Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Borisz76


Borisz76
veterán

"aminek eredményeként állítólag a szebb és nagyobb fényerejű képet hozhatnak létre, és nem utolsó sorban az energiafogyasztás csökken."

A mondat legfontosabb szava : állítólag.

Majd ha lesz kézzelfogható készülék azaz lesz mit letesztelni akkor majd meglátjuk az eredmények alapján.

Remélem tényleg jó lesz mert akkor egy újabb technológia miatt eshetnek az árak.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#2) oO7


oO7
őstag

olyan cuccal mikor állnak elő ami háttérvilágítás nélkül látható - a környezeti fényt nagy százalékban "újra tudja hasznosítani" háttérvilágításként ? a jelenlegi LCD -knél sem az LCD réteg fogyaszt sokat hanem a háttérvilágítás és gondolom az meg nem különösebben fog módosulni ennél az új megoldásnál sem, legfeljebb nem kell olyan erősen világítani ugyanolyan fényerő eléréséhez mert az LCD réteg több fényt ereszt át

(#3) PHM válasza oO7 (#2) üzenetére


PHM
addikt

Transzreflektív LCD.
Ilyen van például a Nintendo DS első generációjában.
Van benne (kikapcsolható) háttérvilágítás is.
Hátránya a fakóbb színek és a valamivel gyengébb kontraszt.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4) Angel1981


Angel1981
veterán

Már annyira nem tudnak lázba hozni az ilyen bejelentések, mint 3-4 évvel ezelőtt.
Lassan azt fogják állítani, hogy a valóságnál is XX%-kal jobb képet ad... :(((

(#5) Gondwana válasza oO7 (#2) üzenetére


Gondwana
addikt

Az AFFS+ is hasonlónak mondott technológia.

Az eddigi kijelzők sem azért tudtak kevés színt, mert valamit nem tudott a polarizátor alatt fogó kristálylötty, hanem a keskenyspektrumú háttérvilágítás a mindenkori gyenge pont.
Ugyanígy, a fogyasztás szempontjából szintén a háttérvilágítás az, ami a legtöbb energiát igényli.

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#6) Boxi88


Boxi88
őstag

De jó, még egy újabb betűhalmaz ("QDEF") amivel megint le lehet húzni az embereket, mint annak idején az "LCD" -> "HD" -> "fullHD" -> "LED" -> "3D" betűkombinációkkal... :((( :U

[ Szerkesztve ]

(#7) oO7 válasza PHM (#3) üzenetére


oO7
őstag

tudom hogy többé-kevésbé létező dolog... inkább arra gondoltam én, hogy egy "valóban működő" megoldással vajon mikor állnak elő... ami napfényben is szép színeket ad és nem fakul ki... ÉS esetleg akár lájtosabb fényforrás esetén is képes háttérvilágítás nélkül ellenni (pl épületen belül lámpafénynél)...
ha ezt meg tudnák oldani és a háttérvilágítás emögött LED Backlit -es megoldás lenne, akkor eléggé minimalizálva lenne a dolog fogyasztása... lehet drasztikusan megugrana az okostelefonok üzemideje... másrészről meg a LED Backlitnek köszönhetően kb AMOLED szintű kontrasztot lehetne elérni (a fekete valóban fekete lenne)

(#8) .mf


.mf
veterán

Kíváncsi vagyok, mi fog kisülni belőle, s hogy eljut-e a piacra. A lézer-tévék elterjedésére is mióta várok...

Egy stilisztikai megjegyzés:
"Az eljárás gazdagabb színekkel, nagyobb fényerővel és kevesebb fogyasztással kecsegtet."

A fogyasztás alacsonyabb, nem kevesebb. Leginkább az "olcsó ár"-hoz tudnám hasonlítani.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#9) Boxi88 válasza .mf (#8) üzenetére


Boxi88
őstag

"olcsó ár"

Hát ezen besírtam!

[ Szerkesztve ]

(#10) Uga


Uga
csendes tag

Nem árt az új technológia, de majd megnézzük mit is tud valójában :U .
Amikor megláttam először a cikket egy pillanatra arra gondoltam, hogy ez a quantum led-es megoldás lesz. Csak nem értettem mit keres ott az LCD :DDD

"Létezik egy általános igazság: mindenki hazudik. A változó csak az, hogy miről."

