Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hacked_3891


Hacked_3891
tag

Még ha az SMBusról olvasva a proci belső hőmérsékletét írná ki. Igaz, ehhez kártya is kellene (legalább opcionálisan), mert nincs minden alaplapon SMBus csatlakozó.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#2) tothjozsef


tothjozsef
aktív tag

Szerintem jól néz ki, teccik! Nem baj az, hogy sajat mérői vannak, legalább nem téved sokat, és oda rakod, ahova akarod!

(#3) szutsg


szutsg
csendes tag

nekem is tetszik. apropó, hogy kell csinálni házilag ilyen húzott alu lapokat?

''Jogom van szándékomba állni akárminek.''

(#4) emvy


emvy
nagyúr

Ez nagyon szép, de tényleg.

Mondjuk nem értem, minek forszírozza mindenki ezeket kézi fordulatszámszabályozó áramköröket...hülyét kapnék ha nekem kellene tekergetni egy ilyet. Miért nem csinálja magának? Az lenne a normális, ha megadható hőmérséklet-fordulatszám görbe mentén szabályozná saját maga a fordulatszámot, de minimum megadható hőmérsékleten tartaná a CPU-t. Szépen beállítanék neki 55 fokot, az nem is olyan vészes, meg elég halk venti elég lenne neki. Oszt kész.

Tényleg, modderek, érdekelne valakit egy ilyen? (= lenne rá kereslet? mert esetleg nekiállnék:) )

while (!sleep) sheep++;

(#5) Hacked_3891 válasza emvy (#4) üzenetére


Hacked_3891
tag

Speedfan pont ezt csinálja. Megadható, mely hőmérsékletre mely ventilátorok hatnak, így intelligens módon szabályozható minden. Ha pl. a házon belül túl meleg lesz a levegő, akkor felgyorsítja a házventiket, hiszen ilyenkor keveset használna csak a procihűtő gyorsítása. Kár, hogy az én alaplapjaimon nem szabályozható a ventikre menő fesz.

Én is gondolkoztam már ilyenen, az elektronikát megcsinálni nem lenne nehéz (persze mikrovezérlővel). Az egyetlen bonyolultabb dolog a proci belső hőmérsékletének kiolvasása. Amelyik alaplapon van SMBus csatlakozó, ott még egyszerűbb lenne, tegnap el is kezdtem olvasgatni az SMBus specifikációt, komm. protokollokat, eléggé hasonlít az I2C-re. Ahol azonban nincs SMBus csatlakozó, ott elég nehéz a helyzet.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#6) emvy válasza Hacked_3891 (#5) üzenetére


emvy
nagyúr

Honnan nézed az SMBUS specifikációkat?
Szerintem egy mikrovezérlő akár túlzás is lehet, a középmegoldás egy hasonló kézzel tekergetős cucc lenne, de ott nem a fordulatszámot, hanem a hőmérsékletet kellene megadni, és akár egy komparátoros dolog is elég lenne, bár nem tudom, milyen formátumban adja meg az SMBus a hőmérsékletet.
plz add meg a forrást a specifikációkhoz.

while (!sleep) sheep++;

(#7) Turmoil


Turmoil
senior tag

Lassan csak azért kell magasabb házat venni, hogy beférjen at 5-6 panel:)
(Audigy2, MSI előlap, Vantec előlap, Flash olvasó, stb.)

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#8) dts


dts
csendes tag

Ez mind nagyon szép, nagyon jó, a Toms' Hardweren is ott figyel már egy ideje egy cikk, hogy az Enermaxnak is van ilyenje, csak éppen nem mondaná meg végre valaki, hogy hol a bánatban kapható ez M.o-n?!!?!??!

Kirúgtak a Microsoft-tól debian-s viselkedés miatt...

(#9) Hacked_3891 válasza emvy (#6) üzenetére


Hacked_3891
tag

Nem fogod elhinni: www.smbus.org :DDD
Pontosabban: http://www.smbus.org/specs/smbus20.pdf

A mikrovezérlő nem túlzás, mert az SMBusről olvasni is kell (meg írni rá persze, elkerülni a konfliktust a hosttal), ezt pedig másképpen elég nehéz megoldani. Lehet, hogy erre van spec. IC, én nem ismerek ilyet. De már a ventivezérléshez sem elég egy sima komparátor, mert több szempontot kell figyelembe venni és ezek szerint vezérelni. Ha pl. a külső hőmérséklet 25 fok, a házon belül 40 fok, a proci belső hőmérséklete pedig 50, akkor a procventilátor helyett vsz. érdemesebb a házventilátort gyorsítani. Más esetben viszont inkább a prociventilátort, ennyi inteligenciát (sic!) meg egy komparátorba nem tudsz beprogramozni.

