Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) gabor7th


gabor7th
addikt

Én is Linux Mint-et használok és teljesen jó rendszer... Jó oké, videójátékhoz azért még mindig kell Windows, de ugye a Proton projekt majd ezt is megoldja. Már jópár esetben meg is oldotta.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#2) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

arról is lehetne írni, hogy nemsokára kerek harminc éves lesz a kernel.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3) gabor7th


gabor7th
addikt

Ja és mire számíts...

Pár perc a telepítés, leveszi magától a illesztőprogramokat... Szuperkönnyű, egy próbát megér... nem fogsz szenvedni miatta.

Nem kell szenvedni a sok hiábás frissítéstől mint a Microsoft esetében.
Attól se kell félned, hogy csak azért, hogy úgy tűnjön fejlesztenek valamit, átrendezik, átdesingolják a rendszert; nincs kötelező erőszakos frissítés.
Nincsenek benne a Windows 10-nél meglevő minden lépésedet feljegyző programocskák...
A káros programok 90% le se tud futni rajta.

Nagy-nagy előnyök.

[ Szerkesztve ]

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#4) E.Kaufmann válasza gabor7th (#3) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

- Nem kell szenvedni a sok hiábás frissítéstől mint a Microsoft esetében.
Több mint negyven gép van a látókörömben, nem szenvednek, én még insiderrel is kétszer szívtam csak elmúlt 5-6 évben
- Attól se kell félned, hogy csak azért, hogy úgy tűnjön fejlesztenek valamit, átrendezik, átdesingolják a rendszert; nincs kötelező erőszakos frissítés.
Azért időközönként ajánlott egy Linuxot is frissítgetni, ott is keresik még a szent grált, mi a jobb a "rolling" vagy a "fixed release", visszasírnak régi DE-ket, amit magukra hagytak aztán újra feltaláltak, valamint volt/van elég sok konfliktus a közösségen belül, hogy merre az arra, khmm Pöttering
- Nincsenek benne a Windows 10-nél meglevő minden lépésedet feljegyző programocskák...
A Windows-ban is azért sokminden korlátozható, és pl egy Android se jobb ilyen szempontból
- A káros programok 90% le se tud futni rajta.
Ahogy WINE nélkül a Windows-os programok sem :DDD , tudom, főleg az ingyenesek közt szinte már mind elérhető a nagyobb platformokra (Linux (deb és rpm)/Win/MacOS), LibreOffice van nekem is otthon.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#5) joey04 válasza gabor7th (#3) üzenetére


joey04
titán

:DDD

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#6) hunluki válasza gabor7th (#1) üzenetére


hunluki
senior tag

Én most váltottam ubuntura 100%-ban. Eddig mindig minteztem, de kíváncsi voltam mit tud a "mainstream", aztán megragadtam, üdítő érzés a gnome 3 a megszokott "klasszikus" élményhez képest. Hatalmas meglepetés, minden szép és smooth, a W10 alatt egyre lustább rendszeremet kb mintha kicserélték volna.

Játékok steamen keresztül hibátlanul futnak, teljesítmény kb ugyanaz +-5 fps a difi.
Amiket eddig kipróbáltam és hibátlanul futnak:
7 days to die, age of empires 2, borderlands 2, burnout paradise ultimate box, cities skylines, satisfactory, civ VI, imperium galactica 2, surviving mars, tropico 5, witcher 3, x-com enemy unknown.

Igazából ezeket toltam világ életemben PC-n, többi játékom PS4 vagy switch.

Programokból minden szükséges rendelkezésre áll, Cisco VPN van, remmina hibátlanul tud RDP-t windowsra, spotify van, teams van, blujeans van, discord van, edge/chrome/ffox van, davinci resolve van.

