Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dokanin


dokanin
aktív tag

Mindenesetre zseniális ötlet, mivel így megspóroltak egy egész cpu generációt és mégis megvan az elvárt teljesítménytöbblet.

(#2) Petykemano


Petykemano
veterán

Közben készült egy B2-es stepping a zen3-ból, amiről azt nyilatkozták, hogy az új stepping célja a gyárthatóság könnyítése. Akkor senki nem értette, de elég valószínű, hogy köze van a v-cache-hez.
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#3) Ribi


Ribi
nagyúr

Amit úgy hűtenek ezutááán hooogy? :U

(#4) fanti válasza Ribi (#3) üzenetére


fanti
addikt

Úgy gondolom hogy az extra gyorsítótár magában nem termel lényeges hőt. De ha azt nézem, hogy ráépítik egy CCD-re, ami pont marha forró ha hajtják is rendesen, akkor talány, hogy miképp lesz megoldva a rendes hőleadás.
Meglátjuk hamarosan!
Menni fog az, hajrá AMD!

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#5) poci76 válasza fanti (#4) üzenetére


poci76
aktív tag

Ez egy vékony, jó hővezető szilícium lapka, dobhat mondjuk 2-3 fokot a cache nélküli variánson, ami nem olyan vészes. És ha az elmúlt 1 évben sikerült kicsit reszelni a fogyasztáson, akkor még akár ez is eltűnhet.

(#6) fatpingvin válasza fanti (#4) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez a V-cache azért nem egy fél centi vastag szilíciumkocka lesz. feltételezem elég szorosan lesz illesztve ahhoz hogy a hőátadás nem szenved különösebb csorbát.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#7) Molyzsa válasza fanti (#4) üzenetére


Molyzsa
aktív tag

Én úgy értelmezem, hogy az IO DIE-ra teszik rá (középre), és a magokra tesznek egy + hővezető réteget amivel egy szintre emelik az egész felületét amely így egységesen érintkezik a kupakkal... Így lényegében nem a legforróbb felületet kell a V-Cache-nek átvezetnie.
/szerk: lentebb kifejtve, hogy ez hülyeség :D/

[ Szerkesztve ]

..o.O..

(#8) Petykemano válasza Ribi (#3) üzenetére


Petykemano
veterán

A v-cache lapka nagyjából pont akkora, mint a bázislapkán az L3$. A v-cache lapkákat pont az L3$ fölé fogják telepíteni. Kicsit talán rá fog lógni az L2$-re is.
A processzorban a hőtermelés nagy része nem az L3$-ben történik (és nem is az afölé telepített SRAM chipletben), hanem a feldolgozókban. Azok fölé úgynevezett "structural silicone" kerül, ami mivel nem termel hőt, így szerintem semmiben nem, vagy alig fog különbözni attól a szilíciumrétegtől, amit a bázislapka tetejéről lereszelnek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#9) hokuszpk válasza Molyzsa (#7) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

apro problema, hogy az I/O die az nem kozepen van :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#10) Molyzsa válasza hokuszpk (#9) üzenetére


Molyzsa
aktív tag

Igaz :D
Egy nagyságrenddel nagyobbnak gondoltam v-cache-t.
Na de akkor meg az eredeti L3 cache felé megy, az csak nem olyan forró pont mint maga a mag :)

..o.O..

(#11) Petykemano válasza hokuszpk (#9) üzenetére


Petykemano
veterán

Egyébként az APU-k kapcsán érdekes gondolat, hogy 1-1 64MB-os L3$ kiterjesztés lényegében eltüntetné a hátrányt az egyébként L3$-ben szegény APU-k között.

Máskülönben az IOD tetejére pakolni sem volna teljesen haszontalan. Elég nagy kiterjedésű és nem termel olyan nagy hőt. Cserébe viszont megoldódna az L4$ elhelyezésének kérdése, ami megoldaná az inter CCX késleltetést.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#12) hokuszpk válasza Molyzsa (#10) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

en azon filozok, mivan, ha elhagyjak a kupakot a procirol ?
ha a mag fole amugyis kerul egy csak siman hovezetesre szolgalo reteg, hogy a 3d cachevel szintbenlegyen, az i/o is megy 7nm -re, akkor arra is egy kis reteg a szintkulonbseg miatt es, maris nehezebb az egeszet az athlonos idokbol ismert lesarkazassal tonkretenni.
Az Inteleseknek meg lehet mutogatni, hogy "ezt már delidelni sem kell" :D
+ egy csomo koltseget megspórol mindenki is :D

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#13) fatpingvin válasza hokuszpk (#12) üzenetére


fatpingvin
őstag

desktop procin nem fogják bevállalni az IHS elhagyását. erre kb a nyakamat merem tenni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#14) Molyzsa válasza hokuszpk (#12) üzenetére


Molyzsa
aktív tag

der8auer majd leteszteli figyeld meg :D

..o.O..