(#11) vinibali


vinibali
őstag

naponta kiadad xy egy út technológiás LCD kijelzőt...

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#12) dezz


dezz
nagyúr

Ez az új réteg az LCD mátrix (ami lehet TN, VA vagy IPS is) mögé kerül, és a lényege, hogy egyszerű, olcsó kék LED-ek fényét széles spektrumú fehér fénnyé alakítja, ráadásul jóval hatékonyabban is, mint a mai fehér LED-ek.

Ez végülis extra széles gamutossá teszi az LCD-ket. Csak ott a bibi, hogy a legtöbb tartalom az sRGB színtérhez van igazítva, így az ilyen megjelenítőknek rendelkezniük kellene sRGB színtérrel is, amihez erősebb elektronika kell (mivel át kell számolni a képet real-time), mint ami pl. az összes TN-es monitorban van, a jobb panelos széles-gamutosak közül sem tudja mindegyik.

Bár első körben bizonyára tévékbe és mobil cuccokba kerül majd -- az elsőnél tudni fogja az elektronika, a másodiknál meg ilyenekkel nem nagyon foglalkoznak.

(#7) oO7: "másrészről meg a LED Backlitnek köszönhetően kb AMOLED szintű kontrasztot lehetne elérni (a fekete valóban fekete lenne)"

Sokezer LED-es zone dimminggel sem lenne olyan jó, mint az AMOLED.

[ Szerkesztve ]

(#13) lapa válasza .mf (#8) üzenetére


lapa
veterán

ha valaminek a folyamatos fogyasztása alacsonyabb, az egy adott idő alatt kevesebbet fogyaszt. úgy is mondják, hogy kisfogyasztású. köze nincs a dolognak az olcsó árhoz, elfogadható mindegyik forma.

[ Szerkesztve ]

(#14) oO7 válasza dezz (#12) üzenetére


oO7
őstag

a LED Backlit -nél nem minden egyes pixelnek van saját háttérvilágítása ? zónákra van osztva ? (bocsi ha hülyeséget beszélek, annyira azért nem vagyok benne)

(#15) shteer válasza oO7 (#14) üzenetére


shteer
titán

nem. amire te gondolsz az az amoled

..szerintem jónak tűnik

(#16) Ren Hoek válasza lapa (#13) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Szerintem is simán használható a "kevesebbet fogyaszt", ez már valóban nyelvtannáciskodás...

(#17) dezz válasza oO7 (#14) üzenetére


dezz
nagyúr

Érdekes, de legfőképpen drága lenne több, mint kétmillió (full HD-nál) LED-et pakolni oda... :) Mint írtam, párezer LED-ről van szó, tehát néhányszáz pixelenként egy.

(#13) lapa: Azért az "alacsonyabb fogyasztás" csak jobban hangzik, mint a "kevesebb fogyasztás"...

Ja, cikk: "A vállalat kutatói egy vékony optikai filmet hoztak létre, amelyben egy szabadalmaztatott új anyagot (erre utal a Quantum Dot elnevezés) rendeztek polimer mátrixba. Ezzel helyettesítik a „hagyományos” folyadékkristályokat"

Nem, nem a "hagyományos" folyadékkristályokat helyettesíti (akkor már nem is LCD-ről beszélnénk). Lásd előzőben, miről van szó: lényegében egy újgenerációs háttérvilágításról.

[ Szerkesztve ]

(#18) wolfman


wolfman
veterán

Engem az érdekel, hogy a kontrasztja jobb lesz-e, tehát a jel nélküli képpontok valóban feketék vagy látni is hátérvilágítást mindenképpen!? Jelenleg LCD TV-vel a filmek sötét részei élvezhetetlenek(de olcsó Plazmákkal is).

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#19) all6atos válasza dezz (#17) üzenetére


all6atos
tag

Én úgy hallottam, hogy ez pl. visszafele is működik, mármint pl. fehér fényből csinál adott színt sokkal hatékonyabban, mint a mostani színszűrős megoldás.

Van esetleg valami épkézláb forrás, amit elolvashatnék, hogy mi is ez, hogy működik? THX

(#20) FeRRaR1 válasza all6atos (#19) üzenetére


FeRRaR1
őstag

(#21) orbano válasza lapa (#13) üzenetére


orbano
félisten

igen, kis fogyasztású. de a cikíró kevesebb fogyasztást írt. semmi köze sem a kis fogyasztáshoz, sem az alacsony fogyasztáshoz.