Amúgy a váltás inspirációja egy érdekes sztori, meghalt az alaplapom és kicseréltem a rendszer alatt egy hasonló típusra (azonos chipset). A csere után alapból a win betöltése után 10 giga ram volt használt a 16-ból ami nem feltétlen baj ha precache, ellenben amikor elkezdtem használni akkor nem igazán akarta felszabadítani és pillanatok alatt teletömte a ramot, swappelt mint a gép és ez érződött a tempón is. Újrahúztam nulláról, a jelenség ugyanaz, gyártó honlapjáról legfrissebb driverekkel és winupdate gyáriakkal is. Ekkor jött képbe tesztelésképp az ubuntu, kíváncsiság meg hogy az alaplapon rossz-e az egyik memóriaslot vagy franc se tudja, basic troubleshootingnak elment. Linux alatt nem jött elő a jelenség, pedig direkt megküldtem chrome tabokkal, resolve-ot ráeresztettem néhány 4k-s felvételre, játékokat megpörgettem rajta de minden hibátlanul futott.

Jelenleg úgy állunk hogy dual bootba még van egy backup ramzabálós w10-em forzázni és gearsezni, ha épp boxos haver úgy gondolja hogy egyedül unalmas akkor félévente egy rebootot megér.

Ettől függetlenül hajrá mint, családban 10 PC-ből 9-en mint fut és mindenki nagyon szereti nagymama/papa kombótól kezdve tanulós gépes unokaöcsikig akik nem mellesleg szintén steamen játszanak tanulás helyett ;)

Brutális hogy mennyivel élhetőbb lett a linux desktop már csak az elmúlt 1-2 évhez képest is, őrületes tempóval fejlődik a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#7) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kernel 5.4.0-80 Még mindig? :F

Miért maradnak le ennyire a kernellel? Főleg AMD (vga driver) téren sok fontos újdonság van a frissebb kernelekben. Az eredeti 5.4 még 2019 november végén jött ki...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#8) Pano válasza hunluki (#6) üzenetére


Pano
addikt

Leszámítva, hogy a böngészők a mai napig nem tudják normálisan a hardveres gyorsítást és gusztustalan dolgokba lehet belefutni.

(#9) growler válasza CPT.Pirk (#7) üzenetére


growler
őstag

A Frissítéskezelőből telepíthető az 5.11-es is - ha igény van rá. [link] (20.2)

(#10) CPT.Pirk válasza growler (#9) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, meg is lepődtem. 20.1 alatt egy jó ideig csak ukuu / mainline tudott felrakni friss kernelt.

Ahogy néztem valami libc kavarás van Ubuntu oldalon, az meg kihat áttételesen a kernelekre is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#11) hunluki válasza Pano (#8) üzenetére


hunluki
senior tag

Asztali gép, 4k-t csont nélkül elviszi, még a venti se ugrik meg benne. Laptopnál ez fájó pont lehet, engem speciel pont nem érdekel.

Ettől függetlenül igen, hiányosság, viszont szerencsére engem nem zavar/érint.

(#12) Sweet Lou 6 válasza Pano (#8) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

VAAPI hardveres gyorsítást Firefox tudja alapból, Chromium alapúaknál kell a launchert módosítani, de oda is megérkezett (legalábbis X alá).

sweetlou6.wordpress.com

(#13) Pano válasza Sweet Lou 6 (#12) üzenetére


Pano
addikt

Igen, de a teljesítménye a böngészőknek messze elmarad a windows alatt tapasztalhatókhoz képest. A hardveres gyorsítás is jóval rosszabb.
Amíg ilyen általános oldalakat böngészgetsz semmi gond (csak semmi extra ám), de ha már valami komplexebb, vagy esetleg php alapú intraweb "szoftvert" akarsz böngészőből futtatni. Na, akkor jön ám a hajtépés.

Nem beszélek a linux ellen, ne értsetek félre. Magam is használom, de sokszor az ideg kerülget ha komolyabban kell böngésznem vagy dolgoznom alatta. Engem meg speciel nem érdekel, hogy ez nem konkrétan a linux hibája. Attól még jó nem lesz ezen része. :)

[ Szerkesztve ]

(#14) Sweet Lou 6 válasza Pano (#13) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Újabb hardveren lehet ez a helyzet, de nekem egy régebbi notebook (thinkpad l440 - core i5 4300) windows alatt sokkal többször pörög fel, jóval jobban dolgoztatja a procit böngészés alatt.
Desktopon én is win10-en vagyok még főleg, de ott meg amd apu van, linuxon a 4k playback még kevesebb cpu-t használ rövid teszt alapján.

