Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) [CsuCsu]


[CsuCsu]
őstag

Nem ertem ennek a termeknek a letjogosultsagat az SSD-k mellett.

(#2) Tomassy00 válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


Tomassy00
senior tag

Pedig van, bár ez ár függvénye is...

(#3) [CsuCsu] válasza Tomassy00 (#2) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Nem hiszem, hogy szignifikansan olcsobb lenne egy ugyanekkora SSD-nel. Nem mellesleg ezek konnyen hibasodnak a nagy fordulatszam miatt.

(#4) Lacika112 válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


Lacika112
aktív tag

Majd ha 1gb ssd annyiba kerül mint 1gb hhd én se fogom érteni, addig bőven van létjogosultsága

ha meghúzom a kocsidat az oc-nek számít?

(#5) Psychopeti válasza Lacika112 (#4) üzenetére


Psychopeti
senior tag

+1

Kend azt hiszi ez csak úgy van, hogy befogjuk a kancát a szekér elé, és gyi te szürke???

(#6) latger


latger
tag

15k RPM? 4 ilyenből már drónt is lehetne építeni :D :D

(#7) bteebi válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


bteebi
veterán

Én se. Ezek nem lesznek sokkal olcsóbbak az SSD-knél, de cserébe sokkal lassabbak. Backupnak - de szigorúan annak -, mint alternatív tárolási technológia mondjuk jó lehet, bár én ahhoz nem 300-900 GB-os, hanem 8-10 TB-os HDD-ket vennék.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#8) [CsuCsu] válasza Lacika112 (#4) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Azert ebbol 1gb kozel sem annyi, mint a 7200rpm darabokbol. Azoknak van letjogosultsaga.

(#9) pomorski válasza Lacika112 (#4) üzenetére


pomorski
őstag

És a SAS-os SSD-nek is vajon?

(#10) Graphics válasza bteebi (#7) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem sokkal lassabbak :)

@[CsuCsu]: Lentebb is írták, hogy professzionális kategória, ehhez mérten nézz árakat.

SSD és HDD nem egy áron mozog, sokszoros eltérések vannak

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#11) bugizozi válasza [CsuCsu] (#3) üzenetére


bugizozi
őstag

Azért ne a desktop SSD áraival hasonlítsd össze hanem pl az Intel szerverekbe szánt termékeivel. Ott nem kapsz 500GB-ot ~50k-ért, mint pl a Samsung EVO 850 esetében ;)

Gyors google: Enterprise szinten egy 300GB Intel SSD ~100k [link]
Míg 100k-ért egy 600GB-os HDD-t kapsz, ami 15k rpm [link]
Tehát máris 2x annyiba kerül az SSD.

De tudok mondani konkrét számokat is: üf-nek SAN tárolóba 100k-ért egy 900GB-os 2,5" 10k rpm SAS vinyot adtunk el, míg egy 800GB SSD-t 500k-ért... ott meg már 5x árkülönbség jött ki.

Nyilván se te sem én nem fogunk ilyen cuccokatt venni otthonra :D

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#12) Feketelaszlo válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

A Toshiba ugyanúgy gyárt 2,5" SAS SSD-ket, mint HDD-ket. Ha konkurenciát látnának a saját termékeikkel szemben, nyilván nem csinálnák. A cikkben említett darabok úgy hozzávetőlegesen a 70-140.000 forintos ársávba jönnek, ugyanez SSD-ben meg 2-400.000 vagy amit felettem írtak.

[ Szerkesztve ]

(#13) kalmani


kalmani
tag

Én nem, raknék HDD-t a gépembe. Hangosak, melegek, büdösek :) .
Kizárólag adat tárolására használok merevlemezt, azt is USB-set. Ahhoz meg felesleges a "nagy" fordulat.

(#14) Graphics válasza kalmani (#13) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Szuper, ez nem is gépbe való :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#15) nonsen5e válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


nonsen5e
addikt

Szerverekben, vagy ha 0-24 közel 100%-os terhelést kapnak a háttértárak, egy ilyen merevlemez gyorsabb mint az SSD.