A vér nem válik VAZZE!™

(#22) orbano válasza Ren Hoek (#16) üzenetére


orbano
félisten

igen, az is használható, hogy kevesebbet fogyaszt. de továbbra is az van a cikben hogy kevesebb a fogyasztása :U

A vér nem válik VAZZE!™

(#23) tommjee


tommjee
senior tag

Én megvagyok elégedve a mostani kijelző technologiákkal is ! :R

(#24) Zanik


Zanik
addikt

Hanyadik újítás már ez az LCD technológiáknál, aztán mégis még mindig a TN-es panelek uraljak nagyjából a piacot. Amíg a vevők többségének elég az a minőség, és a gyártók tejelnek vele, addig hülyék lennének az újabb, jobb, drágább technológiájú paneleket elérhető áron értékesíteni. A QDEF-nek se jósolok túl sok jót ebből a szempontból. Éljen a TN+film, meg a pénzéhes gyártók...

Origin/Steam: PaJKoS PSN: PaJKoS82

(#25) Lompos48 válasza dezz (#12) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hogy van ez?

...egyszerű, olcsó kék LED-ek fényét széles spektrumú fehér fénnyé alakítja...

...mármint fizikailag? Tudtommal a LED színe (kibocsájtott fény hullámhossza) két, a használt félvezetőtípustól függő energiaszint közötti "ugrálás" eredménye.

(#26) pilóta


pilóta
nagyúr

azonban azt, hogy ez milyen hatással lesz az árakra, egyelőre nem nagyon lehet tudni.

Dehogynem lehet tudni: Q..va drága lesz :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#27) Coccer válasza pilóta (#26) üzenetére


Coccer
tag

Arra utal a QDEF-ben a "Q" betű... :))

(#28) ddekany


ddekany
veterán

"Azaz jóval gazdagabb, valósághűbb képek előállítását ígéri a vállalat"

Kár, hogy átlag felhasználásra nincs értelme sRGB-nél többet lefedni, mivel a források is ebben a színtérben helyezkednek el. Ezt valahogy mindig elfelejtik... :U Hacsak, nem akarjuk még tovább torzítani a színeket az eredetihez képest, jól túlszínezni, ilyesmik, de az nem hangzik túl jól.

(#29) lapa válasza orbano (#21) üzenetére


lapa
veterán

és a kevesebb fogyasztás miért rossz?

szerintem a fogyasztásra, mint időegység alatt efogyasztott mennyiségre (nem pillanatnyi fogyasztásra) tekintve ez helyes.

lásd kevesebb (liter) víz van a lábosban, vagy kisebb (liter) víz van a lábosban.

lásd kevesebb (wattóra) fogyasztás van a lábosban, vagy kisebb (wattóra) fogyasztás van a lábosban.

én továbbra sem érzem azt, hogy ezzel bármi probléma lenne.

[ Szerkesztve ]

(#30) pilóta válasza lapa (#29) üzenetére


pilóta
nagyúr

Legyen kedvezőbb. Akkor mindenki jól jár :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#31) Lompos48 válasza lapa (#29) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ott van a hsz-ban: a cikí:)

(#32) all6atos válasza FeRRaR1 (#20) üzenetére


all6atos
tag

Gratulálok.... legaláb vetted volna a fáradságot és rendesen beírod, hogy valami használhatót is feldobjon...

Mind1 tegnap elolvastam jó sok dolgot, többet mint amit megértettem :).

Azok alapján ez jóval több mint, amit itt írtak ráadásul más is. Alapvetően az anyag méreteivel be tudják lőni az energiaszintet, így az gerjesztés után milyen frekvencián fog sugározni, ráadásul az eloszlása Gauss-os, ami igen hasznos!! Az egy külön dolog, hogy találtak olyan megoldást is, ami normális fehér fényt ad.

És az LCD itt jön a képbe, hogy valahol be kell indítani ezt a dolgot, és gondolom a egyszerűbb, olcsóbb az ha háttérvilágítás lesz belőle, mivel jobb a fogyasztása és a már meglévő technikának is jobb lesz a színe stb.. De mivel alapból lehet vele pixeleket csinálni, lehet belőle sima szilárdtest kijelző, vagy lámpa, de lézert és optikai kapcsolót is lehet belőle, meg orvosi területen megfesteni vele dolgokat, esetleg meg is ölni azt pl. tumor. De a mostani félvezető helyére is be lehet rakni, és vannak eredmények qvantumbit, azaz kvantumszámítógép területen is.