sweetlou6.wordpress.com

(#15) hunluki válasza Pano (#13) üzenetére


hunluki
senior tag

Nem tudom pontosan mit értesz intraweb alapú sw alatt (gondolom tákolt belsős toolokról lehet szó), melóra is használom a gépet, jira és confluence gyönyörűen vajsimán fut tűzrókán, legalábbis win-es verzióhoz képest én egyáltalán nem érzek különbséget. Ugyanígy böngészőből teams/bluejeans/discord is simán fut, de ezekre van natív app, innentől kezdve a böngésző csak fallback option, de ott is tök szépen működik az összes.

Amúgy én meg nem akarok a win ellen beszélni, nem is feltétlen szorult volna a háttérbe ha nincs ez a sok gigát evős incidens ami simán lehet hogy egy bugos update amit idővel javít az MS.

Egyszerűen annyi hogy amire nekem szükségem van azt elérem itt is, win-en meg vagy javítják ezt a bugos memória dolgot vagy nem. Kb 3 hete sikerült ezt a manővert megugrani, azóta nem volt ablakos koma butulva. Ahogy írtam, majd ha kolléga/haver ír hogy forzázni vagy gearsezni kéne akkor majd visszatérünk rá. Illetve előtte fél órával mert szerintem 4-5 hónap után bekapcsolt win kapásból fejbe fog csapni egy marék update-el, illetve a win store is tuti szed le friss forzát meg mindenféle apróságot.

[ Szerkesztve ]

(#16) cami][us válasza hunluki (#6) üzenetére


cami][us
senior tag

Nem rossz felhozatal, bár a steam-et nagyjából semmire nem használom, mert a gog modellje szerintem korrektebb. A Steam Deck azért várós.

(#17) hunluki válasza cami][us (#16) üzenetére


hunluki
senior tag

Gogon is lehet szűrni linuxos játékokra amúgy, annyi hogy ott letöltesz egy .sh file-t és azt futtatod, kb ugyanaz mint win alatt egy exe, felhozza a gogos installert.

Nálam a steam azért befutó mert egyrészt azon van rengeteg játékom, másrészt ugye ott segít be a proton ami leegyszerűsítve egy valve által reszelt wine itt-ott megturbózva. Meg ugye steamnél pont emiatt nem is kell hogy legyen natív linuxos verzió a játékból. Lenti listából pl witcher 3 és satisfactory is ilyen, papíron win only, gyakorlatilag steamen letöltöm, rányomok a play-re és megy. Engem az lepett meg hogy tényleg mérési hibán belül van a win-linuxos framerate, sokkal rosszabbra emlékeztem 1-2 évvel ezelőttről.

(#18) quailstorm válasza gabor7th (#3) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nemrég frissítettem Linux Mint 20.1-ről 20.2-re.
Azonnal RIP lett az X2Go, mert mint kiderült a drágalátos frissített XFCE-ben rossz a kompozitálás...

Szóval ez azért nem igaz, hogy nem lesz baj sose.

(#19) E.Kaufmann válasza quailstorm (#18) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ugyeugye :)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#20) hallador válasza E.Kaufmann (#4) üzenetére


hallador
addikt

Több mint negyven gép van a látókörömben, nem szenvednek, én még insiderrel is kétszer szívtam csak elmúlt 5-6 évben

Mondjuk az, hogy nagyobb frissítés Windows-on egy óra is lehet Minten az upgrade is 10 perc. Valamint nálam még nem állt meg Mint alatt gép mert frissítettem, Windows alatt meg igen.

Azért időközönként ajánlott egy Linuxot is frissítgetni, ott is keresik még a szent grált, mi a jobb a "rolling" vagy a "fixed release", visszasírnak régi DE-ket, amit magukra hagytak aztán újra feltaláltak, valamint volt/van elég sok konfliktus a közösségen belül, hogy merre az arra, khmm Pöttering

Én mindennap frissítem a Mintjeimet, azaz amint megjön akkor megy fel a frissítés, kb ez 2 - 3 perc ha nagyobb, ha kisebb 1 - 2 perc naponta. Windows-nál ez nem 2 perc, arról nem beszélve, hogy Windows alatt síkít a gép, Linux alatt meg még kernel cserekor is csendben van.Még szerencse, hogy van DE választék, mert Windows alatt egy van.