Ott nincs ideje optimalizálgatni, áthelyezni, szemetet gyűjteni, mint a 95%-ban idle futó asztali gépekben, aztán végletekig le fog lassulni.

[ Szerkesztve ]

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#16) E.Kaufmann válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

A másik, hogy nekem régebben (2 éve) egy Oracle szaki nem mert SSD-t ajánlani adatbázis alá, inkább a 15k-s HDD-ket és sok RAM-ot, hogy biztos bírni fogja 5+ évig, míg az SSD jó ha 2 évet bír.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17) bteebi válasza Graphics (#10) üzenetére


bteebi
veterán

"Nem sokkal lassabbak"

Azért de. Ezeknél a HDD-knél leggyorsabb szekvenciális olvasás a lemez külső szélén kb. 290 MB/s, ami ugyan kiváló érték egy HDD-től, de az egy kommersz SSD tempójának csak az 55-65%-a. Ideális esetben... Ha meg már enterprise, meg M.2 vagy PCIe, akkor az SSD olvasása elérheti a 3 GB/s-et is, ami meg már bőven nem HDD kategória. Ráadásul a random írásról/olvasásról meg végképp ne beszéljünk, amikben még talán egy masszívabb RAID tömb is esélytelen lenne egyetlen 850 EVO ellen is.

#11: "Azért ne a desktop SSD áraival hasonlítsd össze hanem pl az Intel szerverekbe szánt termékeivel. Ott nem kapsz 500GB-ot ~50k-ért, mint pl a Samsung EVO 850 esetében"

Ez mondjuk full jogos, én se gondoltam rá :B. Itt (is) előjön, hogy mennyire laikus vagyok, de én amúgy nem nagyon HC ipari környezetbe is el tudom képzelni a konzumer adattárolókat, nem muszáj mindig mindenbe enterprise sokszoros áron... A Backblazenek legalábbis bevált.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#18) E.Kaufmann válasza bteebi (#17) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért abba is gondolj bele, hogy SSD mellé nem ártana egy tökösebb/erősebb RAID vezérlő. Viszont egy márkázott szervernél gyakori a vendor lock, adott gyártó vezérlője (még ha mind LSI, akkor is FW lock) + a lemezek szintén fw szinten.
De még ha adott RAID vezérlő éppen elfogadja az adott kommerszebb lemezt/SSD-t hosszú távon még nem biztos, hogy jól is fognak működni együtt.
A BB szoftveres RAID-et használ mindenféle saját trükkel.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19) t72killer válasza Lacika112 (#4) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Majd azért megnézném azt az árcédulát, ez 2x olyan gyorsan pörög, mint a normál winyók, ráadásul enterprise-kategória. A valóságban petabájtokkal írható mezei 3D V-NAND (pl 850EVO) cuccok mellett én se nagyon tudom értelmezni ezeket a winyókat. Elvileg akkor lenne rájuk szükség, ha naponta több terabájtot írnánk, de ezt egy modern SSD is kibírja, ráadásul sokkal gyorsabb+halkabb+hűvösebb.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#20) kraftxld válasza nonsen5e (#15) üzenetére


kraftxld
nagyúr

??? Ez egyáltalán nem így van.
Oda kell az ilyen ahol jelenleg az SSD a folyamatos lineáris írás miatt széthalna.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#21) Krix válasza [CsuCsu] (#3) üzenetére


Krix
őstag

Nem mondanám, hogy könnyebben hibásodik meg mint egy 7.2-es. Erről van valami statisztikád?

If it is not broken then don't fix it!

(#22) bteebi válasza Krix (#21) üzenetére


bteebi
veterán

Sőt, szinte biztos, hogy nem, mert ezek enterprise class HDD-k. Bírják ezek a strapát :). Nyilván erősebbre vannak építve, már csak emiatt is drágábbak. Egy kommersz HDD 15k RPM-en nyilván kevésbé bírná, bár ahhoz eleve másmilyen motor kellene. Mondjuk az igazi tuningmesterek talán azokat is túlpörgetnék :DDD.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#23) nonsen5e válasza kraftxld (#20) üzenetére


nonsen5e
addikt

Természetesen a konstans magas terhelés miatt jóval hamarabb meg is halna az SSD különben is.