Tehát alapvetően ez nem egy technika, hanem inkább egy jelenség, aminek elég sok felhasználási területe lehet már most, kb. mint a polymerek anno, amik megváltoztatták a világot, bár a mostani ennél sokkal szélesebb körben bevethetőnek tűnik.

De majd, aki ért is hozzá és értelmes forrást is tud linkelni, az megmondja a tutit.

[ Szerkesztve ]

(#33) .mf válasza lapa (#13) üzenetére


.mf
veterán

A fogyasztást darabszámban lehet mérni, hogy kevesebb van belőle? A "kevesebbet fogyaszt" kifejezést hiába kevered ide, az implikálja, hogy valami mérhető dologból fogyaszt kevesebbet, a mondatban pedig nem "kevesebbet" volt.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#34) Kr/\toS válasza Ren Hoek (#16) üzenetére


Kr/\toS
senior tag

Mi az a nyelvtan-náci?

[ Szerkesztve ]

(#35) lapa válasza .mf (#33) üzenetére


lapa
veterán

lásd még #29.

(#36) Termigáßor válasza Kr/\toS (#34) üzenetére


Termigáßor
aktív tag

Először értelmezd külön-külön, aztán rakd össze. :DDD
Amúgy én sem hallottam még, de nagyon találó.

Jobbára ártalmatlan...

(#37) Lompos48 válasza lapa (#35) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én ezt már hagynám. Meg lehet érteni a mondanivalót és lehet kötözködni is. :K

Nagyobb hibának tartom ezt :D :
szerintem a fogyasztásra, mint időegység alatt efogyasztott mennyiségre (nem pillanatnyi fogyasztásra)...
Ez két különböző fizikai mennyiség, közöttük a szorzó a t.

[ Szerkesztve ]

(#38) Duree


Duree
veterán

Nos ahogy elnézem a képminöséget nagyon jó az OLED-nél jobbnak tünik.Remélem tényleg fogják gyártani nem úgy mint az OLED-et,és nem lesz förtelmesen drága,mert akkor süssék meg.

duree54

(#39) lapa válasza Lompos48 (#37) üzenetére


lapa
veterán

és ez utóbbival mi a probléma? ennél többet nem tudtam tenni annak érdekében, hogy tiszta legyen a különbség.

szóval amit írsz az igaz, csak nem tudom mit érzel benne problémának.

de hívhatnám az egyiket határértéknek is (nem árulom el melyiket), csak kevesen értenék.

(#40) Ł-IceRocK-Ł


Ł-IceRocK-Ł
addikt

Na erre kíváncsi leszek. Voltak már olyan ígérgetések... és nemsok lett belőle.
sokszor csa prototípus vagy kiállítódarab. de ne legyen igazam.

"lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

(#41) #70616832 válasza Duree (#38) üzenetére


#70616832
törölt tag

"Nos ahogy elnézem a képminöséget nagyon jó az OLED-nél jobbnak tünik."
Láttad már élőben? vagy a saját monitorodon keresztül jött ez át? :DDD

(#42) Lompos48 válasza lapa (#39) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Annyi, hogy a pillanatnyi az teljesítmény, az időegység alatti pedig energia (ami a tulajdonképpeni fogyasztás).

Csak azt akartam kemelni, hogy egy steril (akár kétoldalú) nyelvészkedés hogy vezet fizikai tévedéshez.

Bocsánat a belekontárkodásért! :R

[ Szerkesztve ]

(#43) lapa válasza Lompos48 (#42) üzenetére


lapa
veterán

még mindig nem értem mi a tévedés ebben. a fogyasztást a köznyelv alkalmazza pillanatnyi (mondjuk átlagos) és t-vel szorzott (mondjuk összes) fogyasztásra is.

a fizikai tévedés az más. fizikai tévedés az, hogy amit energiának írsz, igazából munka.