A Windows-ban is azért sokminden korlátozható, és pl egy Android se jobb ilyen szempontból

Igen ez a legjobb Microsoftos duma mindent tudunk, csak ameddig eljutunk oda, hogy ez is meglegyen kitéped a hajad szálanként, de tudjuk...

Azért maradjunk annyiban, hogy ma már a Microsoft Windows sokkal kényelmetlenebb tud lenni, mint egy Mint. Pláne egy olyan usernek, akik nem játszik. Akkora fejlődésen mentek át a Linux desktopok az elmúlt pár év alatt, hogy én soha nem térnék vissza rá. A Windows néha kell a munkámhoz, de annyi elég is.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#21) hallador válasza Pano (#8) üzenetére


hallador
addikt

Nem tudom, én annyit szoktam észrevenni, hogy a Windows-os gép sikít a böngésző, meg a vírusirtó miatt, a Linuxos meg már csak akkor ha tényleg meg van hajtva. Nekem nem hiányzik.
Hiába nem támogatja a hardveres gyorsítást, akkor is kényelmesebb.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#22) E.Kaufmann válasza hallador (#20) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

DE választék ;] , sok júzernek az is kernel panic, ha elmozdul egy ikon a megszokott helyről és a viharosan változó Windows felületet is sértésnek veszik. Nem kell megzavarni mindenféle DE-vel. Nekem meg kifejezetten bejöttek a gépházban az egyszerűsített ikonok, kár, hogy a Win11-ben elk.rták, jó irány lett volna a vektorgrafikus ábra.
Frissítés: egyre rövidebbek, ezen sokat fejlesztett a Microsoft, legutóbb az őszi-tavaszi frissítés elöző verzióról nem volt 5 perc újraindítással.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#23) Viktor77 válasza gabor7th (#3) üzenetére


Viktor77
titán

Ez valami kényszer, hogy egy másik program(OS)-hoz hasonlítod, hogy jobb színben tűnjön fel?
Magától nem elég jó, csak a Winhez képest jobb (számodra) ?

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#24) hunluki válasza hallador (#20) üzenetére


hunluki
senior tag

Azért maradjunk annyiban, hogy ma már a Microsoft Windows sokkal kényelmetlenebb tud lenni, mint egy Mint. Pláne egy olyan usernek, akik nem játszik.

Anyósom full satu a gépekhez, minttel boldogan elvan. Nekem ő a mérce, ha ő tudja kezelni akkor mindenki. Igazából kell neki egy böngésző hogy tudjon jútúbozni, pörögjön a fészbuk meg legyen valami excel/word basic valami amit ilyen nagymamakorú anyósként be lehet lőni mennyire lehet advanced.

Wint 2-3 havonta mentem hozzá kalapálni ami esetek 99%-ában újrahúzás volt mert az volt a legegyszerűbb megoldás.