(#15) Busterftw válasza dokanin (#1) üzenetére


Busterftw
veterán

Intelnél ez lenne a "fejlesztés visszafogása" ;]

Jó lenne tudni mikor jönnek ki mert év végén gép újítás lenne.
Decembert írt AMD nem?

(#16) hokuszpk válasza fatpingvin (#13) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szvsz a kupakforrasztason sporolnanak egy csomot, az iridium eleg draga bir lenni.
a tuningosok meg a delidelest ( tool vagy a delidszaki megfizetese + az idegbaj, hogy sikerult-e vagy sem ) sporolnak meg :D
es ha lesarkazom a proci fole tett dummy reteget, a proci akkoris mukodokepes marad...

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#17) Ribi válasza Petykemano (#8) üzenetére


Ribi
nagyúr

Monnyuk ha meg kell emiatt emelni a feldolgozó réteg feletti szilícium vastagságát, az lehet sokat ront a dolgokon, de majd kiderül hogy oldják meg.

(#18) dokanin válasza hokuszpk (#12) üzenetére


dokanin
aktív tag

Hát gondolom nem viselné túl jól a proci az egy kilós fémhűtőket a tetején. 10x ennyi lenne a meghibásodás. Ez senkinek nem lenne túl jó.

[ Szerkesztve ]

(#19) dokanin


dokanin
aktív tag

Az belegondolni is durva, hogy nem is olyan rég még 64 megás sd ramokat használtam, most meg cache-ben van ennyi.

(#20) hokuszpk válasza dokanin (#18) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

a "majdnem" direct die miatt lehet nem kellenenek kilos hutok, eleg a 66 deka :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#21) #90088192 válasza Ribi (#17) üzenetére


#90088192
törölt tag

Senki nem gondolt arra, hogy fordítva is lehet, nem a tetejét kell megvastagitani, hanem az alját, hiszen ott csak érintkezők vannak. Vagyis ahová nem kerül a V-cache, oda vastagabb Base kerül vagyis eleve egy bemélyedés várná az új jövevényt.
Aztán lehet nem jó elgondolás.

(#22) b.


b.
félisten

szerintem Ebből az Ampere kártyák fognak előnyt kovácsolni. kíváncsi leszek mennyit lök a CPU limit kiiktatásán és a teljesítmény növelésén azoknál. Elég fura helyzet hogy a fő konkurens fog talán nekik megoldást nyújtani akaratlanul is.Várom az első játék teszteket ezekkel a CPu-kal Ampere kártyákkal.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#23) Geri Bátyó válasza Petykemano (#11) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

"Máskülönben az IOD tetejére pakolni sem volna teljesen haszontalan. Elég nagy kiterjedésű és nem termel olyan nagy hőt. Cserébe viszont megoldódna az L4$ elhelyezésének kérdése, ami megoldaná az inter CCX késleltetést."

Szerintem ezt nem gondoltad át. A V-cache lényege pont az, hogy CCX-en belül tud sokkal több dolgot megoldani a proci és nem kell az IF késleltetésével számolni. Ha az IOD-ra pakolnák, az IF miatt nem nyernének szinte semmit.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#24) Petykemano válasza Geri Bátyó (#23) üzenetére


Petykemano
veterán

Talán valami félreérthető volt a mondandómban - bár azt gondolnám, hogy az L4$ eléggé egyértelmű.

Úgy értelmezem az intelmedet, hogy azt olvastad ki belőle, mintha én azt gondolnám, hogy a CCX-ek helyett az IOD-ra kéne pakolni a cache layereket. Azt gondolnám, hogy az L4$ eléggé egyértelműen jelezte, hogy nem erről van szó, hanem arról, hogy lehetne az IOD-ra is tenni.

Természetesen értem, hogy a jelenleg bemutatott v-cache célja az L3$ kiterjesztése. Apropó, lehet, hogy ott csúszik félre a kommunikáció, hogy sokan a v-cache-re L4$ ként gondolnak. De szerintem az az L3$ kiterjesztése, vagyis szerintem nem fogunk az L1-L2 és L2-L3 választóihoz hasonló nagyobb ugrást látni a késleltetés terén.