Az SMBus nem adja meg a hőmérsékletet, hanem az SMBusra kapcsolt érzékelőt kell az SMBus segítségével lekérdezni. Meg kell tudni, hányas porton érhető el az SMBus, aztán le kell kérdezni, milyen SMBus-címeken vannak az SMBusra kapcsolt eszközök. Ezek közül ki kell választani az érzékelő chipet, és kiolvasni a megfelelő érzékelőt. Kíváncsi vagyok, a Speedfan írója adna-e tanácsot, ő biztosan beleásta magát.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#10) Hacked_3891 válasza Hacked_3891 (#9) üzenetére


Hacked_3891
tag

Csakis ezért lehet létjogosultsága egy a hűtő talpára, a core-hoz minél közelebb ragasztott érzékelőnek. És akkor el lehet felejteni az SMBust.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#11) tocsa válasza Hacked_3891 (#9) üzenetére


tocsa
senior tag

Ha source is kell, akkor RTFS (Read The Fine Source) Linux Kernel. Azon belul is az I2C de foleg az lm-sensors resz az erdekes. Nem veletlenul hasonlit az SMBus az I2C-re, hiszen tulajdonkeppen az. Vagyis az I2C fole szerveznek egy magasabb absztrakcios szintu protokollt.

Udv.

Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

(#12) LukE


LukE
veterán

Van egy lcd smartie nevű progi, eredetileg külső lcd-re írkálja dolgokat lpt-n keresztül. MotherBoardMonitor-ból szedi az adatokat, szóval hőmérséklet, fesz, meg hasonlók mennek rajta. Ha ezt használnátok fel? Ugyan ez szoftverből küldi az infót, úgyhogy fagyott gép nem használ neki, de lehet hogy akkor az smbus sem működik.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#13) andorpapa válasza emvy (#4) üzenetére


andorpapa
őstag

''...hülyét kapnék ha nekem kellene tekergetni egy ilyet. Miért nem csinálja magának?''

Szerintem azért, mert az automatikus szabályozás nem feltétlenül jó. Abból a szempontból előnyös, hogy valóban a szükséges hűtést állítja elő, nem többet és szerencsére nem is kevesebbet, de pont ennek köszönhetően nem lehet kihozni vele a maximumot. Kérdezz csak megy egy hc tuningost, vajon hajlandó-e auto szabályozós coolert használni? Talán nem. Valahogy én is így vagyok a dologgal. Csak akkor tekerném le a sebességet, ha más (pl. zajra érzékenyebb rokon) ül a géphez.

Na mindegy, ezt most nem tudom rendesen megfogalmazni, a lényeg az, hogy az auto szabályozós cucc az arany középutat jelenti, míg a ''tekergetős'' pedig a lehető legjobban személyre szabható eszközt. Valahogy olyan, mint a szoftver telepítésnél: lehet választani az Auto és a Custom mód között, és az alapüzemmód is legtöbbször jó, de ha eltérő igényeid vannak, akkor bizony a Custom gombra fogsz kattintani.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#14) guess.who válasza Hacked_3891 (#9) üzenetére


guess.who
senior tag

Szerintem írj nyugodtan a Speedfanos fickónak, nekem a hőméréssel voltak gondjaim, s még aznap válaszolt a levelemre... Mondjuk eléggé általánosságokat, de hátha. :) A címe alfredo@almico.com -ha esetleg szükséged van rá. :)

Sok sikert!

(#15) Ploszi


Ploszi
senior tag

én naggyon is jól tudnám használni :) a bent lakó enermax ventik igy is manual szabályzósak :t

ha hirtelen egy sötét alagútban találod magad, ne menj a fény felé!!!

(#16) Szeni


Szeni
aktív tag

Én a teljesen hardveres megoldás híve vagyok!
Most építek éppen egy automatikus ventiszabályzó árankört, mely több hőmérséklet alapján, karakterisztikák mentén szabályozza az egyes fordulatszámokat. Az automata módból pedig ki lehet venni teljes teljesítményre -> hc-k (andorpapa).