(#25) Pano válasza hallador (#21) üzenetére


Pano
addikt

Azt elismerem, hogy ha notid van a venti arányaiban többet megy Windows alatt, mint linux alatt (ha a linuxon minden be van állítva energiakezelési szempontból). De ugye a Windows több hardveres gyorsítást használ. Ha linuxon is ilyen arányban menne a kihasználás ott is többet menne.
Itt az én szempontomból -amiért megemlítettem ezt a részét-, nem a kényelem miatt emeltem kifogást. Ugyanis a rendes hardveres gyorsítás hiánya gyakran okozhat ingadozó vagy gyengébb teljesítményt a böngészők esetében. Gyakori manapság ugye, hogy átmenet animációkat és egyéb UX növelő dolgokat raknak be egy honlap működésébe, ami szoftveres -vagy ilyen részleges hardveres gyorsítás melletti- renderelésnél gyakran egy akadozó, darabos animáció lesz, ami az én szememnek gusztustalan és irritáló. De megemlíthető ugyan így az igazi finomgörgetés hiánya vagy az, hogy vannak bizonyos videók/videómegosztó portálok, ahol szintén szemöldök felhúzásos jelenségekbe botlik bele az ember.
Én a fórumokat böngészve, párbeszédeket kezdeményezve erről a témáról arra jutottam, hogy egyszerűen akik régóta használnak linuxot (vagy arányaiban sokkal többször azt és Windowst inkább VM alatt látnak mellette. Illetve főként XP-ről vagy Win 7-ről szoktak át) annyira megszokták ezeket a dolgokat, hogy nem igazán tűnik fel nekik. Így lényegében ők ragaszkodnak ahhoz, hogy amiket mondok az nem így van, vagy nem teljesen így. Ami az ő szemszögükből lényegében igaz is, mivel annyira beleszoktak, hogy már nem veszik észre, illetve természetes számukra, hogy az úgy van jól. Ezzel nincs is baj, csak emiatt elbeszélünk egymás mellett az emberekkel, sajnos.

Linuxok esetében sajnos a DE-k között is óriási eltérések vannak teljesítmény függvényében, még egy high end pc esetén is. Linuxnak a könnyebb vagy közepes DE-k állnak a legjobban (xfce, mate, csak hogy az ismertebbeket említsem). A túlspilázott, "túlanimált", modernebb DE-k, amik próbálják szebbé varázsolni a munkakörnyezetet egyszerűen nincsenek rendesen megcsinálva (KDE, Gnome, Cinnamon) pl egy Windowshoz vagy Uram bocsá' MacOS-hez képest. Ami a vicces, hogy ez még a böngészők teljesítményére is kihatással tud lenni, főleg az eltérő ablakkezelők (ezért járna vesszővel seggre csapkodás a böngésző fejlesztőknek).

[ Szerkesztve ]

(#26) E.Kaufmann válasza hunluki (#24) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mondjuk ezért nem jó otthoni Windows-on sem, ha a júzer admin jogosultságú. Amúgy cégeknél hogyhogy nem kell havonta Windowst újrahúzni? :F

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#27) hunluki válasza E.Kaufmann (#26) üzenetére


hunluki
senior tag

Cégeknél rendesen be van lőve a policy, van wsus ami megfogja a szarul sikerült updateket mert van annyi esze a lokál IT-nak hogy első körben csak egy tesztcsoportnak ki őket és ha ők visszajeleznek hogy minden okés/nem panaszkodnak akkor megy ki 99%-ban azonos konfigokra. Jó esetben :)

Az a baj hogy winben default admin user vagy, az uac meg a klasszikus "kiírt valamit a gép? Mit? Nem tudom, már leokéztam" kombóval simán rávehető mindenre. És mezei hóm júzer márpedig simán megnyitja a p*na.exe-t, sőt még ha a defender szól de a júzer elég kitartó akkor is lehet finomságokat benyalni.

[ Szerkesztve ]

(#28) E.Kaufmann válasza hunluki (#27) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Költői kérdés volt :)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#29) hallador válasza E.Kaufmann (#22) üzenetére


hallador
addikt

Igen ne is mond, a frissítés csak 5 perc, ameddig megtalálja :D Ha sikerül mert ha nem, akkor ez lehet a többszöröse is. Tudod mi az öt perc a Microsoft beépített vírusirtójának a frissítése, pont ma ment fel az egyik ilyen havi csoda. majdnem 40 perc volt. Ez az öt perc ilyen Microsoftos 5 perc, ami mindenhol máshol órákban mérhető.

#26 E.Kaufmann

Nem kell, de ugye a Windows mikor rendesen frissítem, és minden friss rajta 3 év után 20 GB helyett 40 GB lesz, akkora mint egy lótetű, és elkezd lassulni, ha fejreállok akkor is. Én ezért szoktam fél évente a céges VM-emet telepíteni, mert akármit csinálok már fél év múlva is 30 GB minimum.
A másik, hogy bizony a Windows meg rá a sok sz@r pénzbe kerül. Ameddig egy Mint ingyen van. Hát van aki ki akar csengetni 40 - 50000 Ft-ot Windows-ra Office-ra vírusirtóra meg a t0k0m tudja mire, de cserébe még a gép is sikít. Ez aztán mindenkinek tiszta üzlet.
Nekem nem, maradok a MIntnél.