Szóval én a v-cache-re az L3$ kiterjesztéseként gondolok és természetesen értem, hogy ennek a CCX/CCD segítése a cél. Minden CCD saját v-cache kiterjesztést kap.

Viszont ez nem szünteti meg a CCX-ek közötti késleltetést. Én ezt egyébként nem az IF számlájára írnám. A CCD-k között gyakorlatilag nincs IF kapcsolat. (Az intelnek volt egy olyan mérése, hogy egyik CCX-től a másikhoz nyúlni alig gyorsabb, mint a rendszermemóriához, ami arra utal, hogy a CCX-ek közötti kommunikáció nagy eséllyel a rendszermemórián keresztül történik)
Ez azt jelenti, hogy ha egy olyan adathoz kell nyúlni, amivel a másik CCX/CCD dolgozott, akkor azt a rendszermemóriából kell kiolvasni.

Én azt mondtam, hogy az ilyen esetekre talán praktikus lenne az IOD-hoz rendelve is fenntartani egy - L4$-t - ami összes CCX/CCD által leggyakrabban használt adatokat tartalmazhatná, segíthetné a CCD-k közötti adatmegosztást. Ezzel természetesen az IF késleltetése nem lenne megúszható, viszont a rendszermemóriához való nyúlás némely esetekben igen.

Nem azt mondom, hogy ennek mindenképpen van értelme, és azt se, hogy ez mindenképpen meg fog valósulni. Viszont gyakran esik szó erről a lehetőségről és olyankor azért mindig felmerül a kérdés, hogy jó volna egy az összes magot összekötő LLC, de hogy férne el az az IOD-ban? És erre a kérdésre válasz lehet az IOD-on alkalmazott 3D stacking.

Minap olvastam, hogy az intel és az AMD is kísérletezget MRAM használatával. Nem tartom lehetetlennek, hogy L4$-t 3D stackelt MRAM segítségével oldják meg, ami sűrűbb és kisebb fogyasztású, mint az SRAM, viszont gyorsabb, mint a DRAM.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#25) Ribi válasza #90088192 (#21) üzenetére


Ribi
nagyúr

(#26) Goose-T válasza Busterftw (#15) üzenetére


Goose-T
veterán

Teljesen érthető, hogy nem dobták be első körben ezt a fejlesztést is a Zen 3-ba, mert növelte volna a komplexitást, emiatt sokkal tovább kellett volna tesztelni, ami csúszást jelent. Valószínűleg megmondták a mérnökök, hogy a v-cache nélkül határidőre be tudják fejezni a fejlesztést. A következő iterációban meg elég lesz a v-cache-es változatot tesztelni, és több erőforrást tudnak fektetni a Zen 4 fejlesztésébe.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#27) hokuszpk válasza Ribi (#25) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

oda a "structural silicon" helyere elbirnam kepzelni az Intel féle kisteljesitmenyu / kisfogyasztasu magokat is.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#28) Z10N


Z10N
veterán

Ezt megneznem Zen3+ APU-ban.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#29) #90088192 válasza Ribi (#25) üzenetére


#90088192
törölt tag

:DDD

(#30) makkmarce válasza Busterftw (#15) üzenetére


makkmarce
őstag

akkor lenne igazad, ha zen4nek hazudná magát

okoskodom, tehát vagyok

(#31) Busterftw válasza makkmarce (#30) üzenetére


Busterftw
veterán

Úgy értem, hogy a Zen3 lehetett volna gyorsabb már megjelenéskor, mert már úgy készült csak úgy döntöttek nem hozzák ki, amolyan fél gen refreshként adják el.

Intel esetében egy más hangulatú cikk született volna. :)

(#32) Goose-T válasza Busterftw (#31) üzenetére


Goose-T
veterán

Lehetett volna gyorsabb, ha még legalább fél évig tolják a megjelenését. Ez nem egy letiltott funkció, hanem nincs ott fizikailag. Nyilván azért, mert nem lett volna elég idő ennek is a fejlesztésére és tesztelésére. A csatlakozási pontokat megcsinálták, hogy azon már ne kelljen változtatni később.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#33) hokuszpk válasza Goose-T (#32) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

azt nem is szamolva, hogy igy is szukos a 7nm kapacitas, ha meg cachet is gyartani kellett volna rajt, akkor lehet feleannyi procit tudnak leszallitani. Vagy kevesebb PS5/XBX chipet.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#34) makkmarce válasza Busterftw (#31) üzenetére


