Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #51736960


#51736960
törölt tag

most akkor fizikailag új hálózatot építettek a régi helyett? vagy mire költötték azt az 5 milliárd forintot?
kicsit homályos nekem ez a "sikertörténet"...

(#2) dajkopali válasza #51736960 (#1) üzenetére


dajkopali
addikt

nem
ez elvileg úgy történt, hogy a nagy kapacitású, de különféle egységek által üzemeltetett, részben vagy egészben állami tulajdonban lévő hálózatokat egységes rendszerbe kapcsolták össze, és - többek között - az állami, közigazgatási stb. intézmények ehhez az egységes hálózathoz kapcsolódnak hozzá

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#3) bambano válasza dajkopali (#2) üzenetére


bambano
titán

nem, ez úgy történt, hogy a mindenféle állami célzattal szolgáltatásként megrendelt ilyen-olyan hálózatokat felterelték az mvm saját optikai hálózatára.

ha az eu által elvárt biztonsági szintnek is meg tudtak ezzel felelni, akkor ez akár jó megoldás is lehet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) dajkopali válasza bambano (#3) üzenetére


dajkopali
addikt

ez ugye, szemléletbeli különbség :)
részletek híján én csak azt tudtam az előbb elmondani, amit hivatalos úton megtudtam

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#5) #51736960 válasza bambano (#3) üzenetére


#51736960
törölt tag

ennek fényében akkor újra megkérdem, hogy mi került ezen 5 milliárdba?
főleg úgy, hogy ez csak az első "részlet", ha jól értettem...

(#6) bambano válasza #51736960 (#5) üzenetére


bambano
titán

"81 állami intézmény szolgáltatásainak korszerűsítése történt meg, 3500 végpontra épült ki új hálózati csatlakozás"

5Mrd/3500 az 1.4 millió forint körül van, az nem egy vészesen nagy összeg ilyen feladatra. Ha hozzáveszed, hogy utána viszont spórolás van, akkor ez összességében teljesen racionális végeredményt is hozhat.

nyilván az ilyenkor szokásos összeesküvés-elméleteket most sem lehet kizárni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) #51736960 válasza bambano (#6) üzenetére


#51736960
törölt tag

így már érthető :R

(#8) #06658560 válasza bambano (#3) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az MVM optikai hálózata bírja az extra terhelést, vagy erösítettek rajta? Azt eddig mire használták? jó ezt összekeverni az MVM-mel, vagy érdemesebb lenne teljesen leválasztani?8Ha már meg nem történt)

(#9) bambano válasza #06658560 (#8) üzenetére


bambano
titán

mivel az optikai kábel anyagára minimálisan függ a szálszámtól, a telepítés költsége meg semennyire, ezért épelméjű ember, ha nekilát optikát húzni, nem húz be kétszálast, hanem sokszálast. minimum 8-ast, de én dolgoztam már 96 szálassal is. két szálon elmegy az mvm, pontosabban a mavir, a többit lehet osztani tovább.

ráadásul ma már nem egy adat megy egy szálon, több lambdát rá lehet tenni dwdm-mel, úgyhogy egy optikai érpáron 64 darab, akár darabonként 10 gigás ethernet is vígan elfutkározik. De lehet, hogy van már 40 gigás is, nem tudom, nem foglalkoztam vele mostanában. Szóval egy 8 eres kábelen elmegy 2560 Gbps. ezen illene elférni :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) zoli62


zoli62
addikt

Most akkor az NTG a Hbone része?

(#11) dajkopali válasza zoli62 (#10) üzenetére


dajkopali
addikt

na, ez egy baromi jó kérdés
sztem elvileg nem, mivel a kutatói hálózat elvileg külön működik, ám mivel a hbone-t is einstandolták, nem tudni
ahogy bambanonak is ígértem, a következő napokban utánajárok

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#12) #06658560 válasza bambano (#9) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az MVM hálót mikor rakták le? Mennyire épelméjüen tervezték, s nem politikusan?