Jött a WIN11 na itt megduplázódott a Diskterület az MS szerint. Hát ehhez még gyorsabb gép fog kelleni még több memóriával.

#25 Pano

Amiket leírták én teljes mértékben egyet tudok érteni.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#30) quailstorm válasza hallador (#29) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ha az MSRT-re (Malicious Software Removal Tool) gondolsz, akkor az kicsit más.
Az egy offline vírusirtó+adatbázis ami végigscanneli a fájlrendszert.
Én registryben kikapcsoltam hogy havonta végigmenjen.

(#31) hallador válasza quailstorm (#30) üzenetére


hallador
addikt

Arra gondoltam, köszönöm, hogy leírtad, nem jutott eszembe a neve.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#32) tonyrulez válasza hunluki (#11) üzenetére


tonyrulez
őstag

Személyes tapasztalat hogy Firefox-on Win10-en Youtube 4K probléma nélkül megy, Manjaro-n pedig frame droppol. Amikor Manjaro fórumon rákérdeztem, azt válaszolták hogy FF csak VAAPI-t támogat, VDPAU-t nem, ezért több erőforrás kell neki. Én pedig a gépemmel pont azon a határon vagyok, hogy ez a +erőforrás élvezhetetlen Youtube 4K playback-et okoz. Csak azért pedig nem fogok gépet fejleszteni, hogy linuxon tudjak youtubeozni. Így a Manjaro maradt backup rendszernek, és használom tovább a Win-t. Pedig szívesen áttérnék.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#33) CPT.Pirk válasza tonyrulez (#32) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a zárt nVidia driver csak VDPAU-t támogat. Ha az egyébként szerényebb képességű nouveau-t használnád a kártyádhoz, ott lenne VAAPI támogatás is.

Manapság az nVidia a rosszabb választás Linux alá, pedig régen pont fordítva volt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#34) hunluki válasza tonyrulez (#32) üzenetére


hunluki
senior tag

Röviden: Szívás.
Hosszabban: Én most megnéztem és egy sima 6100T procis gép VGA nélkül yt alatt igencsak pörgeti a kis HD 530-at. Asztali gépen is ránéztem ahol dedikált NV VGA van, ott se viszi túlzásba a proci a 4k lejátszást, igaz az egy 4690k 4,5-re húzva, 4k alatt mind a 4 mag olyan 15-20% között mocorog htop szerint. Nvidia programjában is látni aktivitást videónézés alatt.

Ettől függetlenül simán lehet hogy nálad valami nem stimmel, vagy ahogy #33-ban írták nouveau-val működhet, de akkor meg máshol bukod el a VGA teljesítményt.

(#35) tonyrulez válasza hunluki (#34) üzenetére


tonyrulez
őstag

Én erről csináltam mérést: [link]
VAAPI volt használva. Windows-on 40% CPU, 29% GPU, Linuxon 60% CPU, 11% GPU. Emellett a frame-ek 4%-a droppolva (míg Windows 0).

4 8 15 16 23 42

(#36) Necroman_Mk2 válasza tonyrulez (#32) üzenetére


Necroman_Mk2
őstag

Vagy leveszed a vidólejátszást 1080p-re. Nem tudom, mint nézed, de egy laptop monitoron nem kéne akadály legyen.