(#44) Lompos48 válasza lapa (#43) üzenetére


Lompos48
nagyúr

ok :R

(#45) Findzs


Findzs
addikt

nekem megfelel az ips panel által nyújtott szinvilág
ezt a kép alapján már kicsit soknak találom, túlontúl színes pont, hogy természetellenesen színes

na de majd meglátjuk élőben mit mutat

[ Szerkesztve ]

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#46) dezz válasza all6atos (#19) üzenetére


dezz
nagyúr

Tudom ajánlani pl. ezt: http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_dot

A cikkben említett QDEF-fel kapcsolatban ezt találtam: [link]

"To create QDEF, Nanosys' engineers suspended a blend of quantum dots within optical film and applied it to a blue LED, which helped get the nanocrystals excited. Once they started hopping around, the dots emitted high-quality white light and a rich, wide color gamut, without consuming as much power as white LED-based materials."

(#25) Lompos48: Lásd a fenti linken.

(#28) ddekany: Nem mondanám, hogy akár a hétköznapi felhasználásban nincs értelme, pl. nagyon "tuti" mozifilmnézésre! (Szerintem a moziban sem sRGB-nek megfelelő színtérben mennek a filmek, szal jobban visszaadja így a mozi-feelinget.) A HDMI amúgy már most támogatja a széles gamutot: xvYCC/x.v.Color. Az újabb videokártyák is. Előbb-utóbb tartalom is lesz (mármint szabványos), főleg ha nagyobb lesz a wide-gamutos megjelenítők piaci részesedése.

(#29) lapa: A "kevesebb fogyasztás"-ról nekem az ugrik be, hogy a fogyasztók (emberek) kevesebbet vásárolnak. :D

(#45) Findzs: Most nehogy már egy a saját monitorotokon megjelenő kép alapján próbáljátok megítélni. :P

Ma is van IPS-ből wide-gamutos. Pl. U2410 és a legtöbb grafikus monitor -- külön sRGB és Adobe RGB támogatással. Apropó, az Adobe RGB is jóval szélesebb, mint a szokványos sRGB!

Az sRGB vöröse valójában téglavörös, wide-gamutban valódi vöröset kapunk. Az sRGB zöldje is inkább sárgászöld, wide-gamutban szintén valódi tiszta zöldet kapunk. Ugyanez a kékkel, az is jóval mélyebb kék. (Minél szélesebb a gamut, annál tisztábbak az alapszínek.)

[ Szerkesztve ]

(#47) Lompos48 válasza dezz (#46) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...a blend of quantum dots within optical film and applied it to a blue LED...

Így ok. Én sajnos nem bukkantam rá erre a cikkre. A szöveg, amit megkommentáltam azt sugallta (legalábbis nekem), hogy az LCD az, ami "szélesíti" a spektrumot. Ez valamennyire (!) hajaz a fehér LED-ek foszforos megoldására.

Köszönöm. :R

(#48) dezz válasza Lompos48 (#47) üzenetére


dezz
nagyúr

Igen, kicsit hasonlít arra. Terveznek is piacra dobni QD alapú fehér LED-eket, mármint egyelőre hagyományos kék/UV LED alapon, kimondottan hétköznapi világításra (szóval eleinte valószínűleg drágább lesz, mint a sima fehér LED).

Aztán majd valamikor lesz olyan is (világítás is és megjelenítés is), ahol maga a QD lesz a fényforrás, nem csak hullámhosszakat fogja "babrálni", de úgy tűnik, az még erősen kísérleti fázisban van.

Szerintem lesz még egy közbülső fázis, amire all6atos is utalt (csak talán nem teljesen helyesen), hogy nem lesznek külön színszűrők, hanem pl. UV LED-ek fényét a szubpixeleknél fogják vörös-zöld-kékre alakítani. (Bár ha ezt nagyon szűk spektrumokban teszik, az nem feltétlen jobb a szemnek, mint széles spektrumos fehér fényből kiszűrni kevésbé szűk spektumú részeket.)

(#49) orbano válasza Findzs (#45) üzenetére


orbano
félisten

"ezt a kép alapján már kicsit soknak találom, túlontúl színes pont, hogy természetellenesen színes"

Épp a saját monitorodat szidod :D

A vér nem válik VAZZE!™

(#50) ddekany válasza dezz (#46) üzenetére


ddekany
veterán

"Az újabb videokártyák is [támogatják a wide gamutot]."

Ez miben nyilvánul meg? Eleve, amíg a szoftver szinten ez nem támogatott, azaz nem tudja megmondani egy alkalmazás magáról, hogy ő, vagy akár az ablakának egy területe milyen színteret használ... addig nem hiszem hogy ezt normálisan lehet kezelni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.