makkmarce
őstag

amd minden páratlan évben a rizsából kiadott egy +-t, tehát a 3 után a 3+ jön, a roadmapjük nyilvános, ahogy a többi adat is. Mindenki ezt várta, hogy jön a z3+. Az, hogy mi lesz benne a plussz, senki se tudja előre, legutóbb is csak kicsit reszeltek, javítottak, növelték kicsit a frekit és az IPC-t. Nem adták el új generációnak, ahogy az intel, és a +-os növekmény az átlagos intel növelünk 5%-ot többszöröse. Ja, és ehhez nem kérnek új foglalatot+alaplapot sem, mint nagy innováció. (intelnél volt olyan generációváltás, ami bizonyos feladatokban lassult, nem gyorsult a proci, annyira mindegy volt nekik, hogy mit dobnak piacra, csak nagyobb legyen eggyel a száma).

A v-cache meg egy próba volt, aminek a tömeggyártását nem sikerült felfuttatniuk akkor, de reméljük, most már elkészültek vele. Azon se lepődnék meg, ha véletlen most se sikerülne, és a z3+ csak hasonló javítgatás lenne, mint a z1+.
Intel roadmap meg titkos volt, csak az OEM-ek kapták meg, de aztán kiderült, hogy azt sem tudják tartani.

okoskodom, tehát vagyok

(#35) vaakuum válasza hokuszpk (#12) üzenetére


vaakuum
addikt

Mondjuk azt is megtehetnék, hogy a chipet csak körbeveszik egy fém kerettel, és felülre nem kerül semmi. Így a lesarkazás sem történhetne meg, mert a sarkoknál a fémkeret miatt egész sok terhelést kibírna...

"Asszony kell a házba!" - Kőműves Kelemen - Szerintem is, csak nem pont úgy, waze! -----------------------------------------Az ideális nő függvénye: x=3ylog(y)-{(1/36)exp[-(36y-36/e)^4]}

(#36) Ribi válasza vaakuum (#35) üzenetére


Ribi
nagyúr

Régen sem volt kupak, de nem véletlen lett kitalálva.

(#37) vaakuum válasza Ribi (#36) üzenetére


vaakuum
addikt

És ezzel bekerült egy új réteg, ahol lehet gagyi lekvárt berakni, lást Intel bizonyos processzorok. :W

"Asszony kell a házba!" - Kőműves Kelemen - Szerintem is, csak nem pont úgy, waze! -----------------------------------------Az ideális nő függvénye: x=3ylog(y)-{(1/36)exp[-(36y-36/e)^4]}

(#38) hokuszpk válasza Ribi (#36) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

oke, sokan lesarkaztak a procit, mert anno erre nemgondoltak a nagytudasu mernokok; de azert szvsz meg lehetne oldani, hogy kupak nelkul se billegjen annyira a huto.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#39) Ribi válasza hokuszpk (#38) üzenetére


Ribi
nagyúr

Sok VGA chip is kerettel volt/van megoldva, viszont most a chipletes korszakban ez egyre kevésbé jó út, mert a chipletek sem feltétlen vannak pontosan ugyan olyan szintben. Pár gagyi hűtőnél a direct contaktos heatpipejai sincsenek szintben. Szóval szerintem jó ez ahogy van. Plusz pár tesztből már kiderült, hogy nincs sok értelme forrasztott kukapot kupaktalanítani, úgyhogy szerintem kár ezen filózni.

vaakuum: Mert AMD sose rakott pasztát egyes kupakok alá mi? :W

(#40) vaakuum válasza Ribi (#39) üzenetére


vaakuum
addikt

Amikor nem volt kupak, akkor szerintem nem raktak alá semmit :)
Én még emlékszem, amikor políroztam a hűtő talpát az AMD kupak nélküli procijához... és még a proci is meg lett polírozva picit. A lesarkazás réme persze ott figyelt, de egy kerettel azt is simán lehetett volna kezelni. Ma is működhetne ez a megoldás szerintem gond nélkül.

[ Szerkesztve ]

"Asszony kell a házba!" - Kőműves Kelemen - Szerintem is, csak nem pont úgy, waze! -----------------------------------------Az ideális nő függvénye: x=3ylog(y)-{(1/36)exp[-(36y-36/e)^4]}

(#41) Ribi válasza vaakuum (#40) üzenetére


Ribi
nagyúr

Kupak alatti lekvárra írtam, de ezt gondolom te is tudod...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.