Viszont legjobb tudomásom szerint az SSD ún. blokkokból áll, a gép meg mindig ír szépen a sorban következő a vezérlő által kijelölt blokkra, aztán választ új üres blokkot, ésígytovább.
Az adatokat pedig nem törli rögtön a blokkokat alkotó lapokról (nem tud csak lapot törölni), hanem megjelöli "törölhető"-nek, majd amikor szabad ideje van rá (=nincs 101%-ban leterhelve az új érkező írási és olvasási kérelmektől), akkor rendezgeti és másolgatja át a blokkokon lévő használatban lévő adatokat tartalmazó lapokat, hogy legyen újra egy csomó olyan blokk, amiken az átrendezést követően már nincs hasznos adat, azokat törölhesse, majd azután újra tudjon rájuk írni.
Ha erre a konstans maximális terhelés mellett nincs ideje, az értelem szerűen megöli a teljesítményét, az SSD pedig belülről kap bottleneck-et.
[link]

Aztán lehet ez már rég elavult info, és ma már varázslattal vagy fekete mágiával működnek az SSD-k.
Nyugodtan javítsatok ki ha tévedek, mindig nyitott vagyok új információk iránt.

[ Szerkesztve ]

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#24) atok666 válasza t72killer (#19) üzenetére


atok666
őstag

Megneznem melyik szerver hw comp. listjeben szerepel pl. a 850EVO.

Atok

(#25) t72killer válasza kraftxld (#20) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Olyan SSD-t kell venni, ami bírja.

#24: PM863 Enterprise megfelel? De ha SAS kell, olyan is akad, igaz annak kicsit jobban megkérik az árát.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#26) atok666 válasza t72killer (#25) üzenetére


atok666
őstag

Tudom, hogy van enterprise kornyezetbe valo ssd, en a 850-re reagaltam...

Atok

(#27) Fecogame válasza [CsuCsu] (#1) üzenetére


Fecogame
veterán

+1

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#28) #16939776 válasza nonsen5e (#23) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ebben az ársávban "befér" több, magas órajelű mag a vezérlőbe, akár dedikáltan a háttér-folyamatok elvégzésére.
Csak annyira erős rajta a hardver, hogy a hőtermelés, fogyasztás kontrollálása okán korlátozva van TDP, amit utólag lehet módosítani, igény szerint.

Itt nincs olyan eset, hogy a vezérlő miatt visszaesik az IOPS, de a tartós 100%-os kihasználtságot kerülik, mert elkezd a késleltetés növekedni, variálni. Inkább növelik az SSD-k számát, amin tovább oszlik a terhelés.

Az SSD tartós írásával semmi baj nincs, van direkt nagy mennyiségű írásra kitenyésztett példányok, PB nagyságrendű terhelhetőséggel.

[ Szerkesztve ]

(#29) nonsen5e válasza #16939776 (#28) üzenetére


nonsen5e
addikt

Több vezérlő, SLC, jogos, ezekre nem gondoltam. :R

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#30) fornettisuti válasza kalmani (#13) üzenetére


fornettisuti
veterán

"Kizárólag adat tárolására használok merevlemezt"
Miért, SSD-t mire használod adat tároláson kívül?

iPhone 13 - Apple Watch Series 7 - LG 65” QNED - Ryzen7 5800X - MSI RTX 3070 - 32GB Kingston HyperX Predator - 34" Iiyama - Redragon Surara Pro - A4Tech X7 - Voopoo Argus MT - Voopoo Argus Pod

(#31) #16939776 válasza fornettisuti (#30) üzenetére


#16939776
törölt tag

Win 10, mint OS elég intenzíven használja a háttértárat memória mennyiségétől, lapozófájl meglététől függetlenül. Azt ami bekapcsolt állapotában, bebootolt OS-el történik az SSD-vel, azt nem nevezném adat tárolásnak.

(#32) CSB29


CSB29
aktív tag

Nagy, böszme, hangos, gyorsabban döglik, mint a többi és nem is éri el egy SSD sebességét. Oké. Ikszplén plsz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.