Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#33) Yaye válasza zsiga667 (#29) üzenetére


Yaye
őstag

Jó, azzal a 60k-val valóban elvetettem némileg a sulykot, a 36mm mégis csak 36mm... :U
Valami azért még motoszkál a fejemben: az optika vetít egy fénykúpot. A fénykúp útjába helyezünk egy síkot, akkor azon keletkezik egy fénykör. Feltételezzük, hogy az objektívek mögött az érzékelőfelület mindig a lehető legjobban kitölti a síkjukra vetített kört. Ha a síkot az optikai tengely mentén mozgatjuk, akkor a fénykör mérete változik, és így változik a körben elhelyezhető érzékelő mérete is, de a körbe vetített fénymennyiség változatlan. Tehát ha a kör területe a sík eltávolodásával kétszeresére nő, akkor a körbe helyezhető érzékelő mérete is duplájára nő, de ezáltal az egységnyi felületre eső fénymennyiség felére csökken. Eddig ez így igaz, nem? Ha igaz, akkor egy adott objektívnek egy adott méretű érzékelőfelület mellett ismert fényerejéből kikalkulálható egy másik méretű érzékelő mellett nyújtott fényereje. Stimmel? Ha X optika 1 egységnyi fényt nyom egy 36x24mm=864mm2 felülető képkocka egy négyzetmilliméterére, akkor a 21,5x14,4=391mm2 felületűre kb 864/392=2,8 egység fény jut felületarányosan. Stimmel? Ebből az következne, hogy ugyanaz az optika aps méretű szenzoron elején-végén jóval több mint egy fényértékkel jobb kéne legyen mint teljes leica-kockán. Stimmel, vagy rosszul számolok? Ha stimmel, akkor az is kikalkulálható, hogy egy a szuper 24-120 f2.8-4.8 optika milyen fényerőt produkálna teljes képkockán: kb f4.x-7.x Milyen piaci értéket képviselhet egy ilyen fényerős 24-120mm obi a 36mm-es analóg világban?
Mutasson rá valaki, ha orbitálisat tévedtem valahol (könnyen előfordulhat).

''Az L-széria nagyjából egy kategória a Zeiss obikkal...''

Ezt azért én nem merném ilyen kategorikusan kijelenteni. A Sony (ha jól tudom) csak licenszeli a Zeiss nevet (bár az meg nyilván nem adja akármihez, de azért az mégsem ugyanaz), és ha jól emlékszem, az f828 optikája sem a makulátlanságáról híres (emlékeim közt szép kövér krom. aberráció kapcsolódik hozzá).

''ezért nincs is feltétlenül szükség a 2,8-as fényerőre.''

Úgy legyen. Azért furcsa hogy csúcsminőségűnél gyengébb obi alá semmiképp nem adnád, de az érzékenységgel járó zajosodást (még ha nem is jelentős) könnyű szívvel elhanyagolod. ;)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.