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

(#37) tonyrulez válasza Necroman_Mk2 (#36) üzenetére


tonyrulez
őstag

PC-n nézem, 1080p monitoron, de ettől függetlenül jobb a képminőség, mert a YT magasabb bitrátát engedélyez nagyobb felbontásnál, így 1080p kijelzőn a 4k playback sokkal jobb képet ad mint az 1080p.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#38) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Ha valaki a Mesa 20 miatt nem akarja felrakni az új Mint-et, annak jó hír a 20.1 frissítéséből:

ubyegon@Mint-C-20:~$ glxinfo | grep Mesa
client glx vendor string: Mesa Project and SGI
    Device: Mesa DRI Intel(R) HD Graphics 4000 (IVB GT2) (0x166)
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) HD Graphics 4000 (IVB GT2)
OpenGL core profile version string: 4.2 (Core Profile) Mesa 21.0.3
OpenGL version string: 3.0 Mesa 21.0.3
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 21.0.3

(észrevétel: minden középső letöltő link hibás szerintem)
World EvoWise CDN

[ Szerkesztve ]

(#39) hunluki


hunluki
senior tag

Anyós gépét befrissítettem. Semmi változást nem vettem észre és ő sem. És ez így jó ;)

(#40) CPT.Pirk válasza hunluki (#39) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az anyóst is frissíteni kell néha... ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41) bambano válasza CPT.Pirk (#40) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

elkerülni.
nagy ívben :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#42) Pano válasza CPT.Pirk (#40) üzenetére


Pano
addikt

Ott azért befigyel a kernel panic.

(#43) hunluki válasza CPT.Pirk (#40) üzenetére


hunluki
senior tag

Ha tud hozzá valaki új firmware-t szóljon. Sajnos elég régi a hw, szerintem már nem támogatott :D

(#44) CPT.Pirk válasza hunluki (#43) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem a google havonta küldi emailben, hogy ****, itt a havi frissítése! :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45) KAMI911 válasza ubyegon2 (#38) üzenetére


KAMI911
aktív tag

Igen az a gond, hogy közben az a mirror teljesen megszűnt. Én meg írhattam át a linkeket...

(#46) ubyegon2 válasza KAMI911 (#45) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát igen, ezért is jó, ha valaki látóasszony. ;]

Ettől függetlenül én örülök, hogy újra felrakod ide is ezeket a rövid tényközlő cikkeidet! Sajna én már ott tartok totál home userré válásomban, hogy még ki sem próbáltam a legújabb Mint-et. :N

(#47) Gabson730


Gabson730
tag

Sziasztok!

Ssd-re váltanék linux mint-en mert túl tomha. (meg akkor már a legújabb Mintet tenném fel)
A kérdésem az lenne, hogy tényleg nem szabad a cserehely/lapozófájl partícióját ssd-re tenni mert szétizéli a sok írás?

Előre is köszi :R , remélem jól fogalmaztam. Nem nagyon vagyok otthon még ebben.(20.1 Cinnamon-om van)

(#48) quailstorm válasza Gabson730 (#47) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Belátható időn belül nem fog kárt okozni. Valamint, ha nem extrém kevés memóriával rendelkezel, nem fogja állandóan igénybe venni.

Mai SSD árak és tartósság mellett nem éri meg ennyire optimalizálni az írások számát. Ha szétmegy, akkor nem emiatt megy szét.

(#49) ubyegon2 válasza Gabson730 (#47) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nem szabad, hanem nem kell, mivel a Mint, de szerintem az Ubuntu származékok nagy része is telepítéskor készít swapfile-t a fizikai memória mennyisége alapján kalkulálva.

Mindenképp SSD-re célszerű tenni egyébként, semmi baja nem lesz, maga a system is arra a meghajtóra teszi a swapfile-t. Használni kell ma már az SSD-t, nem kímélni.:K

(#50) #58880256


#58880256
törölt tag

Sziasztok!

Nemrég feltelepítettem a gépemre a rendszert :K de eléggé megyült pár dologgal a gondom, szóval úgy voltam vele hogy pihentetem egy kicsit és vissza állok windowsra. El is kezdtem csinálni egy windows telepítőt ez jól is ment addig amíg nem kellet vele telepíteni elindult a telepítés és töltött egy kicsit aztán kiirt egy hibaüzenetet "A Windows nem tudja megnyitni a szükséges C:\Sources\install.wim fájlt." elösször azt hittem hogy rosszúl írtam rá a dolgokat :Y de aztán miután megnéztem a mappákat rájöttem hogy minden szügséges file benne van. Szóval most tanácstalan vagyok hogyan kéne megoldani a problémát :F

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.