(#17) pogacsa válasza dts (#8) üzenetére


pogacsa
csendes tag

sziasztok,

van valakinek otlete, hogy hol lehet ilyen cuccokat kapni? meg ugy altalaban ki hoz be es forgalmaz vantec dolgokat?

koszi

(#18) duron


duron
tag

nagyon király :) én csak a design miatt
venném meg, amúgy nagy szükségem nincs rá :)

lehet Mo.-n kapni?

duron

(#19) Hacked_3891


Hacked_3891
tag

Kosz a tanácsokat, guess.who, LukE és tocsa. Ezekkel meg fogok próbálkozni.

Pillanatnyilag az SMBus közvetlen olvasása látszik a legbiztosabb, bár nem a legegyszerűbb megoldásnak, mert az SMBus lefagyott gépnél is működik ( a processzornak nincs hozzá köze).

Ezt követné az lcd smartie, mert az új alaplapok felismerését, kezelését rá lehetne bízni az MBM-re. A lefagyás nem gond, mert ez detektálható és akkor a biztonság kedvéért maxra lehet gyorsítani a ventilátort.

LukE, tudsz lelőhelyet adni az lcd smartie-ra?

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#20) LukE válasza Hacked_3891 (#19) üzenetére


LukE
veterán

LCD Smartie: [L]http://www.rendo.dekooi.nl/~fjbgp/smartie/[/L]

Ha meg lefagyást detektál, akkor inkább állítsa le a gépet, nem?

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#21) Hacked_3891 válasza LukE (#20) üzenetére


Hacked_3891
tag

A lefagyást tágabban értettem, csak nem akartam túlrészletezni. A tervezett áramkör szempontjából két eset lehetséges. 1: nem kap semmi adatot a párh. porton az lcd okoskától vagy az adat értelmezhetetlen. Ennek oka lehet: valaki letiltotta a párh. portot, lefagyott vagy ki lett lőve az lcd okoska (esetleg az MBM), vagy lefagyott a gép. 2: Állandóan ugyanazt az adatot kapja. Ennek oka lehet: lefagyott az MBM vagy hibásan működik az lcd okoska. (A ventilátorok fordulatszáma mindig ingadozik egy kicsit, de tesztelés céljából az áramkör átmenetileg módosíthatja a ventilátor feszültségét és megnézheti, változik-e a beolvasott fordulatszám. Ez a módszer az SMBus közvetlen olvasásakor is jó annak megállapítására, nem fagyott-e le az SMBus.)

Itt az 1. eset az érdekesebb, mert a lehetséges okok közül csak az egyik az, hogy lefagyott a gép. Lehet, hogy más programok normálisan működnek és akkor nem célszerű kikapcsolni a gépet. De mivel nem tudja a hőmérsékletet, a biztonság kedvéért maxra állítaná a ventilátort.

Ha valaha elkészül egy ilyen áramkör, akkor ki lehet próbálni, lehetséges-e egyértelműen megkülönböztetni a PC lefagyását az lcd okoska lefagyásától ill. a párh. port letiltásától. Az alapján, amit most gyorsan elolvastam az lcd okoskáról, úgy gondolom, hogy nem lehet.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#22) BoGár


BoGár
tag

Nekem nagyon tetszik, a színe is jó. Valami hasonlót láttam az overclockon, de sajna az csak ventiszabályozást tud, más nincs rajta, viszont 4 ventivel teszi ezt.

A pénz beszél! Azt mondja: pá!

(#23) LukE válasza Hacked_3891 (#21) üzenetére


LukE
veterán

Ja, hogy egyesek gondolkoznak is:) Ha valami elkészül, persze kíváncsi lennék rá.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#24) dr. rozmark


dr. rozmark
tag

Kicsit felélesztem a topicot, mert most találtam meg egy itthoni cég árlistáján!
Valakinek van már esetleg? Csak azt nem tudom, max. mekkora áramfelvétellel rendelkező CPU cooler köthető rá. Ha valaki esetleg segíteni tudna...

[L]http://www.vantecusa.com/nxp101.html[/L]

A cég: M****ral, talán ezzel nem lesz garis gond...

http://www.szentagothailab.sote.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.