(#13) bambano válasza zoli62 (#10) üzenetére


bambano
titán

az biztos, hogy az ntg nem része a hbone-nak. az egy kérdés, hogy a hbone lehet-e része az ntg-nek, nem zárnám ki.

kérdésed miatt megnéztem a két hálózat topológiáját, és nekem nagyon egyformának tűnik...
eszerint a hbone igénybe vesz mvm-es sötétüveget. szóval, igen, a hbone egy része ezen a cuccon van.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#14) bambano válasza #06658560 (#12) üzenetére


bambano
titán

nem le, fel :) kinek mi az értelmes, szerintem értelmesen megoldották.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15) zoli62 válasza bambano (#13) üzenetére


zoli62
addikt

Én is nyomoztam közben, plusz a vezetés átfedését is néztem. Elvileg a Hbone a legnagyobb ilyen jellegű hálózat Pont tíz éve egy 34 Mbs kapacitású node-unk volt. :). Az NTG leánykori néven az Elektronikus Kormányzati Gerinc gondolom, de ide tartozika közháló is.

[ Szerkesztve ]

(#16) #06658560 válasza bambano (#14) üzenetére


#06658560
törölt tag

Akkor ok, ha elvileg rendben van. Nem kötözködni akartam csak jó látni, miröl is van konkrétan szó ilyen ügyekben.

(#17) bambano válasza zoli62 (#15) üzenetére


bambano
titán

az ntg sok minden lehetne, de ekg biztosan nem, azt rendelet tiltja.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#18) #40553216


#40553216
törölt tag

Hát ez tök jó. É az mikor lesz, hogy az isten háta mögötti falvakba is elviszik a normális netet. Mert mintha olyanról is lett volna szó, hogy ezt a gerinchálózatot is az állam építi ki, az utcáról a lakásba meg a "szolgáltató". Mert szép és jó, hogy hipi-szupi gyors net lesz a hivatalokban, csak minek? Persze, egy alap kell, meg nyilván sok helyre tényleg kell. De nem mindenhova.
Vicces: ismerős mesélte, a körorvos úgy volt hajlandó a faluba települni (persze, csak rendelőbe), ha kap 6Mb/s-es netet. Nyilván mert az a legújabb, legjobb, blablabla. Megrendelték, beköltözött, használta. Hónapokkal később szólt a szolgáltató egyik embere, hogy feleslegesen fizetik a 6Mb/s díját, mert max. 2Mb/s megy át a több kilométeres tyúkkábelen. Átkötötték a szerződést, lett 2Mb/s. Doktorbácsi meg természetesen addig sem vett észre semmit, így az új szerződés sem zavarta. Mert hogy azt a rengeteg adatot lekérje a TB-től, és elküldje nekik, nem kell 6Mb/s, ugye.

(#19) jmohacsi válasza bambano (#13) üzenetére


jmohacsi
csendes tag

HBONE(+) (magyar felsőoktatási és kutatási hálózat) egész pontosan a NIIFI, MVMNet-től igénybe vesz fekete üveget. Erre a HBONE épített egy DWDM gerinchálózatot.
Ezenkívül NIIFI igénybe vesz másik 7-8 szolgáltatótól fekete üveget, hogy elérje az egyetemeket. Erre is épitett DWDM hozzáférési hálózatot. Az egészen van egy IP gerinc hálózat, amit a DWDM-el együtt a NIIFI menedzsel. Ennek a rendszernek az átadása:
http://www.hboneplus.hu/node/98

A DWDM gerinchálózatban vannak szabad kapacitások, amelyeket fel lehet használni állami célra. MVMNet igénybe vett feketeüveget másik 7-8 szolgáltatótól, hogy a közigazgatási központokat elérjék. Erre IP gerinchálózatot épitett rá az MVMNet és NISZ. Na ez a rendszer az NTG.
Ennek volt az átadója most.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.