17TB volt a legtöbb (256GB) , de egy nagyobb kapacitásúnál is jó ha elérem az 50-et mondjuk a TBW nem mond eleget, mert az is számít mennyire volt tele az SSD az élettartama alatt, ezért van az, hogy a szerver SSD-ket előre firmwaresen OP-zák (szabad terület) , hogy a specifikált élettartam meglegyen. Write intensive modelleknél ez 30-40, mixednél 10-20, olcsó megoldásoknál 5-10 (mind szerver SSD-re értem) de mezei SSD-k nem tartalmaznak gyári OP-t

[ Szerkesztve ]

(#47) King Unique válasza thomasa (#45) üzenetére


King Unique
titán

Miért ne létezne? Tessék, itt egy példa, + egy másik tönkrement SSD-re, + egy friss eset.
Aztán ugye SSD-knél akár egy sima fájltörlés után már nem lehet az adatokat visszaállítani, lementeni (példa), ellenben HDD-knél illetve CMR HDD-knél még igen. Valamint adott esetben a profi adatmentés is macerásabb (pl. vezérlőhiba, belső titkosítás miatt) és akár drágább is lehet SSD-ről (példa).
Szóval nyilván használhatók még archiválásra, adattárolásra a HDD-k is, sőt.

(#48) ricsip válasza Gladiator124 (#43) üzenetére


ricsip
addikt

Csak sztori kedvéért: a cirka 1997-98 körüli quantum 8gigás (nem tera!) vinyómat 2007 tavasszal használtam utóljára (windows server 2003 volt rajta). Tavaly (2021 tavasz) szedtem elő valamiért, és tökéletes állapotban volt rajta minden adat (teljes felületellenőrzés lefutott rajta többször is hiba nélkül).
Bónusz retró feeling volt a jól ismert quantum-os sugarhajtasú vadaszgép hangot hallani megint (ráadásul ez még 5400-es volt nem is 7200-es), és rádöbbenni mennyire halk lett a motorja a mai vinyóknak.

-

(#49) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Oké, akkor majd ha nem lesz sokszoros ára egy ssdnek akkor váltok :D

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#50) hgergo365


hgergo365
kezdő

Tartott előadást Kürt embere a cégnél az adatmetésekkel kapcsolatban és jelezte hogy HDD ről átlag 80% a sikeres mentés aránya :K hosszú évek alatt ami a nagy 10-16 tb hdd-nél egyre csökken.Míg az ssd nél a 15% sikeres mentési arány :Y ami meg szintén egyre csökken, sőt azt is jelezte hogy a ssd-s mentések aránya drasztikusan rosszabbodása várható.
Vagyis nem az a kérdés hogy melyik megbízhatóbb, hanem van-e mentésed! :K
Egyre fontosabb a backup/mentés szerepe szerintem is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.